AnasayfaBlogİş Görüşmelerinde Beden Dili Kullanımı
Beden Dili

İş Görüşmelerinde Beden Dili Kullanımı

03 Mayıs 2019
İş Görüşmelerinde Beden Dili Kullanımı

İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyalliğin gereklerinden biri olarak diğer canlılarla iletişime geçmekte. Günlük hayatımızda çoğu zaman kelimelerle iletişim kurduğumuzu düşünürüz. Ancak etkili bir iletişim için sadece doğru seçilmiş kelimeleri kullanmak yetersiz kalmaktadır. Seçtiğimiz bu kelimeleri telaffuz etme şeklimiz, ses tonumuz ile kullandığımız beden dili iletişimde tahmin ettiğimizden çok daha fazla bir öneme sahiptir. Bu alanda yapılan araştırmalarda iletişimde seçilen kelimelerin etkisinin sadece % 10 olduğu belirlenirken ses tonunun %30 beden dili kullanımının ise % 60 oranında etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Seçilen kelimelerin etkisi % 10 olarak değerlendirildiğinde iletişimde bulunduğumuz kişinin bizi doğru anlaması için sesimizin tonunun ve beden dili kullanımının ne kadar önemli olduğu apaçık ortadadır.

Beden Dili Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse insanların kafasındaki düşüncelerin ve hissettikleri duyguların vücut hareketlerine, jest ve mimiklerine yansımasıdır. Bu dil insanlık tarihindeki ilk anlaşma yöntemi olup başka bir deyişle kullanılan ilk dildir. Başarılı bir iletişimin ana unsurlarından biri olan doğru anlama eylemini etkili bir biçimde gerçekleştirebilmek için iletişimde bulunduğumuz kişinin beden dili hareketlerinin nasıl okunması gerektiğini, bedenimizin iletişim kurarken aslında kullandığımız kelimelerden daha önemli olduğunu ve beden dilimizi nasıl doğru kullanabileceğimizi bilmeli ve kendimizi doğru ifade etmeliyiz. Günlük hayatımızda olduğu gibi, özel ilişkilerimizde ve iş hayatımızda da sözel olmayan iletişim oldukça önemli bir yere sahiptir.

İş Görüşmelerinde Beden Dili Kullanımının Önemi Nedir?

Bir iş görüşmesine gittiğimizde karşımızdaki kişi kendimizi tanıtmamızı, deneyimlerimizden bahsetmemizi isteyebilir ve işin niteliklerine uygun olup olmadığımızı gözlemlemeye çalışır.  Aslında iş görüşmesinde anlattığımız şeylerin çoğunu yapılacak olan görüşmeden önce işverene verdiğimiz CV’de yazan şeyler oluşturmaktadır. İşverenin hangi okuldan mezun olduğumuzu, geçmiş deneyimlerimizi, sahip olduğumuz sertifikaları vb. şeyleri tekrar dinlemesinin asıl sebebi bunları nasıl ifade ettiğimizi, duygularımızın, hissettiklerimizin bedenimize yansımalarını gözlemleyip bunlarla ilgili bir değerlendirme yapmak istemesidir. Bu nedenle iş görüşmesinde beden dili hareketleri ve anlamları oldukça önemlidir. Benzer CV’lere sahip iki kişiden beden dilini etkili olarak kullanan kişi, bu dili etkili bir biçimde kullanamayan diğer kişiye göre daha avantajlıdır.

Beden Dili Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Kolları Bağlamak

Bu vücut duruşu görüşme yaptığınız kişiye ve onun anlattıklarına karşı kapalı olduğunuz, kendinizi iletişime kapattığınız anlamına gelir. Ayrıca bu ve buna benzer duruşlar kendinize fazla güvendiğinizi ve egoist bir kişiliğe sahip olduğunuzu da ifade edebilir. Yapılan araştırmalara göre iş görüşmeleri sırasında ellerin masanın üzerinde bulunması en doğru yöntemdir.

  • Göz Temasından Kaçınmak

Göz temasından kaçınmak yalan söylediğiniz veya sakladığınız bir şey varmış gibi bir izlenim yaratır, göz teması eksikliği ayrıca öz güven ve ilgi eksikliği şeklinde de yorumlanabilmektedir. Göz temasını çok uzun süre devam ettirmek ise dominant ve agresif bir karakter olduğunuz izlenimini yaratabilir.  Göz temasını ortalama 10 saniyede bir kesmenin olumlu bir etki bıraktığı, teması keserken aşağı bakmak yerine yanlara bakmanın kendine güveni ifade ettiği belirlenmiştir.

  • Saçlarla Oynamak

Bu davranışta bulunmak sizi kaygılı, fazla enerji dolu, kendi içine kapanık veya dikkati başka yönlerde olan biri gibi gösterir. Karşınızdaki kişi sizin fiziksel görüntünüze düşkün olduğunuzu ve kariyerinizle bu kadar fazla ilgilenmediğinizi düşünür.

Özellikle iş görüşmelerinde kendinizi daha iyi ifade edebilmek için iletişim eğitimleri almanız, etkili iletişim stratejileri ve beden dili kullanımınızı geliştirmek için faydalı olacaktır. Yukarıdaki örneklere benzer beden dili kullanım teknikleri ile siz de günlük hayatınızda ve iş görüşmelerinizde kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. Etkili iletişim için diğer bir gereklilik olan diksiyon eğitimi de özellikle iş görüşmeleriniz sırasında size avantaj sağlayacaktır. İstanbul İşletme Enstitüsünde online derslere katılarak tüm bu etkili iletişim yöntemlerini alanında uzman ve deneyimli eğitmenler ile öğrenebilirsiniz.

Yazar: Burak Can

beden dili iş görüşmelerinde beden dili etkili iletişim beden dili eğitimi diksiyon eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.