AnasayfaBlogURL Nedir? URL Açılımı Nedir?
Nedir?

URL Nedir? URL Açılımı Nedir?

09 Ocak 2020
Bu görüntü bir web sayfasının yakın çekim görüntüsüdür. Web sayfası oldukça karmaşık görünmektedir ve sayfada birden fazla öğe görülebilmektedir. Görüntünün sol üst kısmında mavi beyaz bir küre var, ancak biraz bulanık ve seçilmesi zor. Sayfanın ortasında birden fazla metin kutusunun, açılır menülerin ve diğer etkileşimli öğelerin bulunduğu bir bölüm yer alıyor. Sağ üst köşede bir arama simgesi de dahil olmak üzere birkaç simge de görülebiliyor. Sayfanın tamamı beyaz bir arka plana sahip ve metnin çoğunluğu siyah. Web sayfası, profesyonel bir görünüm kazandıran ince siyah bir kenarlıkla çevrelenmiştir. Genel olarak, bu görüntü karmaşık bir web sayfasının yakın çekimidir.
URL DetaylarıYararlarıÖrnekler
URL’nin açılımı 'Uniform Resource Locator'dır.Web sitelerinin adreslerini belirtir ve internet üzerindeki kaynaklara ulaşmayı sağlar.http://www.example.com
URL, protokol, yol ve domain adı olmak üzere üç bölümden oluşur.URL yapısı, web sitelerinin dosya yapısını ve erişim yollarını belirler.https://www.example.com/path/to/file
Protokol, web sitelerine ulaşmayı sağlar. Standart olarak http:// ya da https:// kullanılır.URL’nin protokol kısmı, kaynakların nasıl alınacağını belirler.http://
Domain adı, web sitesi adresinin insan tarafından okunabilir ve anlaşılır kısmıdır.Kısa ve akılda kalıcı domain adları, web sitelerinin daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlar.www.example.com
URL, web sitelerindeki klasörleri ve alt klasörleri içerir.Kullanıcılar, URL’leri kullanarak web sitesinin belirli bölümlerine direkt olarak erişebilirler.www.example.com/blog
URL adresleri, web sitelerinin sunucularda tutulmasını sağlar.URL adresleri, dijital pazarlamada ve internete bağlı bilgi paylaşımında önemli bir rol oynar.www.example.com/shop
FTP ve mailto: gibi farklı protokollerin kullanımı da mevcuttur.Farklı protokoller; dosya aktarımı, e-posta istemcileri ve diğer işlemler için kullanılır.ftp://www.example.com, mailto:user@example.com
Domainden sonra gelen uzantılar, sitenin türünü belirler. Örneğin, .com ticari siteler için, .gov hükümet siteleri için kullanılır.Bu uzantılar, siteyi tanımlar ve siteye olan güveni artırır.www.example.com, www.example.gov
URL’nin son kısmında bulunan dosya uzantısı, site içerisindeki belirli bir bölümü veya sayfayı ifade eder.Kullanıcının o an eriştiği site bölümünün adı bu kısımda yer alır. Bölümler arasında geçiş yapıldığında bu kısım değişir.www.example.com/blog.html, www.example.com/shop.html
Bir URL adresi, tarayıcıya hangi protokolü kullanacağını, hangi IP adresine erişeceğini ve hangi dosyanın veya sayfanın talep edildiğini belirtir.URL adresleri, internet üzerindeki bilgiye hızlı ve etkin şekilde erişim sağlar.http://www.example.com/index.html

İnternetin gelişimi ile birlikte bu ortamda bilgi paylaşımı ve etkileşim yapabilme imkanları genişlemiştir. İnternet üzerinde var olabilmek için bireylerin, firmaların, çeşitli toplulukların tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi kendilerine ait bir alana sahip olmaları gerekmektedir. Sanal ortamlarda kendine ait alan oluşturmak ve diğer kişilerin bu alanlara ulaşabilmesi için URL kullanılır. Web sitelerinin bu alanlarının her biri ayrı bir URL’ye denk gelir.

