AnasayfaBlogEtkili Hızlı Okuma Egzersizleri
Hızlı Okuma

Etkili Hızlı Okuma Egzersizleri

12 Aralık 2019
Etkili Hızlı Okuma Egzersizleri

Her gün okuma ile geçirdiğiniz zamanı hiç düşündünüz mü? Okuduğunuz mailler, raporlar, dokümanlar, blog yazıları, kitaplar ve dergileri okumaya günde kaç saat harcadığınızı biliyor musunuz? Zamanın en değerli şey olduğu günümüzde bunlara harcadığınız zamanı kısalttığınızı düşünün. Artan vakitlerinizde yeni hobi edinmeye ya da kendinizi geliştirmeye vakit ayırabilirsiniz. Peki tüm bunları nasıl yapacaksınız? Cevabı oldukça kolay aslında, tabii ki hızlı okuma egzersizleri ile.

Hızlı okuma, belirli bir süre içerisinde okuduğunuz kelime sayısını artırma anlamına gelir. Kelime sayısı artarken bununla birlikte anlama oranının da artması gerekiyor. Normal okuma oranında dakikada 250 – 300 kelime okunurken, hızlı okuma egzersizleri ile bu oran 600 – 800 kelimeye kadar genişletilebilir. Her gün binlerce yeni kitap basılırken hepsini okuyup anlamamız için hızlı okumaya ihtiyacımız var.

Hızlı Okuma Egzersizleri Nelerdir?

Siz bir sene içerisinde en çok 60 – 70 kitap okurken birçok insanın bir sene içerisinde 150 – 200 kitap okuduğunu duyabilirsiniz. Hatta anlamadan okuyorlardır ya da nasıl başarıyorlar diye düşünebilirsiniz. Ancak kendi uygulayacağınız hızlı okuma egzersizleri ile sizde zamanla başarı yakalayabilirsiniz.

 • Görsel Algılama: Görsel kapasitenizi artırmak için kelime çalışmaları yapmalısınız. Elinize bir kağıt kalem alın ve üzerine 2 harfli kelimelerden 7 harfli kelimelere kadar yazın. Hızlıca tamamına göz gezdirin ve okuduğunuz kelimelerden ne kadarının aklınızda kaldığını ve anladığınızı kontrol edin. Sürekli tekrar yaparak daha aklınızda daha fazla kelime kaldığını göreceksiniz.

 • Kelime Dağarcığınızı Geliştirme: Ne kadar çok kelime bilirseniz anlama hızınız o kadar yükselecektir. Sözcüğün anlamını öğrenmek için vakit kaybetmemiş olacaksınız. Bu yüzden kelime hazneniz geniş olduğunda daha hızlı okuma yaparsınız. Yeni kelimeler öğrenmek için çaba sarf edin ve dilimize sonradan yerleşmiş kelimelerin anlamlarını öğrenmeye çalışın.

 • Alışkanlıklardan Kurtulun: Bazı alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekiyor. Örneğin geriye dönüp başa alma sizi en çok yavaşlatan eylemdir. Beyniniz nasıl olsa anlamadığında geriye dönüp okuyacak eğiliminde olduğundan dolayı bundan kurtulmanız gerekiyor. Aynı şekilde sesli okuma da yavaşlamanıza neden olacaktır. Gözünüzü sadece okuduğunuz kısma değil, ileriye görecek şekilde kullanmalı, buna alıştırmalısınız.

 • Konsantrasyon: Bir işi yapıyorken sadece ona konsantre olmalısınız. Kitabınızı okurken, yarın giyeceğiniz kıyafete uyumlu takılarınızı düşünmek, sizi yavaşlatacaktır hatta okumadan soğutacaktır. Bu yaptığınız her iş için geçerlidir. Hangi işi yapıyorsanız ona konsantre olmayı öğrenmelisiniz.

 • Göz ile Okuyun: Yapılan en büyük yanlıştır. Maalesef neredeyse tüm insanlar gördükleri kelimeleri içlerinde seslendirerek okurlar. Oysaki okuma organımız ağzımız değil gözümüzdür. Fakat algılarımız bize bu şekilde daha iyi anladığımızı düşündürür. Bu yavaş okumanıza sebep olduğu gibi daha hızlı unutmaya, akılda tutamamaya ve anlamamaya sebep olacaktır.

 • Göz Atma Tekniği: Okumaya başlamadan önce metni ya da kitabı elinize aldığınızda hızlıca göz atmanız işe yarayacaktır. Paragraf girişlerini, sonlarını sayfa başını ve sonuna göz gezdirerek fikir sahibi olabilirsiniz, anlamanız kolaylaşır.

 • Okuyun: Hızlı okumaya başlama ve alışma için en önemli teknik çok okumak. Okudukça zihniniz gelişir, kelime dağarcığınız artar ve görme alanınız genişler. Zamanla cümlenin sonunu tahmin edebilecek seviyeye geleceksiniz.

 • Kendinize Güvenin: Okuduğunuzu anlamadığınızı düşünüp başa dönmeyin. Kendinize güvenin. Zamanla konsantrasyonunuz daha fazla artacak ve sadece ilerlemeyi düşüneceksiniz.

