AnasayfaBlogİhtar Süresi Nedir? Nasıl İhtar Vermelisiniz?
İşten Ayrılma

İhtar Süresi Nedir? Nasıl İhtar Vermelisiniz?

08 Ocak 2019
İhtar Süresi Nedir? Nasıl İhtar Vermelisiniz?

İhtar süresi bir işten ayrılırken karşımıza çıkan standart bir prosedürdür. Sözleşmenizde ihtar süresi ile alakalı bir madde varsa işten ayrılırken bu süreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Ancak işvereniniz sözleşmede belirtilen süreden fazla kalmanızı istiyorsa, buna uymak zorunda değilsiniz. Ancak işvereniniz iki haftalık ihtarı uygulamak zorunda değildir. Kendi inisiyatifine bağlı olarak işinize hemen de son verebilir. İhtar verdiğinizde işinizin hemen sonlanacağı fikrine de hazırlıklı olmalısınız. Bu yüzden işten ayrılırken yanınıza almak istediğinizi bilgileri depolamanızda fayda var.

İstifanızı bildirdikten sonra, işvereniniz genellikle sizinle bir fesih sözleşmesi yapacaktır. Bu belge, kıdem tazminatı veya yıllık izin ücreti alma hakkınız olup olmadığı gibi ayrılma koşullarınızı ana hatlarıyla belirtecektir. Bu anlaşmayı imzalamadan önce dikkatlice gözden geçirmeniz önemlidir, zira işvereninize karşı tüm hak taleplerinden feragat etmenizi de içerebilir. Anlaşma imzalandıktan sonra, resmi olarak görevinize son verilmiş olur ve artık şirket tarafından istihdam edilemeyeceksiniz.

Sözleşme şartlarına bağlı olarak, işten ayrılmadan önce belirli bir süre önceden bildirimde bulunmanız gerekebilir. İhtar ile işten ayrıldığınızı belirtebilirsiniz. Resmi olarak istifa ettikten sonra artık işvereniniz için çalışmak zorunda olmayacaksınız ve bir sonraki kariyer hamlenizi planlamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle nasıl ihtar verileceği konusu ile başlayalım.

Nasıl İhtar Vermelisiniz?

Bir iş yerinde belli bir süredir çalışıyorsunuz, bu bağlamda işten ayrılışınız da çalıştığınız süredeki saygınlığınızı korumak kadar önemli. İhtar, işler profesyonelliğe uygun bir şekilde resmi yollardan ilerleyebilsin diye önemlidir. Bu süreci birkaç basit kuralı kullanarak sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

Önce Patronunuza Söyleyin

İşe, ayrılışınızı önce patronunuza bildirerek başlamalısınız. Yüz yüze konuşma fikri zorlayıcı gelebilir ancak bu bildirimi yüz yüze yapmak en doğru olandır. Bu görüşmede neden ayrıldığınıza dair vereceğiniz detaylar size kalmıştır. Konuşmanın sonunda el sıkışmak önemlidir. İşten çıkış görüşmenizi yüz yüze yapamıyorsanız işvereninize işten çıkış görüşmesi formu da iletebilirsiniz. İşvereninize bildirdikten sonra iş arkadaşlarınızla ve çevrenizle paylaşmalısınız.

Bir Geçiş Planı Hazırlayın

İhtar verdiğinizde şirketin inisiyatifine bağlı olarak çalışmanızı hemen sonlandırması mümkün olan senaryolardandır. Ya da tam tersi iki hafta daha çalışmanızı isteyebilirler. Sahip olduğunuz görevlerden bazılarını iş arkadaşlarınız devralmak isteyebilir bu yüzden bu süreci iyi yönetilmek için bir geçiş planı hazırlamalısınız.

Nazik Olun

İşinizden ya da iş arkadaşlarınızdan hoşlanmasanız bile ya da şirketin yaptığı işe inanmasanız da ayrılışınızı negatif düşüncelerinizi açığa çıkaracak bir sebep olarak görmemelisiniz. Eğer samimiyetle hoş şeyler söylemek içinizden gelmiyorsa hiçbir şey söylememeyi tercih etmek en doğru olanıdır.

İletişimde Kalın

İki haftalık ihtar sürenizi çalıştığınız arkadaşlarınızı sosyal ve iş ağınıza eklemek için kullanın. Gelecekte ihtiyacınız olduğunda onlara ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri olduğuna emin olun. Sonraki iş hayatınızda referans ihtiyacı duyabileceğinizi unutmayın.

İhtar Verdikten Sonra Süreç Nasıl İlerler?

İhtar verildikten sonra genel olarak iki haftalık bir geçiş süresi olur. Bu süreçte işlerinizi devretmek, mevcut projelerinizi gözden geçirmek için iş arkadaşlarınızla rutin toplantılar olabilir. Belgeler hazırlamak, iş bağlantılarını haberdar etmek de bu sürecin parçasıdır. İhtar süresinin sonunda işten ayrılışınızı resmi olarak iş ve proje ortaklarınıza ileterek süreci tamamlarsınız.

İhtar Süresinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İstifa bildiriminizi yaptıktan sonra, işveren genellikle görevlerinizi tamamlamanız için size bir süre tanır. Bu süre ihtar süreniz olarak bilinir ve genellikle iki hafta sürmektedir. Bu süre zarfında her zamanki gibi çalışmaya devam etmeniz ve tüm normal görevlerinizi yerine getirmeniz gerekir.

İhtar Süresi Bittikten Sonra Ne Olur?

İhtar süresi bittikten sonra, işinizden ayrılarak başka fırsatların takipçisi olmakta özgür olacaksınız. Bununla birlikte rekabet etmeme hükümleri gibi belirli sözleşme yükümlülükleri ile hala bağlı olabileceğinizi unutmamak önemlidir. Dolayısıyla istifa bildiriminde bulunmadan önce bir avukatla görüşmek mantıklı bir hareket olacaktır.

İhtar Süresi Bittikten Sonra Yapmanız Gerekenler

İhtar süresi sona erdikten sonra, çalışanlardan genellikle çalıştıkları masayı boşaltmaları ve şirkete ait her türlü eşyayı teslim etmeleri beklenir. Ayrıca anahtarlarını, kimlik kartlarını ve şirket tarafından kendilerine verilen diğer eşyaları iade etmesi talep edilir. Bazı durumlarda, çalışanlardan işyerini derhal terk etmeleri de istenebilir. Ancak, diğer durumda, yarım kalan işleri tamamlamaları ve iş arkadaşlarına veda etmeleri için birkaç gün verilebilir.

İhtar Süresi Bittikten Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bildirim süresi sona erdiğinde, artık işveren tarafından istihdam edilmiş sayılmazlar. Bu yüzden artık bir çalışan olmanın getirdiği hiçbir avantaj veya avantaja hak kazanmazlar. Buna sağlık sigortası, ücretli tatil günleri ve şirket imkanlarına erişim de dahildir. Rekabet yasağı ile ilgili bir sözleşmeniz varsa buna uygun hareket etmenizde ve dikkatli olmanızda fayda var.

ihtar ihtar nedir işten ayrılma ihtar süresi işten çıkma işten çıkış görüşmesi ihtar süresi nedir ihtar nasıl verilir ihtar süresi bittikten sonra yapmanız gerekenler ihtar süresinde yapmanız gerekenler ihtar süresi bittikten sonra ne olur ihtar süresinde dikkat etmeniz gerekenler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.