Close
Mobil Menu Bars

E-Ticaret Öğrenmek İçin 8 Neden

27 Eylül 2019, 1541 defa okundu.
E-Ticaret Öğrenmek İçin 8 Neden
e-ticaret, e-ticaret eğitimi, alışveriş internet, sanal mağaza, online satış, online eğitim, sertifika

E-ticaret, gelişen teknolojilerin hayatımıza sağladığı kolaylıklardan biri. Artık, evlerimizden, işyerlerimizden ve oturduğumuz yerden dakikalar içerisinde siparişler oluşturuyoruz. Çalışırken ne yemek yiyeceğiniz artık problem değil. Yoğun mesaiden dolayı dışarı çıkmadan da yemek yemeniz mümkün. Çünkü vereceğiniz sipariş sayesinde dilediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz. 

Etkili bir e-ticaret pazarlaması için kişilerin beklentileri son derece önemli. İnsanların talepleri, şikayetleri, eksikleri neler? İnsanlar hangi durumlarda açıklar görüyor, hangi pazarlarda varolmaya ihtiyaç var? Bu gibi soruların cevabı, nasıl bir e-ticaret politikası izlemeniz gerektiği hakkında ipuçları verir.

e-ticaret, e-ticaret eğitimi, alışveriş internet, sanal mağaza, online satış, online eğitim, sertifika

Neden E-Ticaret?

İstatistiklere göre, dünya çapında online satışların 2020 yılına kadar 4 trilyon dolara çıkması bekleniyor. E-ticaret ile düşük maliyetlerle milyonlarca kişiye ulaşarak satışlar gerçekleştirmeniz mümkün. 

Sınırların ötesinde

E-ticaret ile sanal bir mağaza sahibi olursunuz. Gerçek bir dükkana kıyasla maliyetiniz düşük de olabilir. Öte yandan gerçek bir dükkanın elektrik, su vb. gibi giderleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yalnızca depolama sayesinde uluslararası satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Kişiselleştirilebilir satışlar

E-ticaret sitenizde hangi ürünleri satmak istiyorsunuz? Hangi pazarda eksik gördünüz de o alanda satışlar gerçekleştireceksiniz? Sattığınız ürünleriniz için hedef kitle belirleme çalışması yapmanız gerekir. Örneğin spor malzemeleri satan bir sanal mağaza açmak istiyorsanız, hedef kitlenizi ona göre belirleyip, internette amacınıza yönelik reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Böylece ürünleriniz ve mağazanız beklenen ilgiyi görmüş olur.

Düşük maliyet

Fiziksel mağazalar; envanterinden tutun da tabelasına, su, elektrik gibi giderler, pahalı kiralar ya da aidat giderleri, çalışan eleman giderleri gibi çeşitli maliyetler çıkartır. Ancak sanal bir mağazada çok daha düşük maliyetler ile çalışırsınız.  

7/24 hizmet

E-ticaret ve hatta internet dünyasının en büyük avantajlarından biri de şüphesiz gece gündüz ulaşılabilir olmasıdır. İnternet erişimi olan her yerden rahatlıkla sipariş verilebilir. Siz uyurken bile müşterileriniz siparişini oluşturur. Bu da uyurken bile para kazanmanız demek :) Müşteri algısında sürekli açık bir mağaza, oldukça pozitif bir algıdır.

Fiziksel bir mağazaya gitmek için vakti olmayanlarımız oldukça fazla. Özellikle uzun mesailer altında çalışanlarımızdan bahsediyorum. Böyle bir durumda acil şekilde alınması gereken şeyler olabilir. Mağaza mağaza gezmek için hafta sonunu beklemek yerine internet üzerinden sipariş verilebilir.

Çok satanları sergileyin

Çok satan ve herkes tarafından talep gören popüler şeyler her zaman ilgi görmüştür. Bu durum psikolojideki Bandwagon Effect yani sürü psikolojisine örnek teşkil edebilir. Sürü psikolojisi etkisi ile insanlar içinde bulunduğu topluluğa uyar. İnsanın karar verme ve tercihlerde bulunmasında çevresinin etkisi geçmiş dönemlerde deneyler ile kanıtlanmıştır.

Bu nedenlerden dolayı, çok satan ürünlerinizi e-ticaret sayfanızın belirgin bir yerinde göstermek ilgi çekici ve daha tercih edilebilir durum algısı oluşturabilir.

Ek bilgiler için sınırsız alan

Fiziksel mağazanızda ürünleriniz hakkında eksiksiz bilgileri vermek zordur. Çalışanlar bu konuda eksiksiz bir donanıma sahip olamaz. Ancak e-ticaret sitenizde ürünler hakkında bilgileri direkt sizin girmeniz önemli bir avantaj sağlar. Üstelik alan sınırlaması olmaksızın!

Niş ürünler için güzel bir seçenek

Niş ürünler, fiziksel dünyada kolaylıkla bulunamayabilir. Ancak arama motoruna yazılan bir ürün saniyeler içerisinde bulunabilir. Niş ürünler üzerine satışlar gerçekleştirecekseniz, müşterilerinizin talepleri doğrultusunda siparişler de oluşturabilirsiniz. 

Müşterilerle doğrudan iletişim

Müşteriler, ürünleriniz hakkında bilgi almak ya da sizinle doğrudan iletişime geçmek isteyebilir. Veya aynı şekilde siz de müşterileriniz ile iletişim kurmak isteyebilirsiniz. Özel günler için çeşitli kampanyalar düzenleyip, mail ya da kısa mesaj yolu ile müşterilerinize erişim sağlayarak kampanyanızdan haberdar edebilirsiniz.

e-ticaret, e-ticaret eğitimi, alışveriş internet, sanal mağaza, online satış, online eğitim, sertifika

E-Ticaret Eğitimi Alabilir miyim?

E-ticaret Eğitimi almak ve e-ticarete başlamak elbet mümkün. E-ticarete başlamadan önce öğrenmeniz gereken pek çok şey vardır. Ancak gözünüz korkmasın, e-ticareti öğrenmek son derece keyif vericidir. Yeter ki bu alana gerçekten ilgili olun. Yerel ya da uluslararası seviyede hedef kitlenize kendinizi ifade etmenin yollarını ve stratejilerini öğrenebilirsiniz. 

E-Ticaret Eğitimini Nereden Alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen sertifikalı online eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!