AnasayfaBlogİş Bulmak İçin Uygulayacağınız 3 Adım
İş Bulmak

İş Bulmak İçin Uygulayacağınız 3 Adım

08 Eylül 2015
İş Bulmak İçin Uygulayacağınız 3 Adım

Tam zamanlı bir iş bulmak için iş arama sürecine girdim. Bu sürece, deneyimli olduğum ve hakkında bilgi sahibi olduğum Ankara, İzmir ve Bursa dan başladım. Tabii ki de herhangi biri sorarsa Londra’da, San Francisco’da, Santiago da ya da Avrupa’nın herhangi bir yerinde ve hatta Hong Kong veya Malezya’da bile çalışmak isterim ama hemen bir işe ihtiyacım var ve bu yüzden iş bulmak için vize kısıtlamaları veya fazladan evrak işi gerektirmeyen yolu seçiyorum. Şimdi yaşım 30’a dayandığından artık bunları aşmam gerektiğini biliyorum. Ayrıca genç bir profesyonel olarak yetişebileceğim ve öğrenimime devam edebileceğim bir iş bulmak istiyorum. Ayrıca şirketlerin çalışanları için gerçek bir kariyer planlaması olmadığından bunları gerçekleştirebileceğim bir yer bulmanın zamanı gelmiş gibi hissediyorum. Çok şey söyledim ama henüz her şeyi söylemedim. Çünkü biliyorum ki birçok kişinin işten ayrılma sebebi olan kötü bir patron veya mevcut patrona olan hayranlık eksikliğidir. Bu da durumu kötüleştirebileceği ve kişisel gelişimle birlikte profesyonel gelişimi engelleyebileceğinden dolayı rotasyonun normalde liderlik ve yönetim stilleriyle olduğu gibi fırsatlar ve ilerleme dahil gerçek kariyer planlarıyla alakası olduğunu anladım. Üniversiteden mezun olmadan önce son olarak 2008’de aktif bir şekilde iş bulmak için çabaladım ve o zamandan beri deneyimimin çoğunu Yetenek Alım Yönetiminde personel avcısı olarak edindim. Bu sefer ilk deneyimlerime dayanarak öğrendiğim birkaç tekniği kullanarak iş bulmak için çabalamaya karar verdim. Arayışıma bir ay önce başladım ve 4 şirketle birlikte resmi süreçlere girdim bu yüzden bütün stratejinin işe yaradığını düşünüyorum ve bu yüzden sizinle ipuçlarımı paylaşmak ve nasıl işe yaradığını görmek için can atıyorum.

İş bulmak için nerede çalışmak isteyeceğinize dair Top-10’u seçin

Bir personel avcısı olarak müşterilerim için uygun yetenek bulabileceğim en iyi adayları ararken hep top-10 seçerdim. Aynı endüstri ve benzer pozisyonlardaki insanları aramak benim müşterimin işine yarardı; eğitim, işe alım ve işe alıştırma ve endüstri güncellemelerinde kullanılan zamanı ve nakdi azaltırdı. Çünkü o kişinin zaten teknik bilgisi ve çoğu durumlarda müşterilerime yararı olacak olan müşteri veri tabanı ve paydaş iletişim listesine sahip olurdu. Bu yüzden aynı şeyi yaptım. Önceliklerime, kültüre ve iklime, gelişim için gerçek fırsatlara, yenilik ve teknolojide özgün ilgiye ve sosyal sorumluluğa dayanarak çalışmak istediğim kurum ve şirketlerin bir top-10 listesini yaptım. Aslında gerçekten hayranlık duyduğum, çalışmak isteyeceğim, önceliklerimle buluşan ve ( maaştan bahsetmeyeceğim bile çünkü zaten eğer yaptığınız işte çok iyiyseniz hak ettiğinizi er ya da geç alırsanız ) maaşı bana uygun şirketleri ortaya çıkarmam biraz vakit aldı. Biliyorum bazıları benimle aynı fikir de olmayacak ama beni dinleyin; bunun birçok kez olduğunu gördüm, bunları söyleyebiliyorum çünkü herhangi bir öğrenci kredim veya aile sorumluluğum yok. Sadece ben... Bu yüzden iş bulmak için birazcık daha bekleyebilirim. Listeler gerçekten genel olarak harikadırlar, stres atmanıza yardımcı olurlar ve bizim hatırlamamıza ve önceliklendirmemize yardımcı olurlar, bu yüzden kendi top-10’ininizi yapın.

