AnasayfaBlogİş Arama İzni Süresi Ne Kadar? 
İnsan Kaynakları

İş Arama İzni Süresi Ne Kadar? 

27 Şubat 2020
İş Arama İzni Süresi Ne Kadar? 

İnsan olarak birçok hakkımızın olduğunu biliriz. Fakat bilmemize rağmen, araştırıp bakmayız. Birçok konuda devlet, vatandaşları için yasalar koymuştur. İnsanlar mağdur olmasın diye, farklı kanallar ve mecralarda birden fazla yasa vardır. Ancak bunların bazılarını biliriz, bazılarından üstün körü haberdar oluruz. Bazılarından da hiçbir şekilde haberimiz olmaz. İnsan hakları yeterince bilinmez ve hakkımızı yeterince aramayız. İş arama izni süresi de hakkımızın yendiği konulardan biridir. 

Aslında hak arama işini eskiye dayandırmak biraz daha mantıklı olabilir. Önceleri hiçbir hakkının olmadığını ve genellikle güçlülerin korunduğu halk tarafından düşünülmüştür. Hal böyle olunca da bir yere başvuru da bulunmayız. Güçlü olanın da yaptığı yanına kar kalır. Fakat bunlar artık geride kaldı. Hakkını aramak isteyenler için devletin çıkardığı yasalar artık bir bir uygulanıyor. Daha çabuk sonuçlar alınıyor. Bu sayede bir nebze de olsa hak yerini bulmuş oluyor.

Genellikle bir şey başımıza gelmeden araştırma yapmayız. Örneğin, hasta olmadan hastalığın çaresine bakmayız. Ancak hasta olduğumuz zaman eczaneleri dolaşıp dururuz. Arabamız bozulduğunda veya mahkemeye işimiz düştüğünde kanunlara bakar o şekilde ihtiyacımızı gideririz. Yani sonuç olarak illa başımızdan bir olay geçmesi lazım.

Sektörel bazlı baktığımızda her alanın kendi içinde belli başlı kuraları ve yasaları vardır. Örnek verecek olursak, herkes yaşam gereği çalışarak hayatını devam ettirir. Bu yaşam içinde bazen iş değişikliği de yaşanır. Ya siz işten ayrılmak istersiniz ya da iş veren sizi çıkarır. Karşılıklı olarak belli bir süreç yaşanır. Ancak bu süreçte iş arama izni diye bir şey olduğunu son zamanlarda duyar olduk. Kanunun yeni olmamasına karşın, insanlar böyle bir şeyin haberdarlığını yeni çözmüştür. Çünkü bir ihtiyaç değildir. Ancak başımıza geldiği zaman böyle bir durumdan haberdar oluruz.

Çalıştığımız yerlerde iş arama süresi diye bir yasa var ve buna işverenlerin kesinlikle uyması gerekir. Birçok konu iş hukuku çerçevesine alınır. Uyulmadığı zaman ciddi yaptırımlara maruz kalabilirler. Hatta uymayanları mahkemeye bile verebilirsiniz. Farklı süreçler sizle iş veren arasında oluşur. Peki iş arama süresi nasıl gerçekleşir? Çalışırken iş aramak serbest mi? Tüm bilinen ve bilinmeyenleri bu yazımızda sizler için topladık.

İhbar Süresinde İş Arama İzni

İş arama izni 4857 sayılı İş Kanunu’nun 27. maddesinde geçmektedir. Kanunda ise şu şekilde geçmektedir, ihbar veya bildirim süresi içinde şirket ya da firma sahibi çalıştırdığı işçi için yeni bir iş aramasına izin vermesi gerekir. İş arama saatleri de çalıştığı süre içinde verilir. Ayrıca çalışıyor gibi göstererek herhangi bir kesinti yapmaması gerekir. Kanunda açık ve net bir dille iş veren işçiye bu hakkı tanımasının zorunlu olduğunu söylemektedir.

Yasanın bu hakkı tanımasına rağmen çoğu iş yeri bunu yok saymaktadır. İşçinin böyle bir hakkının varlığından haberdar olan iş veren yine de bu imkanı sağlamaz. Daha sorasında işçi bu konuda dava açabilir. Hakkını hukuki yollarla arayabilir.

İş sözleşmesinin fesih edilmesi durumunda da yine kanun değişmez. Sözleşmeyi iş veren fesih ettiği gibi işçide fesih ederse durum yine aynı olur. İşçi, arama iznini işverenden talep ederek kullanabilir.

