Close
Mobil Menu Bars

Home Office Çalışmak Nedir? 

31 Mart 2020, 992 defa okundu.
Home Office Çalışmak Nedir? 
home office, evden çalışma, evden iş, evden iş imkanı, evde ek iş, freelance, home office ne demek 

Home office adından da anlaşılacağı üzere, ev ofis anlamına gelir. Yani evinizin bir bölümünü ofis olarak kullanıyorsanız bu evden çalışma olarak adlandırılmaktadır. Peki neden evi ofise çevirme ihtiyacı doğmuştur? Hiç düşündünüz mü? Aslında bu biraz konfor ve motivasyon ile ilgili. Bir de bazen tercihler hayatın akışına göre ilerlemek zorunda. Günümüzde ev üzerinden çalışmak yaygınlaşmaktadır. Herhangi bir iş yerinde çalışıyor olsanız belki de kendinize ait bir odanız olmayacak. Bu tür beklentiler iş arayışında lükse giriyor ? İşte evden iş buna muazzam bir çözüm oluyor.

Kendinize ait bir şirkette çalışmıyorsanız bile artık freelance yapılacak  işler de var. Firmalarla anlaşmalı olarak mesleğinizi evden yürütebilirsiniz. Tabii işiniz eve uygunsa. Evden çalışma denildiğinde herkesin gözü parlasa da bunun zorlukları yok değil. Daha çabuk gevşeyebiliyorsunuz. Sebebi ise, özgür bir alanınızın olması ve kendinizi mecbur hissetmemeniz. Eğer home office çalışma hayatı sizi serbestliğe alıştıracaksa, bu biraz riskli. Yalnız kendini kontrol edebilen bir kişiliğe sahipseniz bu iyi haber. Evden iş imkanı ya da diğer bir deyişle evden çalışmak kadar güzel bir şey olmadığını anlayacaksınız.

Home Office Ne Demek?

home office, evden çalışma, evden iş, evden iş imkanı, evde ek iş, freelance, home office ne demek 

Evin bir odasını yahut bir bölümünü ayırarak çalışmak için kullanmaya home office denir. Dışarıdan bunu yan gel, yat para kazan olarak algılayanlar olsa da emin olun işini ciddiye alan her kişiye çalıştığı ortam ofisten farksızdır. Tabii ofis ortamına göre çok daha fazla avantajı vardır. Gözlerin üzerinizde olması huzurunuzu kaçırıyorsa, evden çalışmak size çok iyi gelecektir. Herhangi bir yerle bağlantılı çalışmıyorsanız sabah erken kalkma gibi bir sorunla da karşılaşmazsınız.

Ağır ve yorucu bir mesleğe sahipseniz freelance çalışıyor dahi olsanız kendi kendinizin patronu olmazsanız işler sarpa sarabilir. Home office ne demek? Diye soranlara kısa bir cevap verin. Evde mesleğini yürütmek deyin. Bu verilebilecek en güzel cevap ve işin özetlenmiş halidir. Ev ve ofis birbirinden zıt iki kavram olsa da birleştiklerinde ortaya güzel bir kazanım çıkıyor. Bunu değerlendirmek ise, çalışana kalıyor. Evden çalışmak prensip olarak evde ek iş olarak da algılanabiliyor. Aslında home office sistemiyle çalışarak ek iş bulmak avantajını da kullanabilirsiniz.

Home Ofisin Avantajları Nelerdir?

home office, evden çalışma, evden iş, evden iş imkanı, evde ek iş, freelance, home office ne demek 

Home office çalışıyorsanız avantajlarını görmezden gelmek olmaz. Sonuçta bu gerçekten ciddi bir tercih. Kimine göre risk bile sayılır. Öncelikle çalışma saatinizi kendinizin belirlemesi harika bir şey değil mi? Herkesin algısının açık olduğu saatler farklıdır. Evden iş yaparken odaklanmak iyi bir adaptasyon ister. Gündüz çalışmaktan hoşlanıyorsanız iyi bir uyku çekmelisiniz. Gece çalışmak sizin için idealse, gündüz dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. Freelance işinizden nasıl verim aldığınızı tespit etmek size kalmış. İyi bir zaman yönetimi ve planlama ile başarıyı yakalamanız çok kolay.

  • İşlerinizi planlayın. Ve arta kalan vakti kendinize ayırın. Bu evdeyken çok basit olacak. Saatlerce bilgisayar başında durmak gerçekten yorucudur. Bunu minimize etmek için ise disiplinli çalışmanız gerekir. Motive olmadan disiplin olmaz. Önce kendinizi önemsemeli ve kişisel ihtiyaçlarınıza öncelik tanımalısınız. Gerçekten iyi hissettiğinizde, işe yatkınlığınız da artacaktır. Mutlu başladığınız iş, mutlu biter. Unutmayın.
  • Ev ortamında çalışmak tasarruf etmenize de yardımcı olur. Bunu iyi değerlendirmenizde fayda var. Mesela, işe giderken yol masrafınız olurdu. Ayrıca dış görünüşünüze daha fazla önem vermek zorunda olduğunuz için bakım masrafları da cabası. Ofis ortamına yakışacak kıyafetleri de düşününce, güzel bir bütçeyi alışverişe ayırmanız gerektiği ortadadır. Home office düzene geçtiğinizde tüm bu masraflardan kurtulursunuz. Tabii evde daha fazla vakit geçirmeniz sebebiyle bu defa da elektrik, su, doğalgaz faturaları biraz artacaktır. Ama emin olun ofiste çalışmanın gereklilikleriyle kıyaslandığında faturalardaki artış hiçbir şeydir.

