AnasayfaBlogFransızca Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler

11 Haziran 2021
Fransızca Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler

Yabancı dil öğrenmenin birçok farklı ve alternatif yöntemi mevcut. Bütün alternatiflere rağmen yabancı dil eğitimleri denilince çoğu kişinin aklına pahalı yabancı dil kursları, kalın kitaplar, sözlükler, konuşamama veya öğrenememe kaygısı geliyor. Her şeyden önce bir dil öğrenmenin imkansız olmadığını unutmamak ve sonrasında ise farklı çözümlerin var olduğunu hatırlamak lazım. Online eğitimler, diziler, filmler ve kendi kendine öğrenmek alternatif dil öğrenme yöntemleri arasında. 

Fransızca Öğrenmenize Yardımcı Olacak 10 Dizi

Öğrenilen bütün yabancı dillerde olduğu gibi Fransızca öğrenmenin ve geliştirmenin farklı yolları ve yöntemleri bulunur. Öğrenirken eğlenmek isteyenler için Fransızcayı öğrenmenin en eğlenceli yolu diziler ve dizi izlemektir. Fransızcanızı geliştirmeye yardımcı olacak diziler hakkında bilgiler paylaşalım. Bu dizilerin Netflix’te yayınlandığını hatırlatalım. 

Les Temoins

Les Temoins

Les Temoins adlı dizi; Fransızca öğrenmek için ilk alternatif. Zira; dili oldukça kolay. Dizinin ana konusu suç ya da bizdeki ifadeyle söylemek gerekirse polisiye dizisi. İki sezonluk dizi; merak uyandıran ve anlatımıyla da dikkat çekiyor. İlk sezonda polis, erkek cesetlerinin evlerine geri yerleştirilmesinin nedenini araştırır.

İkinci sezonda ise erkek cesetleriyle dolu bir otobüsü inceler. Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan kadının hikayesi de polisiyeye eşlik eder. Kadın ve cesetler arasında bağ var mıdır? İlgilerinin kaçırmayacağı dizilerden ve Fransızcanızı geliştirmek için iyi bir fırsat.

Marseille

Dizi Fransa'nın en büyük şehri olan Marsilya'da geçiyor. Adından da anlaşılacağı üzere politik bir dizi olarak değerlendirilebilir. Dizinin ana kahramanı 20 yıldır şehrin belediye başkanlığını yapan Robert Taro'dur. Taro ve yardımcısı Lucas Barres'in hikayesi 2 sezon boyunca sürüyor.

Dizi Marsilya'da çekildiği için farklı ülkelerden birçok karakterle tanışacaksınız. Onların kültürleri ve yaşam tarzları hakkında bilgi edineceksiniz. Dizi Fransızca öğrenmenize yardımcı olacak. Marsilya sunacak çok şeyi olan güzel bir şehirdir. Siyasetle ilgileniyorsanız veya yeni bir dil öğreniyorsanız, bu dizi tam size göre.

Osmosis

Osmosis

Osmosis, ilk olarak 2019'da yayınlanan bir Fransız bilim kurgu dizisidir. Eşsiz öncülü ve ilgi çekici hikayesiyle dünya çapında hızla popülerlik kazandı. Dizi, Osmosis adlı bir çöpçatanlık uygulamasının var olduğu alternatif bir dünyada geçiyor.

Bu uygulama, kullanıcıların anılarını ve düşüncelerini okuyarak ruh eşlerini bulmayı vaat ediyor. Dizinin konsepti kurgusal olsa da, yine de aşk, teknoloji ve insanlık durumu hakkında ilginç sorular ortaya atmayı başarıyor. Düşündürücü bir bilimkurgu dizisi arayanlar için Osmosis kesinlikle göz atmaya değer.

Glacé

Glacé

Eğer Fransızca öğrenebileceğiniz bir dizi arıyorsanız, Glacé harika bir seçim. Sadece altı bölüm uzunluğunda olmasına rağmen, faydalı Fransızca içerikle doludur. Hikaye, başı kesilmiş bir atın keşfi etrafında dönüyor ve bundan sonra işler daha da ilginçleşiyor.

