Close
Mobil Menu Bars

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü

14 Ağustos 2020, 742 defa okundu.
Dijital Oyun Tasarımı Bölümü
dijital oyun tasarımı bölümü, dijital oyun tasarımı mezunları, dijital oyun tasarımı iş imkânları, dijital oyun tasarımı dersleri, dijital oyun tasarımı taban puanları, yazılım

Oyun sektörü, gitgide güçlenen ve birçok sektörü de etkileyen bir alan hâlini aldı. Sıkça oyun oynamayanların bile kabulleneceği üzere bu sektör etkili ve kâr getirici bir duruma yükselmiş durumda. Tabii ki bu duruma uygun olarak da sektöre kalifiyeli eleman yetiştirme çabası var. Dünyadaki bu çaba ülkemizde yeni yeni harekete geçmiş olsa da Türkiye'deki oyun sektörünün de gittikçe oyun alanında kâr elde ettiğini duyuyor ve görüyoruz. Bir eğitim süreci olarak da oyun sektörüne direkt giriş yapmak için dijital oyun tasarımı bölümü, bu imkânı tanımaktadır. 

Dijital oyun tasarımı; oyunların yazılım, tasarım, pazarlama ve hikaye alanlarıyla muhatap olan, dijital ve teknolojik imkânlarla var olan bir alandır. Oyun sektörünün bu denli yükselen başarısı, perde arkasında çalışan her bir departmanın emeğine bağlıdır. Dijital oyun tasarımı bölümü de bu departmanlarda çalışabilecek nitelikli mezunlar yetiştirmeyi amaçlıyor. Lafı fazla da uzatmadan bugünün ve geleceğin ilgi çekici ve gözde bölümlerinden birini tanıyalım.

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir?

Dijital oyun tasarımı, SAY puan türünden öğrenci alan 4 yıllık bir bölümdür. Şu an da 5 üniversitede eğitimi verilen bölüm, oyun geliştirici (game developer) yetiştirir. Bölümün ders içerikleri yazılım, tasarım, kodlama odaklı olduğundan da bölüm, SAY puanından başarılı olmanız durumunda tercih edilmektedir. Görece yeni ve çeşitli imkânlarla yürüyen bir alan olduğundan şu anlık sadece özel üniversitelerde eğimi bulunmaktadır. 

Dijital oyun tasarımı bölümü, ilk kez Bilgi Üniversitesi bünyesinde açılmıştır. Oyun sektörünün küresel başarısı sonrası ülkemizde de bu alana ciddi yatırımlar yapılmış ve bunun bir sonucu olarak da dijital oyun tasarımı bölümü aktif hâle gelmiştir. Bölüm, her ne kadar yetenek sınavı ile öğrenci almasa da bölüm için önceden yeterli bilgi ve uygulamalara sahip olmak önemsenir. Bununla birlikte oyun üretimine yönelik ilgi ve isteğinizin de oldukça önemlidir. Dijital oyun tasarımı bölümü,  işin yalnızca yazılım ve kodlama kısmıyla ilgili değil, tasarım, hikâye ve pazarlama alanıyla da ilgilenir.

Bir oyunu yalnızca yazılımsal açıdan ele almak yeterli değildir, bölümün temel hedefi de bir oyunu tüm potansiyeliyle ele almak üzerine kuruludur. Yani hem hikâye hem oyunun pazarlaması, oyun sektörü için ön planda tutulan aşamalardır. Bunun farkında olarak dijital oyun tasarımı bölümü, teknik, yaratıcılık ve iletişim alanlarına önem vererek eğitim sunmaktadır. Aynı zamanda bölüm ders içerikleri de bu anlayışa uygun olarak disiplinlerarası içeriklere sahiptir. Bölümü okumanın bir avantajı da oyun içeriklerini tek bir yönden ele almayarak farklı açılardan oyunu değerlendirme yetkinliğine sahip olmaktır. Yine bölümü okuyarak hangi departmanda çalışmaya ilgili olduğunuzu da keşfedebilirsiniz.

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Yeni yeni tanınmaya başlanan bir bölümün en çok iş olanakları merak edilir. Dijital oyun tasarımı bölümü için de bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle tercih dönemlerinde bölümün iş olanaklarına göre bir seçim yapılır. Bu her ne kadar mantıklı bir gözden geçirme olsa da tamamıyla doğru bir seçim olmayabilir. Dijital oyun tasarımı bölümü de ülkemizde nispeten yeni bir bölüm olarak lanse edilse de oyun sektörü gelişimini uzun yıllar sürdürmektedir. Buna bağlı olarak da çalışılan iş alanları da yeni ortaya çıkmış değildir.

Dijital oyun tasarımı iş imkânları arasında oyun sektörü dışında; reklamcılık, medya kuruluşları, yazılım, pazarlama, iletişim ve animasyon sektörü de yer almaktadır. Verilen teknik ve teorik eğitim neticesinde dijital oyun tasarımı mezunları; yazılım, grafik tasarım, sanat departmanları, içerik üreticisi, ses ve görüntü temelli sektörlerde rahatlıkla çalışabilirler. Tabii ki mezunların kendilerini hangi alanda geliştirdiklerine de bağlı olarak farklı ve yakın sektörlerde iş bulma şansı da artıyor. 

Dijital oyun tasarımı bölümü, geniş iş alanlarına sahip olmakla birlikte mezunların kendilerine katacakları her tür bilgi ve deneyim uzmanlığa giden yolu açmaktadır. Aynı zamanda bölüm, yurtdışı bağlantıları en fazla olan bölümlerden de biridir. Kendinizi bu sektörde geliştirmenize bağlı olarak yurtdışı oyun şirketleriyle bağlantı kurabilir ve iş teklifleri alabiliyorsunuz. Tabii ki yabancı dil yetkinliği ile oyun sektöründeki başarınıza bağlı olarak yurtdışını değerlendirmelisiniz. 

