AnasayfaBlogİş Bulmak İçin Uygulayacağınız 7 Adım
İş Bulmak

İş Bulmak İçin Uygulayacağınız 7 Adım

09 Şubat 2015
İş Bulmak İçin Uygulayacağınız 7 Adım

Yaptığımız bir araştırmada geçen yıl iş bulmak için arama motorlarında en çok aranan terim şu olmuş: “iş bulmak için okunacak dua”.

Halk arasında etkili bir yöntemdir ama iş bulmak için herhangi bir çaba harcamazsanız duaların size pek faydası olmayacaktır. Bu yazıda iş bulmak için uygulamanız gereken 7 adımın neler olduğundan bahsedeceğiz. İş ararken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İş ararken yapılan yanlışlar nelerdir ?

Eğer işinizi sadece duaya bırakırsanız iş bulma imkanınızı tamamen şansın kollarına teslim etmiş olacaksınız. O yüzden aşağıdaki 7 maddeyi dikkatlice okumanızı öneririz.

İş bulmak için yardımcı olan ve yararları kanıtlanmış maddeleri size sunuyoruz. Ayrıca iş arama süreci için ipuçlarını da takip edebilirsiniz.

İş Bulmak İçin İpuçları Neler?

Ön Plana Çıkın

Hepimizin bir özgeçmişi olduğu kesin. Ancak kağıt üzerinde ve çekmecenizde bulunan dosya bulunduğu yerden kimseye ulaşmaz. Aslında çekmecede duran özgeçmişin size de pek bir faydası olmaz. Bu yüzden iş ararken sosyal medyayı, özellikle Linkedin’i etkin kullanmak gerekiyor. Yeteneklerinizi ve kişisel ayrıntılı daha fazla ön plana çıkarmak için Linkedin size birçok imkan sağlıyor.

Planlama Yapın

Bunun ismini koyacak olursak bir iş arama planı diyebiliriz. İş bulmak bir büyük projedir. Bütün büyük projelerde bir planlama yapılır. Eğer bir planlama yapmadan iş arama sürecine girerseniz projeniz istediğiniz gibi sonlanmayabilir. Hangi şirketlerde çalışmayı hedeflediğinizi masaya yatırın. Daha sonra bu şirketlerde işe girme hedefini koyun. Bu şirketlere nasıl ulaşabileceğinizle ilgili bir takım stratejiler oluşturun. Bu şirketlere birileri vasıtasıyla ulaşabiliyorsanız bu kişileri saptayın ve onlarla iletişime geçin. Eğer hedeflediğiniz şirketlerde belirli standartlar ya da bazı beceriler isteniyorsa bu becerileri nasıl elde edebileceğinizle ilgili bir beyin fırtınası yapın.

Sosyal Medyanızı Düzenleyin ve Etkin Olun

İk uzmanlarını en önemli görevlerinden biride işe alınacak adayların sosyal medya hesaplarını didik didik etmektir. İk uzmanları başta linkedin olmak üzere; facebook ve twitter hesaplarınızı inceler. Bu hesaplarınızı düzenleyin. Bazı sosyal mecralarda virüsler yoluyla size istemediğiniz paylaşımları yaptırabiliyorlar. Bu tür istenmeyen uygulamaların sosyal medya hesaplarınızda olmadığından emin olun.

Sosyal medya hesaplarınızı sektörel tahmin ve haberleri paylaşmak için kullanın. Çünkü bu tür iletişim kanalları incelendiğinde sizin neyle ilgili olduğunuz konusunda fikir sahibi olunur. Çünkü bu hesaplar inceleyen kişiye bir rapor sunmaz. Siz ne verirseniz inceleyen kişide onu alır. İşinizle ilgili olduğunuzu ve sektörü takip ettiğinizi belirten paylaşımlar yaptığınızda inceleyen kişinin gözünde iyi bir duruş sergileyeceksiniz. İş bulmak sosyal medyayı etkin kullanmayı gerektirir!

İş Bulmak İçin Size Yardımcı Olabilecek Kişileri Bulun

Yardımcı olabilecek kişileri nasıl bulabiliriz?

Cep telefonunuzu rehberini, Linkedin bağlantılarınızı, facebook arkadaşlarınızı ve e-posta listesinizi tekrar tekrar inceleyin. Bu listelerde size “iş bulmak” konusunda yardımcı olabilecek kişiler çıkabilir. Uzun zamandır görüşmediğiniz ama bir e-posta gönderseniz size referans olabilecek ya da yol gösterecek birileri mutlaka çıkacaktır.

Ayrıca yazdığınız makale ve sektörel bilgileri bu listelerinizden paylaşmasını isteyin. Böylece fikirleriniz daha çok kişiye ulaşacaktır. Retweet, linkedin paylaşımları ve facebook paylaşımları bir gazete kadar tiraja sahip olabilir ve bir e-posta kadar hızlı ulaşabilir.

Unutmayın; daha çok kişiye ulaşmak iş bulma sürecinizi daha kısa tutacaktır.

Etkinlik Takibi

İş bulma sürecinde yapılması gerekenlerden biri de iş takibidir. Bu hafta kaç kişiyle görüştüm, kaç kişiye mail gönderdi, kaç kişiye cv gönderdim gibi notlar almanız gerekiyor. Kendi sekreteryanızı oluşturmak karışıklığı önlemek açısından önemlidir.

İyileştirme

Etkinliğinizi ölçtükten sonra henüz bir sonuç alamadıysanız negatif düşüncelere kapılmayın. Nerede hata yaptığınızı, nerede eksik olduğunuzu ve geliştirmeniz gereken yerleri planlayın. Bu eksiklikleri gidermeye çalışın. İş bulmak için hergün yeni birşey yaptığınızdan emin olun.

Sağlığınıza Dikkat Edin

İş arama sürecinin stresi sizi fazlasıyla yorabilir. Farkında olmadan kısa sürede hasta olabilirsiniz. Ancak bu süreçte hastalanmak stresinizi daha da  arttıracaktır. İş arama süreci yüksek konsantrasyon ve kondisyon gerektirir. Bunu sağladığınızda emin olun.

Stresinizi azaltmak için kitap okuyun, yürüyüşler yapın ve ailenizle bol vakit geçirin. Size oldukça faydası olacaktır.

İş Bulmak İçin Uygulayacağınız 7 Adımblog enstitüiş arama iş bulma iş bul iş bulmak uzaktan ücretsiz online eğitim programları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.