AnasayfaBlogHastanenizin Markasına Duygu Katın
Marka Yönetimi

Hastanenizin Markasına Duygu Katın

22 Ocak 2016
Hastanenizin Markasına Duygu Katın

Markalaşmanın sürdürülebilirliği noktasında hastane ile hastalar arasında kurulacak kişisel ilişkilerin ve sadakatin arttırılması önemli bir etkiye sahiptir. Hastane ile hastalar arasında şüphesiz ki, pek çok diyalog söz konusu olabilmektedir. Oysa ki, hastalar öncelikle ihtiyaç duydukları hizmeti almak için hastaneleri kullanmak isterler. İşte bu noktada marka hakkında olumlu duygular yaratmak ve bu duyguları geliştirmek gibi bir fırsatı kaçırmamalıyız. Marka sadakati oluşturmak için işte size güzel bir fırsat daha! İnsani yönü ön planda olan, çekici, anlamlı ve yararlı bir marka yaratmak için hastalarla güven duyabilecekleri duygusal bir ilişki zemini kurmalıyız. HubSpot’ta, Corey Eridon tarafından yayınlanan bir blogda hastane markanıza duygu katmak için yardımcı olacak fikirleri ödünç alıyor ve sizlerle paylaşıyorum:

Markaya nasıl duygu katılır?

  1. Gerçekten iyi bir “hakkımızda” sayfası yazın.

İşte size kendinizi insanlara anlatmak için bir şans. Markanıza adeta bir insanmış gibi kişilik verin. Yüzeysel, sıkıcı, soğuk bir dil kullanmamalıyız. Okuyucu, yaratmış olduğumuz kişilikte kendinden de bir şeyler bulabilmelidir.

  1. Hastane jargonu kullanmayın.

Hastane veya klinik jargonu kullanmak etki yaratmıyor. Açık ve kolay anlaşılır olun. Eğer, okuyucu sektör hakkında bir bilgiye sahip değilse içerik anlamlı bir etki yaratmayacaktır. Bu nedenle, markanızı bir insan olarak düşünürsek karşınızdaki bir insana bir şeyle anlatıyor gibi yaklaşmalısınız.

  1. Çalışanlarınızın fotoğraflarını paylaşın.

Çalışanlarınızın anlamlı, memnun ve samimi profillerini sayfanızda yayınlayın (onaylarını alarak J ). Çalışanlarınızın hobilerini, etkinliklerini, gönüllü faaliyetlerini, neler yaptıklarını paylaşabilirsiniz.

  1. Sosyal medya güncellemelerinizi yapın.

Hastanenizin sosyal medya sayfasında sorulan sorulara anlık cevaplar vermeniz markanızın arkasında canlı, nefes alan birinin olduğunu hissettirecektir.

  1. Takipçileriniz olsun.

Hastaneniz hakkında yapılan tüm konuşmaların pozitif olamayacağı gerçeğini de bilmek gerekiyor. Kötü bir etiket ve izlenim yaratmamak adına sayfanızın fan, takipçi kitlesini arttırmalısınız. Aksi halde, sosyal medya süreci hastaneniz için işin içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

  1. Markanızın sosyalleşme süreci için çalışanlarınızı teşvik edin

Çalışanların yüzleri, kişilikleri, isimleri gibi bilgileri kişisel bilgilerin gizliliği realitesini de göz ardı etmeden onay ve rıza alarak paylaşmak markanızın arkasındaki insani gücü de vurgulayacaktır. Bunun yaratacağı samimi ve sıcak etki inanın hastaları da olumlu etkileyecektir.

  1. Hatalarınızı kabul edin.

Herkes hata yapabilir. Bu durum çok insani. Ancak, işin içinde marka varsa iki kez düşünmek, hatalardan ders almak ve hataları tekrarlamamak için maksimum gayreti göstermek gerekir.

  1. Bazen pazarlamacı şapkanızı çıkarın.

Bazen farklı bir gözle bir şeyleri görmek iyidir. Müşterinin gözüyle görmek gibi. Yani, bazen kendinizi tüketici rolüne de koymanız ve o gözle konuyu değerlendirmeniz uygun olacaktır. Pazarlama dediğimiz şey gerçekte de budur zaten. Markanızı oluştururken ve marka sadakati için çalışmalar yaparken markanıza duygu katın. Hastalarınıza karşı iyi bir dinleyici olmak, iyi ilişkiler kurmak ve geliştirmek, onlar gibi görüp düşünebilmek markanıza daha duygusal bir değer katacaktır. Markalaşma sürecini sağlıklı yürütmek için uğraş verirken hizmet sunucu ile hizmet sunanın birer insan olduğunu unutmayalım!

Hastanenizin Markasına Duygu Katınmarka marka değerihastane marka yönetimi marka sağlık marka yönetimi
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.