Senaryosu bir romandan uyarlanan bu dizi, Fransızca dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel. İyi kurgulanmış olay örgüsüyle eğlenirken yeni kelimeler ve dilbilgisi kuralları öğreneceksiniz. Fransızca öğrenme konusunda ciddiyseniz Glacé'ye bir şans verin!

Le Chalet

Le Chalet

Le Chalet, dil öğrenmek isteyenler için mükemmel bir Fransız dizisidir. Dizi, Fransız Alplerinde buluşan iki eski arkadaş hakkında. Ancak daha sonra işler istenildiği gibi gitmez ve bulundukları yerin dış dünyayla hiçbir bağlantısı yoktur.

Zor şartlar altında mücadele başlıyor ve gerilim dolu dizide sırlar açığa çıkıyor. İki arkadaşın çalkantılı hikâyesi sadece 6 bölüm sürüyor. Dizi sadece altı bölüm uzunluğunda olmasına rağmen aksiyon ve macera dolu. Le Chalet, eğlenirken Fransızca öğrenmek için harika bir yol.

Plan Cœur

Plan Cœur

Fransızca öğrenmenize yardımcı olacak hafif kalpli bir romantik komedi arıyorsanız, Plan Cœur (Aşk Planı) sizin için mükemmel bir dizi. Hikaye, eski erkek arkadaşını unutmaya çalışan genç bir kadın olan Elsa'yı takip ediyor.

Onu unutmak için düşüncesizce Jules adında bir erkek eskort kiralar. Ancak çok geçmeden Jules'un sadece güzel bir yüz olmadığını, aynı zamanda komik, çekici ve anlayışlı biri olduğunu keşfediyor. Dizi boyunca, ikisi de beklenmedik ilişkilerinin iniş ve çıkışlarında yol alırken yakınlaşırlar.

Yol boyunca, bol miktarda Fransızca kelime öğrenecek ve ülkenin kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi edineceksiniz. İster Fransızca öğrenmek isteyin, ister sadece iyi hissettiren bir dizi izlemek isteyin, Plan Cœur'un sizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz.

Le Bureau des Légendes

Le Bureau des Légendes

Sizi koltuğunuzun ucunda tutacak sürükleyici bir politik gerilim arıyorsanız, Le Bureau des Légendes'den başkasına bakmayın. The Bureau olarak da bilinen bu dizi Netflix'te İngilizce altyazılı olarak yayınlanıyor.

Şu anda dördüncü sezonu devam eden dizi, sahte kimlikler ve Fransız casusların gerçek hayat hikayeleri aracılığıyla gizli servise farklı bir bakış açısı sunuyor. Sadece bağımlılık yaratan bir dizi olmakla kalmıyor, aynı zamanda birkaç yeni Fransızca kelime ve deyim de öğrenebiliyorsunuz.

İster deneyimli bir frankofil olun ister yeni başlayan biri, Le Bureau des Légendes'in eğlendireceği ve eğiteceği kesin.

Dix Pour Cent

Dix Pour Cent

Dix pour cent, bir Fransız yetenek ajansına perde arkasından bir bakış sunan bir televizyon programıdır. Mizah ve dram dolu program, Fransa'daki medya endüstrisinin rekabetçi dünyasına ışık tutuyor.

Ülkedeki en büyük isimlerden bazıları programda konuk oyuncu olarak yer alıyor, bu da programı Fransız kültürü ve dili hakkında bilgi edinmek için harika bir yol haline getiriyor. Fransızca becerilerinizi geliştirmek için eğlenceli ve eğitici bir yol arıyorsanız, Dix pour cent'e mutlaka göz atın!

Les Grandes Grandes Vacances

Les Grandes Grandes Vacances

Les Grandes Grandes Vacances, Fransa'nın Nazi işgali sırasında büyükanne ve büyükbabalarını ziyaret etmek için yola çıkan çocukların hikayesini anlatıyor. Dizi sadece 5 bölüm uzunluğunda, ancak Fransızca öğrenmek için harika bir fırsat sunuyor.

Basit Fransızca kelime ve ifadeler kullandığı için dizi yeni başlayanlar için uygundur. Kahramanlar da çocuk, bu yüzden şov ilişkilendirilebilir ve eğlenceli. Fransızca öğrenmek için bir yol arıyorsanız, Les Grandes Grandes Vacances harika bir seçenektir.

