Published on: 08 Ocak 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 1951

İhtar süresi bir işten ayrılırken karşımıza çıkan standart bir prosedürdür. Sözleşmenizde ihtar süresi ile alakalı bir madde varsa işten ayrılırken bu süreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Ancak işvereniniz sözleşmede belirtilen süreden fazla kalmanızı istiyorsa, buna uymak zorunda değilsiniz. Ancak işvereniniz iki haftalık ihtarı uygulamak zorunda değildir. Kendi inisiyatifine bağlı olarak işinize hemen de son verebilir. İhtar verdiğinizde işinizin hemen sonlanacağı fikrine de hazırlıklı olmalısınız. Bu yüzden işten ayrılırken yanınıza almak istediğinizi bilgileri depolamanızda fayda var.

Nasıl İhtar Vermelisiniz?

Bir iş yerinde belli bir süredir çalışıyorsunuz, bu bağlamda işten ayrılışınız da çalıştığınız süredeki saygınlığınızı korumak kadar önemli. İhtar, işler profesyonelliğe uygun bir şekilde resmi yollardan ilerleyebilsin diye önemlidir. Bu süreci birkaç basit kuralı kullanarak sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

Önce Patronunuza Söyleyin

patronla görüşme, işten çıkış görüşmesi

İşe, ayrılışınızı önce patronunuza bildirerek başlamalısınız. Yüz yüze konuşma fikri zorlayıcı gelebilir ancak bu bildirimi yüz yüze yapmak en doğru olandır. Bu görüşmede neden ayrıldığınıza dair vereceğiniz detaylar size kalmıştır. Konuşmanın sonunda el sıkışmak önemlidir. İşten çıkış görüşmenizi yüz yüze yapamıyorsanız işvereninize işten çıkış görüşmesi formu da iletebilirsiniz. İşvereninize bildirdikten sonra iş arkadaşlarınızla ve çevrenizle paylaşmalısınız.

Bir Geçiş Planı Hazırlayın

İhtar verdiğinizde şirketin inisiyatifine bağlı olarak çalışmanızı hemen sonlandırması mümkün olan senaryolardandır. Ya da tam tersi iki hafta daha çalışmanızı isteyebilirler. Sahip olduğunuz görevlerden bazılarını iş arkadaşlarınız devralmak isteyebilir bu yüzden bu süreci iyi yönetilmek için bir geçiş planı hazırlamalısınız.

Nazik Olun

İşinizden ya da iş arkadaşlarınızdan hoşlanmasanız bile ya da şirketin yaptığı işe inanmasanız da ayrılışınızı negatif düşüncelerinizi açığa çıkaracak bir sebep olarak görmemelisiniz. Eğer samimiyetle hoş şeyler söylemek içinizden gelmiyorsa hiçbir şey söylememeyi tercih etmek en doğru olanıdır.

İletişimde Kalın

iş arkadaşları, ofis arkadaşları, çalışma arkadaşı

İki haftalık ihtar sürenizi çalıştığınız arkadaşlarınızı sosyal ve iş ağınıza eklemek için kullanın. Gelecekte ihtiyacınız olduğunda onlara ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri olduğuna emin olun. Sonraki iş hayatınızda referans ihtiyacı duyabileceğinizi unutmayın.

İhtar Verdikten Sonra Süreç Nasıl İlerler?

İhtar verildikten sonra genel olarak iki haftalık bir geçiş süresi olur. Bu süreçte işlerinizi devretmek, mevcut projelerinizi gözden geçirmek için iş arkadaşlarınızla rutin toplantılar olabilir. Belgeler hazırlamak, iş bağlantılarını haberdar etmek de bu sürecin parçasıdır. İhtar süresinin sonunda işten ayrılışınızı resmi olarak iş ve proje ortaklarınıza ileterek süreci tamamlarsınız.

 

İşten ayrılacağınızı nasıl açıklamalısınız?

Bir iş yerinde belli bir süredir çalışıyorsunuz, bu bağlamda işten ayrılışınız da çalıştığınız süredeki saygınlığınızı korumak kadar önemli. İhtar, işler profesyonelliğe uygun bir şekilde resmi yollardan ilerleyebilsin diye önemlidir.

İşten ayrılacağınızı ilk önce kime, nasıl söylemelisiniz?

Kararınızı ilk önce patronunuza, yüz yüze yapacağınız bir görüşme ile açıklamalısınız.

İhtar süresi ne kadardır?

İhtar verildikten sonra iki haftalık bir geçiş dönemi bulunmaktadır.

İhtar verdikten sonraki sürecin parçaları nelerdir?

Bu süreçte işlerinizi devretmek, mevcut projelerinizi gözden geçirmek için iş arkadaşlarınızla rutin toplantılar olabilir. Belgeler hazırlamak, iş bağlantılarını haberdar etmek de bu sürecin parçasıdır. İhtar süresinin sonunda işten ayrılışınızı resmi olarak iş ve proje ortaklarınıza ileterek süreci tamamlarsınız.

  • işten ayrılma ,
  • ihtar nedir ,
  • ihtar çekme ,
  • işten çıkma ,
  • işten çıkış görüşmesi
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı