AnasayfaBlogBilgisayar Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bilgisayar Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?

12 Mart 2021
Bilgisayar Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Yaşadığımız çağın en önemli iletişim ve işletim araçlarından biri bilgisayarlardır. Yaşamımıza girmeleriyle beraber yeni bir başlangıç yaşanmasını sağlayan bilgisayarlar, gün geçtikçe hemen hemen her birimizin ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Bilgisayar kullanmayı öğrenmek, etkin bir şekilde bilgisayar kullanabilmek artık hepimizin ihtiyacı durumuna geldi. Böylece bizlere bu alanda yardımcı olacak eğitmenlere ihtiyaç duyarız.

Bilgisayar kullanmayı ve ihtiyacımız olan bilgisayar programlarını etkili bir biçimde kullanmayı öğrencilerine öğreten kişilere bilgisayar öğretmeni denmektedir. Bilgisayarlar yaşamımızın her alanında kullanılıyor. Bu alanda yaşanan hızlı artışta gittikçe artan eğitim ihtiyacının da varlığı gözler önüne seriyor.

Ülkemizde meslek seçimi aşamasında olan aday öğrencilerin en çok araştırdığı konular arasında yer aldığı görülen bilgisayar eğitmenliği nedir? Bilgisayar eğitmeni olma şartları nelerdir? Bilgisayar eğitmenleri ne kadar maaş kazanır? Gibi sorulanın cevaplarına sizler için hazırladığımız yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Eğitmeni Nedir?

Bilgisayar programları, yazılım ve donanımından temel bilgisayar tekniklerine kadar olan birçok bilgisayar kullanım detayını kursiyerlerine, öğrencilerine öğreten kişilere "bilgisayar eğitmeni" adı verilmektedir. Bilgisayar eğitmeni, bu alanda bilgi edinmek isteyenlere temel bilgisayar işlemlerini yapmayı öğretir. Başlangıç seviyesinden, ileri derece bilgilere kadar yetkin olan bilgisayar eğitmeni, güncel bilişim sistemlerini kapsayan bilgilerini öğrencileri ile paylaşmaktadır.

Eğitmen, sadece temel bilgisayar becerilerini öğretmekle kalmaz, donanım ve yazılım tekniklerini de detaylı olarak öğretmeyi hedefler. Bu eğitimlerin her biri farklı aşamalardan oluşur dolayısı ile her bir konu, dersin farklı aşamalarında verilir. Bilgisayar eğitmenleri hem kamuda hem de özel sektörde çalışma imkanına sahip olabilir. Bu kişiler aynı zamanda isterse kendi iş yerlerini de açabilir.

Bilgisayar eğitmeni sınıfta görev yapar, görevini genel olarak masa başında yürütür. Sürekli öğrencileri ile iletişim halindedir. Çalışma ortamı her zaman gürültüsüz ve tozdan arındırılmış olmalıdır.

Bilgisayar Eğitmeni Ne İş Yapar?

Bilgisayar eğitmenleri kamu ve özel sektörde yer alan ilk ve orta dereceleri okullarda eğitim verirken özel kurumlarda da ders verebilmektedir. Her alana göre uyumlu olan durumlarda eğitmenin üstlendiği önemli sorumlulukları vardır. Öğrencilerin ihtiyacına göre ve ilerlenmesi gereken hıza göre eğitimler belli bir düzen halinde sağlanmaktadır. Bilgisayar öğretmenlerinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Sınıfta yer alan öğrencilerin yaş ve yeteneklerine uygun olacak şekilde bir ders programı belirlenir.

 • Ana akademik müfredatı ders programında işlemeleri gerekir.

 • Öğrencilerin ders performanslarını değerlendirmesi gerekir.

 • Ders için gerekli olacak; malzeme ve materyalleri öğrencinin kullanımı için temin etmesi gerekir.

 • Küçük yaştaki öğrencilere de temel bilgisayar eğitimi verebilir.

 • Öğrencilerin yaratıcı düşünme becerisini geliştirmeye yardımcı olur.

 • Bilgisayar teknolojilerinde meydana gelen gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip eder.

 • Kullanılacak bilgisayar ve ekipmanların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktan sorumludur.

 • Öğrencilere öğrenme süreçlerini etkin ve hızlı gerçekleştirebilmek için özel projeler ve dersler verir.

 • Ortaöğretim öğrencilerine kodlama bilgisi öğretir.

 • İnternetin faydalı bir şekilde ve iyi bir amaç için kullanılmasını sağlar.

 • Yazılım ve donanım programlarının öğrenilmesini sağlar.

 • Yardım ihtiyacı olan öğrencilerin velilerine bilgi vermek ve bu duruma uygun çözüm aramak eğitmenlerin önemli görevleri arasındadır.

Bilgisayar Eğitmeni Maaşları

Teknik eğitim fakültelerinde yer alan bilgisayar eğitmenliği ile ilgili bölümlerden mezun olanlar kamu ve özel kurumlara bağlı olan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında ve özel dershanelerde bilgisayar eğitmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca kendi işlerini de kurabilirler. Bilgisayar eğitmenlerinin kazanacakları maaşlar çalıştıkları kurum ve kuruluşa göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda eğitmenin deneyim yılına ve tecrübesine göre bunun yanında ek ders verme durumuna göre de önemli oranda değişiklik gösterebilir.

