Close
Mobil Menu Bars

Doğru Mülakata Doğru Aday

09 Ocak 2019, 2063 defa okundu.
Doğru Mülakata Doğru Aday
Doğru Mülakata Doğru Aday

Ülkemizde bir çok şirkette doğru yönetilmediğini düşündüğüm bir bölümdür "İnsan Kaynakları". "Neden?" diye soracak olursanız, en önemli aşamalarından biri olan mülakat süreçlerinde bir çok şirkette ciddi krizler yaşanmaktadır.

İnsan Kaynakları Alanında İş İlanları Nasıl Verilmelidir?

Bir ilan veriliyor fakat ilan kriterleri aranılan pozisyonun ya çok üzerinde, ya çok altında kalıyor. Ortası yok desem yeridir!

İnsan kaynaklarında "İşe Alım Uzmanı" veya direkt "İnsan Kaynakları yöneticisi" olarak görev alan yöneticiler, genellikle aday seçme sürecinde aday davetlerini asistan veya uzman yardımcısı olarak görev alan kişilere yaptırıyor. Davet edilen adayların CV'lerini de incelemedikleri için iş görüşmesi esnasında tüm açıklar ortaya çıkıyor. Hatta daha da enteresan bir durum söz konusu ki; bazen adayların ikamet adresine bile bakmadan mülakat daveti oluşturuluyor. Bu yüzden "bu mesleği yapmayı bilmiyorsanız, bu mesleği yapmayın" demekten kendimizi alamıyoruz.

İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimine Katılın

İş İlanı Vermeden Önce

İş tanımı yazın ve iş analizinizi oluşturun (hangi pozisyona/nasıl bir aday aradığınızı) belirleyin. Görev alacak kişinin sorumluluklarını ve iş tanımını belirleyin. İş analizi ve iş tanımlarınızı oluşturduktan sonra ilanlarınızı kariyer portallarında paylaşıma açın.

CV İnceleme Sürecinde

cv inceleme, insan kaynakları, iş mülakatı

Belirlediğiniz iş analizi ve iş tanımınıza birebir uyduğuna emin olduğunuz adayları mülakata davet edin. Mülakat yapmış olmak için adayları mülakata davet etmeyin. Unutmamalısınız ki iş arama sürecindeki adaylar için "her 1 mülakat, bir umut ışığıdır". Bu iş ahlakı ve vicdanla hareket etmelisiniz. Bu işin en önemli kısımlarından biri de şirketinize yakın veya ulaşımı kolay olabilecek lokasyondaki adaylarla görüşmelisiniz. Adayı dünyanın bir ucundan davet edip "ama lokasyonunuz uzak" demek, karşıdaki kişinin hem zamanını çalmak, hem onunla adeta dalga geçmektir. Bu vicdanen de, mesleki olarak da etik ve ahlaki bir davranış değildir.

Lokasyon problemini atlattığınıza göre, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşama insan kaynaklarında 3D Kuralı dediğimiz (Doğru İşe, Doğru Zamanda, Doğru Personel) dir. Oluşturduğunuz iş tanımı-iş analizine göre uygun olan adayları mülakata davet etmelisiniz. Aday mülakata geldikten sonra "ama siz bu işi daha önce yapmamışsınız" / "bu birimde daha önce çalışmamışsınız"...gibi cümleler kurmak dikkatsiz ve mesleğinin bilincinde olmayan bir ik yöneticisi izlenimi yaratacaktır. Bu izlenimi yaratmayı hiç birimiz istemeyiz.

Mülakat Süreci Nasıl Olmalıdır

iş görüşmesi, mülakat, insan kaynakları

Mülakatta sorulan sorulara yönelik ayrı bir konu başlığı açılsa, sayfalarca yorum yapabiliriz. Klasik mülakat sorularından sıyrılıp kendimizi biraz aşmamız gerektiğine inanıyorum.

  • Kendinizi tanıtın
  • Daha önce hangi firmalarda görev aldınız
  • Neden ayrıldınız?

Şu klasik sorulardan vazgeçmemizin zamanı geldi diye düşünüyorum. Bu tarz soruların yerine;

  • Hangi sosyal sorumluluk projelerinde görev alıyorsunuz?
  • Hangi sporla ilgileniyorsunuz?
  • Bize daha önce uyguladığınız bir projenizden bahsedebilir misiniz?
  • En son okuduğunuz kitap ve içeriğinden biraz bahsedebilir misiniz?
  • Mesleğinizde X vaka durumu ile karşılaşsanız çözüm yollarınız neler olurdu?
  • Okuduğunuz takip ettiğiniz bir bilim insanı var mı?

Gibi sorular sorarak kişinin biraz da psikolojik ve sosyal hayatı hakkında bilgi edinmeye çalışın. Ne zaman bu sorularla mülakat gerçekleştirmeye başlarsak, o zaman gelişmeye ve bir adım öteye gitmeye başlayacağız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Arel Üniversitesinde "İnsan Kaynakları" ve İstanbul Üniversitesinde İşletme eğitimi aldı. Uzun süredir İK alanında çalışmaktadır. Mülakat, kariyer ve diğer İK süreçleriyle ilgili blog yazıları yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 4,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Seda Neli
Seda Neli
12 Eylül 2020
4.0

Başarılı...