AnasayfaBlogEn Beğenilen TEDx Konuşmacıları
Kişisel Gelişim

En Beğenilen TEDx Konuşmacıları

01 Mart 2021
En Beğenilen TEDx Konuşmacıları

Bizlere farklı perspektiflerden fikirler sunan, düşünmeye teşvik eden ve bizleri birçok konuda aydınlatan TEDx konuşmalarını belki duymuşsunuzdur. Duymayanlarımız için de bir sonraki başlıkta açıkladık. Şunu da belirtmek isteriz ki herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği birbirinden değerli konuşmacıların keyifli anlatımlarına göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

TEDx Nedir?

Açılımı "Technology, Entertainment, Design" olan ve 1984’te ortaya çıkan, konferanslardan oluşan TED Talks günümüzde birçok farklı konuyu ele alan konuşmacılara yer veriyor. Her konuşmacıya 18 dakikalık bir süre ayrılan konferans dizisinin teması ‘paylaşmaya değer fikirler’ olarak belirlenmiştir. TED’in yanındaki ‘x’ ise bağımsız organize edilen TED konuşmaları anlamına gelmektedir. Ülkemizde de birçok önemli ismin yer aldığı organizasyonda oldukça keyifli ve aydınlatıcı sunumlar izleyebiliyoruz.

En Beğenilen Yabancı TEDx Konuşmacıları

Sizler için en beğenilen yabancı TEDx konuşmaları ve konuşmacılarını izledik. İzlerken de çok keyif aldık ve sizlerle paylaşabilmek adına birtakım notlar aldık. Belirttiğimiz izlenme sayıları TED Talks’in kendi web sitesine ait olup bunun yanında birçok kanal aracılığıyla da izlenebilmektedir. Hazırsak konuşmaları incelemeye ve yorumlamaya başlayabiliriz.

  • Amy Cuddy - Your Body Language Shapes Who You Are

61 milyona yakın izlenme sayısıyla beraber Amy Cuddy’nin muhteşem konuşma yetenekleri gerçekten bu listede yer almayı hak ettiğini gösteriyor. Konuşmanın ana teması "vücudun güç duruşu." Amy Cuddy konuşmasında kişilerin bir başarı elde ettiğinde veya kendilerini güçlü konumda hissettiklerinde vücut hareketlerinin genişlediğini, kolların havaya, çenenin yukarı kalktığını söylüyor ve bunun bir çeşit güç duruşu olduğunu anlatıyor.

Bu güç duruşunun özellikle iş hayatımıza etkilerinden, güçlü hissetmediğimiz zamanlarda bile bu şekilde durarak taklit yapmamızın günün birinde asıl benliğimizde hissedebilmeyi olanaklı kıldığından söz ediyor. ‘Vücut dilimiz başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü şekillendiriyor peki ya bizim kendimiz hakkında ne düşündüklerimizi etkiliyor mu? ‘ Bu sorusuyla dinleyicileri düşünmeye teşvik eden konuşmayı özellikle kendinizi güçsüz hissettiğiniz zamanlarda izlemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Simon Sinek - How Great Leaders Inspire Action

54 milyon civarında izlenme sayısına sahip konuşmada Simon Sinek ilham verebilen bir liderin inandığı şeyleri insanlara sunmasından bahsediyor. Golden circle adını verdiği bir teoriyle üç soru etrafında pazarlama anlayışını topluyor: ne, nasıl ve neden. İnsanların bir ürünü almasının veya bir fikri savunan kişinin yanında durmasının sebebinin o ürünün veya fikrin ne olduğu değil; kendi inandıkları sebeplerle çakışmasını önemsediklerini vurguluyor. ‘İnsanlar ne yaptığınızı satın almazlar; yapma nedenin için satın alırlar’ cümlesi konuşmayı çok iyi özetliyor.

  • Julian Treasure - How to Speak So That People Want to Listen?

45 milyonun üzerinde izlenme sayısına sahip konuşmada Julian Treasure insanlara kendimizi nasıl dinletebileceğimizi anlatıyor. Sesimizi nasıl eğitebileceğimiz ve etkili bir konuşmayı nasıl gerçekleştirebileceğimiz hakkında bizlere ipuçları veriyor. Eğlenceli anlatımıyla seyirciyi pür dikkat kendine bağlayan konuşmacımız en beğenilenler listemizdeki yerini alıyor.

  • Ken Robinson- Do Schools Kill Creativity?

