Close
Mobil Menu Bars

İş Bulmayı Kolaylaştıracak Tavsiyeler

23 Mart 2019, 2317 defa okundu.
İş Bulmayı Kolaylaştıracak Tavsiyeler
iş bulmak, eğitim, online eğitim, cv, sosyal medya, özgeçmiş

Günümüz rekabet ortamında bitirdiğimiz okullar, aldığımız diplomalar iş bulma için tek başına yeterli değil. Eğitim hayatımız boyunca hayal ettiğimiz işe kavuşmak zor ve ciddi bir süreç, uzun bir bekleyiş haline gelmekle birlikte bu süreçte hayal kırıklıkları yaratabilir. İlk kez iş arayacaklar veya kariyerini farklı bir alana çekmek isteyenlere daha kolay iş bulabilmeleri için birtakım tavsiye ve ipuçlarına ihtiyaç var. İş bulmayı kolaylaştıracak tavsiyeler neler?

Öncelikle kendinize bir hedef koymalı bir yol haritası çizmelisiniz. İstediğiniz işe ulaşabilmeniz için yapmanız gerekenlerin listesini çıkarın. Yapmanız gerekenler; yabancı dil öğrenmek, kurslara katılmak, CV hazırlamak, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak eğitimler almak, sosyal medyayı etkili kullanmak, mülakat ve iş görüşmeleri için tecrübe kazanmak gibi bir çok konuyu içinde barındırır. İnternet sayesinde saydığımız bu konuların bir çoğunu online eğitim ile edinmemiz mümkün. İstanbul işletme enstitüsü sizin için biçilmiş bir kaftan!

Hedefe odaklanın!

Hangi mesleği yapmak istediğinize karar verin. Hedefinize odaklanın ve bu yolda kararlı olun. Kararlı olmak sizi başarıya ulaştırır. Bu yolda almanız gereken eğitimler, kazanacağınız tecrübeler sizin kariyerinizdeki yerinizi belirler. Odaklanmak gelişmeye açık bir özelliktir. Odaklanma yetkinliğini bir kez kazanan bireyler ödüllerini hayatlarının her alanında kullanabilirler.

Yeteneklerinizi arttırın!

Hayal ettiğiniz işe kavuşmak için yapılması gerekenler ile ilgili aşamalardan biri de yeteneklerin farkına varmak ve geliştirmektir. Etkili konuşmaktan sunum tekniklerine, takım çalışmasından eleştirel yaklaşıma, planlamadan etkili iletişim kurabilme ve bunu yazıya dönebilme gibi bir çok konuda yeteneklerinizi geliştirmeniz gerekir. Bu konuda İstanbul işletme enstitüsü online eğitim fırsatlarından faydalanmanız mümkün.

CV hazırlayın!

İşe alım sürecinde iş vereni etkileyen ilk unsur etkili bir ön yazı ve CV hazırlamaktan geçer. Cv’ nizde yer alan bilgilerin doğru ve tutarlı olması o konudaki kapasite ve yeteneklerinizin bir özeti olmalı. CV hazırlamakta en önemli konu paylaştığınız bilgilerin gerçekliğidir. Hazırladığınız CV’ nin diğer adaylardan fark yaratan özelliklerinin ön plana çıkması mülakata davet edilme olasılığınızı arttırır. Kendinize “Bu işveren beni neden tercih etmeli?” Sorusunu sormaktan kaçınmayın.

Cv’ nizi güçlendirmek adına İstanbul işletme enstitüsü internet sitesinden online eğitim alarak rakiplerinizin bir adım önüne geçmenizi öneririm.

Tecrübe kazanın!

İlk işe başlayanlar için dezavantaj olan tecrübe faktörü yeni mezunların korkulu rüyası. Hatta bu yüzden birçok aday iş hayatına ilk adımı atarken bu engele takılabiliyor. Bu dezavantajı avantaja çevirmek elimizde; staj, gönüllü katılım gibi olanakları değerlendirerek maddi boyutu olmayan fırsatları kişisel kazanımlara çevirmek, gelecekteki kariyer planlarımıza katkı sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir. İstanbul işletme enstitüsü uzman kadrosu ile bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da size destek kaynak niteliğindedir.

Hayalindeki işe girmek isteyen adaylar, o pozisyona sahip olan kişilerin de bir zamanlar kendileri gibi zor şartlardan o günlere geldiklerini unutmamalıdırlar. İstediğimiz konuma gelmek için bazen istemediğiniz işler yapmak zorunda kalabilirsiniz. O tecrübeler ise, ilerideki kariyer hedefinize ışık tutacaktır. Umudunuzu kaybetmeyin. Kararlı olun ve kendinize güvenin. Unutmayın ki kararlı ve özgüven sahibi bireyler daima başarılı olurlar.

Sosyal Medyayı Etkili Kullanın!

Sosyal medyayı nasıl etkili kullanabiliriz? Sosyal medyanın etkili kullanılması değişen dünya ve gelişen teknoloji sayesinde iş bulma sürecini hızlandıran bir faktördür. Sosyal medyayı sadece bir eğlence aracı olarak görmek değil kapsamlı bir alan olarak iş bulma sürecinde de değerlendirmek gerekir. Sosyal medya kullanarak iş bulun.

Günümüzde bir çok firma, adayların sosyal medya hesaplarına kadar bir çok mecrada tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurarak, işe alım sürecinde bu değerlere göre karar vermektedir. Bu konuda size önerim sosyal mecralarda kolay ulaşılabilir olmak, ilgi alanlarınızı paylaşmak, açık ve tutarlı bir tutum sergilemenizdir. Bu durum işe alınmanız için sizi seçecek firmaların tercih kriterlerinden biri olabilir. 

Mümkün olduğunca bir çok kariyer sitesinde CV oluşturmanız, linkedin gibi kariyer sayfalarına üye olmanız, ilgilendiğiniz iş alanlarını takip edebileceğiniz site ve blogları yeni makaleleri iş dünyasındaki yenilikleri yakından takip etmeniz, iş bulma sürecini hızlandırabileceği gibi sizi diğer adaylardan bir adım ileriye taşımakta büyük önem arz etmektedir.

Haydi sizde İstanbuli İşletme Enstitüsü eğitimlerini takip ederek evinizin rahatlığında uzaktan eğitimlerle yeteneklerinizi keşfedin ve bu yolda edindiğiniz bilgilerle yol gösterici olamaya başlayın.

Yazar: Ecem Ünal

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!