AnasayfaBlogDijitalleşen Dünyada Bankacılık
Teknoloji

Dijitalleşen Dünyada Bankacılık

13 Haziran 2021
Dijital Bankacılık

Teknolojinin gelişmesiyle kendini hızlı şekilde geliştiren kurumların başında bankalar gelmektedir. Sektörde iş yükünün hafifletilmesi ve insanların daha rahat işlem yapabilmesi için dijitalleşmeye önem veren kurumlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Böylelikle hizmetler dijital ortama aktarılmış ve işlem seçenekleri son derece genişletilmiştir.

Finans sektörü yapay zeka ile doğru orantılı olarak gelişim göstermeye devam etmektedir. Bilgi teknolojilerinde gelişen yenilikler birçok avantaj sağlamıştır. Rekabet ortamının güçlü olması da bir çok sektörde olduğu gibi finans sektöründe de bu değişimi hızlandırmıştır. Günümüzde gelinen noktaya baktığımızda özellikle Covid-19 salgınının da etkileriyle hızlı bir değişim ve yenilik söz konusudur. Pandemi sektör için bir sınav süreci olmuştur. Salgın ile mücadelede teması en aza indirmemiz gerekmiştir. Böylelikle geleneksel bankacılık terk edilerek daha fazla müşteriye ulaşım sağlanmıştır. Bu durum sektör için dijital alanda gelişme fırsatı sunmaya devam etmektedir.

Bankacılığın Tarihsel Gelişimi

Tarihte bilinen en eski banka yapısı M.Ö 3500 yıllarına dayanmaktadır. Uruk yakınlarındaki Kızıl tapınak ilk banka şubesi, uruk papazlar ise ilk bankacılar olmuştur. Türkiye’de bankacılığın kökenleri ise 1856 yılına dayanmakta olup kurulan ilk banka Osmanlı Bankasıdır. Dijital bankacılık konusunda Türkiye’de atılan ilk adımlar ise 1987 yılında İş Bankası’nın kurduğu ATM’ler olmuştur.

Şu an ise dünyada ilk dijital banka olan Atom Bank İngiltere’de kuruldu. Fiziki olarak hiç şubesi bulunmayan tamamen internet üzerinden işlem yapan banka geleceğin bankası olacak gibi görünüyor.

Dijital Bankacılık Nedir? Avantajları Nelerdir?

Banka müşterilerinin herhangi bir şubeye gitmeden diledikleri yerden tablet telefon veya bilgisayar aracılığıyla dijital kanallardan tanımlanan hizmetleri kullanmasıdır. Müşteriler için 7/24 işlemlere ulaşabilme imkanı sağlamaktadır. Avantajlardan bir diğeri de banka müşterileri herhangi bir işlem için saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyorlardı. Şimdi ise evinde oturup kahvesini yudumlarken bile istediği işlemi hiç sıra beklemeden yapabilme imkanına sahiptir.

Bunların yanı sıra şubelerden bazı işlemler için alınan masraflar yüksek olup dijital kanallarda bu masraflar daha az bedelle tahsil edilmektedir. Çalışanlar için avantajı ise şube iş yükü azalmaktadır.

Mobil ve Online bankacılık kullanımı giderek artıyor

  • QR kod ile para çekme ve para yatırma işlemlerine talep arttı.

  • Salgın ile mücadelede teması en aza indirmemiz gereken dönemde bankamatik ile temas kurmadan para çekme ve para yatırma işlemlerini yapabilmekteyiz.

  • Covid-19 salgınının etkisiyle daha fazla kişi bu uygulamayı kullanmaya başladı.

  • Yanınızda kart taşımadan şifre tuşlamadan para çekebilir ve yatırabilirsiniz.

7/24 Para Transferi Kolaylığı

TCMB’nın sunmuş olduğu 7/24 anlık para transferi hizmeti son dönemde oldukça yaygınlaşan bir uygulama olma niteliği kazanmıştır. Hesap numarası veya IBAN numarasına gerek kalmadan para transferi yapmanız mümkündür. FAST ile yapılan transferlerde hafta sonu ve saat sınırı farketmez. Aktarılan tutar anında hesabınıza geçer. Sadece cep telefonu, mail adresi veya kimlik numaranızı sisteme kolay adres olarak tanımlamanız yeterli.

Şubeye Gitmeden Hesap Açmak Mümkün

Türkiye de 1 mayıs itibariyle uzaktan müşteri edinimi devreye alınmıştır. İnternet üzerinden müşterisi olmak istediğiniz bankanın görüntülü görüşme tekniği sayesinde şubeye gitmeden anında hesap açabilirsiniz. 

Sanal Asistanlar İş Başında

Yapay zeka sayesinde ses ve yüz tanıma özellikleri gelişti. Müşteriye daha hızlı ve faydalı hizmet sunmanın yanı sıra ihtiyaca göre analizlerde ön planda tutuluyor. Gerçek bir müşteri temsilcisi yerine yapay zekayı temel alan teknolojiler sayesinde sanal asistan ile diyalog kurulabilecek. Yakın gelecekte menülerden işlem seçmekle vakit kaybetmeden ‘hesabımda ne kadar var’ , ‘kart limitim ne kadar ?’ gibi diyaloglar üzerinden aynı işlemleri saniyede gerçekleştirme imkanına sahip olacaklar.

Yazar: Duygu Süran

dijitalleşen dünyada bankacılık bankacılık ve dijitalleşme teknoloji ve banka dijital bankacılık dijital bankacılık nedir Bankacılığın Tarihsel Gelişimi dijital bankacılığın avantajları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.