Close
Mobil Menu Bars

Etkili Konuşma İçin Yöntemler

27 Haziran 2019, 3034 defa okundu.
Etkili Konuşma İçin Yöntemler
etkili konuşma, konuşma, iletişim, etkili iletişim, beden dili, eğitim, online eğitimler, diksiyon,

İnsanların var olduğu dönemden itibaren birbirileri ile iletişim halinde olduklarını biliyoruz. O zamanlardan günümüze kadar farklı şekillerde iletişim kurmuşlar. Duvar resimleri, duman, yazı dili, beden dili ve işaret dili bunlardan sadece birkaç tanesi. 
Ama en çok ve en rahat kullandığımız iletişim aracı konuşma dili. Peki konuşma dilini nasıl kullanmalıyız?

İnsanların bizi dinlemesini nasıl sağlamalıyız? Konuşma diliyle en berrak ve en anlaşılır iletişimi nasıl kurabiliriz? Hem ikili hem de kalabalık dinleyici grupları için yapılan konuşmalarda kendimizi karşı tarafa nasıl etkili bir şekilde dinletebiliriz?  İşte bu yazıda bunlara değinerek etkili konuşma yapmanın yollarını paylaşacağız.

Konuşurken Mutlaka Kendinize Güvenin

Etkili konuşma esnasında konuşan kişinin kendine güvenmesi çok önemlidir. Ne söylediğini bilmeyen, sürekli kekeleyen, kısık bir sesle konuşan bir kişiyi mi yoksa ne söylediğini bilen, kekelemeden kendinden emin bir şekilde konuşan bir kişiyi mi dinlemek isterdiniz? Yorum sizin.

Etkili Konuşma İçin Düzgün Bir Üslup Gerekli

Konuşma sırasında muhatabımızı iyi tanımalı ve ona göre konuşmalıyız. Ne olursa olsun kaba sözlerden kaçınmalı ve anlaşılır bir türkçe ile konuşmak gerek. Karşı taraf kim olursa olsun ona saygı duymalı ve düzgün bir üslupla konuşmalıyız. Kimse kendisiyle saygısızca konuşan ve kötü sözler söyleyen biriyle konuşmak hatta iletişim bile kurmak istemez.

Bilmediğiniz Konularda Konuşmayın

Emin olmadığımız ya da bilgi sahibi olmadığımız bir konu hakkında konuşmak etkili bir konuşmanın yerini boş, anlamsız ve yanlış yönlendiren bir konuşmaya bırakacaktır. Ayrıca bilmediğimiz bir konuda sırf konuşmak için yalan yanlış şeyler konuştuğumuz zaman kendi inandırıcılığımızı da kaybederek karşı tarafın bir daha bize inanmaması ve söylediklerimizi ciddiye almamasına neden olmamız kaçınılmaz bir sondur.

Az Ve Öz Konuşun

Bazen öyle sohbetler eder öyle diyaloglar kurarız ki saatlerce konuştuğumuzu anlamayız. Sonrasında düşündüğümüzde aslında bu konuşmanın içinin bomboş olduğunu anlarız. Bu yüzden sözlerimizi sürekli dolandırmak, aynı şeyleri tekrar tekrar söylemek yerine daha net cümlelerle konuşma yapmalıyız. Fazla konuşmak etkili konuşma değildir. 

Etkili Konuşma Sırasında Ses Tonu Önemli

Etkili konuşma esnasında ne çok sesli konuşarak karşı tarafın kulaklarını ağrıtın, ne de çok kısık sesle konuşarak karşı tarafın hiçbir şey duymamasına sebep olun. Konuşma esnasında arayı bulmanız ve uygun bir ses tonuyla konuşmanız gerekiyor. Ama tüm konuşma boyunca asla sabit bir ses tonuyla konuşmayın. 

Vurgu amaçlı mutlaka sesinizde yükselme ve alçalmalara yer verin ki dağılan dikkatleri toplayıp vurgulamak istediğiniz yerin akıllarda yer etmesini sağlayın. Ayrıca çok hızlı ve çok yavaş konuşmalardan kaçınmalı ve karşı tarafın anlayacağı şekilde konuşma hızımızı ayarlamalıyız.

Etkili Konuşma İçin Göz Teması Şart

İkili konuşmalarda göz teması kurmak daha kolaydır. Fakat kalabalık gruplara yapılan konuşmalarda bu daha zor bir hal alır. Ne olursa olsun göz teması bir şekilde kurulmalı. Göz teması kurmak aslında o konuşmaya verilen değeri ifade eder. Bu yüzden siz kendi konuşmanıza değer verin ki, karşı taraf da sizin anlattıklarınıza değer versin.

Etkili Konuşma Beden Dili Gerektirir

Konuşma esnasında mutlaka beden dilinizi de kullanarak konuşma dilinizi tamamlayın. Konuşmanıza uygun el kol hareketlerinizle, vücudunuzun duruşu ile ve mimiklerinizle konuşmanızı mutlaka destekleyin. Ücretsiz olarak alacağınız Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitimi size mutlaka faydası sağlar.

Siz de etkili bir konuşma yapmak, etkili iletişimler kurmak, konuşmanızla saygı ve ilgi görmek istiyorsanız mutlaka bu püf noktaları uygulayın. Ayrıca konu ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler size yardımcı olacaktır. Alacağınız Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri ve Diksiyon Eğitimi sonrası iletişim kabiliyetlerinizde ilerleme kaydetmeniz mümkün.

Yazar: Seda Çetin
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!