URL’ler sunucuların bilgisayarlar ile bağlantı kurmak için kullandığı IP adreslerini değiştirir. Karmaşık sayılardan oluşan IP adreslerini insanların daha kolay anlayabileceği metinler haline dönüştürür. Bununla birlikte web sitelerinin dosya yapıları da URL tarafından belirlenir. Yapısı bir protokol, bir yol ve domain adından oluşur.

Protokol, internet sitelerine ulaşmak için kullanılan tarayıcıların, ulaşılmak istenen kaynak hakkında bilgi alması için gerekir. Protokol standardı olarak http:// ya da https:// kullanılır. Farklı olarak ftp: ve mailto: gibi kullanımları da vardır. Ftp: dosya aktarımları için, mailto: mail istemcileri için kullanılmaktadır. Domain adları, bir web sitesi adresinin insanlar tarafından okunabilen ve anlaşılır olan kısmıdır. Bu nedenle web sitelerinin kolay ulaşılabilir olması için domain adı seçme konusunda dikkatli davranılmalıdır. Kısa ve akılda kalıcı isimler tercih edilmelidir.

URL bu özelliklerin dışında web sitelerinde bulunan bazı klasörleri de içerir. Web sitesinin içindeki verileri taşır. Bunlara alt klasörler de dahildir. Sitelere ulaşan kişilerin tıklama istatistikleri ya da oluşturdukları kullanıcı hesaplarına ait ID bilgileri gibi depolanabilir veriler URL parametrelerine dahildir.

URL Ne Demek?

Genel bir anlam olarak URL, internet üzerindeki web sitelerinin adreslerine verilen isimdir. İsmin açılımı “Uniform Resource Locator” şeklindedir. Türkçe karşılığı ise “Tekdüzen Kaynak Bulucu” anlamına gelir. Bu kaynak bulucular ile internet üzerinde aranan tüm sitelere erişebilmek mümkündür. Her internet sitesinin kendisine ait ve özel bir adresi bulunmaktadır.

URL bu özel adreslerin sunucular ile iletişim kurması ve internet sitesindeki verilere ulaşılabilmesi için çalışır. Kaynak belirtmenin yanında kullanılan protokollerden kaynakların nasıl alınacağını da belirtmektedir. URL temel biçimi: protokol://sub-domain.domain-adı.domain-uzantısı.ülke-uzantısı/dosya-uzantısı şeklindedir. Bu biçimde maksimum karakter sınırı 2083 tür.

Bu temel biçimin içerisinde bulunan kısımların ayrı ayrı işlevleri vardır. İlk kısımdaki protokolün görevi, sunucu ile adres arasında bağlantı kurarak alışverişin ve iletişimin saplanmasıdır. İkinci kısımda yer alan domain internet sitelerinin alan adlarını oluşturmaktadır. Bilindiği gibi her sitenin kendisine ait bir alan adı yani ismi bulunmaktadır.

Bu isimler genellikle sitenin içeriğinin ilgili olduğu kelimeler seçilerek oluşturulmaktadır. Ticari amaçlı siteler ya da bireysel kullanım için açılan blog vb. sitelerde kullanılan isimler, ulaşılmak istenilen insan gruplarına yönelik olarak belirlenmektedir. Bu sayede URL’nin ulaşılabilirliği arttırılmaktadır.

Domainden sonra com, net gibi uzantıların yer aldığı kısım gelmektedir. Sitelerin büyüklüklerine ve ait oldukları kurum ya da kuruluşlara göre bu uzantılar kullanılır. Devlet kurumları genellikle gov uzantısını kullanmaktadır. Büyük sermayelere sahip ve şirketleşmiş ticari siteler genellikle com uzantısı kullanarak prestijlerini göstermektedir.

Eğitim kurumları ise edu uzantısını kullanmaktadır. En sonda yer alan ve dosya uzantılarını içeren kısım ise site içerisinde yer alan bölümleri ifade eder. Kullanıcının o an eriştiği site bölümünün adı bu kısımda yer almaktadır. Bölümler arasında geçiş yapıldığında son kısımdaki ifade de değişiklik göstermektedir. Tüm bu kısımlar bir araya geldiğinde ise tam bir URL meydana getirmektedir.

URL Adresi Nedir?

