AnasayfaBlogİş Bulmayı Kolaylaştıracak Tavsiyeler
İş Bulmak

İş Bulmayı Kolaylaştıracak Tavsiyeler

23 Mart 2019
İş bulmayı kolaylaştırmak için yapacağınız en kolay şey sosyal medyayı etkili kullanmaktır. Kolay iş bulmak mı istiyorsunuz? Bu tavsiyelerimi inceleyin.

Günümüz rekabet ortamında bitirdiğimiz okullar, aldığımız diplomalar iş bulma için tek başına yeterli değil. Eğitim hayatımız boyunca hayal ettiğimiz işe kavuşmak zor ve ciddi bir süreç, uzun bir bekleyiş haline gelmekle birlikte bu süreçte hayal kırıklıkları yaratabilir. İlk kez iş arayacaklar veya kariyerini farklı bir alana çekmek isteyenlere daha kolay iş bulabilmeleri için birtakım tavsiye ve ipuçlarına ihtiyaç var. İş bulmayı kolaylaştıracak tavsiyeler neler?

Öncelikle kendinize bir hedef koymalı bir yol haritası çizmelisiniz. İstediğiniz işe ulaşabilmeniz için yapmanız gerekenlerin listesini çıkarın. Yapmanız gerekenler; yabancı dil öğrenmek, kurslara katılmak, CV hazırlamak, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak eğitimler almak, sosyal medyayı etkili kullanmak, mülakat ve iş görüşmeleri için tecrübe kazanmak gibi bir çok konuyu içinde barındırır. İnternet sayesinde saydığımız bu konuların bir çoğunu online eğitim ile edinmemiz mümkün. İstanbul işletme enstitüsü sizin için biçilmiş bir kaftan!

Hedefe odaklanın!

Kariyerinizde ne istediğinizi bilmek çok önemlidir. Hedeflerinize odaklanmalı ve başarılı olmak için kararlı olmalısınız. Aldığınız eğitim ve yaşadığınız deneyimler kariyer alanınızdaki yerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Odaklanma, geliştirilebilecek bir özelliktir. Odaklanma yetkinliğini kazananlar becerilerini hayatlarının her alanında kullanabileceklerdir. Odaklanmak, seçtiğiniz kariyer yolunda başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Israrcı olmayı ve hayallerinizden asla vazgeçmemeyi unutmayın. Sıkı çalışma ve özveri ile aklınıza koyduğunuz her şeyi başarabilirsiniz.

Yeteneklerinizi arttırın!

İş piyasası her zamankinden daha rekabetçi ve gerçekten istediğiniz pozisyona gelmek zor olabilir. Ancak başarı şansınızı artırmak için yapabileceğiniz şeyler var. En önemli adımlardan biri yeteneklerinizi ve becerilerinizi geliştirmektir. Bu, hem yazılı hem de yüz yüze etkili iletişim kurma yeteneğinizi geliştirmek anlamına gelir. Ayrıca, bir ekibin parçası olarak nasıl iyi çalışılacağını öğrenmeyi ve eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmeyi de içerir. Bu becerilere sahip olduğunuzu gösterebilirseniz, istediğiniz işi alma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır. İstanbul İşletme Enstitüsü, bu becerileri geliştirmenize yardımcı olabilecek çeşitli online kurslar sunmaktadır. Bu kaynaklardan yararlanarak iş piyasasında kendinize önemli bir destek sağlayabilirsiniz.

CV hazırlayın!

İşe alım sürecinde işvereni etkileyen ilk faktör etkili bir ön yazı ve CV hazırlamaktır. CV'nizdeki bilgilerin doğru ve tutarlı olması, o alandaki kapasitenizin ve yeteneklerinizin bir özeti olmalıdır. CV hazırlarken en önemli konu paylaştığınız bilgilerin gerçekliğidir. Hazırladığınız CV'nin diğer adaylardan fark yaratan özelliklerini öne çıkarmanız görüşmeye çağrılma olasılığınızı artırır. Kendinize "Bu işveren neden beni seçmeli?" diye sorun. Soruyu sormaktan çekinmeyin. Etkileyici eğitim niteliklerine ve deneyime sahip olsanız bile, bu işe başvurma motivasyonunuzu belirterek söz konusu pozisyona uygunluğunuzu göstermeniz önemlidir.