home office, evden çalışma, evden iş, evden iş imkanı, evde ek iş, freelance, home office ne demek 

  • İş yerinde çalışırken hareketlerinizi kısıtlarsınız. Belki de kendiniz gibi davranamazsınız. Düşüncelerinizi frenlersiniz. Home office kendi tarzınızı yansıtmanıza olanak tanır. Aslında yapılan işin güzel suç vermesi, personelin kendini ifade etmesiyle ilişiktir. Evinizde, sizi sorgulayan birinin olmaması, işinizi kendi kurallarınız doğrultusunda ilerletmeniz güzel iş çıkarmanızı sağlayacaktır.
  • Küçük uyku molaları da evde çalışmanın ayrıcalığını ortaya koyar. Evden çalışma herkesin cesaret edebileceği bir atılım değildir. Özellikle yastık görünce uykusu gelenler için ev ortamı sorun çıkartabilir. Ama düşünsenize, sıcak bir kahve eşliğinde işlerinizi yapıyorsunuz. Tam o esnada tatlı bir yorgunluk sarıyor bedeninizi ve işe yarım saat uyku molası veriyorsunuz. İşte bu uyku beraberinde enerji getiren uykudur. Evde çalışarak hayatınızdan keyif almaya bakın!

Home Office Dezavantajları

Her şeyi ertelemeyi seviyorsanız ve kendinizi bu konuda sınırlayamıyorsanız ev çalışma ortamından uzaklaşın. İş, ertelemeye gelmez. Sizi kontrol eden birileri olmadığında tüm düzeniniz aksayabilir. Elinizdeki siparişleri gününde teslim edemeyecekseniz, evdeyken çalışmak sizin için hep ikinci planda kalacaksa, hiç bu heyecana girmeyin. Herkes home office çalışacak diye bir kaide yok.

home office, evden çalışma, evden iş, evden iş imkanı, evde ek iş, freelance, home office ne demek 

  • Evinizde televizyon varsa ve çalıştığınız odada ise büyük sorun. Bir süre sonra, ''dizi izleyeyim sonra şu işi bitireceğim’’ cümleleriyle kendinizi ikna etmeye çalışırsınız. Bu olmaz. Yapılması gereken işler varsa, televizyon gibi bir alet bunun önüne geçemez. Evden çalışmayı kafanıza koyduysanız sizi engelleyecek her şeyi, evinizden uzaklaştırmalısınız. Yahut çalışma odanızı dikkatinizi dağıtmayacak şekilde dizayn edebilirsiniz.
  • Home office çalışırken, kendi başınıza iş yaparsınız. Sosyalleşmek geri planda kalır. Ayrıca esnek çalışma saatleri dolayısıyla gün içinde iş üzerinde geçirmeniz gereken sabit bir zaman yoktur. İş aksarsa, gününüzü işi tamamlamaya odaklayarak geçirirsiniz. Normalde bir ofiste çalışıyor olsanız sizin alanınızda pek çok yeni kişi tanırsınız. Ayrıca çalışmanız gereken vakit bellidir. Mesaiye kaldığınızda ise, ek ücret alırsınız.
  • Ev ortamında çalışıyorsanız ve tamamen bireysel iseniz müşterilerinize fatura kesemiyorsanız verdiğiniz hizmetin karşılığını minimum tutmak zorunda kalırsınız. İşin içine kurumsallık girdiğinde güven de biraz daha artar. Yalnız sabit müşterilerinizle piyasa fiyatı üzerinden çalışabilirsiniz. Yeni müşterinizin size güvenmesini sağlamak için öncelikle iş yapmanız gerekir. Verdiğiniz hizmetin bedeli kurumsal firmalarla kıyaslandığında yüksek yahut aynıysa, müşteri kurumsal olanı seçecektir.
  • İş ortamında herkesin çalıştığını gördüğünüzde ister istemez psikolojik olarak da kendinizi çalışmaya hazırlarsınız. Evden iş yaparken böyle bir imkanınız olmaz. Kendi kendinizi motive etmeniz gerekir. Rahatlatıcı müzikler, çalışma odanızda kendinizi iyi hissedeceğiniz resimler ve iş planınızı yaptığınız ajanda bulundurmak iş yapmaya geçiş sürecinizi hızlandıracaktır. Bu alternatifleri kendi isteklerinize göre ayarlayabilirsiniz. Evden çalışmak çağımızda önemli bir konumda olsa da elbette kolaylıkları olduğu gibi zorlukları da bulunmaktadır.

Home office düzeni ne kadar iyi sonuçlar verir?

Home office çalışma kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kimi bireylerde çok iyi sonuçlar verebilirken kimilerinde o kadar olumlu sonuçlar olmayabilir. Kısacası insanlar arasında farklar olur.

Her meslek için evden çalışmak mümkün müdür?

Her iş sektörü için evden çalışma şimdilik mümkün değil. Özellikle ağır sanayi sektörü için evden çalışma sitili uygun değildir. Ancak hızla gelişen teknolojier ile gelecek yıllarda ne olur bilemeyiz.

Evi ofis şekline nasıl dönüştürürüz?

Ofis tadında bir ev çalışma ortamı ayarlamak oldukça basit. Masa, sandalye ve biraz da motivasyon. Odanın belli bir yerinde çalışma masası ve sandalye temin etmeniz başlangıçta yeterli olacaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!