İnternet ortamında var olmak için bu alanda ayrılmış bir yere sahip olmak gerekir. Bu yerin alınabilmesi için genellikle ücret ödeyerek sunucular üzerinden alan alınmaktadır. Alınan bu alanların içerisine faaliyet gösterecek internet sitesine ait dosyaları yükleyerek, kullanıcıların bu alana erişip paylaşılan bilgilere ulaşması hedeflenir.

Böylece, gerçek dünyada fiziksel olarak elde edilmiş bir yerin adresinin bulunması gibi, benzer şekilde sanal internet ortamında bir adrese sahip olunur. URL adresi, ulaşılmak istenen bu alanlara kişilerin ulaşabilmesi için kullandıkları adresi ifade eder.

İnsanlar alışveriş yapmak için şehirlerin merkezlerinde bulunan çarşılara giderek çeşitli adreslerde bulunan mağazaları kullanmaktadır. Fiziksel olarak var olan mağazalar içerisinde kendilerine uygun ürünleri inceleyerek satın almaktadır.

İnternetin gelişimi ile fiziksel ortamda bulunan bu mağazaların sahibi olan firmalar, dijital pazarlama için kendi sanal mağazalarını açmışlardır. İnsanların bu sanal mağazalara ulaşmasını sağlamak için de URL adresleri kullanılmaktadır.

İnternet sitelerinin tıklanma sayılarının yüksek olabilmesi için URL adreslerinin insanlar tarafından kolay ulaşılabilen ve akılda kalıcılığı yüksek adresler olması gerekir. Bu yüzden internet sitesinin alakalı olduğu alanla ilgili bir adrese sahip olması önemlidir. Bunun için arama motorlarında bulunma oranlarını arttırmayı hedefleyen SEO tekniklerine uygun adresler seçmek gerekir.

SEO Uyumlu URL Nasıl Olmalı?

SEO uyumuna dikkat edilerek hazırlanan URL, internet sitesinin tam olarak ne ile ilgili olduğunu kullanıcılara bildirerek hedef kitleye ulaşmak konusunda başarı sağlar. Aynı zamanda arama motorlarında üst sıralarda yer alma olasılığını arttırarak bir konu hakkında rastgele arama yapan kullanıcıların siteye ulaşmalarını sağlar. Böylece tıklanma oranlarını arttırır.

SEO uyumunu sağlamak için ilgili alan ile alakalı anahtar kelimeler önemlidir. URL adresi anahtar kelime içericek şekilde alınırsa sitenin arama motorlarında görünürlüğü arttırılabilir. Fakat URL’de bu fayda çok fazla değildir. Eğer alan adının bütünlüğünü bozuyorsa anahtar kelime kullanılmamalıdır.

İyi bir şekilde belirlenmiş URL, kullanıcılar tarafından diğer internet sitelerinde daha fazla link bağlantısı alabilir. Doğru ve anlaşılır bir bütünlüğe sahip olan adresler, sosyal medya gibi alanlarda paylaşılırken düzenleme yapılmasını gerektirmez. Diğer kullanıcılar adresi gördüğünde daha kolay okuyabilir. Böylece kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılır, tıklanma oranları artar ve internet sitesinin popülerliğine katkı sağlar.

SEO ile uyum sağlayacak iyi bir URL için:

  • Domain adı mümkün olduğunca sade ve anlaşılır kelimelerden seçilmelidir. Adın basit olduğu kadar ilgi çekici ve insanların zihninde yer edebilecek bir niteliğe sahip olması gerekir. İnsanlar tarafından sıklıkla kullanılan kelimeler tercih edilmelidir. Doğru belirlenmiş URL, sıralama sonuçlarında iyi sonuçlar elde edebilmek için ön şartı oluşturur.

  • İnternet sitesinin içeriği ile adresin adı birbiriyle uyumlu olmalıdır. Kullanıcılar web adresini gördüklerinde o sitede neleri bulabileceklerini anlayabilmelidir. Sadece URL’yi gören bir kullanıcı siteye girmeye karar verebilmelidir.

  • İnternet sitesinin hizmet vereceği bölgeye ve o bölgede yaşayan insanların kültürlerine uygun adreslerin seçilmesi gerekir. Farklı kültürlere ait kelimelerin tercih edilmesi hem aranma oranlarını hem de tercih edilme istatistiklerini olumsuz etkileyebilir.

