AnasayfaBlogBüro Personeli Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Büro Personeli Nedir? Ne İş Yapar?

16 Temmuz 2021
Büro Personeli Nedir? Ne İş Yapar?

Büro personeli bilinen bir diğer ismi ile büro memuru, ofis ve büro gibi çalışma alanlarında günlük işleyişlerin aksamadan yürütülmesini sağlayan kişilere verilen addır. Ofis içi iletişim ve yazışma işlerinin birçoğunu üstlenen kişilerdir. Aynı zamanda kurumların dışa açılan yüzleri olarak da görev yapma durumları olabilir. Büro personelleri temel olarak bazı görevlerden sorumludur. Bunlar; başvuru almak, istenilen bilgileri bilgisayar ortamına aktarmak, arşiv işlemlerini yapmak, günlük yazışmalar hazırlamak, raporlama yapmak ve kurulum sağlamak gibi çeşitli görevler olarak sıralanabilir.

Büro personeline hemen hemen her kurumda ihtiyaç duyulur. Özel ve kamu alanında iş imkanlarına sahiptirler. Yazımızda büro personeli ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıtlar hazırladık. Büro personeli nedir? Büro personeli ne iş yapar? Büro personeli maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

Büro Personeli Nedir?

Büro personeli kurumların büro ya da ofislerinde görev alır. Günlük işleyişte yer alan işlerden sorumlu olan ve işlerin koordineli bir şekilde yürütülmesini sağlayan meslek mensuplarıdır. Kurumun statüsüne göre başvuru alma, bilgisayar girişlerini tamamlama, günlük yazışmaları düzenleme, arşivleme, rapor hazırlama gibi işleri yürütme ve ilgili kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurma gibi işleri büro personeli üstlenmektedir.

Türkiye'de yer alan üniversitelerin Halkla İlişkiler, Büro Yönetimi ve Sekreterlik gibi bölümlerinden mezun olma şartı aranır. Bunun dışında birçok firma lise mezunu olan adayları da aradığı nitelikleri karşılaması halinde istihdam etmeyi tercih eder.

Eğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak istiyorsanız KPSS'ye girerek yeterli puanı almalı ve uygun pozisyona yerleştirilmeyi beklemelisiniz. Günümüzde büro personeli olmak isteyen kişilerin çoğu bu alanda eğitimin tamamladıktan sonra iş başvurusu yapmayı tercih ediyor.

Büro Personeli Ne İş Yapar?

Büro personeli birçok farklı kurum ve kuruluşta istihdam edilebilir. Çalışacakları kuruma göre görevleri belli olur. Eğer bir şirkette büro personeli olarak çalışacaksınız, şirkete ait günlük işleri düzenleme, evrakları hazırlama, bilgisayar başında çalışma gibi görevlere sahip olursunuz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istiyorsanız; kayıt alma, başvuru kabul etme, müşterilerin işlemlerini tamamlama gibi görevlerde bulunmanız mümkündür.

Büro personeli kendisine teslim edilen görevleri eksiksiz olarak ve zamanında teslim etmelidir. Günlük akıştaki işleri organize etmekten sorumlu oldukları için aksaklık yaşanmamasına özen göstermeleri gerekir. Büro memurlarının yapacakları işler temelde aynı olsa da kuruma göre farklılık gösterir. Örnek verecek olursak; valiliklerin bünyesinde istihdam edile büro memurları evrak işleri, arşiv işleri, kayıt işleri, evrakları sanal ortama kaydetme gibi işlerden sorumluyken, nüfus müdürlüklerinde istihdam edilen büro memurları kimlik yenilenmesi, kayıp işlemleri gibi çeşitli görevleri yerine getirmekten sorumludur. Büro memurları kamuda iş olanağına sahip oldukları gibi özel sektörde de istihdam imkanı bulan meslek grubunda yer alır.