Bunların dışında sizi yoracak uyaranları kaldırmaya gayret etmelisiniz. Masa da okuma yapıyorsanız dikkatinizi dağıtacak objeleri kaldırabilir ya da evde kendinize özel bir okuma alanı oluşturabilirsiniz. Amacınızı belirlemelisiniz. Okumayı niçin yapacağınızı belirleyin ve bu şekilde hedefinize daha çabuk ulaşırsınız. Bitirmeniz gereken bir rapor ve yarın gireceğiniz sınavın okuması ile keyif almak için okuduğunuz romanın okuma hızı aynı olmayacaktır. Bu yüzden hedefinizi belirleyerek hızınızı ayarlayabilirsiniz.

Okuma Hızını Düşürecek Alışkanlıklar

 • Eski alışkanlıklarınızı bırakmadan yenisi kazanmanız oldukça zor. Bu yüzden önce yeni bir sayfa açmalısınız ve edinimi hayatınıza almalısınız.

 • Anlamadığınızı ya da daha iyi anlayacağınızı düşünerek, okuduklarınızı tekrar okumayın.

 • Kelimeler yerine kelime gruplarını ya da cümleleri takip edin.

 • Dikkatinizi toparlayın ve dağılmasına fırsat vermeyin, dağılmasına yok açacak nesneleri ortamdan uzaklaştırın.

 • Okuduğunuz metinde ana düşünceye odaklanıp, yan düşünceleri kaçırmayın.

 • Daima kısa metinler okumayın, uzun metinlere yönelin.

 • Okuduğunuz her ne ise parmağınızla takip etmeyin.

Hızlı Okuma Göz Egzersizleri

Göz kaslarınızı geliştirdikçe, görme alanınız genişleyecek ve zamanla daha hızlı okuyacaksınız. Demek ki öncelikli hedeflerimizden biri de göz kaslarımızın hazır olması. Kendinizdeki gelişimi takip edebilmek için hızlı okuma testi yapın, dakika da kaç kelime okuduğunuzu not alın. Egzersizleri düzenli yaptıktan sonra tekrar aynı kontrolü gerçekleştirin ve aradaki görün

Göz Kaslarını Geliştirme

Ne yazık ki göz tembelliğine sahibiz. Sürekli olarak bilgisayara ya da televizyona bakmaktan dolayı tek bir noktaya odaklanıyoruz ve bu da göz tembelliğine yol açıyor. O yüzden şimdi elimize bir kitap alalım. Bir sayfayı açıp, her satırdan yalnızca iki kelime okuyalım ve kelimeler arasında 6 – 7 kelime olsun. Bu şekilde tüm sayfayı bitirelim ve boşlukları tahmin etmeye çalışalım. Pratik yaptıkça anlamaya başlayacaksınız. Diğer bir teknik ise başınızı sabit tutarak, gözlerinizi olabildiğince sağa sola ve yukarı aşağı bakmanız ve her yönde 10 saniye beklemeniz. Bu işlem bittikten sonra çapraz köşelere de bakıp tekrarlayacağız. Bu hareketler göz kaslarınızı çalıştıracak ve hızlanıp güçlenmesini sağlayacaktır.

Görme Alanını Genişletme

Görme alanının genişletilmesinin sebebi bakış sayısını azaltmaktır. Dolayısıyla beynin işlem sayısı da azalacaktır. Daha az işlem yaptığı için verimi artacaktır bunu bilgisayar işlemcisinin çalışma mantığı gibi düşünebilirsiniz. Amaç kelime yerine kelime grupları şeklinde okuma yapılmasını sağlamaktır. Kelime grupları şeklinde okuduğunuzda aklınızda daha uzun süre kalacaktır. Bol bol alıştırma yaparak bu becerinizi geliştirebilirsiniz.

Zihniniz ile gözünüz arasındaki koordinasyonu sağlamalı ve okuduklarınızı anlamaya çalışmalısınız. Okuduğunuzu anlamanız çok önemlidir yoksa tüm okuduklarınız boşa gidiyor demektir. Anlamakta güçlük çekiyorsanız ya da geç anlıyorsanız sorunu kendinizde aramalısınız. Çünkü bu yeterli kitap okumadığınız anlamına gelir.

Hızlı Okuma Tekniklerinin Faydaları Nelerdir?

 • Konsantrasyon ve dikkati yükseltir

 • Okuyarak anlama hızınızı artırır

 • Okuma hızınız normalden 3 kata katar yükselir

 • Çok kısa sürede daha fazla kitap okuyabilirsiniz

 • Görme yeteneğiniz gelişme gösterir ve bir yere baktığınızda daha fazla ayrıntı görebilirsiniz

 • Genel kültürünüz ve bilginiz artar 

 • Zihniniz gelişme göstereceği için daha hızlı düşünüp karar verebilirsiniz

 • Gerek iş hayatında gerek okul hayatında başarı sağlarsınız.

Uygulayabileceğiniz basit teknikler ve düzenli çalışma ile hızını artırabilirsiniz. Fakat kendinize güvenmiyor ve zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız profesyonel bir destek alabilirsiniz. Bu konuda kendinizi geliştirmek isterseniz Enstitü online eğitimler kapsamında hızlı okuma kursu bulunuyor.

hızlı okuma hızlı okuma egzersizleri hızlı okuma teknikleri anlayarak okuma göz egzersizleri görme alanı konsantrasyon
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Blog Yazarı

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
280150
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat