AnasayfaBlogİspanyolca Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler
Kişisel Gelişim

İspanyolca Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler

12 Haziran 2021
İspanyolca Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler

İspanyolca öğrenirken yalnızca kurs ve eğitimlere bağlı kalmayın. Dizi izlemek, en keyifli dil öğrenme yolu olduğu gibi aynı zamanda oldukça etkilidir. Yabancı bir dile düzenli şekilde maruz kalmak, o dili öğrenmenin en etkili ve gerekli yollarından biridir. İspanyolcaya sürekli maruz kalmak, dili öğrenmenin önünü açar, süreci kolaylaştırır. İspanyolca derslerinde öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmek için her gün İspanyolca konuşmalar dinlemek ve kelimelerin telaffuz ediliş şekillerini dikkatlice dinleyerek fark etmek önemlidir. Dinlemenin en iyi ve keyifli yolu ise dizi izlemektir.

Film yerine dizilerin tercih edilme sebebi düzenli olarak İspanyolcaya maruz kalmayı sağlamaktır. Dolayısıyla film yerine dizi izlemek daha doğru bir yöntem olur. Ayrıca birkaç bölüm sonra hikâyeye ve karakterlere aşina olmak ilerleyen bölümlerde işinizi kolaylaştırır, bu da motivasyonunuzu yüksek tutmaya yardımcı olur.

İspanyolca, her ülkede farklı aksanlarla ve değişik kelimeler kullanılarak konuşulduğu için, yeni başlayanların İspanya yapımı dizilerle yola çıkması daha doğru olur. Daha sonra seviyeniz ilerleyince Latin Amerika yapımlarını da izleme listenize ekleyebilirsiniz.

İspanyolca Öğrenmek İçin İzlenecek Diziler

İspanyolca öğrenmek tahmin ettiğinizden kolay olabilir. Doğru yöntemleri uygulayarak ve motivasyonunuzu yüksek tutarak İspanyolcayı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Doğru yöntemi seçmek, yüksek motivasyona sahip ve istekli olmak, yeterince zaman ayırmak, çaba göstermek ve dile sürekli maruz kalmak dil öğrenmenin öncelikleri.

İspanyolca öğrenmek istiyorsanız, diziler açısından şanslısınız. Son yıllarda İspanya yapımı diziler zaten oldukça popüler ve çok başarılılar. İspanya yapımı son dönem dizileri ile keyifli vakit geçirmek ve İspanyolcanızı ilerletmek mümkün. Hem eğlenerek hem de motivasyonunuzu yüksek tutarak sevdiğiniz, ilginizi çeken bir dizi seçin ve izlemeye başlayın. İspanyolca öğrenmek için en iyi 5 diziyi sizin için derledik.

  • La Casa De Papel

La Casa de Papel (Kâğıt Ev) 2017 yılında yayına giren, İspanya yapımı bir dizi. Bir soygun, suç ve drama televizyon dizisi. Netflix tarafından yayın hakları satın alınarak yayınlanınca dünya çapında izlenen ünlü bir dizi haline geldi. Dizi, İspanya Krallığı’nın darphanesine düzenlenen çok detaylı ve dahice bir soygun girişimini konu alır. Pek çok soygun filmleri ve dizilerinden farklı ve orijinal bir senaryoya sahip olması ve tanıdık Hollywood havasından uzak oluşu dizinin çok popüler olmasındaki etkenlerden biri.

"Profesör" olarak anılan bir suç dehasının, kayıtlı tarihin en büyük soygununu gerçekleştirme planı vardır: İspanya Kraliyet Darphanesinde milyarlarca avro basmak. İddialı planı gerçekleştirmesine yardımcı olmak için, belirli yeteneklere sahip ve kaybedecek hiçbir şeyi olmayan sekiz kişiyi işe alır. Ekip, Profesör'ü yakalamanın bir yolunu bulmaya çalışan yetkililerle müzakerelerine yardımcı olmak için rehineler alır. Zaman geçtikçe, soyguncular polisle hesaplaşmaya hazırlanır. Dizide, olaylar ekipten bir kadının, Tokyo'nun perspektifinden gerçek zamanlı gibi anlatılır. Geçmişe dönüşlere, zaman atlamalarına, gizli karakter motivasyonlarına ve bir anlatıcının yorumlarına dayanır. Duygusal dinamiklerle mükemmel suçun dengelendiği dizi, güçlü bir İspanyol kimliğine sahip ve bilinen soygun temalarını alt üst eder nitelikte.

Dizi, Uluslararası Emmy Ödülleri de dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi. Bunun yanı sıra sofistike konusu, kişilerarası dramaları, yönetimi ve İspanyol televizyonunu yenilemeye çalışması sebebiyle de beğeni topladı. Dizi boyunca birçok kez çalınan İtalyan anti-faşist şarkısı "Bella ciao", 2018'de Avrupa'da bir yaz hiti oldu. İngilizce dışındaki dillerde en çok izlenen dizilerden biriydi. Yapımcıları ve oyuncu kadrosunu içeren The Phenomenon başlıklı bir belgesel de çekildi; La casa de papel: El Fenómeno. Dizinin, bir grup hırsız ve Profesörün neden ve nasıl dünya çapında bir coşku dalgasına yol açtığına dair bir belgesel bu.

