AnasayfaBlogElektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü
Bölümler

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü

04 Ağustos 2020
Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü

Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte uzaktan alışveriş en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline geldi. İnsanların çok büyük bir kısmı e-alıveriş siteleri aracılığı ile ihtiyaçlarını çözümlemeye başladı. Elektronik ticaretin ortaya çıkmaya başlamasıyla birçok firma öncelikle çekimser davrandı. Ancak elektronik ticareti uygulamaya başlayan firmaların yakaladıkları başarıları gördükçe fikirleri değişmeye başladı. Marka bilinirliğinin ürün tanıtımı için iyi bir yol olduğunu fark ettiler.

Günümüzde büyük ölçekli, küçük ölçekli pek çok e-ticaret firması birbiriyle adete yarış halinde. Hal böyleyken e-ticaret gereklerini yerine getiren firmaların ayakta kaldığı bir pazar ortaya çıktı. E-ticaretin kendi içinde önemli bileşenleri bulunur. Tüm bileşenleri doğru bir şekilde hareket ettirebilmek için alanında uzman, deneyimli kişilere ihtiyaç duyulmaya başladı. Bu kişiler elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi alanında gerekli teorik bilgiyi elde eden kişiler arasından ortaya çıkmaya başladı.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Nedir?

Elektronik ticaret ve teknoloji bölümü günümüzün ihtiyaçlarına cevap verecek bilgi ve donanıma sahip bireylere olan ihtiyaçtan doğmuştur. Elektronik ticaret ve teknoloji bölümü ticari bilimler fakültesi içinde 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Eşit ağırlıklı tercih yapacak öğrenciler için seçenekler arasındadır. Bölüm, 2019-2020 eğitim yılında tek bir üniversitede iki farklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektronik ticaret ve teknoloji bölümü, öncelikle öğrencilere dijital pazarların işleyişini öğretmektedir. Nasıl analiz edilir, nasıl daha iyi anlaşılır sorularına yanıt arar. Bölüm, dijital pazarlar ile fiziksel kanalların nasıl etkileşim içinde olduklarını sistematik bir dille aktarmayı hedefler.

Süreç yönetimi, strateji ve analitik araçlarla sistemin oluşmasına odaklamış akademik bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet aracılığı ile iş yapmak ve bir e-pazarlama stratejisi oluşturmak, aynı zamanda teknik alt yapısını düzenlemek görüldüğü kadar kolay bir iş değildir. İnternet kullanımından, teknik işleyişe kadar tüm süreci en ince ayrıntısına kadar anlamayı gerektirir. Tüm işleyişi anlamak ve hayata geçirmek için e-pazarlama stratejilerinin temel yapı taşları olan yönetim ve pazarlama uzmanlarının varlığı gereklidir.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi İş İmkanları Nelerdir?

Tüm kurumsal firmalar başta olmak üzere, bütün işletmelerin tercihleri arasında elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi mezunu ile çalışmak vardır. Mezunların bir kısmı için, kendi işini yapma potansiyeli yüksek olan bölümler arasındadır. Teknoloji yönetimi çok farklı unsurların bir araya geldiği bir oluşumdur. Örnek olarak; arama motorlarının üst sıralarda yer alması yapılan çalışmalarda, teknoloji yönetimi önemli bir görev üstlenmektedir. SEO adı altında yürütülen bu işlemleri e-ticaret yapacak işletmelerin hepsi kendi bünyesinde kullanmak zorundadır.

Bir e-ticaret firmasının arama motorlarında ilk sıralarda yer alması başlı başına bir iştir. Kullanıcıları bilgilendirmek, ikna etmek ve kazanç sağlamalarına yardımcı olmak elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi mezunlarının başlıca görevleri arasındadır. Bu durumda elektronik ticaret uzmanlarının iş alanlarının her geçen gün artmasına yol açmaktadır. Ürün veya hizmetlerin tüketiciye ulaştırılması için hemen hemen her sektör yardım talep edecektir. Kendini e-ticaret alanında diğerlerinden üstün kılmak isteyen her kurum bir elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi mezunu ile çalışmak isteyecektir.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar

Mezunlar, bölümden aldıkları eğitim doğrultusunda mevcut ürün veya hizmetlerin kullanıcıya ulaştırılması aşamasında farklı görevler üstlenmekteler. Görevlerine göre farklı unvanlara sahip olan elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi mezunlarının unvan ve görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Pazarlama ve satış uzmanı; Pazar, ürün veya hizmet ile alakalı araştırma yapar, ürün veya hizmeti hedef kitleye tanıtır. Satış ve pazarlama stratejileri oluşturur. Ürün veya hizmetin satışını yapmak başlıca görevlerindendir.