Sosyalleşin ve bilgi toplayın

Güvenilir arkadaşlarla, eski iş arkadaşlarıyla, eski patronlarla ve top-10’ininize dair bağlantılara sahip olabilecek insanlarla kahve içmeye veya yemek yemeye çıkın. Orada çalışmanın nasıl bir şey olduğu, eğer  orada çalışmakta olan bir tanıdıkları olup olmadığını, şirkette boş bir pozisyon olduğuna dair bir şeyler bilip bilmediklerini, size işe alım süreci hakkında bilgi verip veremeyeceklerini, liderlik stilini, kültürünü, zorlukları, kariyer programlarını, anahtar oyuncuların isimlerini, mail adreslerini, telefon numaralarını; merak ettiğiniz ne varsa sorun. İş bulmak için bu bilgileri önceden edinmeniz gerekiyor. Her şeyi not alın böylece unutmazsınız ve sonra şirketleri belirlemeye, önerileri dinlemeye, daha çok araştırma yapmaya, listenizi geliştirmeye başlayın. Dijital pazarlama çözümleri sunan ve top-10 listemde olmayan Ankara’daki çok güzel ve yenilikçi bir şirkete rastladım. Her neyse, araştırmamı yaptım ve bir şirketin Anadolu ve Avrupa’da öncü olduğunu öğrendim ve çok çekici olduğuna karar verip CV’mi gönderdim ve iki hafta içinde hoş, zeki ve açık görüşlü mülakatçılara 3 mülakat yaptım.

Kaynaklarınızı seçin ve onları akıllı bir şekilde kullanın.

LinkedIn, Glassdoor, Twitter, yerel personel avcılarını, şirket kariyer sitelerini ve yerel arama motorlarını iş bulmak için mutlaka kullanın. Bütün kaynaklarda CV’nizi güncellerken dikkatli olun ve İK’da çalışmakta olan, özellikle işe alımda, insanlarla ve şirketlerle iletişimde olun. Birçoğunu seçmekten kaçının, süreç içinde bunalmayın. Çok bilgi olduğundan dolayı elemeli ve azaltmalısınız. İş bulmak içn ne işe yarıyorsa onu kullanın ve kiminle bağlantılı olduğunuz konusunda seçkin olun. Ayrıca CV gönderirken dikkatli olun, CV dizaynında gerçekten iyi bir iş çıkarmayı deneyin ve CV’yi başvurduğunuz pozisyona göre hazırlayın. CV’nizin birkaç versiyonuna sahip olmak iyi bir şey. Vaktinizi ön yazılarla harcamayın çünkü onları genelde kimse okumaz ve Google’ın kariyer sitesinde ön yazı gönderin linkinin hemen yanında ‘’ön yazı gerekli değildir’’ diye bir notu var, hatırlatmak isterim. Büyük bir LinkedIn hayranıyım ve yurtdışında sınıf arkadaşlarım bana siteyi gösterdiğinden beri, 2010 yılından beri kullanıyorum. LinkedIn aslında 2002’de piyasaya sürüldü ve bir üniversite öğrencisi olarak onu 8 sene sonra öğrendim. Umarım Sau Paulo, Brezilya’dan başka diğer Güney Amerika ülkelerine de girer böylece oralarda iş bulmak için başvuru yapmaya başlayabilirim. Bu benim hayalimdeki şirket ve birçok geleneksel personel avcısını, Pazar araştırma şirketini, iş sitelerini ve networking pratiklerini değiştiriyor. Önceden İK ve Yetenek Yönetiminde benzer ilgi alanlarım olan insanlarla iletişim kurardım. Şimdi ise resmi aday ve müşterilerle, okul, üniversite ve çalışma arkadaşlarıyla, eski yöneticilerle, arkadaşlarla ve hayran olduğum şirketlerde çalışan insanlarla... İş bulmak için olmasa da bir personel avcısı olarak müşterilerimin ve adayların birbirleri ile nasıl bağlantılı olduklarını kontrol etmek ve onlar hakkında sadece CV’lerinin üzerindeki bilgilere güvenmektense daha fazla bilgi edinmek için LinkedIn ve Google kullandım. Bir profile sahip olmadıklarında genel olarak teknolojiye ilgi duymadıklarını veya iş amaçlı olarak kaynaklarını güncellemediklerini veya eski kafalı kategoriye dahil olduklarını düşünürdüm. Acemice göründüğünü biliyorum ama birçok kez işe yaradı.