Büro Personeli Maaşları

Büro memurları kamu alanında ve özel sektörde en fazla mesai yapan meslek gruplarından bir tanesidir. Büro memuru olmak isteyen kişilerin genel olarak büro yönetim bölümü ya da sekreterlik bölümü mezunu olması gerekiyor. Ancak özel sektördeki işletmelerde ve kamu alanında yayınlanan ilanları incelediğimiz zaman çok daha farklı bölümlerden de büro memuru alımı yapıldığını görüyoruz. Kamu alanında çalışma şansı elde etmek için KPSS sınavına girmeli ve yeterli puana sahip olmalısınız. Ancak özel sektörde çalışmalarını yürüten büro personelleri en az lise mezunu olan ve gerekli bilgisayar programlarını kullanmayı bilen kişiler olarak da görülmektedir.

Kamu alanında ya da özel sektörde çalışmakta olan büro personellerinin yükselme şansları da bulunmaktadır. Kamuda görev alan ve sözleşmeli olarak çalışmaya devam eden büro personelleri daha sonra şef ve dengi kadrolara atanma şansı elde edebilir. Kadro yükselmesi yaşaması ile beraber maaşı artar ve özlük hakları da iyileşir. Kişinin özel sektörde kazancı kurumun özelliklerine göre değişiklik gösterir. Burada bazı unsurlara da dikkat edilir. Adayın eğitimi, tecrübesi ve bilgisi maaşlarını olumlu yönde etkiler. Peki, bir büro personeli ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni çalışmaya başlamış bu alanda henüz az tecrübeye sahip olan bir büro personeli 3.200 TL maaş alır.

 • Bir süre tecrübe ve deneyim kazandıktan sonra bir büro personeli ortalama 4.500 TL maaş elde ederler.

 • Uzun yıllar bu alanda tecrübe edinen bir büro personeli ise en fazla 8.500 TL maaş elde eder.

Büro Personeli Nasıl Olunur?

Büro personeli olmak için kişilerin sahip olması gereken en önemli özellik, bilgisayar kullanabilme yetkinliği olarak söylenebilir. Microsoft Office programlarını iyi bilmeli ve iyi bir klavye yazıcısı olmalı bu durum önemli avantaj sağlar. Bunun dışında düzenli ve disiplinli çalışabilmeleri de gerekir. Masa başında çalışmaya uygun olan kişiler için doğru bir tercih olacaktır. Ülkemizde yer alan üniversitelerin Halkla İlişkiler, Büro Yönetimi ve Sekreterlik gibi programlarını başarıyla tamamlamak gerekir. Bazı firmalar yeterli görmeleri halinde sektöre bağlı olarak lise mezunu adaylarla da çalışır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak kişilerin beklenen şartları karşılaması gerekir.

Bu alanda çalışmak için en az lise mezunu olmak ve ilgili programları bilmek, aranan en basit özellikler olarak söylenebilir. Tabii tüm bunların yanı sıra bazı özel kurumlar istihdam etmek istediği büro personellerinin farklı niteliklere de sahip olmasını bekliyor. Bu nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Lise ya da üniversite mezunu olmaları gerekir.

 • Microsoft Office programlarını iyi derecede kullanabilme becerisine sahip olmaları gerekir.

 • Hedef odaklı çalışmaları ve iyi iletişim kurabilmeleri önemlidir.

 • Disiplinli, özenli ve düzenli çalışabilmeleri gerekir.

 • Öğrenmeye istekli olmaları ve sağlıklı müşteri ilişkileri kurabilmeleri oldukça önemlidir.

 • İş takibi ve organizasyonu yapabilmeliler.

 • Hareketli ya da esnek her çeşit çalışma ortamına uyum sağlayabilmeleri beklenir.

 • Güler yüzlü hizmet verebilmeliler. 

 • Dış görünüşe özen göstermeleri gerekir.

Büro Personeli Büro Personeli nedir Büro Personeli ne iş yapar Büro Personeli maaşları Büro Personeli nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
564265
Yönetici asistanlığı eğitimi
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
469279
Muhasebe alanında bir adım öne geçmek istiyorsanız, Ön Muhasebe Eğitimi kursumuz tam size göre. Bu kurs, temel muhasebe ilkeleri ve kavramlarına kapsamlı bir genel bakış sağlar ve bu alanda yeni olanlar veya bilgilerini tazelemek isteyenler için idealdir.
5
(66)

Ön Muhasebe Eğitimi

11 Konu5 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
430239