  • İnternet sitesinin adında birden fazla kelime kullanılıyorsa daha iyi bir okuma deneyimi oluşturmak için kelimeleri ayırırken tire (-) işareti kullanılmalıdır. Boşluk bırakılmamalı ya da başka bir karakter kullanılmamalıdır. Yine de iyi bir SEO uyumu için ayrım kullanılmadan yalın durumdaki isimler tercih edilmelidir.

  • URL adresi belirlenirken küçük harf kullanımına dikkat edilmelidir. Büyük harf kullanıldığında aynı kelimeler yineleme olarak algılanarak büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bir sitenin elde edeceği trafik sırf büyük harf kullanılması nedeniyle kaybedilebilmektedir.

  • İçerik izlemesi ve çoğaltma gibi sorunlar ile karşılaşmamak için URL parametreleri kullanımından kaçınmak gerekir.

URL’nin açılımı 'Uniform Resource Locator'dır, Web sitelerinin adreslerini belirtir ve internet üzerindeki kaynaklara ulaşmayı sağlar, http://wwwexamplecom, URL, protokol, yol ve domain adı olmak üzere üç bölümden oluşur, URL yapısı, web sitelerinin dosya yapısını ve erişim yollarını belirler, https://wwwexamplecom/path/to/file, Protokol, web sitelerine ulaşmayı sağlar Standart olarak http:// ya da https:// kullanılır, URL’nin protokol kısmı, kaynakların nasıl alınacağını belirler, http://, Domain adı, web sitesi adresinin insan tarafından okunabilir ve anlaşılır kısmıdır, Kısa ve akılda kalıcı domain adları, web sitelerinin daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlar, wwwexamplecom, URL, web sitelerindeki klasörleri ve alt klasörleri içerir, Kullanıcılar, URL’leri kullanarak web sitesinin belirli bölümlerine direkt olarak erişebilirler, wwwexamplecom/blog, URL adresleri, web sitelerinin sunucularda tutulmasını sağlar, URL adresleri, dijital pazarlamada ve internete bağlı bilgi paylaşımında önemli bir rol oynar, wwwexamplecom/shop, FTP ve mailto: gibi farklı protokollerin kullanımı da mevcuttur, Farklı protokoller; dosya aktarımı, e-posta istemcileri ve diğer işlemler için kullanılır, ftp://wwwexamplecom, mailto:user@examplecom, Domainden sonra gelen uzantılar, sitenin türünü belirler Örneğin, com ticari siteler için, gov hükümet siteleri için kullanılır, Bu uzantılar, siteyi tanımlar ve siteye olan güveni artırır, wwwexamplecom, wwwexamplegov, URL’nin son kısmında bulunan dosya uzantısı, site içerisindeki belirli bir bölümü veya sayfayı ifade eder, Kullanıcının o an eriştiği site bölümünün adı bu kısımda yer alır Bölümler arasında geçiş yapıldığında bu kısım değişir, wwwexamplecom/bloghtml, wwwexamplecom/shophtml, Bir URL adresi, tarayıcıya hangi protokolü kullanacağını, hangi IP adresine erişeceğini ve hangi dosyanın veya sayfanın talep edildiğini belirtir, URL adresleri, internet üzerindeki bilgiye hızlı ve etkin şekilde erişim sağlar, http://wwwexamplecom/indexhtml
url url adresi url nedir url ne demek seo uyumlu url url açılımı
Resimdeki adam şeffaf camlı bir çift dikdörtgen gözlük takıyor. Kısa, koyu renk saçları ve sakalı var. Başını hafifçe sağa eğmiş ve yana doğru bakıyor. Yakalı siyah bir gömlek giymiş, beyaz ve gri desenli bir kravat takmış. Elleri ceplerinde. Yüz ifadesi ciddi ve odaklanmış. Güçlü bir çene çizgisi ve belirgin kaşları vardır. Gözlükleri keskin ve profesyonel bir görünüm veriyor.
Cem Taşdöğen
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntüde açık havada bir grup ahşap tabela görülüyor. Tabelalar bir sıra halinde dizilmiş ve her birinin üzerinde beyaz bir metin yazılı. Arka planda gökyüzünde uçan bir kuş görülüyor ve tabelaların üzerinde beyaz bir daire var. Ayrıca, gökyüzünde beyaz bulutlar var ve tabelalardan birinin yakın çekimi görülebiliyor. Tabelalar ahşaptan yapılmış gibi görünüyor ve beyaz metin net ve okunaklı. Kuş açık mavi gökyüzünde uçuyor ve beyaz daire parlak ve göze çarpıyor. Beyaz bulutlar görüntüye hoş bir dokunuş katıyor ve sahneyi daha ilginç hale getiriyor.
Bilişim

Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

14 Ocak 2020
Bu yakın çekim görüntüde beyaz ve siyah tuşlara sahip bir klavye yer almaktadır. Tuşlar standart bir düzende yerleştirilmiş olup, birkaç sıra tuş ve tuşların üzerine basılmış bir dizi sembol bulunmaktadır. Tuşlar, yeşil arka plana karşı öne çıkan siyah bir çerçeve ile çevrelenmiştir. Resmin sağ üst köşesinde, yeşil arka plan üzerinde beyaz bir harf görülmektedir. Tuşlar iyi durumda görünmektedir ve tuşların üzerindeki siyah semboller açıkça görülebilmektedir. Görüntüde ayrıca, görüntünün sol alt köşesinde üzerine metin basılmış yeşil ve beyaz bir işaretin yakın çekimi görülmektedir. Ayrıca, görüntünün üst kısmına yakın bir yerde siyah çizgili beyaz bir yüzey de görülebiliyor. Sonuç olarak, bu yakın çekim görüntüde yeşil zemin üzerinde beyaz harfli bir klavye ve yeşil beyaz bir işaretin yakın çekimi yer almaktadır.
Meslekler

Link Kısaltma İle Para Kazanmak

01 Temmuz 2019
Klavyede yazı yazan bir kişinin yakın çekimi. Kişi, yan taraftaki bir pencereden aydınlatılan iyi aydınlatılmış bir odada oturmaktadır. Klavye standart siyah bir klavyedir ve kişi açık gri bir gömlek giymektedir. Parmakları hızlı ve hassas bir şekilde hareket ediyor, tuşlara kolaylıkla basıyor. Arka planda odak dışında bir büyüteç duruyor ve yine odak dışında bir altıgen şekli de görülüyor. Görüntü net ve keskin, kişinin yazma sürecine harika bir bakış sağlıyor.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret SEO Rehberi

27 Aralık 2019
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu görselde, bilgisayar ekranı olan bir çalışma masasının önünde duran bir kadın görülmektedir. Kadın kamera tarafına doğru bakmakta ve sade beyaz bir tişört giymektedir. Saçları açık kahverengi, omuzlarından biraz aşağı uzanır şekildedir ve yüzü ciddi bir ifade taşımaktadır. Görselin sol tarafında, masanın üstünde çeşitli ev bitkileri ve kırtasiye malzemeleri vardır. Duvarın açık mavi renkte olduğu ve çerçeveli bazı tablolar asılı olduğu görülüyor. Görselin sağ tarafında, masanın üzerinde daha fazla bitki ve çerçeveli bir fotoğraf yer almakta. Görselin alt kısmında turuncu ve beyaz renkte, "KORECE EĞİTİMİ" yazısı bulunmaktadır. Bu metin, bir tür eğitim veya kurs reklamı olduğunu düşündürebilir. Genel olarak görsel, düzenli ve profesyonel bir çalışma ortamını yansıtmaktadır.
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Yakalı ve kolları üç çeyrek uzunlukta beyaz bir gömlek giyiyor. Yüz ifadesi nötrdür. Beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Doğrudan kameraya bakıyor, gözleri konsantrasyon içinde hafifçe kısılmış. Dudakları hafifçe ayrılmış ve kaşları hafifçe kalkmıştır. Elleri önündedir, avuç içleri yukarı bakmaktadır. Kendinden emin ve sakin görünüyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Yüz hatları belirgin ve cilt tonu açık bronz.Asuhan Turhal
11020