Close
Mobil Menu Bars

Grafik Tasarım Bölümü

07 Temmuz 2020, 970 defa okundu.
Grafik Tasarım Bölümü
grafik tasarım, grafiker, grafik tasarımcısı, hedef kitle, yetenek

İnsanoğlu, varlığının başlangıcından itibaren iletişim ihtiyacı içindedir. Tarihte grafik tasarımın çıkış noktası; sanayileşmenin başlaması, küreselleşme süreci, modern yaşamın başlaması ve fotoğraf makinesinin keşfedilmesi olarak gösterilmektedir. Bir iletiyi yazılı olarak veya görsel bir sunum yoluyla hedef kitleye ulaştırmak için hazırlanan yaratıcı tasarımların oluşturulmasına, grafik tasarım denmektedir.

Grafik tasarım kendi içinde yetenek, hayal gücü, yeni fikirler ve teknolojiyi harmanlar. Tasarımlar, iki boyutlu ya da üç boyutlu logo, afiş, billboard, animasyon, reklam, film, kitap, tanıtım, ambalaj gibi uygulamalarda görülmektedir. Günlük yaşamımızda karşımıza çıkan birçok nesnede grafik tasarım ile karşılaşmaktayız. Grafik tasarım oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı sanatsal ölçütleri vardır. Bu sanatsal ölçütler; hizalama, vurgulama, simetrik ya da asimetrik denge, karşıtlık, hareket, oran gibi önemli unsurlardır. Grafik tasarım ile uğraşan yaratıcı tasarımların ortaya çıkmasına sağlayan kişilere grafiker veya grafik tasarımcı denmektedir.

Grafik Tasarım Bölümü Nedir

Grafik tasarım ürün veya hizmet ile hedef kitlenin görsel ve yazılı olarak iletişimini sağlamaktır. Ürün veya hizmet ile hedef kitle; görsel, resim ve grafik aracılığı ile buluşturulur. Grafik tasarım bölümü; görsel hafızası yüksek, hayal gücü iyi olan, farklı bakış açısına sahip, çok yönlü düşünebilen kendi alanında uzman olabilecek kişilerin yetişmesini sağlamayı hedefler.

Grafik tasarımı bölümü 4 yıllık lisans eğitimi verir. Öğrenciler yetenek sınavını kazanmaları durumunda eğitim hakkı elde eder. Öğrenciler eğitim süresi içinde uygulamalı derslere de katılarak iş yaşamına hazırlık yapar. Edindikleri tecrübelerle gelecek yaşamlarında daha sağlam adımlar atmayı başarırlar. Eğitimin ikinci ve üçüncü yıllarında staja katılırlar.

Eğitim süresi boyunca sanat tarihi, iki ve üç boyutlu tasarım, illüstrasyon, web tasarımı gibi birçok dersten sorumlu olan öğrencilerden, tüm dersleri başarı ile tamamlamaları beklenir. Tüm dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler lisans diploması almaya hak kazanır. Grafik tasarım bölümü mezunlarına grafiker veya grafik tasarımcısı unvanı verilmektedir.

Grafik Tasarım İş İmkanları Nelerdir?

Grafik tasarım bölümü mezunlarının görsel tasarım bakımından yetenekli kişiler olması da oldukça önemlidir. Öğrencilerin eğitim yaşamında aldıkları teknik ve uygulamalı eğitimleri, yetenekleri desteklemektedir. Grafik tasarım mezunları eğitmen, grafiker, grafik teknisyeni, sanat yönetmeni, web tasarımcısı gibi bazı unvanlarla çalışabilirler.

Eğitmen olmak isteyen mezunların ihtiyaç duyulan belgeleri tamamlaması durumunda akademisyen olarak kariyerlerini oluşturmaları mümkündür. Aynı zamanda grafik tasarım mezunları tamamen bağımsız kendi firmalarını kurup serbest çalışma olanağına da sahiptir. Tüm bunların yanı sıra farklı kurumlarda iş imkanlarına sahiptirler. Bu iş imkanlarını inceleyelim.

 • Reklam Şirketlerinde grafiker olarak yer alabilirler.
 • Yayın Evlerinde mezunlar için iş imkânı oldukça geniştir.
 • Özel ve kamu kuruluşlarında tüm grafik tasarımları ile ilgili dergi, kitap, reklam, web ara yüz oluşturma gibi alanlarda iş imkânı vardır.
 • Grafik Danışmanlığı yapabilirler.
 • Çizgi Film Atölyelerinde farklı unvanlarla görev alabilirler.
 • Sanat Danışmanlığı yapabilirler.
 • Medya Kuruluşlarında yer alırlar.

Grafik Tasarım Mezunları Ne İş Yapar

Grafik bölümünü tercih edecek adayların, hayal gücü yüksek, renkleri seven, yeniliklere oldukça açık, araştırma yapmayı seven ve teknolojiyle ilgili ve yakından takip eden kişiler olması gerekmektedir. Birçok alanda iş imkanına sahip olan mezunlar, seçim aşamasında mezun olduklarında ne iş yapacaklarına dair bilgi sahibi olmak isterler. Grafik tasarımı mezunlarının yapacağı işleri inceleyelim.

