AnasayfaBlogEtkili İletişim Becerileri Yüksek Olması Gereken Meslekler
İletişim

Etkili İletişim Becerileri Yüksek Olması Gereken Meslekler

04 Mayıs 2017
Etkili İletişim Becerileri Yüksek Olması Gereken Meslekler

Etkili İletişim becerileri konusu üzerinde çalışırsanız, nasıl etkin ve ikna edici bir şekilde yazabileceğinizi ve konuşabileceğinizi öğrenmiş olursunuz. Zaman yönetimi becerilerine ve kritik düşünme becerisine sahip olursunuz. Detay odaklı ve bilgi toplama konusunda uzmanlaşırsınız. Buna ek olarak, hem bağımsız hem de takım halinde çalışabilme yetisine sahip olursunuz

Bu uzmanlık alanı sizi birçok kariyer pozisyonu için hazırlayabilir. İletişim uzmanları büyük iletişim ve medya kuruluşlarında çalışmayı tercih ederken diğerleri başka mesleklere yönelir. İşte bu mesleklerden on tanesi:

İletişim becerileri yüksek olan kişiler hangi meslekleri seçiyor?

İyi iletişim becerileri her meslekte başarı için gereklidir. Ancak bazı meslekler iletişime diğerlerinden daha fazla önem verir. Örneğin, müşteri hizmetleri veya satış içeren işler mükemmel insan becerileri gerektirir. Yakınlık kurma, zor konuşmaları yönetme ve anlaşmaları tamamlama becerisi bu pozisyonların önemli parçalarıdır.

Benzer şekilde, topluluk önünde konuşma veya sunum yapmayı içeren işler de güçlü iletişim becerileri gerektirir. Motivatörlerden öğretmenlere ve avukatlara kadar, fikirlerini bir kitleye etkili bir şekilde iletebilenler genellikle en başarılı olanlardır. Günümüzün giderek daha bağlantılı hale gelen dünyasında, güçlü iletişim becerileri her zamankinden daha önemlidir. İletişim sanatında ustalaşabilenler kendilerini her alanda başarı için iyi bir konumda bulacaklardır.

Pazarlama Müdürü

Pazarlama yöneticileri bir şirketin ürün ve hizmetlerine olan talebi değerlendirirler ve daha sonra bunları nasıl, nerede ve kimler için satacağına karar verirler. Ayrıca fiyatları da belirlerler. Halkla ilişkiler, satış ekibi ve ürün geliştiricileriyle işbirliği yaparlar. Bu görevler kişilerarası becerilerin ileri düzeyde gelişmiş olmasını gerektirir. Pazarlama yöneticilerinin aynı zamanda bilgi toplama ve etkili iletişim kurma konularında iyi olmaları gerekir.

Etkinlik Planlayıcısı

Kongre ve toplantı planlamacıları olarak da adlandırılan etkinlik planlayıcıları, etkinliklerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlar. Yer seçer, taşeron kiralar ve katılımcılar için yer ve ulaşım çözümü ayarlarlar.

Zaman yönetiminde detay odaklı ve mükemmel olmaları gerekir. Etkinlik planlayıcılarının da güçlü iletişim ve kişilerarası becerileri olmalıdır. 

Temsilciler

Temsilciler, tanımı gereği, iletişimcilerdir. Temsilciler, temsil ettikleri grupların menfaatlerini korumaya yönelik karar almaya ikna etmek için ücret alırlar (bazen gönüllü olmalarına rağmen).

Bir iletişim uzmanı olarak, bu kariyer için ihtiyacınız olan hemen hemen tüm bilgi ve becerilere sahipsiniz ancak temsil ettiğiniz grubun faaliyetleriyle ilgili uzman olmanız gerekir. Bunu başarmak için konuya ilişkin birkaç ders alabilirsiniz.

Satış Temsilcisi

Satış temsilcileri üreticiler ve toptancılar için çalışır. Perakendecilere, devlet kurumlarına ve kuruluşlara ürün satmaktadır. Halka satmazlar. Görevleri, müşterileri bu ürünlerin kendilerine nasıl fayda sağlayacağı konusunda ikna etmektir, örneğin kârı arttırmak. İkna edici konuşma ve yazma beceriniz, güçlü kişilerarası becerileriniz gibi bu kariyerinizde de değerli birer nitelik olacaktır.

Reklam Satış Temsilcisi

Reklam satış temsilcileri, dergilerde, gazetelerde, web sitelerinde ve açık hava medyasında yer alan alanları satarlar. Şirketleri temsil ettikleri medyadaki reklamların müşterilere ulaşmanın en iyi yol olduğuna ikna etmeleri gerekir. Bu meslekte güçlü iletişim becerilerinizden en iyi şekilde yararlanacaksınız.

İnsan Kaynakları Uzmanı

İnsan kaynakları uzmanları, bir şirketin veya kuruluşun çalışanlarını işe almaktan ve onları elde tutmaktan sorumludur. İş adaylarına mülakatlar yaparlar, işe alır ve çalışanların şirket politikaları ve faydaları hakkındaki sorularını yanıtlarlar.

Bu meslek, konuşma ve kişilerarası becerilerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı gerektirir. Adayların geçmişlerini kontrol etmek ve kayıt tutmak söz konusu olduğunda, detay odaklı olmak kesinlikle değerli bir beceriniz olacaktır.

