AnasayfaBlogE-ticaret Sitesi Analizi
Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Analizi

24 Aralık 2019
E-ticaret Sitesi Analizi

E-ticaret, günümüz perakende dünyasının en önemli ve en hızlı büyüyen ürün alma ve satma sürecidir. Online alışverişin yanı sıra online elektronik işlemleri de ifade eder. Son yıllarda popülerliği büyük ölçüde artan e-ticaret siteleri fiziksel mağazaların yerini çoktan almaya başladı. 7 gün 24 saat küresel ölçekte işlem yapmaya olanak tanıyan e-ticaret sitelerinin satış ve kar oranlarını takip edilebilmesi için bazı analizlere ihtiyacı vardır.

E-ticaret sitesi verilerini analiz etmek korkutucu ve cesaret kırıcı gelebilir. Operasyonların ve müşteri hizmetlerinin kusursuz olması gerektiğinde, geriye dönüp bakmak ve e-ticaret sitenizin analizini yapmak için zaman bulmak zor olabilir. Muhtemelen e-ticaret sitenizin satışlarının artmasını ve kar etmesini istiyorsunuz, ancak günlerinizi trend grafiklerine bakarak geçirmek istemiyorsunuz. Pek çok e-ticaret sitesi sahibi rasgele taktikler ile işini idare etmeye çalışır. Oysa ki gerçek başarı planlar ve elde edilen somut sayıların analizi ile elde edilmektedir.

E-ticaret Sitesi Analizi Ne Demektir?

E-ticaret sitesi analizi, müşteri davranışlarını anlamanıza olanak tanıyan bir araçtır. Online işletmenizdeki çalışan ve çalışmayan her şeyi gösterir. E-ticaret sitesi analizi ile müşterilerinizin nereden geldiğini, belirli bir ürüne bakmak için ne kadar zaman harcadıklarını, zamanlarının çoğunu nerede geçirdiklerini ve daha birçok bilgiyi elde edebilirsiniz. E-ticaret sitesi analizi olmadan gözleriniz kapalıyken araba kullanıyorsunuz demektir.

Bir analitik araca sahip olmak, başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmak demektir. Müşterilerinize en iyi şekilde hizmet verebilmek ve başarılı olmak için ne yaptıklarını bilmeniz gerekir. Örneğin, en sevdiğiniz markalardan birini düşünün. Size gönderdikleri e-postalara, sosyal medyada sizinle nasıl iletişim kurduklarına ve en önemlisi sizi nasıl hissettirdiklerine bakın. Sizin hakkınızda bir şeyler biliyorlarmış gibi hissettirdiklerini fark edeceksiniz. İşte bu durumu e-ticaret sitesi analizi ile yaratıyorlar.

E-ticaret Sitesi İçin Başarının Formülü

Girişimcilik gurusu Dave McClure tarafından geliştirilen ve başarının formülü olarak tanımlanan AARRR müşteri davranışlarını belirlemek ve müşteri yaşam döngüsü hakkında daha derin bir anlayış sağlamak için beş temel ölçütten oluşur. İngilizce acquisition, activation, retention, referral, revenue kelimelerinden oluşan bu formül ile müşteri sayınızı arttırabilir ve e-ticaret sitesi üzerinde yapılan tüm işlemleri her aşaması ile takip edebilirsiniz. E-ticaret sitesi analizinde bu bileşenleri göz önünde tutmak önemlidir.

Acquisition, edinme veya kazanma, potansiyel müşterilerin e-ticaret sitesine nasıl çekileceğini ifade eder. Çoğu işletme, Google veya Bing gibi internet arama motorları, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlar ve Facebook veya Google AdWords gibi ücretli reklamlardan gelen ziyaretçileri görür. Ana trafik kaynakları olarak tanımlanan bu ortamlar arasından e-ticaret sitenize en uygun olanını seçmeniz gerekir. Bu kaynaklardan hangisinin potansiyel müşteriyi müşteriye dönüştürme eğilimden olduğunu görmek pazarlama stratejisi verimli olmasını sağlamak için anahtardır.

Ayrıca düşük performanslı ürün sayfalarının tespit edilerek Ürün doğru fiyatlandırıldı mı? Ürün açıklamanızda yeterli bilgi sağlıyor musunuz? Bulunması kolay öğelerle ürün sayfanızın düzeni kullanıcı dostu mu? Yeterince yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf var mı? gibi sorular ile bu sayfaların iyileştirilmesi gerekir.

Activation, etkinleştirme, bir müşterinin ürün araştırdığı veya e-ticaret sitesine kaydolduğu zamanı ifade eder. Bu aşamada e-ticaret sitenizin kullanıcı dostu olduğundan ve olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sağladığından emin olmanız gerekir. Çarpıcı bir temaya sahip, müşteriye kullanım kolaylığı sunan ve geniş bir içerik yelpazesine sahip bir e-ticaret sitesi her zaman keyif verici olacaktır.

Retention, tutma, daha önce ürün satın almış veya işlem yapmış bir müşterinin tekrar e-ticaret sitesini ziyaret etmesini sağlama aşamasıdır. Sorunsuz bir ödeme işlemi veya ürün karşılaştırma gibi seçenekler ile bir müşteriyi elde tutmak mümkündür.

Referral, yönlendirme, bir e-ticaret sitesinde deneyim yaşayan müşterilerin bunu çevreleri ile paylaşmasını ifade eder.  Yönlendirme kaynağı online mağazaların büyümesini arttırmak için en güçlü stratejilerden biridir. Mutlu müşteriler alışveriş deneyimlerini paylaşmayı sever ama satın alma işleminin sonunda müşteriyi memnun etmek sizin göreviniz. Bu aşamada performans ölçütleri, müşterilerin çevrelerindeki potansiyel müşterileri e-ticaret sitesine katma oranı ve müşterilerin bir e-ticaret sitesi önerme isteklerinin olup olmadığıdır.

