Close
Mobil Menu Bars

Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü

22 Nisan 2020, 973 defa okundu.
Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü
fransız dili ve edebiyatı, fransız edebiyatı, fransız dili ve edebiyatı bölümü, fransız dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları,

Fransız Dili ve Edebiyatı, Fransızca dilini, gramerini, dünyada Fransızca dilinde yazılmış olan edebi eserlerini inceler. Fransız edebiyatı dünyadaki en zengin edebiyatlardan biri olarak görülür. Bu eserler birçok farklı formda karşımıza çıkabilir. Lirik şiir, epik şiir, drama ve kurgu başta olmak üzere birçok edebi eserler ile karşılaşırız... Fransız edebiyatı çok eskiye dayanır. M.Ö. 800’lerde rastlanan Fransızca dilinde yazılmış eserlere rastlanmıştır. Dolayısıyla edebi eserleri yorumlarken; yazıldıkları dönemleri de tanıyarak ve anlayarak yorumlamamız gerekiyor.

Fransız edebiyatı, birçok ülkedeki, özellikle Avrupa ülkelerindeki yazarlara ilham kaynağı olmuştur. Dünya edebiyatına etkisi olan en eski ve en etkileyici edebiyat olduğunu söyleyebiliriz. Fransız edebiyatının 1500’lü yıllarda Montaigne eserleri ile başladığı kabul edilmiştir. Kendisi deneme türündeki eserlerin babası olarak kabul edilir.

Fransız Edebiyatını, erken Fransız edebiyatı; Rönesans, klasik çağ, felsefi çağ, romantizm, realizm, sembolizm ve 1900- günümüz olmak üzere 8 dönemde inceleyebiliriz. Bu dönemlerin her birinde öne çıkan yazarlar vardır. Tarihi olaylar, savaşlar, liderler, toplumsal değişimler ve din dönemlerin edebiyatını da şekillendirmiştir. Örneğin, 1500’lü yıllardaki eserleriyle bilinen François Rabelais eserlerinde bulunduğu dönemin politik, yasal ve toplumsal kurumlarını da eleştirmiştir. Rabelais gibi dönemin siyasi ve toplumsal değişikliklerinden hoşnut olmadığı için görüşlerini eserlerine yansıtmış birçok Fransız yazar bulunuyor.

Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? 

Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü; Fransız dilini, bahsettiğimiz dönemleri, dönemlerdeki kültürel ve siyasi olayların edebiyat üzerindeki etkilerini, Fransızca dilinde yazılmış bütün eserleri, yazarların kullandığı dili ve hayat hikayeleri ile birlikte inceler. Aynı zamanda, Fransızca dilini en etkin ve doğru şekilde okumayı, yazmayı, anlamayı ve kullanmayı öğretirken bu dili öğretebilmeyi de öğretir. Öğrencilerin, eserleri ve yazarlarını bulundukları dönemin ışığında ve şartlarında okuyabilmesini, anlayabilmesini ve eleştirebilmesini hedefleyen bölümdür.

Özetle Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü; Fransızca diline, kültürüne ve edebiyatına hâkim; doğru okuyabilen ve eleştirebilen, bu eserleri derleyip akademik yazılar haline getirebilecek Fransız filoloji uzmanları yetiştirir.

Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü, üniversitelerin Fen-Edebiyat fakülteleri bünyesinde yer almaktadır. 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bazı üniversitelerde iyi derecede Fransızca bilseniz bile hazırlık sınıfını okumak mecburidir. Yeterlilik sınavı ile hazırlık sınıfını atlayabileceğiniz üniversiteler de bulunuyor. Tercih yaparken, hazırlık sınıfı hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederiz. Lisede YD (Yabancı Dil) okuyan ve öncelikle edebiyata sonrasında da özellikle Fransız edebiyatına merakı olan öğrenciler tarafından tercih edilen en popüler bölümlerden biridir. Ülkemizde Fransız liseleri de bulunuyor. Özellikle bu liselerden mezun olan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir lisans programıdır.

Fransız Dili ve Edebiyatı İş İmkanları Nelerdir?

Yabancı diller arasında İngilizce daha sıklıkla tercih edilen bir dildir. Bunun başlıca sebebi ise ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan dil olmasıdır. Dolayısıyla, sağladığı çalışma alanlarının daha fazla olduğu düşünülür. Sağladığı iş imkanları sebebiyle öğrenci İngilizce dilini çok benimsememiş olsa bile bu dile yönelebiliyor. Oysa ki Fransızca dilini tercih eden öğrencilerin tercih sebebi, iş imkanlarından çok bu dile duydukları ilgi ve yatkınlık oluyor. Ve sanılanın aksine Fransız Dili ve Edebiyatı bölüm mezunlarının da çalışma alanları çok geniştir. Hatta daha az mezun verdiği için iş bulabilmesinin daha kolay olduğunu da söyleyebiliriz. Fransız Dili ve Edebiyatı çalışma alanlarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yayınevleri,
 • Bakanlıklar,
 • Uluslararası Şirketler,
 • Eğitim Kurumları,
 • Turizm İşletmeleri,
 • Medya,
 • Reklamcılık
 • Konsolosluklar,
 • Çeviri Ofisleri

Bu iş imkanlarından bazıları kamu sektöründe olduğu için adayların KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavına girmeleri gerekmektedir. 

Fransız Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

Fransız Dili ve Edebiyatı, diğer spesifik bölümlere nazaran çok daha fazla iş imkanı sağlayan bir bölümdür. Örneğin öğretmenlik okuyan öğretmen, tercümanlık okuyan da tercüman olurken; Fransız Dili ve Edebiyatı okuyan öğrencilerin mezun olduktan sonra çok daha fazla seçeneği oluyor.

