AnasayfaBlogHızlı Okuma Egzersizleri
Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Egzersizleri

03 Şubat 2021
Hızlı Okuma Egzersizleri

"Bir hafta içinde Suç ve Ceza’yı okuyup analizini yapmalıyım", "400 kişinin sınav kağıdını okumak için bir günüm var", "Üniversite sınavına hazırlanıyorum, o kadar uzun paragraf sorularını nasıl yetiştireceğim", "Keşke bir haftada okuduğum kitap sayısını beşten ona çıkarabilsem", "Sınav konularını son güne bıraktım, nasıl bitecek onca konu" ve bunlar gibi türlü düşünceler içinde olanlar için odaklanma zamanı! Konuya hızlı bir giriş yaptık ama siz acele edip adımları kaçırmayın. Evet, bunlar mümkün olabilecek süreler ve eylemler ama işin özü teknik.

Öncelikle hızlı okumanın ne olduğuna açıklık getirmek için başlayalım.

Hızlı Okuma Nedir?

Gözümüzün bir bakışta normalden daha fazla kelime görmesine hızlı okuma; bununla beraber beynimizi de anlamaya adapte etmeye de anlayarak hızlı okuma diyoruz. Beynimizin algılama hızıyla gözümüzünki bir olmuyor, göz birkaç adım daha geride çoğu zaman. Hızlı okumayla bu durumu eşitlemeye çalışıyoruz, gözlerimizin algılama kapasitesini artırarak daha kısa sürede daha çok bilgiyi beynimize gönderiyoruz. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz. Yavaş konuşan birini sıkılmadan dinleyip odaklanmak mı daha kolaydır hızlı konuşan birini mi? Okuma hızı da böyledir, yavaş oldukça beynimizin dikkati dağılır.

Peki bunun normali ne? Biz normaldeki hızımızı nasıl ölçeriz? Kafamızdaki bu soruları da Türkiye’yi baz alarak açıklığa kavuşturalım. Öncelikle ülkemizde bir dakikada okunan kelime sayısı ortalama 250 civarında seyrediyor. Bunu da şöyle ölçüyoruz: Önünüze bir metin koydunuz, yanınızda da kronometre var. Metne başlarken butona bastınız, bittiğinde de son vuruşu yaptınız. Metninizdeki kelime sayısını belirliyorsunuz ve bunu kaç saniyede okuduysanız, evet dakikaları saniyelere çeviriyoruz, o süreye bölüyorsunuz, en son olarak çıkan sonucu da 60 ile çarparsanız, işte sizin okuma hızınız!

Okuma hızını artırmak, bir bakışta kafanızı çevirmeden daha çok kelimeyi görüş alanınıza sığdırıp okuyabilmek için anlayarak hızlı okuma eğitimlerini tavsiye ederiz. Bu eğitimlerde bir okuyucu olarak ne seviyede olduğunuzu ve bunu ilerletmenin sizin elinizde olduğunu göreceksiniz. Bunun için aylarınızı vermenize de gerek yok, eğitim sitemize göz atarsanız ne kadar kısa sürede ilerleyebileceğinizi göreceksiniz. Tabi ki bolca egzersiz bu işin olmazsa olmazı. Bakalım ne tür egzersizler bize ışık tutabilir.

Hızlı Okuma Egzersizleri Nelerdir?

Hızlı okuma egzersizlerine başlamadan önce kendi hızımızı buluyoruz diye belirtmiştik. Bu işlem tamamsa yavaştan egzersizlerimize başlayalım. Hızlı okuyabilmek için görme alanımızı artırmamız gerekecek, göz kaslarımızı geliştirmenin tam zamanı! 

Günlük hayatımızda sürekli ekranlara gözümüzü dikmemiz, telefonun içine düşmemizin bir sonucu var tabi, göz tembelliği. Öncelikle bunu üstümüzden atmamız gerekir. Aklınızdaki ‘bunu nasıl yapacağız’ sorularına cevap için sizlerle kabul görmüş hızlı okuma tekniklerini paylaşacağız.

Etrafınızdaki dikkat dağıtan şeyleri toparlayıp görüş alanınızdan çıkarın ve konsantre olun.

 • Dikey ve Yatay Görme Alanınızı Genişletin

Başınızı hareket ettirmiyorsunuz ve bakabileceğiniz kadar en sağa odaklanıyorsunuz. 10 saniye süre o noktaya bakmanız başlangıç için ideal olacaktır. Bunu daha sonra sırayla sola, yukarı ve aşağı bakarak tekrarlıyorsunuz. Egzersizimizi 5 kez tekrarlayabilirsiniz; sabah, öğle, akşam gibi günün üç vaktinde de bu işlemleri tekrarlamanızı öneriyoruz.

