AnasayfaBlogHalkla İlişkilerde Yaratıcılık
Etkili İletişim

Halkla İlişkilerde Yaratıcılık

18 Nisan 2021
Halkla İlişkilerde Yaratıcılık

Halkla ilişkiler uzmanlarından beklenen önemli özelliklerden biri olan yaratıcılık, insanın zekasını kullanarak, olan fikirleri farklı açılardan değerlendirmesi ve ya yeni fikirler yaratmasıdır. Yaratıcılık, hayal gücü ile akıl yürütme gücünün birleşmesiyle fikirlerin oluşumunu sağlar. Planlı ya da planlı olmadan bir fikrin ortaya atılmasıyla insan yaratıcı olarak değerlendirilebilir.

Yaratıcılık özgün ve dikkat çekici olmayı gerektirir. Önceden çıkmış bir fikir olsa da insanın kendi fikrini sunması ile ortaya çok fazla yaratıcı olabilecek fikirler çıkartabilir. Bu durumda düşünen, aklını kullanan her bireyin IQ’su çok yüksek olmasa da yaratıcılık özelliğine sahip olabilir. Bu az ya da çok yaratıcı olmakla ilgili değil, yaratıcılığı doğru yer ve zamanda kullanmakla işe yarar hale gelmesidir.

Yaratıcılığı, alan ve ya konu fark etse de farklı yerlerde hayata geçirebilir. Bu özelliğe sahip olduğumuzu fark etmeyebilir fakat bir konu hakkında düşünceyi belirtirken insan diğer insanlardan farklı olduğunu anlayabilir. Sonuç olarak her insanın farklı düşünme, anlatma ve gösterme stili olduğundan yaratıcılık özelliği farklı durumlarda gösterilebilir. Sadece insan, beyin kapasitesinin farkında değil ya da geliştirmiyordur. Yaratıcılık testleri ile yaratıcılık seviyesi ölçülebilir: EPOC (Yaratıcılık potansiyelini değerlendirme testi), Torrance yaratıcılık testi gibi.

Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?

Yaratıcılık özelliğini geliştirmek için öncelikle insanın kendine güveni olması gerekir. Güveni olmasıyla fikirlerini özgürce serbest bırakabilir. Yaratıcı aklı büyütmek için düşünce kalıplarını kırmak önemlidir. Aynı düşünceyle sürekli olarak aynı fikirler ortaya çıkacak ve fikir yelpazesi daralacaktır. Bu tekrarlamaktan başka bir şey değildir. Çok fazla fikir sahibi olmakta, iyi fikirlere sahip olmak değildir.

Diğer önemli konu ise hayal gücü kurma ve ilhamdır. Kurulan hayalleri, akıldan geçen fikirler ile harmanlayarak yaratıcılık özelliği geliştirilebilir. İnsanın kendisini ‘yaratıcı olacağım herkes beni yaratıcı bulmalı’ diyerek sınırlandırmaması, olaylara farklı bakış açısından bakması gerekir. İlham ise yer, durum olay fark etmeksizin her koşuldan faydalanılabilen bir durumdur.

Yaşanılan olaylardan ve günlük yaşamdan esinlenilebilir, yaratıcılığı geliştirmek için ilham alınabilecek koşullar yaratabiliriz. Örneğin; hobi edinilebilir, film izlenebilir, kitap okunabilir, yolculuğa çıkılabilir ve ya ortaya atılmış fikirler araştırılabilir. Başka fikirleri kullanarak geliştirirken de insanın kendi fikrini ortaya çıkarması ve böylelikle içindeki yaratıcılığı açığa çıkarması mümkün olur.

Halkla İlişkilerde Yaratıcılık Neden Önemlidir?

Halkla ilişkilerin en önemli görevlerinden biri güven, iyi niyet oluşturmaktır. Bu güveni sağlamak için anlatmak istenen fikirleri hedef kitleye aktarmaları gerekir. Hedef kitlede güven sağlamak ve bu bağlamda dikkat çekmek çok fazla reklama, kampanyaya maruz kaldıkları için kolay değildir. Bazen şirketlerin yaptığı büyük çaplı projeler ile bazen de sıradan bir insanın fikri ile hedef kitlenin ilgi odağı olabilir. Örneğin; Pandemi zamanı marketten Luppo alan birey gibi.

Hedef kitleyi belirlerken de segmentasyona, gelir, cinsiyet, yaş dağılımına, coğrafi bölgeye ve sosyal eğilimlere, tutumlara, halkla ilişkilerin en önemli adımı olan araştırmanın iyi yapılmasıyla, alınan sonuçlara göre kurumun imajına uygun mesajlar belirlenir. Bu mesajın doğru mecrada ve zamanda iletilmesi için her şey planlanır, Mecranın önemli olmasının sebebi günümüzde konuşan kurum, marka imajının sosyal medyada büyük yerinin olmasıdır.

Normal fikrin yaratıcı, yaratıcı fikrin sıradan olabileceği sosyal mecraların tercihinin de iyi planlaması gerekir. Doğru mecra ve zamandan ayrı olarak, yayınlandığı ülkeyi, cinsiyetleri, dini gibi toplumsal hassasiyetleri de planlarken hesaba katılması gerekir ve yanlış kullanılırsa yaratıcılık başarısızlığa sebep olur. Bu nedenle iyi araştırma ile doğru yolda doğru yaratıcı fikirler hayata geçirilebilir.

Hedef kitlede dikkat çekmek ve rakiplerden sıyrılmak için yaratıcı adımlar atmak gerekir. İnsanların zihninde farklı yerde olmak için rakiplerin durumu, stratejileri, takip edilmelidir. Rakipler arasında birbirini yerme, birbirinden faydalanma gibi durumdan yaratıcı fikir savaşları doğabilir. Buna en iyi örnek MC Donalds-Burger King ve ya Adidas-Nike arasındaki lider olmak için kullandıkları yaratıcı fikirler gösterilebilir.

Sonuç olarak, halkla ilişkilerden faydalanıldığı zaman yaratıcılık ilkesi bazı adımlarda kullanılsa da istenilen noktaya gelinmesine yardımcı olacaktır.

YAZAR: GÖZDENUR DÖNMEZ

Halkla İlişkiler Yaratıcılık Halkla İlişkilerde Yaratıcılık
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.