AnasayfaBlogFotoğrafçıların Sık Yaptığı Hatalar
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçıların Sık Yaptığı Hatalar

17 Kasım 2021
Fotoğrafçıların Sık Yaptığı Hatalar

Dijital çağ, toplumsal olguları ve yaşanılan günlük rutinleri de değiştirir. Sosyal medya platformlarının artan kullanımı, hatalı fotoğrafları da beraberinde getirir. Bu durum, amatör fotoğrafçıların sıklıkla çekim hatası yapmasına neden olur. Işık, lens ve yeteneğe göre her fotoğraf türünün ayrı bir çekim tekniği bulunur. Düzenli pratikler dahilinde profesyonel çekimler gerçekleştirilir. Var olan fotoğraf çekim tekniklerine yenisini ekleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Her meslekte olduğu gibi fotoğrafçılıkta da bazı hatalar mevcuttur. Özellikle, yeni başlayanların yaptığı hatalar; teknik bilgilerin yanlış kullanımından kaynaklanır.

Yaratıcılık, tek başına işe yaramamakla birlikte yanına bilgi ve pratik de ister. Kompozisyon oluşturma ve flaşın doğru kullanımı kaliteli fotoğraf çekme olasılığını yükseltir. Özeleştiri yapıp hatalarınızı düzeltmeniz becerilerinizin artmasını sağlar. Hata yapmamak için uygulanan öneriler; ekipman seçimi ve doğru kullanımı, bakış açısı geliştirmek, profesyonel fotoğraf sanatçılarını dinlemek, sergi gezmek ve çeşitli eğitimlere katılmaktır. Her şeyin başı bol pratiktir. Bu yüzden, fotoğraf çekim hatalarını bıkmadan usanmadan çalışarak en aza indirebilirsiniz. Kariyerini fotoğraf alanında ilerleten kişilerin dahi hata yapma olasılığı olduğunu unutmayın! Motivasyonunuzu kaybetmeden çalışmaya devam etmeniz, gelişiminizi hızlandırır. Bu içerik, amatör ya da profesyonel fark etmeksizin fotoğrafçıların çeşitli alanlarda yaptığı hataları anlatacak. Aynı zamanda, düzeltme yolları arayarak meraklılarını bilgilendirecek.

Fotoğrafçıların Hemen Bırakması Gereken Bazı Alışkanlıklar

Fotoğrafçılar, sanatsal bakış açıları ve etkileyici çalışmaları ile izleyicileri büyüler. Ortaya fotoğraf meraklılarının gözünü dolduran görsel bir şölen çıkar. Bazı alışkanlıklar, fotoğraf hatalarının kaynağını oluşturur. Nedir bu alışkanlıklar?

 • Yeni başlayanların uzun zaman yaptığı hata, taklit etmektir. Profesyonel sanatçıların tekniklerini uygulayan amatörler, yaratıcı olmakta zorlanır. Özgünlüğü unutmamalıdırlar. Fotoğrafçılık, yaratıcılık isteyen meslekler arasında ilk sırada gelir.

 • Suçu ekipmana atmak çözüm değildir. Fotoğraf makinesini tanımamak, ayarlarını bilmemek ya da kadrajı belirleyememek bilgi yetersizliğinden ileri gelir. Fotoğraf çekim teknikleri eğitimi ile bu konuda donanım sahibi olabilirsiniz.

 • Her fotoğrafçının Photoshop bilmesi şart! Ancak, bunu minimum düzeyde tutmakta fayda var. Işık, renk ve kontrast ayarları ile fotoğraf düzenleme uygulamalarının kullanımını azaltabilirsiniz.

 • Fotoğraf makinesinin ömür boyu kullanılması hayal edilir. Ancak, makinenin de bakıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Düzenli aralıklarla temizlenen ekipmanlar, sizinde başarınızın sırrı haline gelir.

 • Pozlama ayarını doğru bir şekilde yapmamak, fotoğraf yakalayamamanıza neden olur. Fotoğraf çekmek istediğiniz ortamlarda pozlama ayarlarınız hazır bulunmalıdır.

 • Fazla özgüven zarar getirir. Kısa süre içerisinde iyi fotoğrafçı olduğunuzu iddia etmek, hata yapmanızı sağlar.

 • Makine ve hafıza kartının bozulabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Çekimlerinizi yedekleyerek olası riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Sürekli aynı tarzda fotoğraf çekmek, yeteneklerinizi keşfetmenizi önler.

 • Fotoğrafını çektiğiniz kişiler ile sağlıklı bir iletişim kurmanız gerekir.

Yeni Başlayanların Sıklıkla Yaptığı Teknik Hatalar

Hata yapmak, bir işin iyi olabileceğinin göstergesidir. Korkmadan çekim yaparak profesyonel fotoğraflara imza atabilirsiniz. Yeni başlayanların yaptığı hatalar;

 • Fotoğrafta kompozisyon ve özne bağlantısını kurmanız gerekir. Ne ifade etmek istediğinizi düşünerek fotoğraf çekebilirsiniz. Estetik kaygısı taşımayan fotoğrafların daha etkileyici olduğu gerçeğini unutmayın!

 • Fotoğraf düzenleme programları, yapay görseller elde etmenizi sağlayabilir. Programları dozunda kullanmanız ise, çerçevelik görüntüler yaratır.

