Close
Mobil Menu Bars

CV'de Olması Gereken Sertifikalar

25 Ekim 2018, 24626 defa okundu.
CV'de Olması Gereken Sertifikalar
CV'de Olması Gereken Sertifikalar

Uzun süren eğitim hayatından sonra artık iş hayatına atılmanın vakti geldi. Tüm istek ve heyecanınızla aldığınız eğitim ve yeterliliklerin sonucu olarak istediğiniz sektörde iş bulmanız gerekiyor. Peki nereden başlamak gerekiyor? Belki bir mezun, belki okul hayatı devam eden bir öğrenci belki de kariyer planlamasında birkaç değişiklik yapan ilerici bir kişi ya da iş hayatına atılmak isteyen sade bir vatandaş. Ne olursa olsun öncelikle sizi tanımanızı sağlayacak muhteşem bir CV’ye ihtiyacınız var.

Cv’niz işverenlerin sizi tanımasını sağlayan ilk verilerdir. Doğru ve planlı bir şekilde hazırlanmış bir CV, hakkınızda oluşacak ilk intibanın resmi belgesidir. Kariyerinizi belirleyen CV’niz işverenle aranızda köprü görevini görür. Gerekli eğitim bilgileri, kazanımlar, edinilmiş uzmanlık ve tecrübelerin net bir şekilde belirtilmiş olması doğru alanlara yönlendirilmenizi sağlayacaktır. Başvurduğunuz bir iş kolu için tıpkı sizin gibi binlerce kişi aynı mezuniyet ve bilgilerle başvuru yapacaktır. Sizi bu noktada parlatacak olan CV’nizin doygunluğudur.

Cv’de Sertifikanın Önemi Nedir?

çizgi karakter, iş başvurusu, cv doldurma, öne çıkma

2000'li yılların başına kadar şirketler üniversitelerin son sınıf öğrencilerine kendi bünyelerinde çalışma konusunda teklifte bulunurlardı. Hele birde bunun yanında yabancı dilinizde bulunuyorsa şirketin gözde çalışanlarından biri oluyordunuz. Dolgun ücretlerle çalışmak için mezun olmanız yeterli bir sebepti. Teknolojinin hızla ilerlemesi ile eğitim mecraları çoğaldı. Eğitimli bireylerin yanı sıra kendini geliştirmiş, birçok alanda yetkinlik kazanmış bireyler bulunmaktadır. Alınan sertifika eğitimlerinin çokluğu ve bu eğitimlerin iş alanı ile ilişkisi şirketlerin işe alım politikaları haline geldi.

Ünlü kariyer uzmanı Tina Nicolai, sertifikaların önemine şu sözleri ile dikkat çekmiştir. “İşveren artık şunu görmek istiyor: Adayın kazandırdıklarını, öğrendiklerini ve kazandıracaklarını…” Bu sebeple Cv’de olması gereken sertifikalar sizin aranan eleman olmanızı sağlayacak önemli bir araçtır. Alanınızla ilgili, tüm uluslararası mecralarda geçerliliği olan sertifikalar iş dünyasına iyi bir giriş yapmanız için CV’nizde mutlaka bulunmak zorundadır. Özellikle bazı eğitimler sonucunda aldığınız sertifikalar işinizde yaratıcı fikirler üretmenize ve iş potansiyelini genişletmenize yardımcı olur. Buda firmanın rekabet piyasasında önemli bir yere gelmesine ve mevcut işleri daha pratik bir şekilde yapmanıza sebep olur.

Önemli Sertifika Programları Neler?

çizgi karakter, iş başvurusu, cv doldurma, öne çıkma

Nereden Eğitim Alabiliriz?

Siz de kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkmak istiyorsanız kendinize uygun ücretsiz sertifika eğitim programlarına dahil olabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü CV’nizde olması gereken sertifika eğitimleri ücretsiz ve online eğitimler olarak vermektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Emre Demir
29 Kasım 2018
5.0

İş hayatında diploma dışında sertifikalar da önem kazanmaya başladı, cv'miz için önemli