AnasayfaBlogİş Geliştirme Direktörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İş Geliştirme Direktörü Nedir? Ne İş Yapar?

06 Temmuz 2021
İş Geliştirme Direktörü Nedir? Ne İş Yapar?

Güçlü iletişim becerilerine sahipseniz, iş fikrine sahipseniz, liderlik becerileri gösterebiliyorsanız ve başarılı olmak istiyorsanız iş geliştirme direktörü rolü sizin için mükemmel olabilir. Bir iş geliştirme direktörü olarak müşteriler, tedarikçiler ve diğer ortaklarla ilişkileri geliştirme ve bir iş geliştirme ve büyütme ile ilgili olacaksınız. Uygun pazarlarda dikkatli stratejik planlama ve konumlandırma yaparak, karlılığı arttırmak üzere pozisyon ya da itibar geliştirme çalışması içinde yer alabilirsiniz. Organizasyonda tek bir rol oynayabilir ya da bir personel ekibine liderlik yapabilirsiniz. İşiniz genellikle işin tüm alanlarına ulaşacak şekilde planlanacaktır. Özellikle son yıllarda sektörlerde yaşanan büyüme ve gelişme hareketleri bu alanda çalışan meslek mensuplarına olan ihtiyacı da arttırmış durumdadır.

Yazımızda iş geliştirme direktörü ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıtlar araştırdık. İş Geliştirme Direktörü Nedir? İş Geliştirme Direktörü ne iş yapar? İş Geliştirme Direktörü maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

İş Geliştirme Direktörü Nedir?

İş geliştirme direktörü, sektörde ve pazarda araştırmalar yaparak, yeni iş fırsatları ile projeler belirleyen, sürdürülebilir müşteri ilişkileri kurmak ve süreç iyileştirme çalışmalarında bulunmaktan sorumlu olan meslek mensubuna verilen addır. Yeni pazarlar, büyüme alanları, trendler, müşteriler, ürünler ve hizmetler dahil yeni iş fırsatlarını tanımlamaları oldukça önemlidir. Potansiyel müşterileri tespit etmek ve müşterilerle yüz yüze ya da telefonla tanışmak iş geliştirme direktörünün başlıca görevleri arasında yer alır.

İş geliştirme alanından kariyer planı olan kişiler mesleğin ihtiyacı olan eğitim koşullarını inceler. İş geliştirme direktörü olmak için üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler ya da Mühendislik Fakültelerinin ilgili bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmaları şartı aranır. Aynı zamanda kişinin bu mesleği icra ederken destekleyici mesleki niteliklere sahip olması da gerekir.

İş geliştirme direktörü her çeşit iş ve organizasyonda kamu ve özel sektörde istihdam edilmektedir. İşverenler, işlerini geliştirmek için zaman ve kaynakları ayırabilecek büyük şirketler olma eğiliminde hareket eder. Küçük işletmelerde ise iş geliştirme genellikle daha geniş bir sorumluluk yelpazesi içinde ve daha küçük bir işlev olarak gerçekleştirilir. İş geliştirme direktörleri genellikle bankalar ve diğer finansal kurumlar, eğitim kurumları, bilişim şirketleri, İmalat firmaları ve ürün ya da hizmet satışında yer alan herhangi bir işletme, telekomünikasyon ve teknoloji firmaları ve sağlık hizmeti sağlayıcılarında istihdam edilir.

İş Geliştirme Direktörü Ne İş Yapar?

Bulunduğu sektöre göre görev tanımı farklılıkları gösterebilen iş geliştirme direktörünün temel görev ve sorumlulukları aynıdır. Özel sektörde ve kamu alanında meslek çalışanları için iş imkanları geniştir. Peki, iş geliştirme direktörünün temel görev ve sorumlulukları nelerdir?

 • İş süreçlerin iyileştirilmesi ve sistemlerin geliştirilmesi çalışmalarına destek vermek üzere faaliyette bulunur.

 • Maliyet analizleri ve tahminleri hazırlar.

 • Kurum hedefleri doğrultusunda, sektörel gelişmeleri takip eder ve yeni projelerin oluşturulmasına katkı sağlar.

 • Yeni pazarlar ile müşteri ihtiyaçlarını tanımlamak üzere araştırmalar yapar.