 • İş geliştirme uzmanı; yeni ürün veya hizmet aramak, mevcut ürünleri geliştirmek ve pazar alanı oluşturmak gibi görevleri vardır.

 • E-marka ve müşteri ilişkileri yöneticisi; potansiyel müşteriyi gerçek müşteriye dönüştürmek, pazarlama sürecini kolaylaştırmak.

 • İş zekası uzmanı; verilerin toplanması, analiz edilmesi, veri analizleri süreçlerini geliştirmek gibi görevleri vardır.

 • Web tasarımcı; internet sitesi oluşturulurken tasarım, ilkeler ve hedef doğrultusunda çalışmak.

 • Web uzmanı; web sayfası tasarlamak, web sayfasının güncel tutmak, web sayfalarının güvenlik testini yapmak.

 • E-tedarik zinciri yöneticisi; talep ve tedarik dengesini sağlamak, doğru iş paylaşımlarını oluşturmak.

 • Web programcısı; ihtiyaçları belirler ve proje çıkartır, web sitesinin görsel tasarımını oluşturur.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak karşımıza çıkan elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi bölümü, başarı ile tamamlandıktan sonra kurumlarda iş imkanı oldukça geniştir. Eğitim süresince adayların tecrübe elde etmesi ve kariyer planlarında sektör seçimine yardımcı olması için zorunlu staj bulunmaktadır. Üniversite eğitimi almalarının önemli bir avantajı da yabancı dil eğitimlerine katkısıdır.

Dijital pazarlama uluslararası bir hizmet alanını kapsadığı için yabancı dile muhakkak ihtiyaç duyulacaktır. Öğrenciler eğitim süresince tüm iş yaşamları boyunca ihtiyaç duyacakları teorik dersler göreceklerdir. Bölümü başarı ile tamamlayan öğrenciler elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi lisans diploması almaya hak kazanacaktır. Aşağıda bölüm öğrencilerinin alacağı dersleri sıraladık.

 • E-Ticaret,

 • Makro İktisadın Temelleri,

 • Mikro İktisadın Temelleri,

 • Grafik Tasarım,

 • Veri Yapıları ve Veri Tabanı Uygulamaları,

 • E-Pazarlama ve E-Satış,

 • E-Tedarik Zinciri Yönetimi,

 • E-Müşteri İlişkileri Yönetimi,

 • Kurumsal Bilgi Sistemleri,

 • İleri Web Tasarımı,

 • Enformatik Düzenlemeler ve Yeni Uygulamalar,

 • Dijital Reklam ve Sosyal Medya Pazarlama,

 •  Arama Motoru Optimizasyonu,

 • E-Ticarette Dağıtım Stratejileri,

 • Görsel Programlama,

 • Mobil Cihaz Programlama

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Taban Puanları ve Sıralama

2020 Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Taban Puanları ve Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için düzenlediğimiz puanlar bir eğitim kurumunda iki farklı seçenek şeklindedir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ    Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi (İngilizce) (Burslu) Taban puan: 385,68245 Başarı sırası: 40664
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ    Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi (İngilizce) (%50 İndirimli) Taban puan: 240,15698 Başarı sırası: 617500

elektronik ticaret teknoloji yönetimi e-pazarlama e-alışveriş seo e-ticaret dijital dünya
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri
Dijital Pazarlama

E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri

19 Aralık 2019
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
E ticaret ile birlikte alışveriş yeni bir anlam kazandı. Ticaretin dijital ortama geçmesiyle şirketlerin yeni rekabet savaşı başlamış oldu. Peki e ticaret nedir? Ne anlama geliyor
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yapmak Nedir?

05 Aralık 2019
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119