AnasayfaBlogHedefini Belirle ve Yol Haritanı Oluştur
Başarı

Hedefini Belirle ve Yol Haritanı Oluştur

29 Mart 2019
Hedefini Belirle ve Yol Haritanı Oluştur

İnsanlar neden hep başarısızlıktan şikayet eder hiç düşündünüz mü? Kendini iyi tanıyan, çevreyi, şartları, insanları iyi analiz eden biri yaşamını yönlendirebilmek için hedefini de doğru belirler ve hedefi doğrultusunda adım adım ilerler.

Hedefi Nasıl Belirleriz?

Öncelikle ne yapmak istediğinizi, neye ulaşmak istediğinizi, hayatınızı nasıl şekillendirebileceğinizi düşünüp kendinize her alanda mantıklı, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz. Hedeflere ne zaman ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Çünkü başarmak ve bir sonraki seviyeye geçebilmek için bu süreci iyi değerlendirmek gerekir. Peki, hedef belirleme nereden başlar?

Hayatınızı Bölümlere Ayırın

Hayatınızın her döneminde yaşadıklarınız, yaptıklarınız, çevreniz farklıdır. Bulunduğunuz zamana, çevreye, sahip olduklarınıza göre karar verip size özel hedefinizi belirlemelisiniz. Örneğin, bir lise öğrencisinin iş veya evlilik hayatına dair hedef belirlemesi sizce ne kadar mantıklı? Kişi önce önündeki basamağı düşünmeli. 

Sayısal zekasıyla hareket eden, tıp, mühendislik gibi bölümlere eğilimi olan bir öğrencinin 10 yıl sonraki hedefi avukatlık olmamalı. Bu hem zaman kaybı hem istediği başarıyı elde edememe gibi sonuçlar doğurur. Bu sonuç bizi şu soruya götürür? Kendimi ne kadar tanıyorum?

Kendinizi İyi Tanıyın

Kendini, kişiliğini, hobilerini ve ilgi alanını doğru tespit eden kendine gerçekçi hedefler koyar ve adım adım ilerler. Üniversitede avukatlık okuyan bir öğrenci 10 yıl sonrası için kendini hakim olarak düşünebilir bu görünen, gerçekçi bir hedeftir. Bunun için de önündeki 10 yılı bölümlere ayırması ve her bölümün hedefini gerçekleştirebilmesi gerekir. 

Günümüz şartlarında gelişen teknolojide kişisel gelişim kavramını gözden kaçırmamak lazım. Hedefine ulaşmak için kendini geliştirmeye odaklayıp okuması gereken kitapları alması gereken eğitimleri ve yapması gereken görevleri iyi analiz etmeli. Eksiğini fark edip ona göre yol haritası çıkarmalı. Sonuçta hedeflediğini başarmış olur.

Eğitim Almak Gerek

Hedefini belirlemiş bir kişi bu yolda ilerlerken gereken zamanda başarıya ulaşamıyorsa yanlış giden bir şeyler vardır. Yetiştiremiyorsa zamanını iyi kullanamıyordur. Bunun için zaman yönetimi eğitimi alabilir. 

Zaman yönetimi eğitimi nereden alabiliriz?

Online eğitimin adresi iienstitu.com bu konuda çok başarılı. İstanbul İşletme Enstitüsü kendini profesyonelliğe odaklamış ve eğitmenlerinden ders içeriğine kadar istediğiniz her bilgiye ulaşabileceğiniz bir adres haline gelmiştir. Eğitim içerisinde canlı derslerde sorularınıza yanıt alabilir verilen ödevleri yaparken konuyu pekiştirebilir ve sertifika alarak başarıya ulaşmış olursunuz.

Kararlı Olmalısınız

Kendinize öyle güçlü hedefler koymalısınız ki vazgeçme ihtimaliniz olmasın. Diyelim aksam arkadaşınızın evindesiniz. Birlikte kafanızda belirlediğiniz saate kadar vakit geçirdiniz. Artık eve gitme vakti geldi. Arabanıza bindiniz ve yola koyuldunuz. Yolda arabanızın lastiği patladı. Ne yaparsınız? Hedefinizi hatırlayalım. Hedef eve gitmek. Peki bu konuda kararlı mısınız? Evet, çünkü evde halletmeniz gereken işleriniz var. 

O zaman hedefinize ulaşmak için çözüm üretmek zorundasınız. Bu bilince ulaştığınız takdirde ne olursa olsun evinize gidersiniz. Belki yedek lastiğiniz vardır, lastiği değiştirirsiniz. Belki bir arkadaşınızın sizi eve bırakmasını istersiniz. Belki de taksiyle gitmeyi tercih edersiniz ama hedefinizi bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Çünkü kararlısınızdır. Güçlü hedef, başarmak için güçlü nedenleri olandır. 

Çözüm Odaklı Olmalısınız

Hayattan beklentisi olmayan insanların ne hedefi ne de karşılaştığı zorluğu olur. Ne de üretecek çözümü olur. Başarı kavramını anlayamazlar. Hayat hiçbir zaman istediğinizi zahmetsiz önünüze koymaz. Aksilikler, yanlış analizlerle elde edemediğiniz birçok başarı vardır. Ama önemli olan karşınıza çıkan zorluklara karşı bir çözümünüzün olmasıdır. Çözüm ürettiğiniz her sorun sizi hedefe giden yolda bir üst seviyeye taşır.  Hedef belirlerken dikkat etmeniz gereken noktalar bunlardır; 

  • Kendinizi iyi tanıyarak ulaşmak istediğinize karar verin.

  • Öncelik ve önem sırasına göre hedef belirleyin.

  • Hedefe doğru ilerlerken kendinizi motive edin.

  • Hedefe ulaştığınızda bu başarıyı kutlayın, kendinizi ödüllendirin.

Yazar: Mehtap Bağlan

hedefonline eğitimsertifika zaman yönetimiçözüm
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
370139
Koçvari Liderlik Eğitimi
5
(10)

Koçvari Liderlik Eğitimi

28 Konu12 Saat