Resmî kurumlarda;

 • Pedagojik Formasyon Sertifikası alan öğrenciler Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel okullarda ve devlet okullarında Fransızca Öğretmenliği yapabiliyor. 
 • Lisans programından sonra yüksek lisans ve doktora programlarına devam edip yüksekokul ve fakültelerde akademisyen olabiliyor.
 • Dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, konsolosluklar ve elçiliklerde sınavlara girip çevirmen ya da uzman olarak çalışabiliyor.

Özel sektörde;

 • Turizm işletmelerinde rehber ya da yönetici olabiliyor.
 • Özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yapabiliyor.
 • Medya ve yayın dünyasında yazar, editör, edebiyat eleştirmeni, medya editörü olarak çalışabiliyor.
 • Şirketlerde dış ticaret uzmanı ya da çevirmen olarak görev alabiliyor.
 • Tercüme ofislerinde tercümanlık yapabiliyor ve kendi tercüme ofisini de açabiliyor.

Fransız Dili ve Edebiyatı Dersleri Nelerdir?

Fransız Dili ve Edebiyatı dersleri, her bölümde olduğu gibi üniversitesine göre farklılık gösterebilir. Üniversite tercihi yaparken; üniversitelerin sunduğu ders programlarını da incelemenizi öneriyoruz. Üniversitelerin ders programlarının doyuruculuğu ve sundukları seçmeli ders alternatiflerindeki çeşitlilik de büyük önem taşıyor. Genel olarak bu bölümün zorunlu derslerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Fransız Tarihi,
 • Fransız Edebiyatına Giriş,
 • Sözcük Bilgisi,
 • Fransızca Yazım Kuralları,
 • Anlatım Teknikleri,
 • Edebi Çeviri,
 • Fransız Dilinin Yapısı,
 • Kompozisyon,
 • Fransız Şiiri,
 • Fransız Romanı ve Tiyatrosu,
 • Eser İncelemesi,
 • Düşünce Akımları,
 • Uygulamalı Dilbilim,
 • Edebiyat Eleştirisi,
 • Dinleme, Anlama ve Sözlü Anlatım
 • Yazınsal Metin Yorumlama
 • Çağdaş Fransız Yazını,
 • Edebi Makale Yazımı,  
 • Dünya Mitolojisi,
 • Eleştirel Düşünme ve Akademik Yazı.

Zorunlu derslerin dışında birçok seçmeli ders alternatifleri de sunuluyor. Uzmanlaşmak istediğiniz alan doğrultusunda seçeceğiniz dersler mutlaka mezun olduktan sonra size katkı sağlayacaktır.

Fransız Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Sıralamaları Nelerdir?

Fransız Dili ve Edebiyatı, ülkemizde 10 devlet üniversitesinde okutulmaktadır. Bu üniversitelerin bazılarında öğrenim dili Türkçe iken bazılarında ise Fransızcadır. 2020 yılına ait en yüksek taban puanları ve sıralamalarına sahip olan 5 üniversitenin listesini sizler için hazırladık;

En Yüksek Taban Puanlı 5 Üniversite

Üniversite Adı

Bölüm

Puan Türü

Taban Puanı

Sıralama

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

Fransız Dili ve Edebiyatı (Fransızca) 

DİL

464,67715

3757

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Fransız Dili ve Edebiyatı (Fransızca) 

DİL

400,05981

14794

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

Fransız Dili ve Edebiyatı 

DİL

392,69047           

16592

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Fransız Dili ve Edebiyatı 

DİL

379,67729

20036

ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ

Fransız Dili ve Edebiyatı 

DİL

335,74688

33031

Güncel listeye göre en düşük puan ise 238,45589 ve başarı sıralaması ise 68142'dir.

Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültesi bünyesindeki 4 yıllık lisans programıdır. Lisede Yabancı Dil okumuş olan öğrencilerin seçebileceği bir bölümdür. Fransızca dilini ve Fransız edebiyatını benimsemiş filoloji uzmanları yetiştirmeyi hedefler.

Fransız Dili ve Edebiyatı İş İmkanları Nelerdir?

Fransız Dili ve Edebiyatı mezunlarının çok geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır. Özel şirketlerden resmî kurumlara kadar birçok şirket ve kurumda görev alabilirler. Kamu kurumlarında çalışabilmek için KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir.

Fransız Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar? 

Fransız Dili ve Edebiyatı mezunları kamu kurumlarında çevirmenlik; öğretmenlik ve akademisyenlik yapabilir. Öğretmenlik yapabilmeleri için Pedagojik Formasyon Sertifikası almaları gerekmektedir. Özel sektörde ise; çevirmenlik, rehberlik, dış ticaret uzmanlığı, edebiyat eleştirmenliği, yazarlık ve editörlük yapabilirler. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

1984 yılında İstanbul'da doğan Özgün Altan, Oxford Brookes Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve İşletme çift ana dal mezunudur. 2010 - 2019 yılları arasında Turizm sektöründe 9 yıllık bir iş deneyimi oldu.  İstanbul İşletme Enstitüsü Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Sosyal Medya Uzmanlığı, İçerik Editörlüğü, İçerik Uzmanlığı ve WordPress Eğitim sertifikaları aldı. Ayrıca, İngilizce dilinde Noter Onaylı ve Adli Tercümanı. Şu an İstanbul İşletme Enstitü blog yazarı olarak çalışıyor. Birçok alanda içerik üretmekte.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!