Close
Mobil Menu Bars

Düzenli Beslenme İle Stresi Azaltın

01 Mayıs 2019, 1916 defa okundu.
Düzenli Beslenme İle Stresi Azaltın
beslenme, iş hayatı stres,stres yönetimi

Günlük yaşantınızda  beslenme düzeninizi değiştiren bir sürü  etken mevcut. Beslenme düzeninizi değiştirerek, stres düzeyinizi azaltmak mümkün. Özellikle profesyonel olarak spor yapan biriyseniz sporcularda stres yönetimi konusunun direkt olarak beslenme düzeni ile ilişkili olduğunu görürsünüz.

Stresin Zararları Nelerdir?

İnsanın strese girmesi durumunda vücutta stres hormonları birikir ve bu hormonların artması çoğunluk olarak karın ve göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Stres hormonları ayrıca besinlerin daha fazla tüketimine yol açarak fazla kilolara sebep olur. Stresli ve depresyonda olan kişilerin sürekli yemek yeme isteği duyması buna örnek gösterilebilir. Fazla stresin vücuda çeşitli zararları vardır.

 • Fazla stres vücutta yağlanmaya sebep olur  
 • Adet ve uyku düzensizliğine yol açar
 • Bazı kişilerde fazla stres besin alımını azaltarak kilo kaybına neden olabilir
 • Stresin Zararları arasında Dalgınlık ve unutkanlıkta vardır
 • Tansiyon yükselmesi gerçekleşebilir
 • Kararsızlık ve Kaygı oluşturabilir
 • Stres hormonlarının çoğalması bağışıklık sistemine zarar verir 
 • 7.maddeye bağlı olarak hastalıklar meydana gelebilir

Stres Yönetimi Beslenme İle Yapılabilir mi?

Bilimsel olarak insanlar strese girdiğinde stres hormonları salgılanır, aynı şekilde kişi mutlu olduğunda da mutluluk hormonları salgılanır. Mutluluk hormonlarını besinlerden sağlamak mümkün. Bir sonraki başlıkta strese iyi gelen besinler ile ilgili açıklama yapacağız. Bu besinler stres yönetimi konusunda çok destekleyici özelliklere sahip. Stresin zararları bazen kontrol edilemeyecek düzeyde artabilir bunun için beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

 • Günde 2-3 litre su için.
 • Yiyecekleri yavaşça çiğneyin.
 • Kola gibi yapay olan gazlı içeceklerin tüketimini sınırlandırın.
 • Yapay gazlı içecekler yerine doğal maden sularını tercih edin.
 • Günlük alınması gereken kalori miktarını aşmayın.
 • Meyve suları yerine doğal meyveleri tüketin
 • Lif içeriği yüksek besinleri tüketin.
 • Market alışverişine aç gitmeyin ve listeye göre alışveriş yapın.
 • Sabah kahvaltısı yapmaya özen gösterin.
 • Paket gıdaların tüketimini azaltın.

Bunun gibi önerileri günlük hayatınızda uyguladığınızda daha sağlıklı ve zinde bir yaşamınızın olduğunu ve stres düzeyinizin azaldığını göreceksiniz. Vücut bir bütündür bir yerde oluşan ağrı, bütün vücudu etkiler. Beslenme düzeninde oluşan bozukluklar da vücutta kötü etkinliklere neden olur ve stres hormonları artar. Stres ve stresten korunma yolları ile ilgili bilmeniz gereken en önemli konulardan biri de beslenme düzeninin önemidir.

Strese İyi Gelen Besinler ve Bitki Çayları Neler?

Stres yönetimi besinler ve bitki çayları ile daha kolay yapılabilir. Besinler bünyesinde folik asit, C vitamini, E vitamini ve bunun gibi  vitaminlerle beraber vücudumuzun olmazsa olmazları demir, kalsiyum, fosfor gibi mineralleri de içerir. Stresin zararları malum olduğu üzere vücudu olumsuz etkilemektedir. Stres etkisini azaltmak için muz, ceviz, çilek, avokado gibi besinler tüketilebilir.

Muz

Magnezyum bakımından zengin olan muz, vücutta sakinlik etkisi yaratır ve strese karşı olumlu etkisi olan seratonin gibi mutluluk hormonlarını bünyesinde barındırır. Bunlar Stres yönetimi konusunda pozitif şekilde çalışır.

Avokado

Kalbi koruyan zorunlu yağ asitlerini içeren bir besindir. Ayrıca muzla aynı seviyede potasyum içerir. Potasyum minerali kan basıncını ayarlar ve dolayısıyla stres üzerinde iyi etkileri vardır.

Süt ve Ayran

Stresin zararları süt ve ayran ile azaltılabilir. İçilen bir bardak süt sakinleştirici etkisini laktik asit sayesinde ortaya çıkarır ve rahatlatır. Ayrıca kalsiyum açısından zengin olup sağlıklı beslenmeye olumlu etkisi vardır.

Çiğ Kuru Yemişler

Strese iyi gelen besinler arasında kuru yemişler de vardır, içerdikleri doymamış yağ asitleriyle kalp sağlığını ve vücudu korur, fındık, ceviz gibi kuru yemişler mutluluk düzeyini artırır.

Yasemin, Melisa ve Papatya Çayı

Depresyonla mücadelede en etkin bitkilerdir. İçildiğinde kaslarda gevşeme yapar ve sizi rahatlatır. Stres azaltan bu bitkiler genellikle çay olarak tüketilir. Stres yönetimi ve bazı sebeplerden dolayı yapılan araştırmalar sonucu bu bitkilerin sinir sistemine etki ederek yatıştırıcı etki gösterdiği üzerinde durulmuştur.

Beslenme düzenine dikkat etmenin dışında stres yönetimi için bu konudaki kişisel gelişim kitaplarını okuyabilir ve İstanbul İşletme Enstitüsünde online Stres Yönetimi Eğitimi ile bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yazar: Halil İleri

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!