AnasayfaBlogİletişim Hakkında Her şey
İletişim

İletişim Hakkında Her şey

26 Haziran 2019
İletişim Hakkında Her şey

Hayatımız da önemli bir yere sahip olan iletişim ilkel çağlardan beri kendini geliştirerek süregelmiştir. Gün geçtikçe gelişmeye ve farklı türlere ayrılmaya da devam etmektedir. İletişimin genel anlamda iki varlık arasındaki duygu, düşünce ve bilgi alışverişidir. 
Ruhsal ve bedensel ihtiyaçlar doğrultusunda her insan iletişim kurmak zorunda. Bunu yapmak için de mutlaka konuşmaya ihtiyaç yok. Jest ve mimiklerle bile iletişim gerçekleşebilir. Birbirini fark eden iki insan da istemese bile bir etkileşim halinde iletişim olabilir. 

İletişim Araçlarının Tarihi

İnsanoğlu asırlar boyunca birbiriyle iletişim kurmanın yollarını aradı durdu. İlk başlarda bağırarak haberleşmeye çalışan insanoğlu bugün tek bir dokunuşla bunu gerçekleştirebiliyor. Devir değiştikçe iletişim türleri de farklılık göstermeye başladı. Davullarla daha uzak mesafelere erişebildiğini fark eden insan zamanla ateş ve dumanla haberleşmeyi de keşfetti. 

Yeni yollar arayan insan antik çağda görselliği devreye soktu ki günümüz de bu kalıntıları görmek hala mümkün. Telgrafın bulunmasıyla iletişimde yeni bir dönem başladı. Bunların peşi sıra kronolojik olarak mors alfabesi, telefon, sinema, radyo, televizyon, bilgisayar ve akıllı telefonlar geldi. Tabi ki bu icatları 1-2 kelimeye sığdırmak zor. 

İletişim Türleri

Her zaman doğru iletişim başarıyı getirir. İnsanların kendilerini ifade etme biçimleri farklılık gösterse de özünde kendini anlatma ihtiyacı vardır. Bu anlatma ihtiyacı olan iletişimin de kendi içinde türleri vardır.

Kişisel iletişim: İletişim karşılıklı gerçekleştirilebilen bir eylemken aynı zamanda bireysel olarak da gerçekleşebilmektedir. Bir insanın kendi kendine düşünmesi kendine sorular yönelterek bunlara cevaplar araması başlı başına bir iletişimin eylemini yansıtır.

Sözlü iletişim: Günlük yaşamın çoğu alanında kullanılan bir iletişimdir. Bu iletişimin en önemli unsuru ise dildir. Yüz yüze görüşmeler, telefon bağlantıları, dersler ve kurslar gibi pek çok alanda sözlü iletişim kurulmaktadır.

Sözsüz iletişim: İletişim sadece konuşmayla gerçekleşen bir şey değildir. İletişimin başlıca aracı dildir fakat bu sürece katkıda bulunan farklı eylemler de bulunmaktadır. Kelimelerle ifade edilmeyen durumlarda bir bakış bir gülüş kısacası jest ve mimikler binlerce anlamı içinde barındırmaktadır.

Etkili İletişim

İletişim Nedir? Etkili İletişim Nasıl Kurulur? sorularına biraz bakalım. İletişim sanıldığı gibi kolay olmayan bir eylemdir. Etkili iletişim kurmanın en önemli yolu tabi ki dinlemeyi bilmektir. Bir konuşma sırasında karşı tarafa saygı göstermemek çok kaba olmakla beraber iki taraf içinde etkili bir iletişime olanak sağlamaz. Yapılacak en doğru şey karşımızdaki kişinin konuşmasının bitmesini beklemek. 

Etkili olmak isteyen bir birey kararlı ve ne yapmak istediğini bilmelidir. İnsanların anlaşabilmesine olanak sağlayan iletişim etkili kullanılabildiği sürece din, dil, ırk veya topluluk sizlere anlaşma ve iyi bir ortam yaratabilir. Etkili iletişim kurabilen bir birey toplumda saygı ve güven kazanır.

İletişim Hataları

İletişim ister kurumsal ister bireysel olsun bizi en derinden etkileyebilen bir olgudur. İletişim sırasındaki en önemli etken tarzımız ve stilimiz. İletişim karakterimizi ve stilimizi bilmek bizlere bir iletişim esnasında doğru kararlar vermeyi sağlar. Olumsuz düşünerek başladığınız bir iletişimin olumlu olarak bitmesi neredeyse imkansızdır. İletişim özü itibari ile paylaşım odaklıdır. Kendi iletişim hatalarına sebebiyet veren en önemli kusur kaynakları yine iletişimi kuran kişilerdir. Genelde iletişim sırasında bu hatalara rastlanır.

  • Suçlayıcı bir dil kullanma

  • Tenkit etmek ve yüksek tonda konuşma

  • Kendi sorunlarımızla karşılık verme

  • Acımazca eleştirme

  • Konuyu farklı noktalara taşıma

  • Yargılayıcı olma

  • Bütünden kopma

  • Öğüt vermek ve nutuk çekmek

  • Alaycı bakmak

İletişim konusu ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler kapsamında İş Hayatında Etkili İletişim Eğitimi ve Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

İletişimin Tarihinde Ne Zaman Başladı?

Telgrafın bulunmasıyla iletişimde yeni bir dönem başladı. Bunların peşi sıra kronolojik olarak mors alfabesi, telefon, sinema, radyo, televizyon, bilgisayar ve akıllı telefonlar geldi. 

İletişim Türleri Nelerdir?

İletişimin kendi içinde türleri vardır. Kişisel iletişim, sözlü iletişim ve sözsüz iletişim. 

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Etkili iletişim kurmanın en önemli yolu tabi ki dinlemeyi bilmektir. Bir konuşma sırasında karşı tarafa saygı göstermemek çok kaba olmakla beraber iki taraf içinde etkili bir iletişime olanak sağlamaz.

Yazar: Alican Çebi

iletişim etkili iletişim beden dili iletişim araçları online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.