Ayrıca, iyi yazılmış bir ön yazı, potansiyel işverenler üzerinde olumlu bir ilk izlenim yaratır ve diğer adaylar arasında öne çıkmanıza yardımcı olur. Küçük yazım hataları dikkatsizlik veya ayrıntılara dikkat edilmediği izlenimi verebileceğinden, materyallerinizi göndermeden önce dikkatlice düzelttiğinizden emin olun. Biraz çaba göstererek, ön yazınızın ve CV'nizin eşit olduğundan emin olarak istediğiniz işi alma şansınızı artırabilirsiniz.

Cv’ nizi güçlendirmek adına İstanbul işletme enstitüsü internet sitesinden online eğitim alarak rakiplerinizin bir adım önüne geçmenizi öneririm.

Tecrübe kazanın!

İlk kez işe başlayanlar için dezavantaj olan deneyim faktörü, yeni mezunların korkulu rüyasıdır. Bu nedenle birçok aday iş hayatına ilk adımı atarken bu engele takılabiliyor. Bu dezavantajı avantaja çevirmek bizim elimizde; staj, gönüllü katılım gibi fırsatları değerlendirerek finansal olmayan fırsatları kişisel kazanımlara dönüştürmenin gelecek kariyer planlarımıza katkı sağlayacağı yadsınamaz bir gerçek. İstanbul İşletme Enstitüsü, uzman kadrosu ile diğer birçok konuda olduğu gibi bu konuda da sizlere destek kaynağı olmaktadır. Zaman yönetimi ve etkili iletişim, önemsiz gibi görünen ancak kariyerinizde hayati rol oynayacak konular arasında yer alıyor. İş hayatınızın ilk gününden itibaren her bir dakika önemlidir ve zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilmek sizi rakiplerinizden ayıracaktır.

Hayallerindeki işe girmek isteyen kişiler, bir zamanlar o pozisyonda bulunan kişilerin de kendileri gibi zor koşullardan o günlere geldiklerini unutmamalıdır. Bazen istediğimiz pozisyona gelmek için istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalabiliriz. Bu deneyimler gelecekteki kariyer hedefinize ışık tutacaktır. Umudunuzu kaybetmeyin. Kararlı olun ve kendinize güvenin. Unutmayın ki kararlı ve kendine güvenen bireyler her zaman başarılı olurlar. Bu yüzden denemeye devam edin ve hayallerinizden vazgeçmeyin. Unutmayın ki kararlı ve özgüven sahibi bireyler daima başarılı olurlar.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanın!

Sosyal medyayı nasıl etkili kullanabiliriz? Sosyal medyanın etkili kullanılması değişen dünya ve gelişen teknoloji sayesinde iş bulma sürecini hızlandıran bir faktördür. Sosyal medyayı sadece bir eğlence aracı olarak görmek değil kapsamlı bir alan olarak iş bulma sürecinde de değerlendirmek gerekir. Sosyal medya kullanarak iş bulun.

Günümüzde bir çok firma, adayların sosyal medya hesaplarına kadar bir çok mecrada tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurarak, işe alım sürecinde bu değerlere göre karar vermektedir. Bu konuda size önerim sosyal mecralarda kolay ulaşılabilir olmak, ilgi alanlarınızı paylaşmak, açık ve tutarlı bir tutum sergilemenizdir. Bu durum işe alınmanız için sizi seçecek firmaların tercih kriterlerinden biri olabilir. 

İş aramak uzun ve zor bir süreç olabilir, ancak kendinize daha iyi bir başarı şansı vermek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. En önemli şeylerden biri, mümkün olduğunca çok sayıda kariyer sitesinde bir CV oluşturmaktır. Bu, CV'nizin çok çeşitli potansiyel işverenler tarafından görülmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, LinkedIn gibi kariyer sayfalarına üye olmak da önemlidir. Bu sayfalar size değerli ağ kurma fırsatları sunabilir ve en son iş ilanlarından haberdar olmanızı sağlayabilir. Son olarak, ilgilendiğiniz siteleri ve blogları takip etmeniz de tavsiye edilir. Bu şekilde, iş dünyasındaki yeni makaleler ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu adımları atarak iş bulma sürecini hızlandırabilir ve kendinizi diğer adayların önüne geçirebilirsiniz.

Haydi sizde İstanbuli İşletme Enstitüsü eğitimlerini takip ederek evinizin rahatlığında uzaktan eğitimlerle yeteneklerinizi keşfedin ve bu yolda edindiğiniz bilgilerle yol gösterici olamaya başlayın.

iş bulmak eğitim online eğitim cv sosyal medya özgeçmiş
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.