 • Yanlış netleme çöp fotoğraf getirir. Otomatik modda dahi çekseniz, netlediğiniz yere dikkat ediniz. Makro, portre ve time lapse çekimlerde netleme hassas bir konudur.

 • Diyafram, enstantane ve ISO değerlerinin yanlış kullanımı yetersiz keskinliğe neden olur.

 • Çekim ortamının ışığı çok önemlidir. Bu durum yapay ışıktan da kaynaklanır. Zayıf ve aşırı ışık, parlak ya da mat fotoğraflar oluşturur. Bu da, hoş fotoğrafların çıkmasını önler.

 • Kadraj hataları, anlatmak istediğiniz konuyu yanlış ifade etmenizi sağlar. Çekim ölçeklerini inceleyerek başlayabilirsiniz.

 • Otomatik flaş kullanımı yerine, flaşı gerektiğinde kullanmanız gerekir. Harici flaş ve aparatları kullanarak, fotoğrafçılığınızı üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

 • Tüm fotoğrafları JPEG modda çekmemelisiniz. RAW formatta çekim yapmak, geniş düzenleme alanı sunar.

Dikkat, Ekipman Her Şeyden Önemli Değildir!

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanların en sık yaptığı hataların başında ekipman almak olur. İyi ve pahalı makinenin en etkileyici fotoğrafları çektiği, büyük bir yanılgıdır. Günümüzde, telefonların dahi minik birer profesyonel fotoğraf makinesi olduğunu düşünürsek bakış açısı, yetenek, pratik ve bilgiye sahip olan herkes her şartta kaliteli çekimler yapabilir. Seviyenize uygun bir makine seçmek ile başlayabilirsiniz. Tercih edilen ekipmanların işlev ve özelliklerinin sizin yeteneklerinize hitap etmesi önemli bir faktördür. Birden fazla tripod, çanta, ışık ve lens gibi malzemeler satın almak maddi ve manevi zorlar.

Fotoğrafçıların Web Sitesi Tasarımı Hataları

Fotoğrafçılar, kendi portfolyolarını sergilemek için web sitesi tasarımı yapar. Sanatçılar yayınladıkları fotoğraflardan maddi-manevi kazanç sağlar. Yarattığınız sayfa, sizin vitrininiz olacağı için bulunduracağınız bölümleri dikkatli seçmeniz gerekir.Web sitesi tasarımı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken kriterler;

 • Tasarıma ağırlık verirken kaliteli fotoğrafları göz ardı etmemek gerekir. Ön plana çıkaracağınız görselleri dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

 • Web sayfanızda temel müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak bölümleri ön plana çıkarmalısınız. Sonuçta, dünyaca ünlü bir fotoğraf sanatçısı dahi olsanız, sizinle çalışma nedenleri ücretinizdir.

 • Web sitesi tasarımını sade bir görünüm üzerine kurmalısınız. Ziyaretçilerin keyifli incelemesi için kolay kullanım önemli bir faktördür. Her yerde görsel, video ve reklam olan sayfaların ziyaretçi oranı hızlı bir şekilde düşer.

Fotoğraf Türlerine Göre Kaçınılması Gereken Detaylar

Fotoğraf sanatçıları, belirli kategoriler üzerinde yoğunlaşabilir. Bazıları manzara bazıları portre bazıları da mimari fotoğraflar çekmekten keyif alır. Çok bilinen hatalardan kaçınılması gerekir. Portre fotoğrafı çekerken makineyi göz hizasına kurmak her zaman iyi bir fikir değildir. Kamerayı başınızın yukarısına ya da aşağısına indirmek, daha dinamik görüntüler elde etmenizi sağlar.Manzara fotoğrafçılığında, büyüleyici anı beklemek zor bir durumdur. Işık ve hava koşulları, çekmemize izin vermeyebilir. Bu durumda, denemekten kaçınmamamız gerekir. Lens kullanımı, bir fotoğraf sanatçısının olmazsa olmazları arasında yer alır. Geniş açı lens ile portre fotoğrafı çekmeye çalışırsanız, mankenin yüz ve vücut özelliklerini bozabilirsiniz.

Fotoğraf Çekim Hileleri İle İzleyicileri Büyüleyin!

Fotoğrafçılık, belirli kurallar çerçevesinde uygulanır. Ancak, bazen bu kuralların bozulması gerekir. Fotoğrafçıların başvurduğu bazı hileler;

 • Güneş gözlüğü kullanarak manzara fotoğrafı çekmek pratik bir yöntemdir.

 • Lens camına şeffaf poşet ya da streç film geçirerek kendinize özgü görüntülere imza atabilirsiniz. Poşetin üzerine vazelin sürmek, yumuşak hatlara sahip fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

 • Lensin kenarlarını alüminyum folyo ile kaplayarak puslu ve romantik fotoğraflar çekebilirsiniz.

 • Renkli poşetler ile kapladığınız lensler, size renk yoğunluklu görseller verir.

fotoğraf çekim teknikleri fotoğrafçıların sık yaptığı hatalar fotoğrafçıların yapmaması gerekenler
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları
Fotoğrafçılık

Profesyonel Fotoğrafçılık İpuçları

15 Aralık 2021
Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey

19 Haziran 2020