Yapımcı

Yapımcılar sinema, televizyon şovları, sahne prodüksiyonları ve hatta video oyunları ve bilgisayar yazılımları üretmenin sahne arkasındaki işlerle uğraşırlar. Personeli koordine eder, bütçelere ve programları denetlerler. Diğer insanlarla ilgilenmek için harcayacağınız zaman, mezun olduğunuzda elde ettiğiniz mükemmel iletişim ve kişilerarası becerilerinize teşekkür etmenize sebep olacak.

Avukatlık

Avukatlar, cezai ve hukuki davalarda müvekkilerine tavsiyelerde bulunur. Onları mahkemede ve duruşmalarda temsil ederler. Avukatlar, lisans eğitimi aldıktan sonra sizin sahip olduğunuz mükemmel konuşma ve yazma becerilerine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, yeteneklerinizden bir diğeri olan bilgi toplamada usta olmalıdırlar.

Grafik Tasarımcısı

Grafik tasarımcıları, iletileri basılı ve elektronik ortamda iletmek için görsel öğeler kullanmaktadır. Bir iletişim mezunu olarak, mesajları iletmek için kelimeler kullanmayı öğrenmelisiniz. Grafik tasarımında teknik eğitimle zenginleşen iletişim becerileriniz sizi bu kariyer yoluna sokabilir.

Yönetim Danışmanı

Yönetim danışmanları, daha verimli veya karlı olmak isteyen şirketler tarafından işe alınırlar. Firmalar için çalışan veya bağımsız çalışan danışmanlar, bu hedeflere ulaşmalarında onlara yardımcı olurlar. Güçlü iletişim, kişilerarası ve zaman yönetimi becerileri bu kariyerde başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Profesyonel başarı için iletişim becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Güçlü iletişim becerileri profesyonel başarı için çok önemlidir. Etkili iletişim kuramazsanız, meramınızı anlatmakta ve iş arkadaşlarınız, müşterileriniz ve müşterilerinizle ilişki kurmakta zorlanırsınız. Neyse ki iletişim öğrenilebilen ve pratikle geliştirilebilen bir beceridir. İşte profesyonel başarı için iletişim becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinize dair bazı ipuçları.

1. Konuştuğunuzdan daha çok dinleyin.

Etkili iletişimin en önemli yönlerinden biri iyi bir dinleyici olmaktır. İnsanlar genellikle kendileri hakkında konuşmayı severler, bu nedenle konuştuğunuzdan daha fazla dinlemeyi öğrenebilirseniz, çok fazla bilgi toplayabilir ve hızlı bir şekilde yakınlık kurabilirsiniz. Birisi konuşurken, konuşma sırasının size gelmesini beklemek yerine gerçekten dinlemeye ve söylediklerini anlamaya çalışın. Dinlediğinizi göstermek ve doğru anladığınızdan emin olmak için söylediklerini kendi kelimelerinizle tekrarlayın.

2. Basit tutun.

Başkalarıyla iletişim kurarken, dilinizi açık ve özlü tutmak önemlidir. Diğer kişinin anlamayabileceği jargon veya teknik terimler kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, doğrudan konuya giren basit bir dil kullanın. Ses tonunuza da dikkat edin; küçümseyici veya sabırsız görünmemeye çalışın. Karşınızdaki kişi ne söylemeye çalıştığınızı anlamıyorsa, farklı bir şekilde açıklayın veya bir örnek verin.

3. Sözsüz iletişim de önemlidir.

Önemli olan sadece ne söylediğiniz değil, aynı zamanda nasıl söylediğinizdir. Başkalarıyla iletişim kurarken beden dilinize ve yüz ifadelerinize dikkat edin. Göz teması kurduğunuzdan ve açık bir vücut duruşuna sahip olduğunuzdan emin olun; çapraz kollar veya bacaklar savunmacı veya ilgisiz görünebilir. Net ve makul bir hızda konuşmak da mesajınızın etkili bir şekilde iletilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Profesyonel başarı için açık ve etkili iletişim şarttır. İletişim becerilerinizi nasıl geliştireceğinize dair bu ipuçlarını takip ederek kariyerinizde olumlu adımlar atmaya bugünden başlayabilirsiniz!

Etkili İletişim Becerileri Yüksek Olması Gereken Meslekleretkili iletişim etkili iletişim teknikleri iletişim teknikleri iletişim becerileri
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Etkili Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020
Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri
Etkili İletişim

Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri

04 Şubat 2020
Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?
Kişisel Gelişim

Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?

26 Ekim 2021
Güzel Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Güzel Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020
Sözsüz İletişim Becerileri
Beden Dili

Sözsüz İletişim Becerileri

09 Mart 2018
İletişim Becerileri Kazanmak
Etkili İletişim

İletişim Becerileri Kazanmak

06 Kasım 2019
İletişim Beceri İster
İletişim

İletişim Beceri İster

27 Nisan 2019
İletişim Becerileri Nelerdir?
İletişim

İletişim Becerileri Nelerdir?

06 Aralık 2019
İletişim Becerisi Geliştirme Teknikleri
Kişisel Gelişim

İletişim Becerisi Geliştirme Teknikleri

08 Eylül 2021
Satış Danışmanı ve İletişim Becerisi
Etkili İletişim

Satış Danışmanı ve İletişim Becerisi

13 Haziran 2019