Revenue, gelir, bir e-ticaret sitesi müşterilerinin ortalama harcamalarını ifade eder. Müşteri yaşam boyu değeri, ortalama sipariş değeri ve net kazanç bu aşamadaki temel ölçütlerdir. Müşteri yaşam boyu değeri, bir müşterinin e-ticaret sitesinde harcadığı toplam para miktarını işaret ederken, ortalama sipariş değeri müşterinin her sipariş verdiğinde harcadığı ortalama değeri gösterir. Net kazanç ise e-ticaret sitesinin tüm giderlerinden sonra elde ettiği gerçek kar tutarıdır.

E-ticaret Sitesi Analizi Araçları

Google Analytics, e-ticaret sitesi analizi içim en sık kullanılan ve en iyi analiz araçlarından biridir. Ücretsiz kullanımı nispeten kolaydır. En basit şekliyle Google Analytics müşterilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Kapsamlı analiz özellikleri e-ticaret sitenizin, içeriğinizin ve ürünlerinizin performansını net bir şekilde gösterir. E-ticaret sitenizi kimler ziyaret ediyor? Müşterileriniz nerede yaşıyor? Hangi sayfalar e-ticaret sitenizde en iyi performansı gösteriyor? Kullanıcılar e-ticaret sitenizde ne kadar kalıyor? Kaç ziyaretçi potansiyel müşteriye/müşteriye dönüşüyor? gibi soruların cevaplarını kolayca elde edebilirsiniz.

Sağlıklı bir site daha iyi sıralanır, daha iyi trafik alır ve daha yüksek gelir elde eder. Bu nedenle e-ticaret sitesi analizi için kullanılması gereken bir diğer araç Google Arama Konsolu’dur (Google Search Console). Bu ücretsiz araç, bir e-ticaret sitesinin Google aramalarında nasıl görüntülendiğini ve organik varlığın nasıl iyileştirilebileceğine dair fikir verir. Google Arama Konsolu eklentileri e-ticaret sitenizin trafiğini ve performansını ölçmenize yardımcı olur, böylece siteniz arama sonuçlarında üst sıraları alabilir.

Bir diğer e-ticaret sitesi analizi aracı olan Hotjar sitenizdeki müşteri davranışlarını daha iyi anlamanın hızlı ve görsel yoludur. İçerisinde çok sayıda analiz aracı barındırır. Hotjar müşteri hareketlerini ısı haritaları aracılığı ile öne çıkartır. Bu nedenle görsel olarak mükemmel bir analiz deneyimi sunar. Tıklanma ısı haritaları oluşturabilir, indirip paylaşabilirsiniz. Isı haritaları kitleniz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını tam olarak bilmenizi kolaylaştırır.

Verilere uygun kararlar veremiyorsanız veriye sahip olmak anlamsızdır. Conversific, verileri basitleştiren ve ona göre hareket etmenize yardımcı olan bir araçtır. Bazen Google Analytics gibi bir aracın devasa yeteneklerine sahip olmak, her şeyi anlamaya çalışırken zaman kaybına neden olabilir. Conversific ile hepsi bir arada bulunan, yalnızca en önemli verilere sahip, kullanıcı dostu bir kontrol paneli elde edersiniz.

E-ticaret Sitenizi Kara Geçirin

Giderek rekabetçi hale gelen online perakende satış ortamında zengin ve sağlam bir e-ticaret sitesinin varlığı hayati önem taşımaktadır. E-ticaret sitenizi basit ve görünür hale getirmek için göz önünde bulundurulması gereken pek çok ölçüt bulunur. E-ticaret sitesi analizi bunlardan yalnızca bir tanesidir. E-ticaret sitenizi belli hedefler doğrultusunda büyütmek ve kara geçmek istiyor olabilirsiniz. Sorun e-ticaret hakkında sandığınız kadar bilgiye sahip olmamanız da olabilir. Belki de muhteşem  e-ticaret fikirleri sahibi olduğunuzu düşünüyorsunuz ve yeni bir e-ticaret sitesi kurma eğilimi içerisindesiniz. O zaman Enstitü tarafından sunulan online eğitim tam size göre.

E-ticaret eğitimi ile e-ticaretin temellerini ve yeni bir e-ticaret iş planı oluşturmayı kolayca öğrenebilirsiniz. Uzman eğitmen eşliğindeki bu eğitim, e-ticaret sitenizde kullanacağınız ödeme şekilleri, e-ticaret sitesi ile pazarlama ve e- ticaret sitesi analizlerini en ince ayrıntılarına kadar sunmaktadır. Bunların yanı sıra e-ticaret sitesi kurmak için yapılması gerekenler, operasyon, kargolama, e-posta stratejileri ve kişiselleştirme gibi pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Canlı dersler ve bir yıl boyunca erişebileceğiniz videolar ve eğitim dokümanları size kolaylık sağlarken, e-ticaret sitenizin kara geçmesine yardımcı olacak ve kariyerinize yön verecek bu eğitimlerin sonunda sertifika sahibi de olabilirsiniz.

e-ticaret sitesi analizi e-ticaret sitesi analiz araçları e-ticaret eğitimi sertifika
İrem Elitez
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri
Dijital Pazarlama

E Ticaret Sistemleri ve Gereklilikleri

19 Aralık 2019
E ticaret sitesine sahip olan veya bir e ticaret sitesinde SEO hizmeti veren kişilerin e ticaret SEO hakkında bilgisi olması gerekir.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret SEO Rehberi

27 Aralık 2019
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229