AnasayfaBlogURL Nedir? URL Açılımı Nedir?
Nedir?

URL Nedir? URL Açılımı Nedir?

09 Ocak 2020
URL Nedir?

İnternetin gelişimi ile birlikte bu ortamda bilgi paylaşımı ve etkileşim yapabilme imkanları genişlemiştir. İnternet üzerinde var olabilmek için bireylerin, firmaların, çeşitli toplulukların tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi kendilerine ait bir alana sahip olmaları gerekmektedir. Sanal ortamlarda kendine ait alan oluşturmak ve diğer kişilerin bu alanlara ulaşabilmesi için URL kullanılır. Web sitelerinin bu alanlarının her biri ayrı bir URL’ye denk gelir.

URL’ler sunucuların bilgisayarlar ile bağlantı kurmak için kullandığı IP adreslerini değiştirir. Karmaşık sayılardan oluşan IP adreslerini insanların daha kolay anlayabileceği metinler haline dönüştürür. Bununla birlikte web sitelerinin dosya yapıları da URL tarafından belirlenir. Yapısı bir protokol, bir yol ve domain adından oluşur.

Protokol, internet sitelerine ulaşmak için kullanılan tarayıcıların, ulaşılmak istenen kaynak hakkında bilgi alması için gerekir. Protokol standardı olarak http:// ya da https:// kullanılır. Farklı olarak ftp: ve mailto: gibi kullanımları da vardır. Ftp: dosya aktarımları için, mailto: mail istemcileri için kullanılmaktadır. Domain adları, bir web sitesi adresinin insanlar tarafından okunabilen ve anlaşılır olan kısmıdır. Bu nedenle web sitelerinin kolay ulaşılabilir olması için domain adı seçme konusunda dikkatli davranılmalıdır. Kısa ve akılda kalıcı isimler tercih edilmelidir.

URL bu özelliklerin dışında web sitelerinde bulunan bazı klasörleri de içerir. Web sitesinin içindeki verileri taşır. Bunlara alt klasörler de dahildir. Sitelere ulaşan kişilerin tıklama istatistikleri ya da oluşturdukları kullanıcı hesaplarına ait ID bilgileri gibi depolanabilir veriler URL parametrelerine dahildir.

URL Ne Demek?

Genel bir anlam olarak URL, internet üzerindeki web sitelerinin adreslerine verilen isimdir. İsmin açılımı “Uniform Resource Locator” şeklindedir. Türkçe karşılığı ise “Tekdüzen Kaynak Bulucu” anlamına gelir. Bu kaynak bulucular ile internet üzerinde aranan tüm sitelere erişebilmek mümkündür. Her internet sitesinin kendisine ait ve özel bir adresi bulunmaktadır. URL bu özel adreslerin sunucular ile iletişim kurması ve internet sitesindeki verilere ulaşılabilmesi için çalışır. Kaynak belirtmenin yanında kullanılan protokollerden kaynakların nasıl alınacağını da belirtmektedir. URL temel biçimi: protokol://sub-domain.domain-adı.domain-uzantısı.ülke-uzantısı/dosya-uzantısı şeklindedir. Bu biçimde maksimum karakter sınırı 2083 tür. Örnek göstermek gerekirse, http://www.ienstitü.com bir URL’dir.

Bu temel biçimin içerisinde bulunan kısımların ayrı ayrı işlevleri vardır. İlk kısımdaki protokolün görevi, sunucu ile adres arasında bağlantı kurarak alışverişin ve iletişimin saplanmasıdır. İkinci kısımda yer alan domain internet sitelerinin alan adlarını oluşturmaktadır. Bilindiği gibi her sitenin kendisine ait bir alan adı yani ismi bulunmaktadır. Bu isimler genellikle sitenin içeriğinin ilgili olduğu kelimeler seçilerek oluşturulmaktadır. Ticari amaçlı siteler ya da bireysel kullanım için açılan blog vb. sitelerde kullanılan isimler, ulaşılmak istenilen insan gruplarına yönelik olarak belirlenmektedir. Bu sayede URL’nin ulaşılabilirliği arttırılmaktadır.

Domainden sonra com, net gibi uzantıların yer aldığı kısım gelmektedir. Sitelerin büyüklüklerine ve ait oldukları kurum ya da kuruluşlara göre bu uzantılar kullanılır. Devlet kurumları genellikle gov uzantısını kullanmaktadır. Büyük sermayelere sahip ve şirketleşmiş ticari siteler genellikle com uzantısı kullanarak prestijlerini göstermektedir. Eğitim kurumları ise edu uzantısını kullanmaktadır. En sonda yer alan ve dosya uzantılarını içeren kısım ise site içerisinde yer alan bölümleri ifade eder. Kullanıcının o an eriştiği site bölümünün adı bu kısımda yer almaktadır. Bölümler arasında geçiş yapıldığında son kısımdaki ifade de değişiklik göstermektedir. Tüm bu kısımlar bir araya geldiğinde ise tam bir URL meydana getirmektedir.

URL Adresi Nedir?

