AnasayfaBlogDjango İle Neler Yapılabilir?
Yazılımlar

Django İle Neler Yapılabilir?

26 Temmuz 2021
Django İle Neler Yapılabilir?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi, birbirinden farklı uygulama ve yazılımı da beraberinde getirir. Dijital çağın gereklilikleri, web alanındaki gelişmeleri hızlandırır. Çeşitli yazılım ve uygulamalar, iş ve özel hayatın hızlı bir şekilde akmasına yardımcı olur. Django profesyonel web siteleri oluşturmanızı sağlar. Kullanışlı, bakımı kolay ve güvenli internet siteleri yaratmanıza destek olur. Gelişime açık olan bu mimari, işlevsel yapısı sayesinde sıklıkla tercih edilir. Django yolculuğu 2003 ile 2005 yılları arasında alanında uzman bir ekip ile başladı. Haber içerikli web siteleri oluşturan bu takım, sayfaların çalışma sisteminden de sorumlu oldular.

2005 yılında açık kaynak kodlu bir proje olarak duyuruldu. Django, açık kaynaklı bir Python web framework yapısı olup web geliştirme uygulamaları arasında yer alır. İçerisinde hazır bir altyapı bulunduran Django, uygulama mantığı ile çalışır. Projeler uygulamalara bölünüp ayrı ayrı kodlar yazıldıktan sonra birleştirilir. Django, kullanıcıların görmediği Backend yani Arkayüz için programlama yapabileceğiniz geniş bir framework'dür. Sistemin mimarisini, veritabanını ve sunucusunu ayarlayarak verimli bir çalışma imkanı sunar. Django, güçlendirilmiş yerleşik güvenlikli özellikleri ile hızlı gelişimi destekler. Django Software Foundation, bu mimarinin gelişimini devam ettirir. Bu dijital çağda, Django'yu öğrenmek, bilişim sektörüne ilgi duyanlara faydalı olabilir.

Django Nedir?

Python dili ile yazılan özgür ve açık kaynak kodlu bir web uygulama iskeletidir. Web sayfasını geliştirmeyi ve hızlandırmayı hedefler. BSD ile lisanslandırılan yüksek seviyeli bir web çatısıdır. Kolay bir şekilde kurulan ve kullanılan Django, detaylı hata raporu sayfaları ve sunduğu arayüz ile diğer frameworklerden ayrılır. Karmaşık bir yapıya sahip olan web uygulamalarının rahatlıkla kullanılmasını sağlar. MTV yapısında olan Django, yazılım deneyimi olan kişilerin kolaylıkla kavrayabileceği bir yapıdır.

Bir web sitesinde; üye olma, üye girişi ve çıkışı, yönetim paneli, formlar, dosyaları yüklemek için butonlar eklemenizi sağlar. Hazır şablonlar ile web sayfalarının kurulumunu kolay bir hale getirir. İdeal tasarıma ulaşmanızı sağlayan Django'nun amacı, geliştiricilerin yeni bileşen grupları bulmakla zaman kaybetmesini önlemektir. Fonksiyonelliği ile benzerlerinden ayrılan bu framework, olası zorlukları ortadan kaldırır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanmasına destek olur. Geliştiricilerin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırır.

Django'nun Özellikleri Nelerdir?

2005 yılından itibaren gelişimini sürdüren Django, birçok güncelleme ile yenilenmiştir. Güvenlik açıklarını kapatmaya devam etmektedir. Django'nun öne çıkan özellikleri arasında; yeni sorunlara engel olmak, yazılım çatılarını iyileştirmek ve diğer frameworkler ile değiştirmek ilk sırada yer alır. Django'nun özellikleri şöyle;

 • Django framework, çevrimiçi kullanıcılara hitap eden bir geliştiricidir. Şablon, sanal kütüphane, Uygulama Programlama Arayüzüne sahiptir. Django ile uygulamalar düşük maliyetlere geliştirilerek kullanıcılara avantaj sağlar.

 • Dünyanın en çok kullanılan programlama dillerinden biri olan Python sayesinde işlevselliğini gözler önüne serer. Ücretsiz ve açık kaynak kod özellikleri ile geliştiricilerin ihtiyaçlarına odaklanır. Django built-it kullanıcı modeline sahiptir.

 • Windows, Mac ve Linux gibi tüm işletim sistemlerinde çalışır. Geliştiriciler ile Nesne ve İlişki Eşleştirici veritabanının arasında bulunan özel katman ile uygulamaların büyük veritabanlarına taşınmasına yardımcı olur.

 • Django, dokümantasyonları ile gerçek uygulamaların geliştirilmesini sağlar.

 • Django uygulamaları dağıtılırken bulut teknolojisi tek komut ile yetkili geliştirici tarafından yönetilir.

 • Django, içerisinde şablon katmanları bulundurur. Tüm katmanların güvenliği görüntülenir.

 • Yerelleştirme, optimizasyon ve yüksek performans hizmetleri sunar.

 • Coğrafi çerçeveler yaparak web uygulamalarının geliştirilmesini sağlar.