Devlet kurumlarından yeni mezun olarak çalışmaya başlamış bir bilgisayar eğitmeni 3780 TL maaş alır. Bu maaş ek derslerle beraber 4800’e kadar artabilir. Özel okulda çalışan yeni mezun bilgisayar eğitmeni, 3500 TL maaş kazanır. 5 yıllık deneyimi olan bir eğitmen ise 5000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Kamu alanında çalışan bilgisayar eğitmenlerinin ortalamada 4000TL maaş aldığı görülür. Genel sekreter olarak çalışmakta olan bir bilgisayar eğitmeni, yeni işe başladığı zaman 4000 TL gibi bir maaş ile başlar.

Üniversite seviyesinde görev yapan bilgisayar eğitmenleri ise derecelerine göre 6000 TL ile 10000 TL maaş alabilmektedir. Bu alanda kendi işini yapan eğitmenlerin maaşları da verdikleri eğitimlere göre değişiklik gösterir. Bilgisayar eğitmenleri genellikle kamu alanında çalışmayı daha çok tercih eder.

Bilgisayar Eğitmeni Nasıl Olunur?

Bilgisayar eğitmeni olabilmek için üniversitelerde lisans eğitim veren Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenliği bölümünü başarıyla tamamlamış olma şartı aranır. Bunun yanında bilgisayar mühendisleri veya bilgisayar işletmenliği bölümünden mezun olanlar da özel kurumlarda eğitmen olarak çalışmalarını sürdürür.

Bilgisayar eğitmenliği yapmak isteyen kişilerin müfredat programları geniş bir yelpazeye sahiptir. Verilen eğitimler; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri, Eğitimde Bilişim Teknolojileri, Programlama Dilleri, Bilgisayarda Donanım, Algoritma, İşletim Sistemleri, İnternet Tabanlı Programlama, Web Tasarımı, Bilgisayar Öğretim Yöntemleri ve Bilgisayar Ağları gibi dersleri içerir. Ön lisans eğitimi alarak bilgisayar eğitmenliği yapacak olanların ise dersleri, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenliği programlarına göre daha az içeriği sahiptir. Bu alanda çalışmak isteyenlerin sürekli gelişen teknolojileri yakından takip etmesi gerekir. Ayrıca iletişim yönlerinin de güçlü olması gerekir. Bilgisayar eğitmenlerinin sahip olması gereken özellikler de aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • İyi derecede bu alanda genel yeteneğe sahip olmaları gerekir.

 • Matematik ve mantık alanına karşı ilgili ve bu alanda başarılı olmaları önemlidir.

 • Sistematik davranabilmeli ve elleri ile gözlerini eşgüdümle kullanabilmelidir.

 • Düşüncelerini karşısındakilere açık bir biçimde aktarabilmelidir.

 • İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmelidir.

 • Dikkatli, titiz, işine özen gösteren kişiler olmaları önemlidir.

 • Mesleğinin sorunları ile yakından ilgilenmeli ve çözüm yolları bulmaya çalışmalıdır.

 • İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli özellikle öğrencilerine karşı sevecen, hoşgörülü ve sabırlı davranmalıdır.

 • Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilmelidir.

 • Kendini geliştirmeye her zaman istekli olmalıdır.

 • Bulundukları alanda; girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Bilgisayar Eğitmeni Kimdir?

Bilgisayar programlarımdan yazılıma ve temel bilgisayar tekniklerine kadar olan pek çok bilgisayar kullanım detaylarını öğrencilerine aktaran kişilere "bilgisayar eğitmeni" adı verilir. Eğitmenler, bilgisayar kullanımı ile ilgili bilgi edinmek isteyenlere temel bilgisayar bilgilerini öğretmeyi hedefler. Bilgisayar eğitmeni; başlangıç seviyesinden, ileri teknik bilgilere kadar yetkin olacak şekilde eğitim alır.

Bilgisayar Eğitmenlerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sınıftaki öğrencilerin yaş ve yeteneklerine göre ders programı çıkarırlar, ana akademik müfredata göre ders programını işlerler. Öğrencilerin ders performanslarını değerlendirirler ve ders sırasında gerekli olacak; malzeme ve materyalleri kullanıma uygun şekilde temin ederler. Küçük yaştaki öğrencilere de temel bilgisayar eğitimi verebilecekleri gibi öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerisini geliştirmek üzere çalışmalar yaparlar.

Bilgisayar Eğitmeninin Hangi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Bilgisayar eğitmeninin iyi derecede genel yeteneğe sahip olmaları ve matematiğe ve mantık alanına karşı ilgili ve beceri sahibi olmaları gerekir. Sistematik olarak davranabilmeli ve elleri ile gözlerini eşgüdümle kullanma yeteneğine sahip olmalılar. Düşüncelerini karşısındakilere doğru ve anlaşılır biçimde aktarabilmeli ve öğrencilerine iyi bir öğrenme ortamı sağlamalıdır.

bilgisayar eğitmeni bilgisayar öğrenci yazılım bilgisayar teknikleri bilgisayar eğitmeni nedir bilgisayar eğitmeni ne iş yapar bilgisayar eğitmeni maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.