AnasayfaBlogBilişim ve Dijital Çağ
Bilişim

Bilişim ve Dijital Çağ

01 Şubat 2019
Bilişim ve Dijital Çağ

Bilişim sayesinde dijital çağı yaşamaktayız. Bilgi ve iletişim hepimize bambaşka dünya sunuyor. Hemen ötemizde her an 1 ve 0 havada uçuşuyor. Farkındayız veya değiliz peki biz bu çağın neresindeyiz? Ne ölçüde bilgili ve nitelikli bilişim tüketicisiyiz? Tüm bu ilerlemeye muhalif, akıntıya karşı yüzmeyi tercih edebilir miyiz? 

Bilişim Nedir?

Bilişim bilginin hususiyle elektronik makine ile işlenmesi bilimine verilen isimdir. Ayrıca teknoloji ve bilgi kullanılarak hayatımızı kolaylaştıran bilime de bilişim denir. Sadece depolanan bilginin kimseye bir yararı yoktur. İnsan ve makine arasında iletişim için kullanılmasıyla bu kavram dünyamızda yerini almıştır. 

Bilişimin Yaşamdaki Yeri Nedir?

Bilişim modern yaşam içerisinde her alanda kendine yer edinmiş durumdadır. Özellikle internetin yoğun kullanımı sonucu ortaya çıkan gereksinim yaşam içerisinde birçok değişikliği de beraber getirmiştir. Ev hayatındaki varyasyonların ötesinde iş hayatında da iletişim, medya, lojistik ve birçok alanda değişimler ile çağ kapatıp çağ açmıştır. Sektör bu şekilde uygar yaşamın her noktasındaki bilgiye müdahalede etkin olmaktadır. 

Tüm bunların nedeni onun büyük veri yığınlarını kısa sürede yönetebilecek, depo edebilecek, paylaşabilecek ya da işleyebilecek cihazlara sahip olması ve sürekli kendini güncel tutmasıdır. Bilişim sektörünün fotoğraf makinesi, cep telefonu ve bilgisayar kullanımı ile çağdaş yaşam içerisinde farkında olduğumuz boyutu vardır. 

Buna ek olarak gündelik yaşamda çamaşır ve bulaşık makinesi gibi birçok cihazda gömülü sistemler aracılığı ile yerini almıştır. Bilgi ve iletişimin yer aldığı olgulara ticaret, psikoloji gibi birçok bilim dalını da örnek verebiliriz. E-ticaret, reklam gösterme ve benzeri uygulamaları ile bize ticareti yaşatarak öğretmektedir. Devrin ihtiyaçları bakımından şu sözü kulağa küpe edinmek gerekmektedir: Bilgi ve iletişim var ise karlılık var. Ek olarak Google Trends ülkemizde yapılan seçim sonuçlarını doğruya yakın tahmin etmiştir. 

Çağın Dışında Kalmak 

Çağ ortalığı kasıp kavururken bilgi ve iletişim çağının dışında kalmak isteyenler ne yapmalılar hiç düşündük mü? Öyle ya herkes cep telefonu kullanmak zorunda değil. Evde internet bir zorunluluk değil. Bu gelişmelerin artılarını görmezden gelmek ve öğrenmemekte inat etmek bize ne kazandırır. Teknoloji felsefesi incelediğimiz günümüzde, mandıra filozofu olup ben buna karşıyım, çağın dışında kalmalıyım desek ne derece doğru olacaktır. 

Örnek 1: Ev hayatından örnek verecek olursak: hasta olan çocuğumuzun ateşi yüksek, bedeninde kızarıklıklar var ve saat gecenin üçü olmuş. Telefondan araştıramam çaresine bakamam demeli miyiz? Hızlı bilgi edinmek ne kadar önemli.

Örnek 2: Bir çiftçi olduğumuzu düşünerek örnek verelim: Tüm detayları düşündük tohumlarımız hazır, kullanacağımız araç ve gereçler hazır. Fakat yarın yağmur yağarsa ekim yapamayacağız. İnternet üzerinden yarın ki hava durumuna bakmayacağım diyebilir miyiz? 

Bugün tüm bu gelişmelere uzak kalır isek ilerde daha da uzak kalacağız demektir. Bundan on sene öncesinde dokunmatik ekranları ve bunlara inatla uzak kalan bir nesil arasındaki uçurumu bir de şimdi görün. 

Sonuç Online Eğitim

Bilişim çağı ihtiyaçlarını yeterince anlayabiliyor olabiliriz. Hatta sonraki nesle doğru bir şekilde anlatmak istiyor olabiliriz. Tabi ki bu mümkün ama bilişimsiz bir hayli zor.  Bu noktada bilişim sektörünün nimetlerinden faydalanmaya azami gayret göstermeliyiz. Salt telefon kullanıcısı ve sosyal medya takipçisi olmamalıyız. 

Tüm bu cihazların faydalı taraflarını öğrenmeli ve aktif olarak kullanmaya çalışmalıyız. Peki bu mümkün mü diyorsanız tam da burada karşımıza İstanbul İşletme Enstitüsünün hazırlamış olduğu uzaktan sertifika programları çıkıyor.

Bilişim eğitimleri nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz verdiği online eğitimler ile bu konuya oldukça destek veriyor. Bilişim dünyası hakkında iç içe olmak isterseniz Yazılım ve Bilişim Eğitimleri de almanız mümkün.

Yazar: Salih Okan Soğancıoğlu

bilişimbilişim çağıe-ticaretonline eğitimleryazılım yazılım ve bilişim eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349