 • Grafiker, tasarım yapılacak konu ile alakalı detaylı ve doğru bilgiye ulaşabilmek için kurum müşterileri ile iletişim halinde olur.
 • Hedef kitleye iletilmesi amaçlanan konu ile alakalı detaylı araştırma yaparak, kalite işler ortaya çıkarmayı amaçlar.
 • Hedef kitleye iletilmesi hedeflenen konu ile alakalı görseller bulur, yeni fikirler ve yeni çalışmalar hazırlar.
 • İhtiyaç halinde film ve sanat yönetmenlerine yardımda bulunabilirler.
 • Tasarımı yapılan ürün veya hizmetin basım aşaması ile yakından ilgilenir.
 • Grafikerler en çok hedef kitleye ulaşmayı hızlı gerçekleştiren reklam ajanslarında görev aldıkları gibi ayrıca televizyon kanallarında, gazetelerde ve kurumsal firmalarda yer alırlar.

Grafik Tasarım Dersleri Nelerdir?

Grafik tasarım günümüz koşullarında tartışılmayacak kadar önem taşımaktadır. Bölüm; iletişim gücünün bilinci ve gelişen yeni teknolojileri, görsel iletişim ile bir araya getirebilecek kişileri seçmeyi hedefler. Grafik tasarım bölümü, araştırmaya önem veren, yaratıcı ve özgün tasarımlar ortaya koyabilen, eleştirel düşünme becerileri ile donanımlı, güzel sanatlar altyapısını deneysellik ve yaratıcılıkla çoğaltabilen, sosyal açıdan duyarlı, güncel tasarım anlayışını yakından takip eden, entelektüel yönü kuvvetli ve donanımlı grafik tasarımcıları yetiştirmek için teorik ve uygulamalı derslerden oluşur. Ayrıca bölüm öğrencilerinin kariyerlerine daha planlı ilerleyebilmeleri için staj yapmaları istenmektedir.

Ülkemizde birçok üniversitenin eğitim verdiği bu bölüm başarılı grafik tasarımcılar yetiştirmiştir. Bölüm dersleri biraz zorlayıcı olsa da entelektüel bakış açısı üniversite hayatları boyunca gelişmeye devam edecektir. Bu bölümde öğrencilerinin başarı ile mezun olması için duygu ve düşüncelerini çizgilerle ve grafiklerle aktarabilme yeteneğine sahip olmaları gerekir.

Algılama da incelik ve yaşama farklı açılardan bakabilme becerileri son derece öneme sahiptir. Tüm bu özellikleri geliştirebilmeleri ve yaşamlarında kullanabilmeleri için aşağıda sıraladığımız dersleri başarı ile tamamlamaları gerekir.

 • Renk Kuramları,
 • Sanat Tarihi,
 • İki Boyutlu Tasarım,
 • Üç Boyutlu Tasarım,
 • Bilgisayarda Tasarım Programları,
 • Grafikte Üretim Teknikleri,
 • Tipografi,
 • İllüstrasyon,
 • Web Tasarımı,
 • Reklam Grafiği Tasarımına Giriş,

Grafik Tasarım Taban Puanları ve Sıralama


2020 Grafik Tasarım Taban Puanları ve Grafik Tasarım Başarı Sıralamaları ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan son güncel puanlardır. Sizler için ilk 5 eğitim kurumunun taban puanlarını ve başarı sıralamalarını inceledik.

 • HASAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Grafik Tasarım (İngilizce)(Burslu) Taban puan: 430,83092 Başarı sırası: 7496
 • ATILIM ÜNİVERSİTESİ Grafik Tasarımı (Burslu)    Taban puan: 339,86740     Başarı sırası 117130
 • ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ Grafik Tasarım (Burslu)    Taban puan: 316,77363     Başarı sırası: 177345
 • FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ    Grafik Tasarım (Burslu)    Taban puan: 312,71743 Başarı sırası: 190191
 • KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ Grafik Tasarım (Burslu)    Taban puan: 301,50719 Başarı sırası: 229460

Grafik Tasarım İş İmkanları Nelerdir?

Eğitmen olmak isteyen mezunlar beklenen belgeleri tamamlaması durumunda akademisyen olarak kariyerlerine devam edebilirler. Aynı zamanda grafik tasarım mezunları tamamen bağımsız kendi firmalarını kurabilirler. Özel ve kamu kuruluşlarında grafik tasarımları ile ilgili dergi, kitap, reklam, web ara yüz oluşturma gibi alanlarda çalışabilirler.

Grafik Tasarım Mezunları Ne İş Yapar?

Grafiker, tasarım yapılacak konu ile ilgili detaylı ve doğru bilgiye ulaşabilmek için kurum müşterileri ile iletişim içinde olur. Hedef kitleye iletilmesi gereken konu için detaylı araştırma yapar ve kaliteli işler ortaya çıkarmayı hedefler. Tasarımı yapılan ürünün her aşaması ile dikkatlice ilgilenirler.

Grafik Tasarım Dersleri Nelerdir?

Grafik tasarım eğitimi teorik ve uygulamalı derslerden oluşur. Ayrıca bölüm öğrencilerinin kariyerlerine daha iyi yön verebilmeleri staj yapma şansları vardır. Eğitim süresi boyunca sanat tarihi, iki ve üç boyutlu tasarım, illüstrasyon, web tasarımı, grafikte üretim teknikleri gibi dersler alırlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!