AnasayfaBlogİş Görüşmesinde Beden Dili Hareketleri ve Anlamları
Beden Dili

İş Görüşmesinde Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

19 Mart 2015
İş Görüşmesinde Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Ağzımızdan tek kelime çıkmadan bile bazen bazı şeyleri anlatabiliriz. Cem Yılmaz'ın sahne şovlarından birinde "arabanın camını aç" repliğini hatırlarsanız tek kelime bile etmeden hareketlerle birçok şey anlatılabiliyor. Ancak bu dil her zaman görgü kurallarına uygun ve nazik bir dil değildir. Doğru kullanılmadığı zaman birçok sıkıntıya mahal verebilir. Özellikle iş görüşmesinde bu dilin yanlış kullanımı iş görüşmesini tam anlamıyla "batırabilir".

İş görüşmesinde beden dili hataları neler?

Uyuşukluk

Omuzlar düşük ve öne doğru eğik bir vaziyet tamamen karşı tarafa bir saygısızlık anlamına gelir. Birilerinin zor kullanmasıyla oraya geldiğinizi anlatır. Dik durmalısınız ve söyleyeceklerinizi ağzınızın içinden değil, gür sesle söylemelisiniz.

Olağan olmayan mimikler

İş görüşmelerinde beden dili için mimik kullanmak elbette faydalıdır. Ama bunu abartarak her hareketinizi mimiklerle anlatmaya kalkmayın. Opera yöneticisi gibi hareket ederseniz eliniz mutlaka bir şeyleri kıracaktır. Mimikler yerinde kullanıldığında karşı tarafın dikkatinin dağılmasını önler. Ancak abartıldığında sıkıcı olabilir.

Sürekli saate bakmak

Biriyle konuşurken sürekli kol saatinize bakmak ya da duvardaki saati izlemek büyük bir saygısızlık örneğidir. Çabuk konuş acelem var anlamını taşır. Ya da "senden daha önemli işlerim var" anlamına da gelebilir. Tam bir sabırsızlık örneğidir ve bu karşıdakinin anlayabileceği kadardır. Karşınızdaki ne anlama getirdiyse o derece tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalırsınız.

Dik başlılık

Bu bakışın asıl anlamı yukarıdan bakmaktır. Başınızı biraz yukarı kaldırarak gözleri kısmak ve karşınızdakine aşağılayıcı bir bakış anlamına gelir. Bu bakış ilgisizlik ve aşağılama anlamına gelir. Karşınızdaki konuşurken mutlaka biraz öne eğilmeli ve onu dinlemelisiniz.

Kol bağlama

Kollarını bağlamak karşı tarafa ve anlattıklarına karşı kapalı olduğunuz anlamına gelir. Söylediklerinle ilgilenmiyorum, dinlemiyorum ve ciddiye almıyorum anlamlarına gelecektir. Ayrıca bu tip duruşlar kendinize çok güvendiğinizi ve egoist bir yapıya sahip olduğunuzu da gösterebilir. Beden dili araştırmalarına göre ellerini masanın üzerinde tutmanız en doğru yöntemdir.

Çelişkili ifadeler

İş başvuru formunda yazdığınız maaş beklentinizin altında bir maaş teklifinde bulunulduğunda ne yaparsınız ? Biraz yüzünüz asılır ve hemen pazarlığa başlarsınız öyle değil mi ? Böyle bir durumda beden dili farklı şekilde konuşabilir. Mesela teklif geldiğinde gülebilirsiniz. Bu da alaycı ve çelişkili ifade anlamına gelir. Beden dili ifadelerinizi hayatın olağan akışına uygun olmasını sağlayınız.

Başınızı metallica konserinde gibi sallamayın

Baş sallama "katılıyorum" anlamına gelir. Karşınızdaki konuşurken "onu anladığınızı ve aynı düşünceyi paylaştığınızı" anlamına gelen bir beden dili ifadesidir. Ancak karşınızdaki uzun süreli bir konuşma yaparsa konuşma sonuna kadar sürekli kafanızı sallamayın.

Biraz sakin olun

Kıpır kıpır bir yapınız olabilir. Ama bunu biraz daha yavaşlatın. Aşırı bir enerjiniz varsa bunu tamamını kıpraşarak kullanmayın.

Göz teması neden önemli?

Karşılıklı görüşmelerde göz temasından kaçmak "yalan" söylediğiniz anlamına gelebilir. Göz teması kurmadığınızda beden dili kurallarına göre güvensizlik veriyor olacaksınız. Göz teması doğru düzeyde ve doğru zamanlamada olmalıdır.

El sıkışma

Karşınızdakinin elini koparırcasına el sıkışmak her ne kadar kötü olsa da zayıf el sıkışmaktan daha iyidir. Karşınızdakinin yapısına uygun şekilde el sıkışın. El sıkışmayı göz teması ile yanyana düşündüğümüzde ise dikkat etmeniz gereken bir husus var. Hem göz teması kurayım hem de el sıkışayım diyorsanız lütfen bastığınız yere dikkat edin. Takılıp düşmeniz içten bile olmaz. Çünkü görüşme yerine muhtemelen ilk defa gidiyorsunuz. İş görüşmesinde beden dili çok önemlidir. Ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de önemlidir. Yukarıda saymış olduğumuz kurallara dikkat ederseniz birçok görüşmesinden olumlu ayrılmanız içten bile değildir.

Beden Dilini Nasıl Etkin Kullanabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimine katılabilir, başarılı bir iş görüşmesi geçirebilirsiniz.

İş Görüşmesinde Beden Dili Hareketleri Ve Anlamlarıbeden dili bedendili beden dili anlamları beden dili hareketyeri beden dili hareketleri ve anlamları bedenin dili
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.