AnasayfaBlogDökümhane Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Dökümhane Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

30 Temmuz 2021
Dökümhane Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

Dökümhane müdürü metalurji sektöründe faaliyette bulunan küçük ya da büyük ölçekli işletmelerin temel üretim alanı olan metal döküm sahasından sorumlu olana kişilere verilen addır. Bu kişiler aynı zamanda döküm sahasının yönetiminden de sorumlu tutulur. Demir çelik fabrikası, bakır, alüminyum gibi her türlü metal üzerinde faaliyette bulunan ve üretim yapan kurumlarda görev yapabilir.

Dökümhane müdürü; döküm, işleme, kaplama, montaj gibi alanlarda iş akışı sürekliliği sağlar. Çalışanların vardiyaları düzenler, üretimi arttırıcı tedbirler hakkında çalışmalar düzenler. Vardiya amirleri ve döküm operatörlerinin işe alım aşamasında önemli bir role sahiptir. İş imkanları oldukça geniştir. Sektörel büyümeler, dökümhane müdürlerine olan ihtiyacı da arttırdı.

Yazımızda dökümhane müdürü hakkında merak edilen tüm sorulara yanıtlar hazırladık. Dökümhane müdürü nedir? Dökümhane müdürü ne iş yapar? Dökümhane müdürü nasıl olunur? Birlikte inceleyelim.

Dökümhane Müdürü Nedir?

Dökümhane müdürü, metalurji sektöründe faaliyet gösterir. Çalışma alanı küçük ya da büyük ölçekli işletmelerde yer alan temel üretim yeri olan metal döküm sahasıdır. Bu sahadaki tüm süreçlerden sorumlu olan yöneticidir. Demir çelik fabrikaları başta olmak üzere oldukça geniş bir çalışma alanına sahiptir. Alüminyum gibi her türlü metal üzerinde çalışan ve üretim yapan işletmelerin dökümhanesini yönetmekten sorumludur. Döküm, işleme, kaplama, montaj gibi farklı bölümleri sahip olan işleyişte, sürekliliği sağlayan kişidir. Üretimi arttırıcı tedbirleri devreye alması gerekir. Vardiyaları düzenler, vardiya amirlerinin ve döküm/trim operatörlerinin işe alım aşamasında söz sahibidir.

Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin eğitimlerini tamamlaması gerekir. Üniversitelerin Metalurji Mühendisliği, Metalurji, Malzeme Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinden herhangi birini başarıyla tamamlayan kişiler, dökümhane müdürü olabilir. Tecrübe gerektiren bir iş alanıdır. Ancak döküm ocaklarında deneyim sahibi mühendisler tarafından yapılabilir. İş yaşamına başladığı yıllarda vardiya amiri olarak, ocaklarda görev alan mühendisler, belirli bir tecrübe ve deneyime sahip olduktan sonra dökümhane müdürlüğü yapma şansı elde edebilir. Aynı zamanda dökümhane müdürlerinin mesleki nitelikleri taşıması beklenir.

Dökümhane Müdürü Ne İş Yapar?

Dökümhane müdürü çalıştığı kurumun beklentilerine göre görev ve sorumluluklar üstlenir. Metal döküm sahasındaki işleyişten mesul olan dökümhane müdürünün görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Döküm ocaklarının yer aldığı alanda üretimden sorumlu olan kişidir.

 • Üretimi ve süreçleri sürdürülebilir şekilde işletmesi gerekir.

 • Üretim sürecinden sorumlu olan diğer metalurji mühendislerinin vardiyalarını iş birliği içinde belirlemelidir.

 • Düzenli olarak döküm ocaklarının azami verimle çalışması için planlamalar yapmalıdır.

 • Üretim esnasında kullanılan sarf malzemelerini raporlamalıdır.

 • Üretim kalite standartları hakkında planlama yapmalıdır.

 • Önlemler geliştirmeli ve gerekli durumlarda üst yönetime raporlamalıdır.

 • Makinelerden sorumlu olan makine mühendislerinin işe alım süreçlerini yönetmelidir.

 • Üretimi planlamalı ve üretim kalitesini arttırmalıdır.

 • Bakım ve onarım ile ilgili diğer birimlerle iş birliği içinde çalışmalıdır.

 • Enerjiden sorumlu olan elektrik mühendislerinin işe alımı ve çalışma durumunun belirlenmesinde aktif görev alır.

 • Teknisyenlerin, teknikerlerin ve döküm alanında görev alan tüm personelin eğitimi, gelişimi ile ilgilenmeli ve gerekirse güncel eğitim programları planlamalıdır.