70 milyonun üzerinde izlenme sayısına sahip kahkahaların eksik olmadığı, eğlenceli anlatımı ve örnekleriyle Ken Robinson’ı dinlerken biz çok keyif aldık. Eğitim sistemindeki yaratıcılığa karşı antipatinin artık değişmesi gerektiğini, türlü zeka türlerinin varlığı ve bu sebeple her çocuğu aynı kefeye koyamayacağımızı anlatıyor. Konuşmacı, çocuğun yeteneğini keşfetmesine imkan vermenin ve iyi olduğu şeyi yapmasına izin vermenin hepimizin geleceğini etkileyecek sonuçlara vesile olacağından bahsederek çarpıcı örnekler ortaya koyuyor.

  • Brené Brown- The Power of Vulnerability

52 milyonun üzerinde izlenme sayısına sahip konuşmamızın teması kırılganlık. Brenéne Brown’un kendi anılarından yola çıkan, akıcı ve eğlenceli anlatımıyla süslediği konuşmasını izlerken dakikaların nasıl geçtiğini bile anlamıyorsunuz. Konuşmacımız ‘yeterlilik’ hissi üzerinde durup bunun kırılganlıkla bağlantısını kuruyor. Bunun yanında bağlanma olgusundan, bağlanmamızı engelleyen şeyin korkumuz olduğundan bahsediyor.

En Beğenilen Türkçe TEDx Konuşmacıları

Şimdi sıra en beğenilen Türkçe TEDx konuşmacılarında, en az bizim kadar beğeneceğinize emin olduklarımızı sizlerle paylaşıyoruz, buyrun.

  • Ahmet Naç - Sen Atatürk`sün, Senin Elin Kanar mı?

Tüylerimizi diken diken eden anlatımıyla Atatürk’e dair anekdotlar paylaşan Ahmet Naç şüphesiz en beğenilenler listesinde. Kendisi de öğretmen olan konuşmacımız örnek aldığı Atatürk’ün eğitimci kişiliğini ve kendi öğretmenliğinde uygulayış biçimini bizlere aktarıyor. İdealist bir karakter olmasının yanında sahneye duvar boyama fırçasıyla giriş yapan konuşmacımız öğretmenlere ilham kaynağı olacak nitelikte bir sahne gerçekleştiriyor. Dakikalarca aldığı alkışlar da konuşmanın ne kadar beğenildiğini bizlere gösteriyor.

  • Emin Çapa - Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?

Heyecanlı ve hızlı bir o kadar da esprili anlatımıyla Emin Çapa gerçekleri yüzümüze vuruyor. Bilim konusunda bilgi fakiri olduğumuzu ve bunu düzeltmenin yolunun eğitimden geçtiğini söylüyor. Diğer ülkelerin geliştirdiği yüksek teknolojilerle Türkiye’yi karşılaştırıp acı tabloları gözler önüne seriyor. İzledikçe aydınlandığımız ve kesinlikle farkındalık ortaya koyan konuşmamız tavsiye edilecekler listemizde yerini alıyor.

  • Faruk Yarman - En Etkili Silah: Barış

Uzun yıllara dayanan tecrübesiyle ve savunma sanayisine yaptığı katkılarla Faruk Yarman bizlere savunma sanayinin ne olduğunu anlatıyor. Savunmanın savaşla, silahla olamayacağını artık teknolojinin konuştuğu dünyada en iyi savunmayı yine bilim ve teknolojiyle yapabileceğimizi anlatıyor. Gelişmiş ülkelerin akıllı davrandığını eğer ortada bir savaş olacaksa bunu türlü politikalarla gelişmemiş ülkelere yaptırmayı tercih ettiklerini belirterek ana fikri veriyor: Güvenliğimizi ancak bilim ve teknolojiyle sağlarız.

  • Betül Mardin - Engelleri Avantaja Çevirin

Türkiye’de halkla ilişkilerin var olmasını sağlayan halkla ilişkiler uzmanı Betül Mardin’in konuşması ilham veren cinsten. Hayatını anlattığı konuşmasında çalıştığı her işe dört kolla sarılması, her zaman kendine bir amaç edinmesi ve bu amaçlarının hem ülkemiz hem kendisi için önem arz etmesi kesinlikle takdir edilesi bir durum.

Küçüklüğünde kekemelik dönemi geçirmesiyle başlayan konuşmasında kendine verdiği söz ve sonrasında yaptıklarını, birçok farklı sektörde farklar yarattığını akıcı konuşmasıyla bizlere aktarıyor. Bu mesleğe gönül vermiş insanlar başta olmak üzere tüm zorluklara rağmen kariyer basamaklarını tırmanan azimli insanların izlemesini tavsiye ediyoruz.

En Beğenilen TEDx Konuşmacıları TEDx Konuşmacılar TEDx Konuşmacıları TEDx Nedir En Beğenilen Yabancı TEDx Konuşmacıları En Beğenilen Türkçe TEDx Konuşmacıları
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.