AnasayfaBlogFotoğrafçılık ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Madde
Eğitim

Fotoğrafçılık ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Madde

21 Mart 2020
Bir fotoğraf makinesini sıkıca kavrayan bir elin yakın plan çekimi. Fotoğraf makinesinin siyah bir gövdesi ve ortasında büyük, gümüş bir merceği var. El hafif bulanık, bu da fotoğraf makinesinin sıkıca tutulduğunu gösteriyor. Fotoğraf makinesi odakta, lensin ve gövdenin ayrıntılarını sergiliyor. Gövdenin dokusu açıkça görülebiliyor ve lens ışıkta parlıyor. Arka plan hafifçe odak dışında kalarak hoş bir bokeh efekti yaratıyor. Bu çekim, fotoğraf çekerken sabit bir elin önemini vurguluyor.
KonuDetayÖrnek/Önemli Nokta
Fotoğrafçılık Nedir?Kişinin dış dünyada gördüklerini, bu alandaki bilgilerini ve özgün bakış açısını da kullanarak belirli teknikler yardımıyla görsel materyallere dönüştürmesidir.Fotoğraf, estetik değerleri ile bir sanat ürünüdür.
Fotoğrafçılık TürleriFotoğrafçılığın gelişimi ile birlikte farklı türleri oluşmuştur.Mono krom fotoğraf, Renkli fotoğraf, Dijital fotoğrafçılık
Mono krom fotoğrafKlasik siyah beyaz fotoğrafları ifade eder. Düşük maliyeti ve klasik havayı yaratması açısından tercih edilir.
Renkli fotoğraf19. yy. ortalarında icat edilmiştir. Uzun pozlama ile çekilen ilk örnekleri olmuştur.
Dijital fotoğrafçılık1975 yılında Kodak mühendisi Steven Sasson tarafından ilk dijital makine geliştirilmiştir.Dijital görüntü algılayıcılarını kullanır.
Işık KontrolüFotoğraf makinesi kullanımı ile ışığın makinenin sahip olduğu hassas yüzey üzerinde görüntü oluşturacak şekilde kontrol edilmesidir.Fotoğraf çekmek aslında makine içerisine düşen ışığın seçilmesidir.
SensörlerDijital fotoğraf makinelerinde sensörler algılayıcı ortam olarak görev yapar.Eski tip film kullanan fotoğraf makinelerinde ise algılayıcı ortam kullanılan filmin kendisidir.
Fotoğraf çekimiFotoğrafçılar, makinenin ayarlarını ve lens özelliklerini kontrol ederek görüntüyü ve ışık miktarını ayarlarlar.Fotoğraf çekiminde kullanılan temel kavramları öğrenmek oldukça önemlidir.
Fotoğrafçılık KurallarıHobi olarak çekilen fotoğraflarda fotoğrafçılık kurallarına fazla dikkat edilmezken, profesyonel amaçlarla yapılan fotoğraf çekmede genel kurallara uygun davranmak daha önemlidir.Ancak genel kabul gören bu kurallar, hiçbir şekilde değiştirilemeyen katı sınırları belirtmez.
Fotoğrafçılık SanatıFotoğrafçı kendi bakış açısını yansıtmakta özgürdür.Bir kuralı bozduğu için öznel yaklaşımdan vazgeçilmesi beklenemez. Fotoğrafı bir sanat haline getiren de bu özelliktir.

Fotoğraf çekmek profesyonel olarak yapılabildiği gibi hobi olarak da yapılabilen bir eylemdir. Amaç ne olursa olsun doğru fotoğrafı çekebilmek için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken belirli kurallar vardır. Çünkü fotoğrafçılık gelişigüzel bir biçimde her gördüğünü kayıt altına almak değildir. Bir konunun, bir olayın veya bir anın en etkili şekilde yansıtılabilmesini amaçlar. Bunun yapılabilmesi için de önemli olan fotoğraf makinesinin kalitesi değil, fotoğrafı çeken kişinin bilgi ve yorumudur.