 • Potansiyel pazarlar ile pazardaki eğilimleri araştırmak ve üst yönetime araştırma sonuçlarını raporlamak üzere çalışmalar yürütür.

 • Rakip faaliyetlerini izler ve analiz eder.

 • Pazarlama yöntemleri ile araçlarını geliştirmek ya da belirlemek için ilgili departmanlar ile koordinasyon halinde olur.

 • Süreç iyileştirme ve geliştirme çalışmalarında aktif roller üstlenir.

 • Müşteri memnuniyetini sağlamak ve sorunları çözmek üzere tüm departmanlarla iş birliği içinde olur.

 • Müşteri sözleşmelerinin müzakere edilmesi ve sonuçlandırılması süreçlerine destek vermekten sorumludur.

 • İş geliştirme faaliyetleri ile ilgili yapılan araştırma ve çalışmaları raporlar ve üst yönetime iletir.

İş Geliştirme Direktörü Maaşları

İş geliştirme direktörü; çalışma saatleri genellikle pazartesiden cumaya hafta içi 09:00 – 18:00 arasında olur. Ancak bazı zamanlarda bir proje bitiş tarihi ya da bir etkinliğe bağlı olarak daha uzun süre çalışmanız gerekebilir. Bu durumda esnek çalışma saatlerinden bahsedilebilir. Sürekli toplantı yapma ya da hedefleri belirleme yüküne ek olarak yeni iş fırsatları yaratmaya çalışmak stresli olabilir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda iş geliştirme direktörlerinin maaşları da değişiklik gösterir. Kişinin tecrübesi ve eğitimi, çalıştığı kurumun özellikleri maaşı belirleyici unsurlar arasında yer alır. Bir iş geliştirme direktörü ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yeni mezun bir iş geliştirme direktörü 8.500 TL ile çalışmaya başlar.

 • Tecrübe edinmiş bir iş geliştirme direktörü ortalama 17.500 TL maaş kazanır.

 • Uzun yıllar tecrübe sahibi olan bir iş geliştirme direktörü en fazla 26.500 TL’ye kadar gelir elde eder.

İş Geliştirme Direktörü Nasıl Olunur?

İş geliştirme direktörü olmak isteyen kişiler için üniversitelerde yer alan İktisadi ve İdari Bilimler veya Mühendislik Fakültelerinin ilgili bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmak gerekir. İş geliştirme birçok sektörde, çoğu şehirde ve farklı organizasyon türlerindede gerçekleştirilir. Sonuç olarak kariyer gelişimi için sadece coğrafi kısıtlamalar ve sektörleri değiştirme konusunda isteğiniz ön planda olabilir ancak yine de titiz davranmanız gerekebilir. Daha büyük hedeflere sahip olan daha büyük bir ekip ile çalışan ya da departmandan sorumlu olan kişiler daha büyük hızla yükselebilir. Yeterince tecrübe edindikten sonra iş geliştirme direktörü olma imkanına da sahip olursunuz. Yurtdışında çalışma imkanı olan bir alandır. Uluslararası bir şirket için çalışıyorsanız yurtdışında yaşamayı başarmak oldukça kolay olabilir. Oldukça geniş iş imkanı sunan bu alan bazı mesleki niteliklerin geliştirilmesini de zorunlu kılar. Bu nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Bir iş geliştirme direktörü planlama ve organizasyon becerisi sergilemelidir.

 • Mesleki gelişime ve öğrenmeye açık olmak gerekir.

 • İş birliği ve ekip çalışmasına yatkınlık göstermeleri gerekir.

 • Yazılı ve sözlü iletişim kanallarını etkin şekilde kullanabilme becerilerinin gelişmiş olması beklenir.

 • Analiz yapma ve raporlama yeteneğine sahip olmaları iş gelişimleri için oldukça önemlidir.

 • Yurt içi ve yurt dışı seyahat engeli bulunmaması gerekir.

 • İyi derecede yabancı dil özellikle İngilizce bilen adaylar diğer adaylara göre bir adım önde olur.

İş Geliştirme Direktörü İş Geliştirme Direktörü nedir İş Geliştirme Direktörü ne iş yapar İş Geliştirme Direktörü maaşları İş Geliştirme Direktörü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.