Close
Mobil Menu Bars

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

17 Aralık 2015, 2111 defa okundu.
Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar
Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

Özgeçmiş yazmak iş arayanlar için panik verici olabilir. Birçok kişi özgeçmiş üzerine söylenen efsanelere inanır. Bunun en çok konuşulanı işe alım uzmanlarının özgeçmişleri okumadığına veya incelemek için o kadar az vakit harcadıklarına dair söylentilerdir. Bu sebeple özgeçmişinizin okunmayacağına dair korkuyorsunuz. Özgeçmiş hazırlarken yapılan hatalar üzerine düşünmeden bu korkuya düşmeyi biraz garipsiyorum. Üstelik bir de herkesin kendine göre nasıl mükemmel bir özgeçmiş yazılacağına dair teorisi vardır. Bu birçok insanı şirketlerin görmek istediği özgeçmişi yazmaya itiyor. Onlar hakkında anlam taşıyan şeyleri yazmıyorlar.

Mükemmel bir özgeçmiş sizin kendiniz hakkında en anlamlı olduğuna inandığınız şeyi içerir. İş ararken de bunu dikkate alırız.

Sizin için özgeçmiş hazırlarken yapılan hatalar ile ilgili bazı şeyleri inceleyip hazırladım. Aşağıdakiler hayalinizdeki işi elde etmek için size en iyi fırsatı sağlayacak bir özgeçmişte olması ve olmaması gerekenleri gösteriyor. Sizde özgeçmiş hazırlarken yapılan hataları yapmak istemiyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

Özgeçmiş hazırlarken yapılan hatalar

İlginç Olmaya Çalışmayın

İşe alım uzmanı niteliğine ve kalitesini dikkate almadan her özgeçmişe bakar. Bana göre bu işe alımın esas kuralıdır. Her bir özgeçmişi incelemek işe alım uzmanının işidir. Bu yüzden bir iş arayan olarak özgeçmişinizin okunmadığına dair yanılgılara kapılıp çılgın şeyler yapmayın. Bunu kişisel algılamayın. Özgeçmişinizi bir hediyeyle göndermeyin ? Şaka değil! Görüyorum bazen böyle şeyleri. Özgeçmişini bir çikolata kutusuyla birlikte gönderenler oluyor. Bunu yapmayın. Faydası olmaz.

Ya da içinde konfeti olan bir zarfın içine koymayın (bana gerçekten olan bir şey). Bu sınırları aşar. Özgeçmişinizde fazla ilginçleşmeye çalışmayın. Fotoğraflarınızı LinkedIn’a saklayın. Özgeçmiş hazırlarken yapılan hatalar içinde bence en büyük hata ilginç biri gibi gözükmeye çalışmak.

Özgeçmişin En Çok Bakılan Taraflarını Düşünün.

Ben bir özgeçmişe baktığımda gözlerim önce başvuranın en son deneyimine gider. Çalıştıkları endüstriye, ne kadardır orada olduklarına, yaptığı işlerin birbirleriyle bir ilgisi olup olmadığına bakarım ve bunu başvuranın ismine bile bakmadan önce yaparım. Birinin ne kadar çok işte çalıştığı veya nerede okula gittiği ilgilendirmez. Daha sonra o kişiye bir kimlik kazandırmak adına, iş arayanın kendisiyle ilgili ilginç şeyler yazabileceği sayfanın sonuna inmeden önce isme bakarım. İşe alım uzmanları özgeçmişinize bakar ama çok uzun süre okumazlar. Her işe alım uzmanının kendine göre bir formülü vardır ama siz kendi özgeçmişinizdeki boşluğu kontrol etmek istiyorsunuz bu yüzden işe alım uzmanlarının okuduğu yerler sizin hakkınızda akla gelebilecek her şeyi anlatıyor.

Hazırladığınız Özgeçmiş Bir Sayfayı Geçmesin.

Bazı durumlarda iki sayfalık özgeçmiş kabul edilebilir. Eğer onlarca yıldan oluşan bir deneyiminiz varsa ve üst düzey bir pozisyon için başvuruyorsanız ikinci bir sayfa edinebilirsiniz. Eğer şüpheye düşerseniz, bir sayfada bırakın. Benim insan kaynakları alanında beş yıldan fazla bir deneyimim var ama özgeçmişim bir sayfa. Eğer kariyerinizde çok fazla pozisyona sahip olduğunuz için ikinci sayfayı oluşturmayı planlıyorsanız sadece bir yerde tutunamayan biri olarak gözükeceğinizi bilin. Hayatınızda yayınladığınız her şeyin linkini vermek zorunda değilsiniz bunun yerine birkaç anahtar kelime yerleştirin. Ya da daha da iyi bir şey yapmak isterseniz sizin çalışma hayatınıza yönlendirebilecek tek bir link verin. Özgeçmiş üzerinde bütün boşlukları kullanılır hale getirin. Bu kenar boşlukları ve yazı tipleri anlamına gelse bile… Tekrar eden becerileri silin. Diğer anlamıyla yapabildiğiniz her şeyi bir sayfada yapın. Bu kadar.

Özgeçmişinizi Bir Multimedya Kaynağı Olarak Görün.

Hazırladığınız özgeçmiş bir sözlük gibi olmalı. Başvurulacak bir kaynak… Sizin profesyonel anlamda kim olduğunuzu anlatan online ne varsa içeriğine ekleyin. LinkedIn’da aktifseniz profilinize bir link koyun. Eğer LinkedIn’de birçok öneriniz ve onayınız varsa bunu da link olarak koyun. Eğer herhangi bir profesyonel portföyünüz varsa onu da koyun.

2015’de yaşıyoruz arkadaşlar. Özgeçmişiniz bir sayfa olabilir ama bu her zaman geçerli bir kural değildir. İşe alım uzmanları tıklamaktan mutluluk duyarlar bu yüzden arayacakları birçok linki koyun çünkü okumaktansa bakmayı tercih ederler. Eğer özgeçmişinizi iyi hazırladıysanız; özgeçmişiniz işe alım uzmanını yönlendirmek adına bir atlama noktası olarak hizmet edebilir. Ya da şöyle düşünün… Hayatınızı anlatmak için sadece bir sayfaya sahipsiniz. Elinizde olan her şeyi kullanmaz mısınız?

Başvurduğunuz Her İşe Özgeçmişinizi Ekleyin.

Gerektiğinde anında gönderebilmek adına elde bir özgeçmişin olması iyi bir şeydir. Eğer özellikle heves duyduğunuz işlere başvuruyorsanız özgeçmişinizi pozisyona uygun hale getirmek için vakit harcayın. Son çalıştığınız yerin altında 10 tane maddeye ihtiyacınız yok. Bunun yerine tanımı inceleyin ve şirketin aradığı şeyi anlatan deneyiminizin altını çizin. Özgeçmiş üzerinde size önemli gelen ama dışarıdan birine o kadar da anlam ifade etmeyecek şeylere takılmayın.  Başvurduğunuz iş için gereken en alakalı becerilerinize dikkati çekin. Hatırlayın, işe alım uzmanları sizi arıyorlar. Yani istenilenleri yerine getirdiklerinde insan kaynakları da bir beşlik ve de övgü alıyorlar. Onlara sizi doğru insanların önüne çıkartmada yardımcı olun ve hayalinizdeki işe kavuşun.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!