AnasayfaBlogİş Görüşmesine Gelen Bir Adayın Nasıl Göründüğü Önemli Mi?
İnsan Kaynakları Yönetimi

İş Görüşmesine Gelen Bir Adayın Nasıl Göründüğü Önemli Mi?

07 Ekim 2021
İş Görüşmesine Gelen Bir Adayın Nasıl Göründüğü Önemli Mi?

ABD ve Çin’de bir grup araştırmacı tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçları işe alım kararlarından işverenlere bir çözüm yolu sunacak nitelikte. Araştırmaya göre bir hakem heyetinden makalenin değerlendirilmesi isteniyor. Makalesinin değerlendirmeye alındığı kişilerin muhasebeci olduğunu söyleniyor. Heyetteki kişiler, başvuranların suçlu gibi göründükleri için düşük verdiklerini söylediler. Özellikle koyu ten rengine sahip erkekler için bu görüş daha güçlüydü. Araştırmanın sonucunda değerlendiricilerin, adayın işe uygunluğu veya nitelikleri yerine suçlu olarak görünmelerine ve dış görünüşlerine daha çok dikkat ettikleri tespit edildi.

Bu bulgular istihdamda ayrımcılığa ilişkin politikaların belirlenmesinde de yol gösterici oldu. Bu araştırma Türkiye’de yapılmadı ancak genel olarak adayın işe alımda etkili olan özelliklerden biri de nasıl göründüğüdür. Belirli önyargılara sebep olabilir. Ama adayın görünümü haricinde dikkat edilen kriterler de elbette var. Ne bilgisi olduğu ve yetenekleri de önemli. Peki size, bir iş görüşmesinde bir adayın nasıl göründüğü önemli mi? Siz de karar veremediyseniz gelin birlikte diğer çalışmalara örnekleriyle birlikte inceleyelim.

İş Görüşmesine Gelen Bir Adayın Nasıl Göründüğü Önemli Mi?

ABD’de olduğu gibi tüm ülkelerde işverenlerin, yasalara göre işe alım süreçlerini yürütmesi gerekir. Ama bu dış görünüşüne önem verip vermediğini göstermez. 

Görünüş birçok durumda önemlidir. Araştırmalar, bir kişinin görsel izleniminin önyargılara sebep olacağını genel olarak ortaya koyuyor. Mesela gözlük takan erkekler, gözlük kullanmayanlara göre daha zeki ama çekingen bir karakteri olduğunu gösteriyor.

Başka bir çalışmada ise araştırmacılar uzun boylu erkeklerin başarılı olma olasılığının daha yüksek olduğunu ve daha iyi liderlik becerilerine sahip olduğunu ve hatta kadınların bu tür özelliklere sahip erkekleri daha çekici bulduğunu ortaya koydular. 

Ayrıca bilim insanları üniversite profesörlerinin öğrenci değerlendirmeleri ile eğitmenlerinin dış görünüşü hakkında düşündüklerinin arasında bir bağlantı buldular. 

Bu örneklere dayanarak iş hayatındaki görünüşü değerlendirirsek, profesyonel olarak algılanmak ve işe girebilmek için ne gerekiyor? İş adaylarının resmi görünebilmesi için koyu renkli kıyafetler giymeleri tavsiye edilir. Erkeklerde kravat olmalı ve kadınlar bluz ve ceket giymelidir.

Temiz, bakımlı ve zevki bir kişisel görünüm, bir başarı imajı yansıtır. İş başvurusunda bulunan kadınların gösterişli takılardan, fazla makyajdan, parlak renklerden, uzun tırnaklardan, görünür piercinglerden, saçlardaki kırmızı vurgulardan, ağır tonlardan kaçmaları önerilir. Ek olarak üzerinde siyasi bir ifade sembolü olan kıyafetler tercih edilmemeli. Erkeklerde ise kirli sakal, dağınık ve ütüsüz kıyafet, uzun saçlardan uzak durulması gerekiyor. Çünkü bu görünüşler işverenler tarafından bazı önyargıların oluşmasına sebep oluyor.

İş Görüşmesine Giderken Nasıl İyi Görünüm Elde Edilir?

İyi giyimli veya iyi görünümlü olmak nasıl bir şey derseniz; iş görüşmesine gitmeden önce farklı tarzlar deneyin. Bir takım elbisenin her zaman gerekli olmadığını da aklınızdan çıkarmayın. Bununla ilgili bir başka yazımız var: "İş görüşmesine giderken ne giyilmeli?" okumanızı öneririz.

Bir adayın görünüşünün çevresinden etkilenebileceğini unutmamak gerekir. Mesela bir görüşme esnasında masanın üzerinde oyuncaklar varsa ve bu oyuncakları merak ederse olgun olmadığı izlenimi de yaratabilir.

İş görüşmesine giderken bu örnekler ve çalışmalar ne anlama geliyor derseniz; bakımlı olmanın profesyonel avantajları olmasına rağmen, daha hızlı işe alınmak veya işe girerken daha yüksek maaş alacağınız anlamına gelmiyor. İş başvurularında adayın dış görünüşü ile birlikte yarattığı izlenimin de hevesli olduğuna dair işaretler vermesi gerekiyor. Burada aslında işe giriş konusunda belirleyici olan konu nasıl bir performans sergilediğinizdir. Bir kişi profesyonel bir izlenim yarattıysa ve bakımlı görünüyorsa muhtemelen işe girecektir.

Son olarak bir kariyer uzmanı olan Connie Glaser’in sözüyle sonucu ifade etmek istiyorum. Kariyer uzmanı diyor ki; "Dürüst olmak gerekirse, kendine zaman ayıran birinin, kendine zaman ayırmayan birinden daha iyi bir iş çıkaracağını düşünüyorum. Çünkü kendilerini iyi hisseden insanlar ellerinden gelenin en iyisini yaparlar." Yani o iş başvurusunda hevesli olduğunuz ve motivasyonunuz genel olarak dış görünüşünüzden anlaşılıyor. 

insan kaynakları yönetimi eğitimi iş görüşmesine gelen bir adayın nasıl göründüğü önemli mi
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilmeli?
CV - Özgeçmiş

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilmeli?

30 Ağustos 2021
Yeni Mezun Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Yeni Mezun Mülakat Soruları

05 Haziran 2018
İş Görüşmesi Nasıl Başarılı Geçer?
Mülakat - İş Görüşmesi

İş Görüşmesi Nasıl Başarılı Geçer?

18 Temmuz 2019