Hobi olarak çekilen fotoğraflarda fotoğrafçılık kurallarına fazla dikkat edilmez. Amaç, hatırlanmak istenen güzel bir anı saklamak, ilginç bir durumu kayıt altına almaktır. Bir hobi olarak yapılan eylemden keyif almak ve rahatlamak ilk hedeftir. Profesyonel amaçlarla yapılan fotoğraf çekme işinde ise doğru fotoğrafı çekebilmek için genel kurallara uygun davranmak daha önemlidir. Ancak genel kabul gören bu kurallar, hiçbir şekilde değiştirilemeyen katı sınırları belirtmez. Fotoğrafçı kendi bakış açısını yansıtmakta özgürdür. Bir kuralı bozduğu için öznel yaklaşımdan vazgeçilmesi beklenemez. Fotoğrafı bir sanat haline getiren de bu özelliğidir.

Yazımızın devamında fotoğrafçılık ile ilgili genel bilgileri verdikten sonra, daha iyi fotoğraflar çekmek isteyen kişiler için bilinmesi gereken bazı önerileri sıralayacağız. Böylece ister hobi amaçlı olsun ister profesyonel amaçla olsun bu işi daha bilinçli yaparak gelişim sağlamak için neler yapılabileceğine değineceğiz.

Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılık, kişinin dış dünyada gördüklerini, bu alandaki bilgilerini ve özgün bakış açısını da kullanarak belirli teknikler yardımıyla görsel materyallere dönüştürmesidir. Aynı zamanda fotoğraf, kendi içerisinde pek çok farklı türü bulunan bir sanat alanıdır. Fotoğrafçı kullanması gereken işlevsel uygulamalar nedeniyle bir zanaatkar olarak kabul edilebilir. Fotoğraf da estetik değerleri ile bir sanat ürünüdür.

Fotoğrafçılık ile ilgili teknik bir açıklama yapmak gerekirse şöyle söylenebilir: Fotoğraf makinesi kullanımı ile ışığın makinenin sahip olduğu hassas yüzey üzerinde görüntü oluşturacak şekilde kontrol edilmesidir. Bu tanımdan da anlaşıldığı gibi, ilk fotoğraftan dijital çağa kadar fotoğrafın kontrol edilmesi ışığın kontrolü ile mümkün olmaktadır. Çünkü fotoğraf çekmek aslında makine içerisine düşen ışığın seçilmesidir. Görüntüyü, fotoğrafı çekilen nesneden yansıyan ve ortamda bulunan ışık ile sensörün buluşması oluşturur.

İçinde bulunduğumuz dijital çağa uygun olarak geliştirilen dijital fotoğraf makinelerinde ise görüntü sensörü elektroniktir. Bu makinelerde görüntü oluşumu, vizörden geçen ışığın sensör üzerindeki pikseller üzerine elektrik yüklenmesi sonucunda işlenmesi ile olur. Sensörler fotoğraf oluşumunda algılayıcı ortam olarak görev yapar. Eski tip film kullanan fotoğraf makinelerinde ise algılayıcı ortam kullanılan filmin kendisidir. Görüntü film üzerinde işlenir. Fotoğrafçılar ise makinenin ayarlarını ve lens özelliklerini kontrol ederek görüntüyü ve ışık miktarını ayarlarlar. Bunun için fotoğraf çekiminde kullanılan temel kavramları öğrenmek oldukça önemlidir.

Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir?

Fotoğrafçılık zaman içerisinde gelişerek dijital çağa kadar süregelmiştir. Bu gelişim, her geçen gün daha da gelişmiş makinelerin ve yardımcı araçların üretilmesiyle devam etmektedir. Değişim ve gelişim ile birlikte fotoğrafın farklı türleri ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan fotoğraf türleri de doğal olarak fotoğrafçılığın farklı türlerinin oluşmasını sağlamıştır. Genel kapsamıyla üç aşamada fotoğraf türleri değerlendirilebilir.

Fotoğraf türlerinden ilki monokrom fotoğraftır. Bu fotoğraf türü klasik siyah beyaz fotoğraftır. Renkli fotoğrafın kullanılmaya başlamasından sonra da kullanılmaya devam etmiştir. Düşük maliyeti ve fotoğraflarda klasik havayı yaratması açısından tercih edilmektedir. Dijitalleşme ile, çekilen fotoğraflara dijital ortamlarda siyah beyaz efekti verilebilmektedir. Fotoğrafın monokrom çekiminden çok bu tarz efektlerin kullanımı günümüzde daha yaygındır.

