AnasayfaBlogEvimden Almanca Öğreniyorum
Yabancı Dil Eğitimi

Evimden Almanca Öğreniyorum

01 Aralık 2019
Evimden Almanca Öğreniyorum

Yabancı dil öğrenmek herkes için bir tabu olmuş durumda. Öğrenmek adına daha adım atmadan “Nasıl olsa öğrenemem, öğrenmiş olsam bile unuturum.” diyerek kendimizi engelliyoruz. Ya da bir kursa bağlanmak ve sürekli olarak devam etmek bizi zorlayabiliyor. Oysa evinizden hiç çıkmadan da gelişim gösterebilirsiniz. Siz sadece öğrenmek isteyin gerisi gelecektir.

İngilizce’ nin dışında bir dil öğrenmek istiyorsanız tercihinizi en çok kullanılan diller arasından yer alan Almanca’dan yana kullanabilirsiniz. İş ve akademik hayatınızda veya sosyal yaşantınızda size çok şey katabilir. Almanya’nın seçkin üniversiteler ve bilim çalışmalarının yanı sıra ekonomide de güçlü bir yeri bulunmakta ve tanınmış çok fazla markası vardır. Bu yüzden kendinize ikinci veya üçüncü dil öğrenme hedefi koyarken Almancayı mutlaka eklemelisiniz.

Sizi kurslar ve kur sınavları ile bunaltmayacak şekilde çabanız ile Almanca öğrenebilirsiniz, üstelik evinizde.

Evde Almanca Nasıl Öğrenilir?

Almanca öğrenmek istiyorsanız bir Alman gibi disiplinli hareket etmelisiniz. Evde öğreniyor olsanız bile belirli zamanlarınızı ayırmalı ve çok çalışmalısınız. Birkaç basit adımla rahatlıkla Almanca öğrenebilirsiniz.

 • Kesin olarak karar verin ve kararınızdan vazgeçmeyin. İster yeni bir dil öğrenme hobisi ile ister ihtiyacınız olacağı için başlayın, geçici bir heves olmadığına kendinizi ikna edin.

 • Kendinize güvenin. Çevrenizde mutlaka “Almanca zor dil öğrenemezsin, boşa uğraşıyorsun.” diyenler olacaktır. Tüm yeni dilleri öğrenmek zordur. Kulaklarınızı hepsine kapatın ve ileriye odaklanın. Bir şeyler öğrenmek isteyen ve sistematik çalışan herkes mutlaka öğrenir bunu unutmayın.

 • Profesyonel bir destek alarak başlayabilirsiniz. Online eğitimler ile kendinizi yabancı dil konusunda geliştirebilirsiniz. Enstitü’nün uzman kadrosu ile ücretsiz Almanca Eğitimi alabilir ve kendinizi günlük olarak ifade edecek seviyeye gelebilirsiniz. Günlük konuşmalar, selamlaşma kalıpları ve kendinizi tanıtma konusunda bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca Almanca Eğitimi sonunda yapılacak olan sınavda, başarı sağlamanız durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

 • Mutlaka kaynak edinin. Gerek ders kitapları gerekse okuma kitapları dil bilgisi ve kelime konusunda sizi geliştirecektir. Seviyenize uygun ders ve hikaye kitapları ile günlük konuşmalara aşina olursunuz. Aynı zamanda dil bilgisine aşina olarak öğrenme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

 • Tabii ki internetten faydalanın. Bilişim çağında yaşıyoruz ve internetten ihtiyacınız olan tüm bilgileri öğrenmek için gereken süre sadece iki saniye. Alman blogger takibi yapabilir, Almanca videolar izleyebilir ve sayısız makale okuyabilirsiniz. Ancak yine de seçici olmanızda fayda var, yanlış kaynaklar ile yanlış bilgiler edinebilirsiniz.

 • Kelime bilginizi artırın. Bunun için kendinize bir küçük bir defter alın ve Almanca - Türkçe karşılıklarını yazarak çalışın. Gün içerisinde belirlediğiniz bir zamanı kelime çalışma ayırın. Almanca dil yapısında artikeller çok fazladır ve öğrenme sürecinde sizi zorlayacaktır. Ancak bir dili öğrenmeniz ve anlayarak konuşmanız kelime bilginizle doğru orantılıdır.

 • Telefonunuza Almanca dil uygulamaları indirerek, kendinize sürekli bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Testlerle ve oyunlarla eğlenerek öğrenebilirsiniz. Boş kaldığınız vakitlerde sosyal medya üzerinde daha az vakit geçirip, telefonunuzdaki Almanca uygulamaya daha fazla vakit ayırırsanız bir süre kendinizdeki değişimi görebilirsiniz.

 • Müzik dinlemek ve film izlemek için hangi seviyede olduğunuzun hiçbir önemi yok. Eğitim amaçlı filmler izleyebileceğiniz gibi, hoşunuza giden tarzda Almanca olan her filmi izleyebilir ve kulağınıza hoş gelen her müziği dinleyebilirsiniz. Böylece kelime hakimiyetinizde artacaktır.

