AnasayfaBlogİnternet Çağında Beden Dili Nereye Gidiyor?
Beden Dili

İnternet Çağında Beden Dili Nereye Gidiyor?

24 Aralık 2018
İnternet Çağında Beden Dili Nereye Gidiyor?

Modern çağda kurulan ilişkilerin sayısında hızla artış görülürken kişisel ilişkilerin sayısında ters orantılı olarak azalma gözlemlenir. Azalan kişisel ilişkilerin de büyük bir kısmı bilgisayarlar ve cep telefonları gibi teknoloji bazlı iletişim araçları üzerinden sürdürülür. 
Günümüzde iletişimin çoğu e-postalar ya da çeşitli online mesajlaşma araçları üzerinden gerçekleşir hale gelmiştir.

Anında mesajlaşmayı sağlayan bu uygulamalarda yüz yüze iletişimin olmazsa olmaz bir parçası olan bedensel hareketler bulunamaz. Peki içinde bulunduğumuz çağda beden dilimize ne oluyor ve internet çağında beden dili nereye doğru gidiyor hiç düşündünüz?

Beden Dili Nedir?

Vücudun duruşu, jestler, mimikler ve yüz ifadelerinden oluşan zihinsel ve fiziksel faaliyetlerin senkronize bir şekilde kullanıldığı beden dili sözel olmayan iletişim şekli olarak ifade edilir. Beden dili korku, heyecan, neşe hayal kırıklığı, öfke, endişe gibi ve daha pek çok farklı duyguyu açığa çıkaran en güçlü ve dolayısıyla en etkili iletişim aracıdır. Yapılan araştırmalarda yüz yüze iletişim esnasında söylenen sözlerin %7’si, ses tonunun % 33’ü ve beden dilinin % 60’ı etkili olduğu görülüyor. 

Mikro ve Makro Beden Dili Nedir?

Mikro beden dili yüzdeki mimikleri, jestleri ve göz hareketlerini ifade ederken makro beden dili tüm vücudu kapsayan hareketleri tanımlar. Açık ya da kapalı olmak üzere de ikiye ayrılan beden dilinde taban tabana farklılıklar gözlemlenir. 
Açık beden diline sahip insanlar davranışlarındaki rahatlık, kurdukları göz teması ve son derece dışa dönük hareketleriyle iletişime açık olduklarını hissettir. Kapalı beden diline sahip olanlar ise genellikle el ve kollarını bedenlerinin ön tarafında birleştirerek iletişime olanak tanımayan bir duruş sergiler. 

Eller Önemli

Beden dilinde en önemli etkenlerden olan eller bilhassa siyasetçiler tarafından ikna etme amaçlı olarak sıklıkla kullanılır. İletişim esnasında ellerin açık bir şekilde karşı tarafa yönlendirilmesi ‘ben sana doğru bir şey anlatıyorum, bana güvenebilirsin’ anlamına gelir. İkna etmek ve algıyı üzerine çekmek için kullanılan en etkili yöntemlerden bir diğeri ise doğal bir gülümsemedir. Beden dilini doğru kullanan pek çok insanın sosyal hayatta da kolayca başarıya ulaştığı görülür.

İnternet Çağında Beden Dili

İletişimin yüz yüze olmadığı dolayısıyla bedensel ifadelerin, yüz mimik ve jestlerinin görülmediği ve ses tonunun duyulmadığı sanal dünyada gerçekleşen veri aktarımları esnasında kişiler kendilerini anlatabilmek için yeni ifade yolları türetmiş durumdadır. Sanal iletişimde cümlelerin sonunda kullanılan emoji diye adlandırılan imgeler bunları kullanan kişilerin bedenlerini simgeler aracılığı ile ifade etmeyi sağlar. 

Sanal iletişimlerde imge dahi olsa bu tarz oluşumların türemesi bedensel hareketlere ne kadar ihtiyaç duyulduğunun da aslında en büyük kanıtıdır. İnsanlık tarihine bakıldığında ilk metinlerin resimler olduğu ve çoğunlukla duvarlara çizilen bu resimler sayesinde iletişim kurulduğu bilinmektedir. Fakat bu tür resim, simge ya da ikonların bedenle yapılan jest ve mimiklerin yerini alamadığı gözle görülen bir gerçektir.

İnternet Çağında İnsanları Tanımak ve Beden Dilini Etkili Kullanmak

Beden dili kullanılamayan yani yüz yüze iletişimde bulunulamayan durumlarda bazen avantajlı bazen de dezavantajlı zamanlar yaşanır. Vakit olarak büyük tasarruf sağlayan sanal iletişim, bazı durumlarında yanlış anlaşılmalara sebep olabilmektedir. Beden dili hareketleri kullanılamayan bu sanal ortamın şüphesiz avantajları da bulunur. İnternetin rahatlığı ve sağladığı kolaylık, kısa sürede istenilen bilgiye ulaşabilme bunlardan bazılarıdır. 

Düşüncelerin davranışlara ve bedene yansımış hali olan beden dili kişisel imajınızın büyük bir bölümünü oluştururken bunu sanal-yazı dilinde de devam ettirmek son derece önemli ve tamamlayıcı bir faktördür. Konunun durumuna göre tercih edeceğiniz iletişim çeşitlerinde her iki türün de kullanım biçimlerine, kullanılma sıklıklarına ve doğru zamanda doğru yerde değerlendirilmelerine dikkat ederek kişisel imajınızı en doğru şekilde yönetebilirsiniz. 

Beden dili kullanımı için kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından düzenlenen Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimine hemen kayıt olabilir online eğitimler sayesinde kendinizi bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Yazar: Feride Saygaç

beden dili etkili iletişimjest mimikler online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ya da bir başka örnek, jest ve mimiklerini rahat bir şekilde karşınızda kullanan bir insan varsa bunu bir samimiyet ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Beden dilini hem doğru bir şekilde kullanmak hem de okuyabilmek sizi hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Beden Dili

Beden Dili Okuma Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2019
Erkeklerin Beden Dili
Beden Dili

Erkeklerin Beden Dili

13 Aralık 2019
Beden Dili ve İletişim
Beden Dili

Beden Dili ve İletişim

29 Haziran 2022