Renkli fotoğraf ise 19. yy. ortalarında icat edilmiştir. Bu türün ilk örnekleri uzun pozlama ile çok uzun sürelerde çekilen fotoğraflardır. Işığa duyarlı olarak oluşturulan hassas yüzeylerin, fotoğraflanmak istenen alan karşısında saatlerce hatta günlerce bekletilmesi ile bu fotoğraf denemeleri gerçekleştirilmiştir. Ancak renkleri beyaz ışığın etkisiyle kalıcı olamamıştır. Üç renk ayrımı ilkesini kullanarak kalıcı renkli ilk fotoğraf 1861 yılında çekilmiştir. Renkli fotoğrafçılık, kullanılan yöntemlerde farklılıklar olsa da devam eden bir türdür.

Günümüzde de yaygın olarak uygulanan son tür dijital fotoğrafçılık olmuştur. İlk dijital makine 1975 yılında Kodak mühendisi Steven Sasson ve beraberindeki teknisyenler tarafından geliştirilmiştir. Bu makineler, klasik fotoğraf filmi yerine daha kaliteli sonuçlar veren dijital görüntü algılayıcılarını kullanmıştır. Ortaya çıkan fotoğraf ise dijitaldir. Böylece işlenmesi, saklanması ve paylaşılması oldukça kolaylaşmıştır. Fotoğrafçıları film maliyetlerinden de kurtararak önemli bir yenilik sağlamıştır.

Fotoğrafçılık İçin Bilmeniz Gerekenler

Fotoğrafçılık alanında kendini geliştirmek isteyen ve bu işi bilinçli bir şekilde yaparak, estetik açıdan daha doğru fotoğraflar çekmek isteyen kişilerin dikkate alması gereken önerileri 5 madde halinde sıralayacağız.

Eğitim Almayı İhmal Etmeyin

Fotoğrafçılık herkes tarafından yapılabilir bir iş gibi görünse de eğitim alınmadığında gelişim göstermek ve başarılı olabilmek mümkün değildir. Bu nedenle bilinmesi gereken ilk şey eğitimin gerekliliğidir. Öyle ki bu alanda lisans bölümlerinin dışında yüksek lisans eğitimleri veren üniversiteler bile bulunmaktadır.

Akademik açıdan konu ile ilgilenmek istemeyenler için online eğitimler oldukça önemlidir. Eğer fotoğraf çekmek ile ilgili temel bilgileri öğrenmek isterseniz Fotoğrafçılık Eğitimi alabilirsiniz. Bu eğitim fotoğraf çekmeyi hobi olarak gören kişiler için uygun olacaktır. Ancak kendisini bu alanda daha fazla geliştirmek isteyen ve fotoğraf çekimi için önemli ögelerin nasıl kullanıldığını detaylı bir biçimde öğrenmek isteyen kişiler için İleri Seviye Fotoğrafçılık Eğitimi önerilmektedir. Enstitü bünyesinde verilen bu eğitimleri değerlendirmek sizi bu alanda önemli seviyelere çıkaracaktır.

Sürekli Yeni Fotoğraflar Çekin

Fotoğraf çekimi konusunda gelişim göstermek için sürekli olarak fotoğraf çekmek gerekir. Gerekli eğitimleri alarak öğrendiğiniz temel terimleri ancak uygulama ile kavrayabilirsiniz. Hangi ışıkta hangi diyafram değeri kullanılır ya da hangi durumlarda enstantane hızı nasıl ayarlanır gibi sorulara hızlıca cevap verebiliyor olmak gerekir. Çünkü, yakalayabileceğiniz muhteşem fotoğraf karesi için bazen çok hızlı davranmanız gerekebilir. Makinenin manuel modunda gelişim sağlamak sürekli fotoğraf çekmek ile mümkün olur.

Fotoğrafın Öznel Bir Ürün Olduğunu Unutmayın

Fotoğraf çekerken bu alanda kendisini kanıtlamış usta fotoğrafçıların fotoğraflarını incelemek ve onları taklit etmek gelişiminize olumlu katkı sağlayabilir. Ancak en iyi fotoğrafların kişinin kendi bakış açısını yansıtan fotoğraflar olduğunu unutmayın. Fotoğraf bir sanattır. Bir fotoğrafı değerli bir sanat ürünü haline getiren de kullanılan makine değil fotoğrafçının özgün yaklaşımıdır. Bu nedenle fotoğraf çekerken kuralları sınır olarak kabul etmeyin ve kendi denemelerinizi yaparak kompozisyon oluşturmaktan kaçınmayın.

