AnasayfaBlogFirmanızda Neden Sosyal Medya Uzmanı Olmalı?
Sosyal Medya

Firmanızda Neden Sosyal Medya Uzmanı Olmalı?

24 Mayıs 2019
Firmanızda Neden Sosyal Medya Uzmanı Olmalı?

Bir markanız, işletmeniz veya kuruluşunuz var. Hizmet verdiğiniz alanda sürekli gelişiyorsunuz. Artık büyüme hızına bağlı olarak müşteri potansiyeliniz yetersiz geliyor. Müşterilerinizi artırmak istiyorsunuz. Müşterileriniz var ama hedef kitleniz değil, doğru hedef kitlesine ulaşmak istiyorsunuz.  

Kendinizi sadece bulunduğunuz çevre ile sınırlamak istemiyorsunuz başka yerlere de ulaşmak istiyorsunuz. Sunduğunuz hizmeti, ürettiğiniz ürünleri bulunduğunuz şehrin tamamına hatta tüm ülkeye ulaştırmak istiyorsunuz.

Kendinizi tanıtmak ve potansiyelinizi artırmak istediğiniz bu noktada devreye sosyal medya uzmanlığı giriyor. İşletmenizi, markanızı tanıyarak, sizi dijital dünyada var ederek potansiyelinizi yükselten ve var olan en yüksek şekilde bundan faydalanmanızı sağlayan kişiye “sosyal medya uzmanı” denir. 

Rekabet Ortamı

Geleneksel medyanın önemini kaybettiği birkaç yılda yükselişe geçen internet ve sosyal medya mecraları yeni pazar alanları oluşturdu. Bu pazar alanları hem çok verimli hem de doğru kullanımda çok faydalı olmuştur. Sizin internet üzerindeki varlığınız, tüm dünyaya sesinizi duyurmak demektir. Özellikle lüks marka yönetiminde bilinmesi gerekenlerden biri de sosyal medyada var olabilmektir.

Diğer markalarla rekabet edebilmeniz için aktif ve dinamik bir yapınız olmalıdır. Bunu da ancak bir sosyal medya uzmanı ile çalışarak sağlayabilirsiniz. Sosyal medya uzmanı elindeki verileri en özgün ve en yaratıcı şekilde kendi tecrübeleriyle harmanlayıp tüketiciye sunan insandır.

Burada önemli noktalardan biri sizi analiz edip hangi mecralarda varlık göstereceğinize karar verdikten sonra bir bütçe planı çıkarmaktır. Çıkarılan bu plandan sonra hangi kampanya üzerinde çalışılacak ve hangi kampanyadan hangi yönde verim alınacak şeklinde analiz yapılmalıdır. Sosyal medya sizin kimliğinizdir. Her gün sizin aynaya baktığınız gibi insanların sizi görme biçimidir. Logonuzdan tutun profil görselinize, kullandığınız noktalama işaretlerine kadar her şey sizi profesyonelliğe bir adım daha yaklaştıracaktır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

 • Sizin sosyal medyadaki varlığınızdan sorumludur.

 • Sizin sosyal medya hesaplarınızı yönetir.

 • Hesaplarınız için içerik oluşturur ve paylaşım için bir plan yapar.

 • Hedef kitlenizi belirlerler.

 • Hedef kitleniz ile etkileşime geçmenizi sağlar.

 • Müşterilerinizle etkili iletişim kurmanızı sağlar.

 • Kurumsal ve online itibar yönetimini gerçekleştirir.

 • Sizin için doğru olan hedef planını belirler ve sizi yönlendirir.

 • Kampanya stratejileri oluşturur.

 • Sadık müşteriler oluşturarak marka bilinirliliği yaratır.

 • Müşterinin istekleri doğrultusunda markaya rapor sunar.

 • Tüm süreçlerde aktif bir şekilde rol alır.

 • Sorunların çözüme ulaşma yolunu çizer.

 • En yeni trendlere hâkim olarak bunu markaya uygulamasını bilir.

 • Rakip firmaları analiz eder.

 • ''Markanın eksiği ve fazlası nedir?'' sorusuna cevap arar.

 • Müşterilere memnuniyet alanı oluşturup diğer müşterilerle paylaşır.

 • Sözlü ve yazılı iletişim becerileri son derece gelişmiştir.

 • Hem ekip çalışması hem de bireysel çalışmalar yapabilir.

 • Dijital pazarlama stratejisi oluşturur.

Üstelik bu kadar çok işi bir arada yapar. Sosyal medya uzmanlığı tam zamanlı yapılabileceği gibi freelance yapılacak işler içerisinde en çok tercih edilenlerden biridir.

Sosyal Medya Uzmanının Etkisi

Markanız bir bütündür ve sosyal medya uzmanı gerektiğinde sizi küçük parçalara da ayırır. Resmin tamamına da bakar. Sosyal medya uzmanınız sizi rezil de edebilir vezir de. Markanız ne kadar başarılı ve kaliteli olursa olsun günümüz dijital dünyasında yer almıyorsanız gelişmeniz mümkün değildir.

Bu nokta başarınız için çok kilit bir noktadır. Rakip firmaların da dijital dünyada olan varlığı sizin gerilemenize sebep olan en büyük etkenlerden biri olabilir. Artık eski alışkanlıkları bir kenara bırakıp kendinizi güvenli ellere teslim edebilirsiniz.

Sahip olduğunuz marka sizin bedeniniz ise sosyal medyadaki varlığınız ruhunuzdur. Doğru sosyal medya yönetimi, başarılı bir marka değeri demektir. 

Yazar: Eylül Gök

sosyal medya sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanlığı sosyal medya uzmanı ne iş yapar freelance yapılacak işler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119