İnternet ortamında var olmak için bu alanda ayrılmış bir yere sahip olmak gerekir. Bu yerin alınabilmesi için genellikle ücret ödeyerek sunucular üzerinden alan alınmaktadır. Alınan bu alanların içerisine faaliyet gösterecek internet sitesine ait dosyaları yükleyerek, kullanıcıların bu alana erişip paylaşılan bilgilere ulaşması hedeflenir. Böylece, gerçek dünyada fiziksel olarak elde edilmiş bir yerin adresinin bulunması gibi, benzer şekilde sanal internet ortamında bir adrese sahip olunur. URL adresi, ulaşılmak istenen bu alanlara kişilerin ulaşabilmesi için kullandıkları adresi ifade eder.

İnsanlar alışveriş yapmak için şehirlerin merkezlerinde bulunan çarşılara giderek çeşitli adreslerde bulunan mağazaları kullanmaktadır. Fiziksel olarak var olan mağazalar içerisinde kendilerine uygun ürünleri inceleyerek satın almaktadır. İnternetin gelişimi ile fiziksel ortamda bulunan bu mağazaların sahibi olan firmalar, dijital pazarlama için kendi sanal mağazalarını açmışlardır. İnsanların bu sanal mağazalara ulaşmasını sağlamak için de URL adresleri kullanılmaktadır.

İnternet sitelerinin tıklanma sayılarının yüksek olabilmesi için URL adreslerinin insanlar tarafından kolay ulaşılabilen ve akılda kalıcılığı yüksek adresler olması gerekir. Bu yüzden internet sitesinin alakalı olduğu alanla ilgili bir adrese sahip olması önemlidir. Bunun için arama motorlarında bulunma oranlarını arttırmayı hedefleyen SEO tekniklerine uygun adresler seçmek gerekir.

SEO Uyumlu URL Nasıl Olmalı?

SEO uyumuna dikkat edilerek hazırlanan URL, internet sitesinin tam olarak ne ile ilgili olduğunu kullanıcılara bildirerek hedef kitleye ulaşmak konusunda başarı sağlar. Aynı zamanda arama motorlarında üst sıralarda yer alma olasılığını arttırarak bir konu hakkında rastgele arama yapan kullanıcıların siteye ulaşmalarını sağlar. Böylece tıklanma oranlarını arttırır.

SEO uyumunu sağlamak için ilgili alan ile alakalı anahtar kelimeler önemlidir. URL adresi anahtar kelime içericek şekilde alınırsa sitenin arama motorlarında görünürlüğü arttırılabilir. Fakat URL’de bu fayda çok fazla değildir. Eğer alan adının bütünlüğünü bozuyorsa anahtar kelime kullanılmamalıdır.

İyi bir şekilde belirlenmiş URL, kullanıcılar tarafından diğer internet sitelerinde daha fazla link bağlantısı alabilir. Doğru ve anlaşılır bir bütünlüğe sahip olan adresler, sosyal medya gibi alanlarda paylaşılırken düzenleme yapılmasını gerektirmez. Diğer kullanıcılar adresi gördüğünde daha kolay okuyabilir. Böylece kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılır, tıklanma oranları artar ve internet sitesinin popülerliğine katkı sağlar.

SEO ile uyum sağlayacak iyi bir URL için:

  • Domain adı mümkün olduğunca sade ve anlaşılır kelimelerden seçilmelidir. Adın basit olduğu kadar ilgi çekici ve insanların zihninde yer edebilecek bir niteliğe sahip olması gerekir. İnsanlar tarafından sıklıkla kullanılan kelimeler tercih edilmelidir. Doğru belirlenmiş URL, sıralama sonuçlarında iyi sonuçlar elde edebilmek için ön şartı oluşturur.

  • İnternet sitesinin içeriği ile adresin adı birbiriyle uyumlu olmalıdır. Kullanıcılar web adresini gördüklerinde o sitede neleri bulabileceklerini anlayabilmelidir. Sadece URL’yi gören bir kullanıcı siteye girmeye karar verebilmelidir.

  • İnternet sitesinin hizmet vereceği bölgeye ve o bölgede yaşayan insanların kültürlerine uygun adreslerin seçilmesi gerekir. Farklı kültürlere ait kelimelerin tercih edilmesi hem aranma oranlarını hem de tercih edilme istatistiklerini olumsuz etkileyebilir.

  • İnternet sitesinin adında birden fazla kelime kullanılıyorsa daha iyi bir okuma deneyimi oluşturmak için kelimeleri ayırırken tire (-) işareti kullanılmalıdır. Boşluk bırakılmamalı ya da başka bir karakter kullanılmamalıdır. Yine de iyi bir SEO uyumu için ayrım kullanılmadan yalın durumdaki isimler tercih edilmelidir.

  • URL adresi belirlenirken küçük harf kullanımına dikkat edilmelidir. Büyük harf kullanıldığında aynı kelimeler yineleme olarak algılanarak büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bir sitenin elde edeceği trafik sırf büyük harf kullanılması nedeniyle kaybedilebilmektedir.

  • İçerik izlemesi ve çoğaltma gibi sorunlar ile karşılaşmamak için URL parametreleri kullanımından kaçınmak gerekir.

url url adresi url nedir url ne demek seo uyumlu url url açılımı
Cem Taşdöğen
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
800209
Bootstrap Eğitimi
5
(3)

Bootstrap Eğitimi

40 Konu10 Saat
Volkan AsildeveciVolkan Asildeveci
550209