Fotoğraf Makinesi ve Ekipmanları Hakkında Bilgiler Edinin

Fotoğraf çekerken kullanılan makineleri ve yardımcı ekipmanları bilmek, farklı koşullar altında yapılacak çekimler için nelerin kullanılması gerektiği konusunda yardımcı olur. Sahip olduğunuz makineyi çok iyi tanıyın ancak bununla yetinmeyin. Farklı özellikleri ve geliştirmeleri bulunan pek çok fotoğraf makinesi olduğunu unutmayın. Fotoğrafçılık, bir ressamın tuval ve fırça seçimleri gibi, ekipmanların doğru kullanılmasını da gerektiren bir iştir.

Fotoğraflarınızı Paylaşın ve Fikir Alın

Çektiğiniz fotoğrafları internet ortamında paylaşmaktan ve eleştirilmekten çekinmeyin. Bunun için sıklıkla kullanılan fotoğrafçılık forumlarında değerlendirme bölümlerini kullanabilirsiniz. Bu bölümlerde fotoğraflarınızı paylaşarak, alanda bilgili diğer kişilerin yorumlarını alabilirsiniz. Ayrıca paylaşılan diğer fotoğrafları inceleyerek farklı bakış açılarını keşfedebilirsiniz. Böylece eksik olduğunuz yönlerinizi fark ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Nedir?, Kişinin dış dünyada gördüklerini, bu alandaki bilgilerini ve özgün bakış açısını da kullanarak belirli teknikler yardımıyla görsel materyallere dönüştürmesidir, Fotoğraf, estetik değerleri ile bir sanat ürünüdür, Fotoğrafçılık Türleri, Fotoğrafçılığın gelişimi ile birlikte farklı türleri oluşmuştur, Mono krom fotoğraf, Renkli fotoğraf, Dijital fotoğrafçılık, Mono krom fotoğraf, Klasik siyah beyaz fotoğrafları ifade eder , Düşük maliyeti ve klasik havayı yaratması açısından tercih edilir, Renkli fotoğraf, 19 yy ortalarında icat edilmiştir , Uzun pozlama ile çekilen ilk örnekleri olmuştur, Dijital fotoğrafçılık, 1975 yılında Kodak mühendisi Steven Sasson tarafından ilk dijital makine geliştirilmiştir, Dijital görüntü algılayıcılarını kullanır, Işık Kontrolü, Fotoğraf makinesi kullanımı ile ışığın makinenin sahip olduğu hassas yüzey üzerinde görüntü oluşturacak şekilde kontrol edilmesidir, Fotoğraf çekmek aslında makine içerisine düşen ışığın seçilmesidir, Sensörler, Dijital fotoğraf makinelerinde sensörler algılayıcı ortam olarak görev yapar, Eski tip film kullanan fotoğraf makinelerinde ise algılayıcı ortam kullanılan filmin kendisidir, Fotoğraf çekimi, Fotoğrafçılar, makinenin ayarlarını ve lens özelliklerini kontrol ederek görüntüyü ve ışık miktarını ayarlarlar, Fotoğraf çekiminde kullanılan temel kavramları öğrenmek oldukça önemlidir, Fotoğrafçılık Kuralları, Hobi olarak çekilen fotoğraflarda fotoğrafçılık kurallarına fazla dikkat edilmezken, profesyonel amaçlarla yapılan fotoğraf çekmede genel kurallara uygun davranmak daha önemlidir, Ancak genel kabul gören bu kurallar, hiçbir şekilde değiştirilemeyen katı sınırları belirtmez, Fotoğrafçılık Sanatı, Fotoğrafçı kendi bakış açısını yansıtmakta özgürdür, Bir kuralı bozduğu için öznel yaklaşımdan vazgeçilmesi beklenemez Fotoğrafı bir sanat haline getiren de bu özelliktir
fotoğrafçılık fotoğrafçılık nedir fotoğrafçılık türleri fotoğrafçılık için fotoğrafçılık önerileri
Resimdeki adam şeffaf camlı bir çift dikdörtgen gözlük takıyor. Kısa, koyu renk saçları ve sakalı var. Başını hafifçe sağa eğmiş ve yana doğru bakıyor. Yakalı siyah bir gömlek giymiş, beyaz ve gri desenli bir kravat takmış. Elleri ceplerinde. Yüz ifadesi ciddi ve odaklanmış. Güçlü bir çene çizgisi ve belirgin kaşları vardır. Gözlükleri keskin ve profesyonel bir görünüm veriyor.
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030