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dijital oyun tasarımı bölümü, uygulamalı ve teorik ders içeriklerini barındırmaktadır. Genel olarak kod yazımı, hikâye ve senaryo yazımı ile işin sanatsal üretimi ile ilgili dersler vardır. Aynı zamanda dersler geniş içeriklere de sahip olarak oyun üretiminin geneli ile ilgilidir. Bölümde sıkça proje, ödev ve uygulamalar bulunduğundan ötürü yüksek donanımlı bir kişisel bilgisayarınızın olması da gereklidir. 

Bölümde ayrıca tasarım ve çizime dayalı dersler de vardır. Animasyon ve oyun tasarımı  ile yakından ilişkili olarak bölümde; animasyon, temel programlama, grafik ve animasyon teknikleri dersi bulunmaktadır. Derslerin teknik altyapısı biraz zorlayıcı olduğundan bölümü okurken bolca pratik ve derslere ön hazırlık yapmanız gerekebiliyor. Kısacası bölümdeki dersler, bolca uygulamaya sahip olduğundan bölümü tercih ederken bunun da farkında olmanız yerinde olacaktır. Genel olarak dijital oyun tasarımı derslerine, aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz.

 • Oyun Tasarımına Giriş
 • Oyun Tarihi
 • Oyun Türleri
 • Oyun Kültürü
 • Temel Programlama
 • Oyun Üretim Aşamaları
 • Çizim ve Modelleme
 • Basit Modelleme
 • Sanat Tarihi
 • Oyun Geliştirme
 • 3 Boyutlu Animasyon
 • Mesleki İngilizce
 • 2B Grafik ve Animasyon
 • İleri Oyun Geliştirme
 • Oyunlar ve Anlatı
 • Dijital Oyun ve Sinematografi
 • Oyunlar İçin Ses ve Müzik
 • Proje Yönetimi
 • Oyun ve Psikoloji
 • Dijital Oyun Senaryosu
 • Dijital Oyunlar İçin Kod Yazımı
 • Storyboard
 • Oyunlar İçin Karakter Tasarımı
 • Oyun Mekaniği ve Bölüm Tasarımı
 • Dijital Oyun Girişimciliği
 • Mobil Uygulama Tasarımı
 • Sosyal Medya Pazarlamaları
 • Bilişim Hukuku

Görüldüğü üzere dijital oyun tasarımı dersleri genel olarak eğlenceli ve ilgi çekici adlara sahip. Yine de bölümü yalnızca oyunu meraklı ve ilgili olduğunuz için seçme düşüncesine kapılmamalısınız. Daha önce de belirtiğimiz üzere bölüm oldukça teknik ve uygulamalı ders içeriklerine sahiptir. Bundan dolayı bölümü tercih aşamasında üniversite ders içeriklerini incelemeniz yerinde olacaktır. 

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bölüm, SAY puanı ile öğrenci alan ve sayısal meslekler barındıran bir alanı oluşturmaktadır.  Daha önce MF4 puanı ile öğrenci alan dijital oyun tasarımı bölümü, bugün TYT ile beraber AYT Sayısal alandaki derslerden başarılı olmanız durumunda öğrenci almaktadır. Şimdilik yalnızca özel üniversitelerde bulunan bölüm, geniş burs olanaklarına da sahiptir. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesinin ApplyBAU burs imkânını da araştırarak üniversite tercihi noktasında bir fikir edinebilirsiniz. Genel itibariyle de dijital oyun tasarımı taban puanları ve sıralamaları aşağıda yer almaktadır. 

Bahçeşehir Üniversitesi Burslu Puan 445,94594 Sıralama 32.691

Bilgi Üniversitesi Burslu Puan 417,72766 Sıralama 51.415

İstanbul Aydın Üniversitesi Burslu Puan 330, 97271 Sıralama 135. 512

İstinye Üniversitesi Burslu Puan 326, 81002 Sıralama 141.579

Beykoz Üniversitesi Burslu Puan 323,72587 Sıralama 146. 281

Beykoz Üniversitesi  %75 Burslu Sıralama 321.995

Bahçeşehir Üniversitesi %50 Burslu Sıralama 226.356

Bilgi Üniversitesi %50 Burslu  Sıralama 336.660

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Nedir?

Bölüm, 4 yıllık SAY puan türü ile öğrenci alan bir alandır. Dijital oyun tasarımı bölümü, oyun üretimi ile ilgilenen tasarım, yazılım, pazarlama ve hikâye odaklı bir üretim alanıdır. Bölüm mezunları, oyun geliştirici olarak oyun üretiminin içinde yer alırlar. 

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Dijital oyun tasarımı iş imkânları; oyun sektörü, animasyon ve modelleme, reklamcılık, medya kurumları, yazılım ve kod sektörü ile grafik tasarım alanlarıdır. Genel olarak mezunlar yurtiçi ve yurtdışındaki oyun şirketleri ve oyun sektörü içinde çalışmaktadır. Ayrıca bölüm mezunları, oyun üretiminin farklı departmanlarında çalışacak yetkinliğe sahiptir. 

Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mezunlar, oyun geliştiricisi unvanına sahip olarak başlıca oyun sektöründe çalışırlar. Oyunun; yazılım, tasarım, senaryo ya da pazarlama bölümlerinde çalışabilirler. Bunun yanında farklı ve benzer sektörlerde de tasarımcı, marka yöneticisi ya da yazılımcı olarak görev alabilirler.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!