Bir önemli konu daha burada bizleri karşılıyor. İş arama izni ihbar süresi boyunca yapılıyor. Ancak ihbar süresi burada oldukça önemlidir. 3 sene veya daha fazla çalışan için ihbar süresi 8 haftadır. 3 yıl ile 1,5 yıl arasında olan 6 hafta, 1,5 yıl ve 6 ay olan kişinin 4 hafta ve 6 aydan daha az bir iş yerinden çalıştıysa bu süre 2 haftadır. Bu ihbar süreleri muhakkak işçi ya da iş veren tarafından bildirilmelidir. Sözlü olarak değil, yazılı bir şekilde bildirilmesi gerekir. Bu süreler gerekli şekilde doldurulduğunda iş sözleşmesi anlaşılarak bitmiş olur. İş arama sürecinde izlemeniz gereken adımlar konusunda dikkat edilmelidir.

İhbar süresi iş arama izni, çalışılan zaman kadar her gün verilmelidir. 3 sene çalışan bir işçi üzerinden örnek verecek olursak, 8 hafta boyunca her gün çalışan iş arama izni kullanabilir. Ortalama 2 ay boyunca düzenli olarak bu izin yasal şekilde bulunmaktadır. Şayet bu hak tanınmıyorsa, karşılığında iş arama izni ücreti ödemesi gerekir.

İş Arama İzni Dilekçesi

İş arama izni için dilekçe iki şekilde olur. Birincisi her gün kullanabileceğiniz şekilde, diğeri ise toplu olarak kullanmadır. Normal bir dilekçe doldururmuş gibi her şeyi belirtiyorsunuz. İhbar süresi ve iş arama izni nasıl kullanılacaksa hepsini dilekçe de belirtmeniz gerekir. Örnek dilekçe şu şekildedir,

….................. Şirketine / Müdürlüğüne

 4857 sayılı İş Kanunun 17. Maddesi gereği iş sözleşmemi …/.../20... tarihinde sona erdireceğim. Aynı İşçi Kanunun 27. Maddesinde yer alan iş arama izni ….. ihbar süresi boyunca kullanmak istiyorum. İş arama izinlerini günün …. - ….. saatleri arasında talep ediyorum.

Gereğini arz ederim. / Saygıyla arz ederim.

T.C. No

İmza

Ad – Soyad

Şeklinde yazılı bir kağıt ile işçinin veya iş verenin bildirmesi gerekir. Ayrıca toplu iş arama izni kullanmak isteyenlerinde biraz daha farklı bir dilekçe yazması lazım. 

….................. Şirketine / Müdürlüğüne 

 4857 sayılı İş Kanunun 17. Maddesi gereği iş sözleşmemi …/.../20... tarihinde sona erdireceğim. Aynı İşçi Kanunun 27. Maddesinde yer alan iş arama iznimi toplu olarak kullanmak istiyorum. Toplu halde …/.../20.. - …/.../20.. tarihleri arasında kullanmayı talep ediyorum.

Gereğini arz ederim. / Saygıyla arz ederim. 

T.C. No 

İmza 

Ad – Soyad 

Toplu iş arama izni içinde bu şekilde bir dilekçe hazırlamak gerekir. İş arama süresi kanunda geçtiği ve sizin talep ettiğiniz şekilde kullanma imkanı vardır. Unutmadan toplu kullanılacak olan bu süreyi önceden yetkili birimlere bildirmeniz gerekir. Eğer bildirmediğiniz takdirde herhangi bir şey talep edemezsiniz.

İş Arama İzni En Az Ne Kadar Olmalı?

İhbar süresi belli olan bir işçinin iş arama süresi de bellidir. Bir işçinin ihbar süresi iş arama izni en az 2 saat olmalıdır. İki saatin altında bir süre verilemez. İşçinin ihbar süresini ne kadar ise, bu süre zarfı boyunca her gün yeni iş için izinli sayılır. Dilekçe de bunun belirterek günün belirli saatlerinde 2 saat iş aramak için bulunduğu çalışma ortamından ayrılabilir.

İş veren, işçiye hakkı olan günlük iki saati vermelidir. Şayet bu saatleri az kullandırır ya da vermez ise cezai işlemler yapılabilir. İşçiye bu haklar sağlanmazsa bunun karşılığında iş arama izni ücreti ödemesi gerekir. Yapmadığı takdirde işçi hakları devreye girer. İş arama izni hesaplama için çalışılan saatlik ücret, iş arama izni toplam saati ve katsayı yapılır. Yani çalışılan günün fiyatı ile arama izninin toplam saati çarpılır.

iş arama izni iş arama süresi ihbar süresi iş arama izni iş arama izni hesaplama iş arama izni ücreti
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.