 • Dairesel Göz Egzersizi

Şimdi önünüze bir kağıt alma zamanı. Bu kağıda da bir daire çizin ve dairenin tam ortasına odaklanın. Biliyoruz göz tembelliğinin sebeplerinden birinin tek noktaya bakmak olduğunu söyledik ama burada durum farklı. Amacımız göz kırpma sürenizi uzatmak. Bu egzersizi tekrar ettikçe göz kırpma sürenizin arttığını göreceksiniz ve tabi bunu görebilmeniz için yanınızda bir kronometre bulundurmayı unutmayın.

 • Karede Görme Alanı Egzersizi

Kağıdınız önünüzde, tam ortaya bir nokta koyuyoruz, biraz kalınca çizin. Sağına, soluna, yukarısına ve aşağıya birer harf çizin, başlangıçta aynı harfleri kullanmanız daha rahat olacaktır. Yazı-çizi işi bittikten sonra önünüze bu kağıdı yerleştirin ve sadece noktaya odaklanarak harflerin hepsini görmeye çalışın. Bu egzersizimizde amaç yine görüş alanımızı olabildiğince artırmak.

 • Derinlik Algısı Egzersizi

Elinize üç boyutlu bir nesne alıyorsunuz, bu bir kalem olabilir. Bu nesneyi sabit bir düzlemde olabildiğince yavaş şekilde gözünüze yaklaştırıp uzaklaştırıyorsunuz. E bunda ne var demeden şunu belirtelim. Nesnenin tek bir noktasına odaklanıyorsunuz egzersiz boyunca. Bu hareketler gözlerinizde belirgin bir uyum artışına, derinlik algınızın gelişmesine yarayacak ve tabi odaklanma becerinizi de artıracaktır. Derinlik algınızı geliştirebilecek başka bir şey de 3D resimlere odaklanmaktır. İlk bakışınızla gördüğünüz görselle derin baktığınızda gördüğünüz şeylerin farklılaştığını göreceksiniz.

 • Dikey ve Yatay Zikzak Egzersizi

Birbiri ardına kaleminizi kaldırmadan zikzaklar çizmenizi istiyoruz ve kırılma yerlerine de noktalar koyun. Bu sanki hareket eden bir nesneye bakıyormuş hissi verecektir. Bunun için gerçekten hareket eden noktaların olduğu görsellerden de yararlanabilirsiniz. Bu hareket eden noktayı gözlerinizle takip edin, başınızı oynatmak yok tabi! Bu dikey ve yatay zikzaklarla çalışmak göz hareket yeteneğinizi artıracaktır. 

 • Çapraz Göz Kaydırma Egzersizi

Yukarıda göz tembelliğinizi atmak, görüş alanınızı artırmak adına göz egzersizlerimizi belirttik. Şimdi kitabı elinize alın. Başınızı oynatmadan ve geriye dönmemeye özen göstererek gözünüzle takip ederek okumaya başlayın. Satır sonuna geldik sonra aşağı satır, sonra yine aynısı, yine aynısı… Aslında normal okurken de yaptığımız hareket zikzak şeklinde değil midir? Gözünüzün hızlıca sağa sola şeklindeki hareketleriyle okuma hızınızın günden güne arttığına tanık olacaksınız.

Hızlı Okuma Bize Ne Kazandırır?

Hızlı okumanın malum sınav sistemimiz için önemi paha biçilemez. Çocukların sınavdan çıktıktan sonra söyledikleri klasik bir şeydir, ‘Yetiştiremedim, paragraflar çok uzundu.’ Burada bir yanılgıya da değinmek isteriz. Yavaş okuyarak daha iyi anlayıp soruyu bir kerede çözebilmeyi hedefler çoğumuz. Aslında bu bilgi yanlış.

Yavaş okumak daha iyi anlamanızı sağlamaz, aksine hızlı okumanız hem paragrafın bütününün aklınızda kalması için hem sınav süreniz için çok daha ideal olacaktır. Bilimsel veriler der ki bir insan beyninin dakikada 1000 kelime okuyup anlama kapasitesi vardır.

Peki süreyi iyi kullanmanın yanında bize başka neler kazandırır?

 • Hızlı okumak zihnimizi daha odaklı ve hızlı kullanmamızı sağladığından muhakeme yeteneğimizi de artıracaktır.

 • Hızlı okumanın temelinde odaklanmak ve dikkat dağıtan şeylerden uzaklaşmak olduğu için konsantrasyon seviyemizi epey yükseklere taşıyacaktır. Kitap okurken düşüncelere, hayallere kapılıp odağımızın kaymasını da önleyecektir.

 • Hızlı okuma sayesinde kitaplardan sıkılmak yerine daha çok sevecek ve bunu alışkanlık haline getireceksiniz.

 • Okumanın sağ beynimizin gelişmesiyle ilişkisini göz önünde bulundurursak öğrenmemiz daha kalıcı olacaktır.

 • Vaktinizi çok daha verimli yönetmenizi sağlayacak, kendinize ayıracak daha çok zaman bulabileceksiniz.

hızlı okuma hızlı okuma egzersiz beyin göz hızlı okuma egzersizleri hızlı okuma teknikleri
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.