AnasayfaBlogBilişim Dünyası ve Teknoloji
Bilişim

Bilişim Dünyası ve Teknoloji

14 Haziran 2019
Bilişim Dünyası ve Teknoloji

Bilişim, insanların teknik, ekonomik ve toplumsal iletişimde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, düzenli ve akla uygun bir biçimde, özellikle bilgisayarlar ve benzeri elektronik aygıtlar aracılığıyla işlenmesi bilimidir.

Bilişimin sözlükte internet sitelerinde tanımı bu şekilde. Ancak bu öyle bir platform ki derinine indikçe her alanından müthiş anlamlar çıkan ve olmasaydı ne yapardık sorusunu her fırsatta aklımıza getiren ucu bucağı olmayan bir bilim. Bilişimin diğer iki önemli kavramı da bilgi ve teknoloji. 

Bilgi ve Teknoloji

Bilgi, insan zekasının araştırma, gözlem ve öğrenme yolu sayesinde elde ettiği gerçekleri ortaya çıkaran bilimdir. Bilginin sonu yoktur. Yaşadığımız her dakika yeni şeyler öğrenebilir ve öğretebiliriz. Teknoloji ise sürekli değişen ve gelişen,hayatımızın her anında kullanmak zorunda olduğumuz ve eğer kullanmazsak toplumdan geride kalacağımız bir bilimdir.Teknoloji geliştikçe bizler de gelişiriz ve hayatımız kolaylaşır.

İşte bu iki kavram bir araya gelince Bilişim bilimi meydana gelir. Bilgi varolup arttıkça ve teknoloji gelişip yayıldıkça bu birleşimin bilimi de gelişir. Türkiye’de bilişim ve teknolojinin yeri oldukça önem kazanmaya başlamıştır.

Bilişimin Alanları

Neredeyse bu alanların hepsini hayatımızın her anında farkında olsak da olmasak da oldukça sık kullanıyoruz. 

 • Kuramsal bilişim

 • Hesaplama kuramı

 • Bilgi ve kodlama kuramı

 • Algoritmalar ve veri yapıları

 • Programlama dili kuramı

 • Biçimsel yöntemler

 • Koşut zamanlı, paralel ve dağıtık sistemler

 • Veri tabanları ve bilgi erişimi

 • Uygulamalı bilişim

 • Yapay zekâ

 • Bilgisayar mimarisi ve mühendisliği

 • Bilgisayar grafikleri ve görselleştirme

 • Bilgisayar güvenliği ve kriptografi

 • Hesaplamalı bilim

 • Bilgi bilimi

 • Yazılım mühendisliği

Ancak bu alanların içinden günümüzde en rövanşta olan neredeyse herkesin uzaktan yakından bilgisi olan iki kavrama göz atalım.

Proglama Dili Ve Kodlama

Eğer bilişim bir güneş sistemi olsaydı programlama dili ve kodlama da bu güneş sisteminin dünyası olurdu. Günlük yaşantımızda aklımıza gelebilecek her türlü teknolojinin ardında programlama dili var. Aslında her insan bilişim tüketicisidir.

Telefonda, bulaşık makinesinde, çamaşır makinesinde, televizyonda, klimada, oynadığımız oyunlarda veya internet üzerinden yapılan alışverişlerde kısacası günlük yaşantımızın her alanında yanımızda. Ve bu sistem embedded system yani gömülü sistem sayesinde gerçeleşiyor. En basit örneği günümüzde bir hayli popüler olan ve çocukların gözde oyunu minecrafttan verebiliriz. Neredeyse her çocuğun oynadığı bu oyun bir programlama dili olan Java ile yazıldı.

Yılların eskitemediği her oynadığımızda sanki ilk defa oynuyormuşuz gibi hissettiren ve eskiden belkide tek olan Snake yani yılan oyunu da ise C++ ile yazıldı.C++ ve Java'dan bahsetmişken diğer programlama dillerinden bahsetmemek olmaz. Geçmişten günümüze 150'den fazla program dili yazılmıştır. Ancak bunların en sık kullanılıp bilinenleri PHP, DELPHİ, C++, JAVASCRİPT, PASCAL, BASİC, C, C# , VİSUALBASİC, PYTHON dilleridir. İşte bu dünya farkında olmaksızın bizi içinde yaşatıyor.

Bilişimde Yapay Zeka

Yapay zeka, bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini, konuşmasını, mantık yürütmesini ve hareket etmesini sağlama bilimidir. Yapay zekanın en basit tanımı aslında kendisinde gizli. Yapay olan zeka. İnsanoğlunun sürekli geliştirmeye çalıştığı bu bilimin çalışmaları 1956 yılına dayanıyor. En bilindik ve gelişmiş örneği olan Sophia 2017 yılından bu yana hayatımızda. Fiziksel görüntüsüyle de insanlara benzetilmeye çalışan Sophia'nın uzun kirpikleri, kahverengi gözleri ve narin ses tonu da dikkat çekmekte.

Teknoloji geliştikçe yapay zekanın gelişmesiyle birlikte Sophia aynı insanlar gibi tepkiler vermeye başladı. Bizler gibi konuşabiliyor, espriler yapıyor, gülüyor, insanların yüz ifadelerini anlıyor ve bazen de öfkelenebiliyor. Ancak Sophia'nın yani yapay zekanın pek masum olduğunu düşünmeyen bilim insanları da var.

Dikkat! Yapay Zeka Geliyor. Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk ve ünlü fizikçi Stephen Hawking yapay zekanın insanlığın bulacağı son buluş olduğunda hem fikir. Yapay zekanın gelişeceği çok net. Ancak geleceği hakkında oluşturulan senaryolar şimdiden insanlığı ikiye bölmüş durumda. Bir tarafta insanları yönlendiren robotlar olacağını savunanlar diğer tarafta ise robotların insanlar için büyük kolaylıklar ve faydalıklar sağlayacağını savunanlar. Yapay zekanın ne zaman geleceği de büyük merak konusu.

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz verdiği online eğitimler ile bu konuya oldukça destek veriyor.

Bilişim dünyası hakkında iç içe olmak isterseniz Yazılım ve Bilişim Eğitimleri de almanız mümkün.

bilişim yapay zeka programlama hesaplama veri bilgi online eğitimler yazılım ve bilişim eğitimleri teknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bilişim Teknolojileri Nedir?
Teknoloji

Bilişim Teknolojileri Nedir?

04 Aralık 2019
Bilişim Eğitimleri Ve Teknoloji
Bilişim

Bilişim Eğitimleri Ve Teknoloji

29 Ağustos 2019
İşletim Sistemi Nedir?
Bilişim

İşletim Sistemi Nedir?

07 Ocak 2020