AnasayfaBlogDikkat! Bugün İş Görüşmesi Var!
Mülakat - İş Görüşmesi

Dikkat! Bugün İş Görüşmesi Var!

03 Temmuz 2019
İş Görüşmesine Hazırlık

Birçok aday mülakata giderken yalnızca dış görünüşüne özen gösterir. Fakat iş görüşmesi sırasında hazırlıksız durumda kalmamak ve iyi bir izlenim yaratmak için görüşmeye çağırıldığınız andan itibaren hazırlıklara başlamanız gerekir. Mülakatınızın olumlu geçmesi için ne gibi hazırlıklar yapmalısınız? 

İş Görüşmesi Hazırlığı

Hazırlığa kendinizi tanımaktan başlayabilirsiniz. Kendini tam anlamıyla tanıyan kişilerin kişilik özelliklerini ve niteliklerini karşı tarafa daha iyi aktarabileceğini unutmayın. Mülakattan önce “Profesyonel hayattaki hedeflerim neler? Zayıf ve güçlü yönlerim neler? Aranılan pozisyona göre tecrübem var mı?” gibi sorulara kendinizi tatmin edecek cevaplar vermeniz gerekir. Sonrasında ise iş hayatınızın aşamalarını iş değişikliği tarihlerini ve başarılarınızı kronolojik olarak gözden geçirmelisiniz. Şimdi de birlikte mülakat hazırlık listesi düzenleyip neler yapabileceğinize bakalım.

Mülakat Hazırlık Listesi 

Listenizde mutlaka mülakatı yapacak kişinin adı ve soyadı var ise telefon numarası, mülakata alınacağınız yerin adresi, firma ve pozisyon hakkında yaptığınız araştırmaları içeren notlar, sormak istediğiniz soruların listesi, özgeçmişinizin kopyası bulunmalı. Bunlarla birlikte iş görüşmesi sırasında firmayı ve pozisyonu her açıdan tanıdığınızı karşı tarafa hissettirmeniz faydalı olacaktır.

Aynı zamanda mülakatı yapan kişi, firmaya ve pozisyona olan ilginiz doğrultusunda olumlu düşüncelere sahip olacaktır. Bunun için görüşmeye gitmeden önce firmanın geçmişi, ekonomik yapısı, misyonu, personel sayısı ve piyasadaki itibarı ile ilgili bilgi toplamanız size artı puan kazandırır. İş görüşmesi yapacağınız yerin adresini bilmek ve nasıl ulaşacağınızı tespit etmek de önemli unsurlardandır.

İş Görüşmesi Sırasında Yapılması Gerekenler Neler?

Gelelim performansınızı arttırmak için iş görüşmesinde yapılması gerekenler konusuna. Pozitif bir başlangıç için abartılı olmayacak şekilde gülümsenmeli ve mülakatı yapan kişinin eli uygun bir şekilde sıkılmalıdır. İkram edilse dahi sigara içilmemelidir. Daima göz teması sağlanmalı ve kesinlikle saate bakılmamalı. Sorulan sorulara cevap vermeden önce iyice düşünülmeli ve sorunun cevabı bilinmiyorsa bilmiyorum demekten çekinilmemeli.

Tecrübeniz kadar davranış biçiminiz de iş görüşmesi sırasında önemli rol oynar. Davranış biçimleriniz mülakatı yapan yöneticinin kişiliğiniz hakkında karar vermesinde etkili olacaktır. Ayrıca firmada çalışan personellerle olan uyumunuz konusunda da fikir verecektir.

İş Görüşmesi Sırasında Yapılmaması Gerekenler Neler?

İlk iş görüşmesi sonunda asla ücret, izin ve diğer maddi olanaklarla ilgili sorularınızı ilk aşamada kesinlikle sormayın. Mülakatı yapan kişinin sizinle ilgili kararını sorarken de ısrarcı davranmamalısınız. Mülakat sonrasında konuyu telefonla takip etmemenizde de fayda var. Bunun nedeni ise genellikle yöneticiler iş görüşmesi sonunda adaylara kültürümüz gereği olumsuz yanıt vermekten çekindikleri için telefonla yanıt vermemeyi tercih ederler.

Bununla birlikte size ilk mülakat sonucunda iş teklifi yapılmasını da beklememelisiniz. Eğer iş teklifi yapıldı ve kabul ettiyseniz de eski işinizden iyi ilişkiler ile ayrılmaya özen gösterin. Ayrılma nedenlerinizi uygun bir dille açıklayın. Bununla birlikte ayrıldığınız firma ile ilgili eleştiriniz var ise bunu yapıcı bir şekilde ve uygun bir dille ortaya koyun.

Bu Konuda Nasıl Eğitim Alabilirim?

Mülakat teknikleri ve iş görüşmesi sırasında yapılması gerekenler adaylar için önemli bir husus olmakla beraber üzerinde çalışılması ve bilgi edinilmesi gereken bir konudur. Etkili ve olumlu bir görüşme süreci geçirmek için bu konuda bilgi sahibi olmak ve hazırlanmak önemlidir. Sizler de iş görüşmesi tekniklerini  ve bu konuda neler yapılabileceğini ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler vermekte.

Sizde işe alım konusunda Mülakat Teknikleriyle İşe Alımda Başarılı Olun. İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler kapsamında İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi veriyor, takipte kalın. Tamamladığınız eğitim sonrasında alacağınız sertifika ile iş görüşmesi için hazırlayacağınız özgeçmişinize de artı değer katmış ve mülakatlarınıza bir adım önde başlamış olacaksınız.

Yazar: Nida Turan

iş görüşmesi mülakat hazırlık işe alım mülakat teknikleri cv hazırlama ve iş görüşmesine hazırlık uygulamalı mülakat teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
Apple Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Apple Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Şubat 2020
Bana Kendinden Bahset Mülakat Sorusu
Mülakat Soruları

Bana Kendinden Bahset Sorusu Nasıl Cevaplanır?

07 Kasım 2019