La Forêt

La Forêt

La Forêt; Netflix’te yer alan bir başka Fransız suç dizisidir. Belçika ve Fransa ortak yapımıdır. Genç kız ormanda kaybolur ve polis soruşturması başlar. Bu soruşturmaya bir de öğretmen dahil olur. Hikaye bu soruşturma üzerine gelişir. Fransızca öğrenmek amacıyla mutlaka izlenmesi gereken dizlerdendir. 

Fransızca öğrenmek ya da daha geniş bir ifadeyle yabancı dil öğrenmek için ilk şart istemektir aslında. Dil öğrenmeyi isteyen kişi bir şekilde yöntemini de bulur. Unutulmaması gereken ise, sadece istemenin yetmeyeceğidir. Zira; pek çok alanda olduğu gibi yeni bir dil öğrenmek emek isteyen bir süreçtir.

Fransızcayı Dizilerle Öğrenmek

Genelde yabancı dil öğrenmek; özelde ise Fransızca öğrenmek için farkı yöntem ve çözümlerden biri dizi izlemek. Dizi izlemek, yabancı dil öğrenmek için hem faydalı hem de keyifli bir yöntem. Dizilerle birlikte öğreneceğiniz dilin daha çok günlük konuşma dili olduğu unutulmamalıdır.

Dil bilgisini iyi bir şekilde öğrenmek için teorik eğitime ihtiyaç duyulacaktır. Ancak diziler sayesinde öğreneceğiniz dilin kalıplarını teoride öğretilenden daha iyi anlayıp günlük hayatınızda da kullanabileceksiniz.

Dizi izlemek de dil öğrenmenin en eğlenceli yöntemlerindendir. Sadece dizi izleyerek dil öğrenen tanıdığım kişiler var. Bunun yanı sıra diziler, dil öğrenme sürecini yardımcı aktörleri, destekçisi de olabilir. Fransızca ya da bir başka dil, öğrenilmek istenen dile düzenli şekilde maruz kalmak aşinalık sağlar; bu da dili öğrenmenin önünü açar, o süreci kolaylaştırır.

Dizilerin tercih edilme sebebi de öğrenilecek dili düzenli olarak duymak içindir. Bu sebeple de film yerine dizileri izlemek daha doğru olacaktır. Başlarken Türkçe altyazı ile izlemek önemlidir. Zamanla kelime anlamlarını öğrenmiş olacaksınız. Sonrasında dizileri orijinal diliyle de izleyebilirsiniz.

Orijinal dilde izlerken de orijinal alt yazı tercih etmek anlama konusunda fayda sağlayacaktır.

Dünya çapında en bilinen dizi, film veya belgesel izleme sitesi Netflix’tir. Dil öğrenmek için de aslında çok uygun olduğu söylenebilir. İngilizce, İspanyolca, Fransızca başta olmak üzere yabancı dil öğrenmek için Netflix alternatif platform.

Pek çok farklı dilde dublaja ve alt yazıya ulaşabiliyorsunuz. Diğer dizi veya film izleme sitelerinde bu kadar çeşitli dilde dublaja ya da alt yazıya ulaşmak daha zor. Netflix’e bir alternatif olarak Youtube gösterilebilir. Orada da yine farklı dillerde ve farklı alt yazılarla bazı dizilere ulaşım mümkün.

Fransızca Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler Fransızca Öğrenmenize Yardımcı Olacak 10 Dizi Les Temoins Osmosis Dix Pour Cent Fransızcayı Dizilerle Öğrenmek
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fransızca Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Öğrenmek Zor Mu?

15 Eylül 2021
Fransızca Sayılar ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Sayılar ve Okunuşu

19 Temmuz 2021
Fransızca Renkler
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Renkleri Öğrenin!

24 Temmuz 2021
Fransızca Sözler
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Sözler ve Anlamları

09 Eylül 2021
Hangi Yabancı Diller Öğrenilmeye Değer?
Yabancı Dil Eğitimi

Hangi Yabancı Diller Öğrenilmeye Değer?

23 Aralık 2020
Fransız Yeni Dalga Akımı
Nedir?

Fransız Yeni Dalga Akımı

27 Mart 2021
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Özlem ErdemÖzlem Erdem
170119
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
190139