 • Web sayfası tasarımı yaparken ihtiyaç duyulan tüm işlevleri barındırır.

 • Log, URL, güçlü cache ve statik dosya yönetimi sunar.

 • Nginx, Apache, Gunicorn ve WSGI gibi çeşitli sunucular ile çalışılmasına yardımcı olur.

 • Django, bazı kurallara sahip olan yazılım kuruluşları tarafından yönetildiği için iyi bir topluluk yönetimi yapar.

 • Her kod satırında en iyi verimi hedeflediği için kendini tekrar etmemektedir. 

Django İle Neler Yapılabilir?

Aktif bir topluluk tarafından detaylı bir şekilde test edilen Django, web framework yapısını destekler. Ortalama 10.000'den fazla özellik sunar. Uzun süredir kullanılan Django, hızlı ve pratik bir yazılım mimarisidir. Özellikleri ve işlevselliği sayesinde internette birçok alanda tercih edilir. Django ile yapılanlar aşağıda yer almaktadır:

 • SQL kullanmadan, veri modelinin tamamını Python'da oluşturmanıza imkan tanır. Django; MySQL ve JSON ile ilgili işlevleri destekler. Veritabanı tabloları, Python sınıfları haline gelir. Web uygulamaları, modeller aracılığı ile verileri yönetir. Oluşturma, okuma, güncelleme ve silme işlevselliği, Httpresponse, siteler arası komut dosyası oluşturma ve kullanıcı yönetimi yetenekleri sunar. Veritabanına bağlanarak uygulamanızı eşsiz kılmanıza destek olur.

 • Django şablon dili ile dinamik bir HTML üretir. MVC ile statik metin görüntüleyen bir şablon oluşturabilirsiniz.

 • Django, uygulama ve kullanıcıları korumaya yardımcı özellikler sunar. Kötü amaçlı komutları yeniden yorumlayıp SQL enjeksiyonuna karşı koruma sağlar. Zarar vermek isteyen kullanıcıların yetkilileri taklit etmesini engeller.

Her geçen gün kullanımı daha da artan Django, birbirinden farklı amaçlara hitap eden internet sayfalarının tasarımında kullanılır. E-ticaret, blog ve forum gibi sayısız sayfa yaratabilirsiniz. Django ile yapılan web siteleri şöyle;

 • Instagram,

 • Mozilla,

 • Pinterest,

 • National Geographic,

 • MacArthur Foundation,

 • Open Stack,

 • Disqus,

 • Open Knowledge Foundation,

 • NASA,

 • Spotify,

 • Knight Foundation.

Django Neden Popüler Oldu?

Günümüzde, en popüler olan yazılım dillerinden biri olan Django, fonksiyonları ile geniş bir kitleye hitap eder. Hızlı, modüler, güvenli olması ile birlikte geliştirme ortamı sağlaması da web-application framework'ü olduğunu kanıtlar. Açık veriyi destekleyip kendi içerisinde özelleştirilip geliştirilebilir. Esnek ve ölçeklendirilebilir yapısı, basit bir kullanımı olduğunu vurgular. Siteler arası komut dosyası oluşturmanızı sağlayan bu mimari yapı; çok sayıda kullanıcıyı yönetme, API, kullanıcı kimlik doğrulaması gibi karmaşık özellikleri işler.

3 katman üzerinde tasarlanan sistem, veritabanı işlemlerinizde sayısız fayda sağlar. Data erişim katmanı verileri, taslak katmanı kullanıcı arayüz modellerini, kontrol katmanı da data ve taslak katmanı arasında bulunan etkileşimi kontrol eder. Django, işlevsel özellikleri sayesinde popülerliğini korur.

Django'nun Avantajları Nelerdir?

Yazılım sektöründe çalışanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yapıdır. Gerek özellikleri gerekse de pratikliği ile sayısız avantaj sunar. Django'nun avantajları;

 • Hızlı ve sabit yapısına bağlı olarak; Rapid Application Development ve DRY felsefelerini benimser. 

 • Çok Dilde Destek; yerleşik uluslararasılaştırma sistemi ile birden fazla dilli web sitelerini geliştirme imkanı sunar.

 • Yönetim; idari faaliyetler için hazır bir kullanıcı arayüzü sunar.

 • Çerçeve Desteği; Ajax, RSS, Önbelleğe alma gibi çerçeveler için yerleşik bir desteği bulunur. 

Django İle Neler Yapılabilir Django nedir Django ne işe yarar Django'nun Özellikleri Nelerdir
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Python İle Neler Yapılabilir?
Bilişim

Python İle Neler Yapılabilir?

20 Eylül 2021
Python Öğrenmek Neden Kolay
Yazılımlar

Python Öğrenmek Neden Kolay

07 Eylül 2021
Python nedir?
Teknoloji

Python Programlama Nedir?

29 Ocak 2021
Python Kurulumu Nasıl Yapılır?
Yazılımlar

Python Kurulumu Nasıl Yapılır?

08 Eylül 2021
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
12050