  • Las Chicas Del Cable

Yine İspanya yapımı bir Netflix dizisi, Las Chicas Del Cable (Kablo Kızları). İlk olarak 2017 yılında gösterime girdi ve büyük başarı kazandı. Dizide 1928 yılında Madrid’de faaliyet göstermeye başlayan ilk ulusal telekomünikasyon firmasında çalışan dört genç kadının hayatı anlatılıyor. 5 sezonluk bu drama dizisi, kendilerini farklı şekillerde ailelerine, eşlerine ve anılarına bağlı hisseden "kablo kızları" olarak bilinen kadınları konu ediniyor.

Dizide dört genç kadının hayatının, onlara iyi bir ücret ve biraz bağımsızlık sunan bu şirkette çalışmaya başladıktan sonra nasıl değiştiğini izliyoruz. Her kadının şirkete katılmak için farklı bir nedeni var. Dizi, 1920'lerde İspanya'da çalışan kadınların karşılaştığı zorlukları ve özellikle erkek egemen bir toplumda İspanyol kadınların haklarına getirilen ciddi kısıtlamaları ortaya koyuyor. İspanya yapımı olduğu için anlaması daha kolay olabilecek bir dizi ve dinledikçe konuşmaya başlamanız hızlanacaktır.

  • La Catedral Del Mar

La Catedral Del Mar, Ildefonso Falcones adlı yazarın 14. yüzyıl İspanya’sında yaşanan derebeylik acımasızlığını ve zulmünü konu alan, buruk bir yasak aşka da şahitlik eden dokunaklı ve iyi kurgulanmış bir kitabı. Denizin Katedrali anlamına gelen aynı isimli romandan uyarlanan senaryosuyla bir televizyon dizisi olarak yayınlandı. 14. yüzyılda Barselona'da, bir serfin zenginliğe ve özgürlüğe kararlı tırmanışı, soylu sınıfın küçümsemesine ve engizisyonun şüphesine yol açar. 14. yüzyıl Barselona’sını görmüş kadar olacağınız dizide tarihsel olaylarla birlikte harika bir hikâye izliyoruz. Hikâye, Francesca Esteve ile evlenmek üzere olan mütevazı bir çiftçi olan Bernat Estanyol ile başlar.

Barselona’nın en ünlü kiliselerinden biri olan ‘’La Catedral Del Mar’’ diğer kiliselerden farklı ve özel bir kilise. Farklı bir tarihi ve yapılış hikayesi var. Eğer imkânınız olursa hem Barselona’da bu tarihi yapıyı bizzat ziyaret edebilir hem de romanını okuyabilirsiniz. Dizisi ise harika ve sürükleyici. Yeni ve farklı bir dizi arıyorsanız, tek sezonluk bu diziyi listenize alın.

  • Velvet

Velvet (Kadife) Antena 3 kanalı için yayınlanan bir İspanyol drama televizyon dizisi. 4 sezonluk dizinin başrollerini Paula Echevarria ve Alberto Marquez paylaşıyor. 2014 yılında yayınlanmaya başlayan bu dizinin konusu eski zamanların Madrid’inde yaşanan zor bir aşkın hikayesi. Mütevazı bir terzi ile babası tarafından yönetilen görkemli moda imparatorluğunu miras alacak genç bir adam arasında bir aşk söz konusu ve başarısız aşıklar, sözleşmeleri bozmaya ve kalplerini takip etmeye hazırlar.

1950'lerin sonlarında geçen hikâyede, İspanya'nın en prestijli moda evlerinden biri olan Galerías Velvet'in varisi ile orada terzi olarak çalışan Ana Ribera'nın yaşadıklarını izliyoruz. İspanyolca öğreniyorsanız ve üstelik aşk hikayelerini seviyorsanız bu diziyi seveceksiniz.

  • El Tiempo Entre Costuras

Maria Dueñas’ın romanından uyarlanan El Tiempo Entre Costuras (Dikişler Arası Zaman) bir dönem dizisi. 1934 yılında başlayan hikâye, genç bir modacı olarak çalışan Sira Quiroga’nın maceralarını işliyor. Sira, annesi Dolores ile Madrid'de mütevazı bir hayat yaşayan genç ve çekici bir terzidir. Bir festival sırasında, İspanyol kamu hizmetinde bir pozisyon için başvuran Ignacio ile tanışır ve evlenmeye karar verirler. Sira, Tangier'deki iç savaştan önce Madrid'i terk eder ve yanlışlıkla bir casusluk planının parçası haline gelir.

Bir dönem dizisi olmakla birlikte eski dönemleri oldukça orijinal ve kaliteli bir senaryo ile yansıtıyor. Dönem dizilerini ve tarihi seviyorsanız bu diziyi özellikle çok seveceksiniz. Romanı kadar dizisi de oldukça başarılı.

ispanyolca diziler ispanyolca eğitimi ispanyolca kursu la casa de papel ispanyol diziler ispanyolca nasıl öğrenilir
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Öğrenmek Zor mu?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

08 Mayıs 2021
İspanyolca Renkler Nedir?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Renkler Nedir?

03 Temmuz 2021
İspanyolca Sayılar ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Sayılar ve Okunuşu

25 Haziran 2021