AnasayfaBlogGeleceğin İş Dünyası ve Eğitim İhtiyaçları
Eğitim

Geleceğin İş Dünyası ve Eğitim İhtiyaçları

01 Kasım 2014
Geleceğin İş Dünyası ve Eğitim İhtiyaçları

Günümüzde iş dünyasında yavaş yavaş performansa ve buna bağlı olarak da insan kaynakları yönetimini geliştirmeye dayalı bir strateji etkisini arttırmaktadır. Bu stratejinin gelecekte daha da fazla artacağı ve sadece performansı yüksek, iş konusunda yetenekleri yüksek kişilerin iş bulacağı öngörülüyor. Ayrıca gelecekteki iş dünyasının sosyal sorumluluğu yüksek ve teknoloji kullanımının maksimum olacağı senaryoları da çok büyük bir kesim tarafından tahmin ediliyor. Çizilen bu senaryo da ise eğitimin gerekliliği de bir hayli öne çıkıyor. İş bulmak isteyen adayların üniversite eğitimi dışında gerekirse lisans üstü eğitim ve önemlisi de mesleki yeterliliğin tam sağlanabilmesi için sertifika programlarına katılım şart olacağa benziyor.

İş dünyasının eğitim ihtiyaçları nedir?

Geleceğin iş dünyası ve eğitim ihtiyaçları ilişkisinden bahsetmek gerekirse, adaylarda iyi bir insan kaynakları yönetimi, kalite yönetimi, performans değerlendirme ve stratejik yönetim becerisinin olması gerektiğini ilk etapta söylemek mümkün. Geleceğe yatırım yapmak isteyenlerin bu eğitimleri almaları için ise avantajlarından ve yoğun çalışma temposuna kolay adapte olmasından dolayı online eğitim. Şimdiden online eğitim sertifika programlarına katılarak geleceğe katkı sağlamanızda büyük yarar bulunuyor.

İş dünyasında oldukça önemli olan kalite yönetimi ile müşterilerin beklenti ve memnuniyeti anlamında iyileştirmeyi hedeflemektedir. Çalışanların, iş yönetimi ve işin yönü çerçevesinde müşteri hedeflerini üretilen ürünleri ve yapılan hizmetler kalite yönetimini oluşturur. Bu eğitim ile müşterilerin beklentileri ve ihtiyaçlarının karşılanması yönünde zamanında karşılayarak yeni hedeflerin belirlenmesi ürün ve hizmetlerin yönünün belirlenmesi sağlanır.

Kalite yönetimi çalışanlara kuruluş anlamında liderlik ve çalışmanın kalitesi kazandırılır. Küreselleşen dünya ile beraber kurumların üretim ve hizmet bağlamında birbiri ile rekabet edebilmeleri için kalite yönetimine hakim olmak gerekir. Müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda üretimin ve hizmetin gerçekleştirilmesi, pazara sunulan ürünlerin zamanı rekabeti etkilemektedir. 

Yine küreselleşmenin etkisi ile rekabet ortamının oluşturulması ve iş yerlerinin, kurumların bu rekabet ortamlarında yerini alabilmesi için insan kaynakları yönetimine ihtiyaç duyulur. Stratejik olarak iş yerlerinde en değerli ve en önemli unsuru olan insanı bilginin üretilmesi ve kullanılması anlamında gereklidir. Kurumlardaki insanların işe alım yönünde seçimi ve yerleştirilmesi, ücret ve ödemelerin yönetimi, kariyer yönetimi, iş ve patron ilişkileri, sendika ile ilgili görevler, hukuki görevler ve performansın analizi alanlarında insan kaynakları etkin rol oynar. 

İş yerleri ve kurumların uzun süreli hedeflerinin belirlenmesi ve oluşturulması ve bu yönde uygulamaların, planlamaların ve geri dönüşlü değerlendirmelerin yapılması strateji yönetimini belirler. Küreselleşmenin etkisi altında değişen ve farklılaşan pazar anlayışı ve rekabetin artması işletmelerin strateji yönetimi ile geniş bir çevre analizi, kurumun uzun süredeki yeri belirlenir.

Geleceğin İş Dünyası ve Eğitim İhtiyaçlarıonline eğitimonline eğitim sertifika programlarıperformans değerlendirme sertifika programları insan kaynakları yönetimi
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
1100439
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209
SPSS Eğitimi
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209