 • Konuşmak için iki kişi gerekir evet fakat hangimiz zaman zaman kendi kendimize konuşmadık ki. Sosyal mecralardan Alman arkadaşlar edinebilir ve onlarla diyalog kurabilirsiniz. Konuşmadan bir dili bildiğinizi söyleyemezsiniz. Fırsatınız var ise yakın çevrenizden Almanca konuşma grupları bulup onlarla vakit de geçirebilirsiniz.

Almanca Öğrenirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Türkçe düşünmeyin. Her dil öğrenmenizde karşınıza çıkacak olan bu kaideyi asla atlamayın. Almanca dil yapısı Türkçe den farklı olduğu için, kurallarına adapte olmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

 • Grafiklerden yardım alabilirsiniz. Temel kuralları ve kelimeleri çizim ve grafik haline getirerek sık sık bulunduğunuz yerlere asarsanız, göz aşinalığı oluşur ve öğrenmeniz kolaylaşır.

 • Çalışma ortamınızı motivasyonunuzu artıracak şekilde düzenleyin. Bir pano hazırlayarak ezberlemek istediğiniz kelimeleri, hoşunuza giden Almanca sözleri yazabilirsiniz.

 • Dergi okuyabilirsiniz. Dergiler günceldir ve ilginizi çeken konulara özel bir dergi mutlaka bulabilirsiniz. Bu şekilde hem o okuya dair bilgilerinizi artırabilir hem de çok fazla yeni kelime öğrenebilirsiniz.

 • Mola verin. Takıldığınız ve ezberleyemediğiniz kelimeler fazlalaştığınızda mola vermeyi deneyin. Ara vermek size kendinizi iyi hissettirecektir. Aynı zamanda ara vermek beyninizin öğrendiklerinizi kaydetmesini sağlar.

 • Elinizde mutlaka bir telefon vardır. Hatta belki bu yazıyı bile bir telefondan okuyorsunuz. O halde cep telefonunuzu en efektif şekilde kullanmalı ve Almanca sözlük ve testlerle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

 • Kendi kendinize pratik yapabilirsiniz. Almanca telaffuzlarınızı görmüş olursunuz. En basit yapabileceğiniz çalışma, Almanca bir şarkıyı sesli olarak söylemek olacaktır.

Almanca ve Farklı Yabancı Dilleri Öğrenirken Yapılan Hatalar

Dil öğrenirken herkes birtakım zorluklar yaşar. Önemli olan öğrenme sürecinizi eğlenceli ve motivasyon için yüksek bir halde tamamlamak. Bu yüzden bazı hataları yapmaktan kaçınmalısınız.

 • Ezbercilik: Öğrenmek ve ezberlemenin arasındaki ince çizgide yürümelisiniz. Yeni bir dil öğrenirken yapılan en büyük hata ezber yapmaktır. Dil öğrenmeyi doğal bir süreç olarak düşünmelisiniz. Özellikle kelime çalışırken salt olarak kelime ezberlemeyin, ezberlediğiniz kelimeleri cümle içinde kullanın.

 • Acelecilik: Çok kolay öğrenilen hiçbir şey yoktur. Çok basit bir şeyi bile öğrenirken zaman geçmesi gerekir. Dil öğrenirken, sabırlı olmalı ve kendinize zaman tanımalısınız.

 • Ara vermek: Uzun süreli ara veriyor olmak bildiklerinizi unutmanıza yol açar. Ancak eğitiminize ara vermek zorunda kalsanız bile öğrendiklerinizi ara ara tekrar edin. Bırakılan her şey unutulabilir.

 • Çekingenlik: Hata yapmaktan asla korkmayın. Hata yapmaktan korktukça hata yapma olasılığınız artar ve motivasyonunuzu düşürür.

 • Teoride takılı kalmak: Dil öğrenmek bir bütündür. Sadece dil bilgisine yoğunlaşarak ilerleyemezsiniz. Evet, dile aşina olmanız gerekiyor ancak bunu fazla abartmadan yapın. Dil yapısını öğrenerek, kendi cümlelerinizi kurarak ilerleme sağlayın.

 • Üşengeçlik: Katıldığınız online eğitimlerde her şeyi öğrenemezsiniz. Çaba sarf etmeniz gerekir ancak bu da üşengeçlikle olmaz. Kitap okurken ya da yazı yazmaya çalışırken üşenmeden anlamını bilmediğiniz kelimelere bakabilmelisiniz. Araştırmak ve kurcalamak, daha çok bilgi öğrenmenizi sağlayacak emin olun.

Almanca yabancı dil Almanca öğrenmek online eğitim motivasyon Almanca kaynak
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Blog Yazarı

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans
Yurt Dışında Eğitim

Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans

01 Mart 2022
Neden Almanca Öğrenmeli?
Yabancı Dil Eğitimi

Neden Almanca Öğrenmeli?

21 Ocak 2020
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
Almanca kursu (B1-B2)
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
850259
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219