AnasayfaBlogİş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
İş Bulmak

İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

06 Şubat 2020
Kariyerinizi ilerletme fırsatlarına sahip bir iş arıyor olabilirsiniz. Bu fırsatı elde etmek için iş başvurusu yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

Yeni bir işin sizin için uygun olup olmadığına karar verirken birçok noktaya dikkat etmek önemlidir. Maaş önemli bir faktör olmakla birlikte her zaman mutluluk getirmez. Çalışacağınız şirketin konumu ve itibarı iş başvurusu yaparken aklınıza gelebilecek ilk soru işaretleri arasında olabilir. Fakat hiç kimse işe başlamadan önce istediği her şeyin iş hayatında gerçekleşeceğini beklememelidir. Hem istekler hem de iş hayatı içerisinde karşılaşacağınız durumlar muhtemelen yaşamınız boyunca değişecektir.

Hayalinizdeki Kariyer İçin İstenen Özelliklerin Bir Listesini Yapın

İş başvurusu yaparken öncelikle hayalinizdeki kariyer yolunu belirleyin. Daha sonra bu iş için işverenlerin ne gibi özellikler beklediğini araştırın ve bir liste oluşturun. Bunun ardından yeni bir kariyer yolunda sizin için neyin önemli olduğunu düşünün. Gerekli olan iki ila üç özelliği seçin. Güçlü bir kültüre, esnek çalışma saatlerine veya kariyerinizi ilerletme fırsatlarına sahip bir iş arıyor olabilirsiniz. İdealinizdeki iş için belirlediğiniz niteliklerin en az üçte birinin başvuru yapacağınız iş içeriğinde olduğundan emin olun. Potansiyel işleri araştırırken bunlara dikkate alın.

Temel yeteneğinizi de düşünün. Sahip olduğunuz beceri, tutku, deneyim ve eğitimlerin toplamını göz önüne almayı unutmayınBeni eşsiz kılan nedir? sorusunun cevabını verin ve bu yönde ilerleyin. Bir iş geçmişiniz varsa bu işlerdeki pozisyonlarınız ile başvuru yapacağınız işteki pozisyonu kıyaslayın. Güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, fırsatları ve tehditleri göz önünde bulundurun.

Bunu yapmak, mevcut pozisyonunuz veya daha önce içinde bulunduğunuz pozisyonlar ile ilgili sevdiğiniz ve sevmediğiniz unsurları, size fayda sağlayan özelliklerini, mevcut işinizin artılarını ve eksilerini veya başvuracağınız işin gelecekte sizin üzerinizde yaratacağı etkileri belirlemenize yardımcı olur. Böylece nerede olduğunuzu değerlendirmek, nereye gitmek istediğinizi ve oraya nasıl hızlı bir şekilde ulaşacağınızı planlamanıza yardımcı olacaktır.

Yaptığınız işi tutkulu şekilde yapmak için ne yaptığınıza inanmanız gerekir. İşinize sağladığınız katkı ve işinizin toplum için ne anlama geldiği gibi unsurlar önemlidir. İşinizde bir fark yarattığınızı düşündüğünüz taktirde daha başarılı olmanız muhtemeldir. Bu durum size ilham verir, sıkı çalışmanızı sağlar ve kendinizi kötü hissettiğinizde bile sizi yataktan çıkarır.

Şirket Kültürü

Yeni bir ortama katılmak heyecan verici olabilir fakat aynı zamanda büyük bir riske de sahiptir. Bir şirket kültürü aslında şirketin kişiliğidir. Şirket misyonu, çalışma ortamı, çalışanların özellikleri ve iş hedefleri gibi farklı unsurlardan oluşur. Potansiyel işvereniniz hakkında biraz araştırma yapmak bu nedenle gereklidir. İş başvurusu yaparken şirketi araştırmak için biraz zaman ayırın. İnternet sitelerine bakın, orada kimlerin çalıştığını görün, bazı blogları okuyun ve şirketin kültürü hakkında iyi bir fikir edinmeye çalışın.

Bir şirketin büyüklüğü düşündüğünüzden daha önemli bir faktördür. Şirket büyüklüğü çalışanların birbirleri ile olan ilişkileri pozisyonunuzun sahip olduğu fırsatları ve kariyerinizin ilerleme şansını etkiler. Her boyutta artıları ve eksileri vardır. Orta büyüklükteki şirketler genellikle iyi bir isme sahiptirler ve size fayda getirebilirler.

Küçük şirketler size daha fazla sorumluluk ve daha hızlı bir şekilde yüksek pozisyonlara geçme şansı verebilir fakat küçük şirketler büyük projelere imza atmadığı müddetçe işinizi kaybetme ve hakkınızı alamama riskiniz de daha fazla olacaktır. Bu nedenle iş başvurusu yaparken bu durum göz önüne alınmalıdır.