Mülakatçılarınızı mülakata alın

Özel bir durumda orada çalışan arkadaşlarımın olduğu bir şirketin LinkedIn’da iş ilanını gördüm. En yakın arkadaşlarımdan birini aradım ve bu yazıdaki 2. Adımı aldım; ona birçok soru sordum ve sonunda CV’mi göndermeye karar verdim ve ayrıca online başvurdum. Hemen sonraki gün- arkadaşım sağ olsun- patronum olabilecek kişiyle mülakata girdim. Arkadaşıma minnettar kalmıştım çünkü birisine iş için referans olmanın büyük bir sorumluluğu ve baskısı vardır, gerçekten çok hassas bir durumdur. Mülakat sırasında ve konuşmadan yaklaşık 5 dakika sonra anlaşamayacağımızı düşündüm ve karnımda o iç güdüyü hissetim; o kişinin liderlik stilinden yararlanamazdım, bu yüzden konuşmanın sonunda ve öncesinde ve başka bir şey koordine etmeye yer kalmadan o insana teşekkür ettim ve onun aradığı insan olmadığımı söyledim. Bu noktada kişisel olarak ve profesyonel olarak tökezleyerek hepimizin sevgi, rahatlık, sağlık, iyi patronlarla, iyi iş arkadaşlarıyla ve zorluklarla iyi işler hakkettiğini anladım. Bu yüzden mülakatçımı mülakata aldım ve ilgimi çeken her şeyle alakalı soru sordum: Şu şekilde sorular:

  1. Birisinin bu iş yerine veya şirket kültürüne uyum sağlaması için sahip olması gereken en önemli özellik nedir?

  2. Bu iş için işe alacağınız insandan neler bekliyorsunuz?

  3. Bu şirkette gelişmek için fırsat var mı?

  4. Bu şirket neyi ile hatırlanıyor?

  5. Günümüzdeki esas rakibiniz kimdir? Sunduğunuz esas servis veya ürün nedir?

  6. Çalışanlarınıza eğitim programı vermekle ilgileniyor musunuz ve veriyor musunuz?

  7. Buradaki normal bir gün nasıldır?

  8. Şirket nasıl yapılanmıştır, alanlar nasıl bölünmüştür?

  9. Rekabetinize göre siz neyi farklı yapıyorsunuz?

  10. Herhangi bir sosyal dava veya gönüllülük programını çalışanlarınız için destekliyor musunuz?

Açıkça bütün mülakat süresinde iş yerini gözlemliyorum, yapabildiğim kadar insanla konuşuyor ve onları dinliyorum; genelde misafirleri karşılayan resepsiyonist gibi, gelip geçen insanları inceliyorum, ne giydiklerine bakıyorum, nasıl çalıştıklarına, nasıl iletişim kurduklarına. İş bulmak için casusluk yapıyor gibiyim. Casus gibi ama iyi anlamda... İş bulmak için iyi bir fikrim şu an yok ama mevcut seçeneklerim dahlinde nerede çalışmak istediğime dair ( mülakatçım sağ olsun ) çok iyi bir fikrim var. Aslında Yetenek Yönetiminde çok iyi bir şirkette açılan bir pozisyondaki üçüncü mülakatım sırasında Yönetici Ortağa ( Umuyorum ki gelecekteki patronuma ) onunla çalışması için işe alınanlardaki en önemli özelliğin ne olduğunu sordum, ‘’işe alımda 4 yıllık deneyime sahip birini’’ demektense ‘’tutkulu bir şekilde meraklı’’ bir kişiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu yüzden. Jerry Maguire filmindeki gibi bu insan beni ‘’ilk saniyede beni benden aldı.’’ Ve onun böyle demesi bana şu kişiyi hatırlattı: Albert Einstein - İş Bulmak "Ne ben okula göreydim ne de okul bana göre. Sıkıyordu beni. Öğretmenler komutan gibi davranıyorlardı. Ben öğrenmek istediğimi öğrenmek istiyordum, onlarsa öğrenmemi istedikleri şeyleri öğretiyorlardı. En nefret ettiğim şeyler rekabetçi ortam ve özellikle spordu. Onlara göre, işe yaramazın tekiydim ve birçok kez okulu bırakmamı söylediler. Münih'te bir Katolik Okulu'ydu. Bilgiye olan açlığımın öğretmenler tarafından baltalandığını hissettim. Onların tek ölçütü sınav notlarıydı. Bir öğretmen, böyle bir sistemde öğrencilerini nasıl anlayabilir ki?" Albert Einstein - İş Bulmak“Özel bir yeteneğim yok fakat tutkulu derecede meraklıyım.” Umarım bu ipuçları benim işime yaradığı gibi sizin de işinize yarar. Hatırlayın, bu basit, top-10 listesini kullanın, sosyalleşin ve mülakatçılarınızla mülakat yapın. İş bulmak için neyin işinize yaradığını bilmek isterim, lütfen yorumlara yazın.... teşekkürler!

İş Bulmak İçin Uygulayacağınız 3 Adımiş arama iş bulma iş bulmak iş bulmak için iş bulmak için ne yapmak gerekir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.