Dökümhane Müdürü Maaşları

Dökümhane müdürü başta demir çelik fabrikası olmak üzere her türlü metal üzerinde faaliyet gösteren ve üretim yapan işletmelerde görev yapabilir. Döküm, işleme, kaplama, montaj gibi süreçlerde iş akışının sürekliliğini sağlamada rol oynar. Yönetici rolünün gereği iyi bir planlama yeteneği sergilemelidir. Zaman yönetimi konusunda hassas davranması gerekir. İş arama aşamasında sorun yaşamayan meslekler arasında yer alır. Dökümhane müdürlerinin temel olarak görevleri aynı olsa da çalıştıkları kuruma göre farklı sorumluluklar üstelenebilirler. Çalıştığı kuruma göre üstlendiği sorumluluklarda değişen dökümhane müdürlerinin maaşları da farklılık gösterir. Çalıştığı kurumun iş hacmi, kişinin eğitimi ve tecrübesi maaşını etkileyen faktörlerdir. Bir dökümhane müdürü ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • İş yaşamında müdürlük görevine yeni başlayan bir dökümhane müdürü 5.500 TL ile çalışmaya başlar.

 • Zamanla tecrübe ve deneyim sahibi olan bir dökümhane müdürü ortalama 6.500 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda uzun yıllar deneyim sahibi olan ve kendini geliştiren bir dökümhane müdürü ise 8.500 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.

Dökümhane Müdürü Nasıl Olunur?

Dökümhane müdürü olacak kişiler bu alana ilgi duyması gerekir. Kariyer yaşamını bu yönde geliştirmek isteyen kişilerin üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Metalurji Mühendisliği, Metalurji, Malzeme Mühendisliği ve Makine Mühendisliği gibi bölümlerinden başarıyla mezun olması gerekir. Lise ya da dengi okullardan mezun olduktan sonra öğrenciler üniversite sınavına girer. Üniversite sınavının sayısal bölümünden yeterli puanı elde eden öğrenciler tercih döneminde 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümleri için tercih yaparlar. Bazı üniversitelerde 1 yıl hazırlık eğitimi almak gerekebilir. Böyle bir durumda eğitim süresi 5 yıla uzar. Tercih sonuçları açıklandıktan sonra öğrenci puanının yeterli olduğu ve tercih ettiği üniversitenin mühendislik fakültesinde eğitim göremeye başlar. Eğitimini başarıyla tamamlayan kişiler mühendislik diploması almayı hak eder.

Dökümhane müdürü olarak çalışmak için ilgili işletmelerde tecrübe sahibi olma şartı aranır. Daha önceki yıllarda vardiya amiri olarak döküm ocaklarında görev alan mühendisler, belirli bir deneyime erişmesinin ardından dökümhane müdürlüğü yapma imkanına sahip olur. Başarı için eğitim tek başarı yeterli görülmez aynı zamanda kişinin bazı mesleki özellikleri de taşıması gerekir. Bu özellikler başarıya ulaşmayı hızlandırır. Dökümhane müdürü hangi özelliklere sahip olmalıdır.

 • Analizlerinde dikkatli olmalı çalışmalarında detaycı yaklaşımlar sergilemesi gerekir.

 • Yönetim ve liderlik becerisi sergilemesi oldukça önemlidir.

 • Teknik becerilere sahip olan kişiler bu alanda daha başarılı olur.

 • Takım çalışmasına yatkınlık göstermeleri gerekir. Bireysel çalışmalar kadar takım çalışması içinde olurlar.

 • Sayısal derslere ilgi duymaları ve başarılı olmaları, analitik düşünme becerisine sahip olmaları gerekir.

 • Etkili iletişim becerisi sergilemeleri mesleklerinin önemli gereklerinden biridir.

 • Yabancı dil bilen adaylar işverenler tarafından daha çok tercih edilir. Özellikle İngilizce bilmeleri beklenir.

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü tamamlamış olması ya da tecil ettirmiş olması gerekir.

Dökümhane müdürü Dökümhane müdürü nedir Dökümhane müdürü ne iş yapar Dökümhane müdürü maaşları Dökümhane müdürü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Döküm Bölümü (MYO) Nedir?
Bölümler

Döküm Bölümü (MYO) Nedir?

14 Şubat 2021
Meslek Hastalığı Nedir?
İş Hayatı

Meslek Hastalığı Nedir?

26 Haziran 2020
İş Güvenliği Donanımları
İş Güvenliği

İş Güvenliği Donanımları

05 Temmuz 2019