Her şirket benzersizdir ve bu nedenle çalışanlarından farklı davranış ve eylemler beklemektedir. Beklentiler herhangi bir şeyle ilgili olabilir; sosyalleşme, kıyafet kuralları, davranışlar, kaç saat çalıştığınız, yıllık izin zamanları gibi. Kendinize bir çalışan olarak nasıl davranılmasını istediğinizi sorun. Örneğin sıkı kıyafet kurallarına sahip bir çalışma ortamında mutlu olabilir misiniz? İnsanların genellikle mesailere kalacağı ancak ek ücret ile ödüllendirilebileceği rekabetçi bir ortamda çalışmaktan memnun olur musunuz? Yoksa daha gündelik kıyafetler ve arka planda çalan müzik eşliğinde çalışabileceğiniz daha rahat bir ortam mı istiyorsunuz?

İşin Niteliklerini Araştırma

Başvuru yaptığınız işin niteliklerini detaylı şekilde araştırın. Becerileriniz ve ilgi alanlarınız geliştikçe şirket içerisinde üst kademelere yükselmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle başvurduğunuz pozisyon için ilerleme fırsatları olup olmadığını araştırmaya çalışın. Şirket çalışanlarının şirketin internet sitesindeki profillerini veya sosyal medya hesaplarını inceleyerek pozisyon değişimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta da işe gidip gelme mesafenizdir. Bunun gereksiz bir ayrıntı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Belki de iyi bir iş bulduğunuz taktirde her gün kat edeceğiniz mesafeler gözünüzde büyümeyecek. Fakat yine de başvuru yapacağınız işin niteliği ile işe gidip gelirken harcayacağınız zaman ve para miktarını karşılaştırmanızda yarar var. Öncelikle işe gidip gelme zamanınız dinlenmeniz ya da sosyal aktiviteleriniz için size zaman bırakıyor mu? Karanlık bir sabaha gözlerinizi açıp yola çıkmak ister misiniz? gibi soruların cevaplarını bulun.

İş seyahatleri de iş başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu. Çoğu iş ilanında seyahat engeli olmayan çalışanlar arandığını görürsünüz. Aile yapınız ve sosyal yaşantınız buna elverişli mi ona karar vermelisiniz. Geceleri düzenli olarak evden uzakta geçirme fikrinden hoşlanmayan biriyseniz, işin başka bir yönünü sevseniz bile başvurmayın.

İş ilanlarındaki bu detayı atlamanız ileride sıkıntılar doğmasına neden olabilir. Tabi sık sık yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapmak istiyor da olabilirsiniz. Belki de pozisyonunuz gereği şirketinizin Londra’daki ofisine gitmeniz veya Avrupa’daki farklı müşteriler ile birebir görüşmeniz gerekecektir. İlk başladığınızda mümkün olmasa bile ilerledikçe işin bu fırsatlara yol açıp açmayacağını araştırabilirsiniz.

CV’nizi ve Sosyal Medya Hesaplarınızı Güncelleyin

Hayalinizdeki işi bulduğunuzu düşünüyorsanız başvuru yapmadan önce CV’nizi güncellemeyi unutmayın. İşverenler veya insan kaynakları uzmanları her gün onlarca CV elemek zorundadır, bu yüzden nasıl kalıcı bir izlenim bırakabileceğinize karar vermeniz önemlidir. Üniversite eğitiminiz sırasında bebek bakıcılığı yaptığınız günleriniz de dahil olmak üzere, şimdiye kadar yaptığınız her işin yer aldığı bir CV göndermeyin.

Başvuracağınız işin niteliğine göre CV’nizi güncelleyin. CV kısa ve net olmalıdır ama aynı zamanda yaratıcı da olun. Her seferinde aynı CV’yi göndermek zorunda değilsiniz, bu yüzden en ilgili deneyiminizi ve becerilerinizi vurgulayarak başvuracağınız işe uyarlayın. Ön yazı mutlaka her başvurduğunuz iş için özel olarak hazırlanmış olsun.

Günümüzde LinkedIn iş hayatı için önemli bir dijital platform haline geldi. Birçok çalışan bu platform sayesinde kariyerlerine yön verebiliyor. İşverenler de bu platform üzerinden kişi profillerini inceliyor. Bu nedenle LinkedIn bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmanız çok önemli. İş başvurusu yaparken diğer sosyal medya hesaplarınıza da dikkat etmenizde yarar var. Bu tüm hayatınızı silmeniz anlamına gelmiyor fakat daha dikkatli paylaşımlar yapmanız iyi olacaktır.

iş başvurusu İş Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakatlarda Referans Önemli mi?
Referans Mektubu

Mülakatlarda Referans Önemli mi?

01 Ağustos 2017
Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır
CV - Özgeçmiş

Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır?

16 Aralık 2014
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019