Close
Mobil Menu Bars

Geleceğin Pazarlama Trendleri

18 Ekim 2019, 1350 defa okundu.
Geleceğin Pazarlama Trendleri
Geleceğin Pazarlama Trendleri

2020 senesinin ufukta gözükmesi ile birlikte yıkıcı teknolojik gelişmeler pazarlamacıları en iyi çalışmalarını ortaya çıkarmaya zorluyor. Bunun en bariz örneği geçmiş yıllarda öne çıkan dijital pazarlamanın yerini çok kanallı pazarlamaya bırakmasıdır. 

Teknolojik inovasyonlar hızlanmaya devam ettiği müddetçe şirketler buna uyum sağlamak için kendilerini zorlamaya devam ediyor. 2020 ve sonrasındaki pazarlama trendleri hakkında bilgi edinerek fırsatları yakalayabilir ve satışlarınızı artırarak marka kimliğinizi pekiştirebilirsiniz. İşte takip edebileceğiniz geleceğin pazarlama trendleri; 

İnteraktif Video ile Yüksek Etkileşim 

Video pazarlaması pazarlama trendleri arasındaki yerini yıllardır koruyor. Gerek blog sayfaları gerek sosyal medya olsun tüm alanlarda video kullanımında bir artış söz konusu. Black Mirror dizisinde yayınlanan Bandersnatch bölümünde hikayenin seyirciyle birlikte seçilerek şekillenmesi ilk interaktif video örneklerinden biridir. 

Araştırmalar bir video mesajlarının %95'inin akılda yer ettiğini gösterirken okuma sırasında bu oran %10'lara kadar gerilediğini ortaya çıkardı. Gelecek pazarlama trendleri arasında yer alan interaktif video sayesinde başarılı bir konumlandırma yapabilir ve kullanıcılara etkili bir deneyim sunabilirsiniz.   

Featured Snippets: Namı Diğer “Sıfırıncı Sıra” 

Google’a “İzmir’deki hava durumu nedir?” diye sorduğunuzda Google kendi ürettiği sonuçları SERP üzerinde gösterir. Google’daki arama sonuçlarının %61,8 ’i sıfırıncı sıra SEO çalışmalarıdır. Özetle sıfırıncı sıra yaptığınız arama sorgusunun yanıtına herhangi bir bağlantıya tıklamadan ulaşmanızı sağlar. Bu aramalar yemek tarifleri gibi karmaşık sorguların yanı sıra “Nedir?” benzeri sorulara da cevap verir. 

Yapılan araştırmalar pazarlama trendleri arasındaki sıfırıncı sıra arama sonuçlarının ilk sıradaki sonuca göre iki kat daha fazla tıklanma sayısına sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle organik trafiğe neden olan sıfırıncı sıra çalışmaları 2020 senesinde ön görülen pazarlama trendleri arasında yerini almıştır.   

Kişiselleştirmeyi Unutmayın 

Kişiselleştirilmiş pazarlamanın 2020 pazarlama trendleri arasındaki yerini kesinleştirdiği öngörülüyor. Tüketiciler kendileri ile ilgili olmayan reklamları engellemekte oldukça becerikli. Buna göre geleneksel pazarlama yöntemleri giderek işlevsiz bir hal alıyor. Peki, markalar bu durumda ne yapabilir? Kişiselleştirebilir! 

1000 kişiye yapılan bir anket sonucunda kişiselleştirmenin %90’ lık bir oranda cazip bulunduğu ortaya çıkmıştır. Tüketicilerin, tekliflerinizi kabul etmeleri için yapmanız gereken onlara kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmaktır. E-posta pazarlamasında kişiselleştirilmiş bölümler kullanabilir ve müşterileriniz ile kurduğunuz iletişim performansını yükseltebilirsiniz. 

Google Reklamları ile Ön Plana Çıkılır Mı?

Gelecek pazarlama trendleri arasında kendine yer edinen Google reklamlarınızın optimizasyonu için size bazı yeni özellikler sunuyor. Yaptığınız kampanyaların dönüşümünü seçebilir, satışlar başladığında veya durduğunda tekliflerinizi otomatik olarak değişecek biçimde ayarlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz kampanyalardaki tüm teklifleri optimize edebilir, markanızı farklılaştırabilirsiniz. 

İçerik Pazarlaması Nedir?

Yıllardır dile getirilen içerik kraldır sözü dijital pazarlamanın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. 2020 senesi pazarlama trendleri arasında yer edinen içerik pazarlaması ile kralın güç kazandığı görülüyor. Dijital medyada ön plana çıkmak isteyen markaların rakiplerine avantaj elde etmek için kullandıkları online reklamlar oldukça yetersiz bir hale geldi. İnternet kullanıcılarının, reklam sayfalara tıklamaktan kaçındığı ve ilk çıkan arama sonucunu tercih ettiği ortaya çıktı. 

Bunun sonucunda organik arama trafikleri önem kazandı. Arama motorlarına ücret ödemeden çekilen organik ziyaretçi trafiği anahtar kelimelerin kullanımını zorunlu kıldı. Bununla birlikte uzmanlığınızı göstermenizi ve müşterileriniz ile iletişim kurmanızı sağlayan yüksek kaliteli içeriklerin etkisi arttı. 

Başarılı bir strateji için hangi pazarlama taktiklerini kullanıyor olursanız olun içerik pazarlama trendleri sürecinize dahil edilmeli. Yüksek kaliteli içerikleri pazarlama biçimlerinizin bir parçası haline getirmeli ve doğru adımları atarak müşterilerinizin güvenini kazanmalısınız.  

Yazar: Gözde Dilara Can
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!