AnasayfaBlogBeyaz Eşya Teknisyeni
Meslekler

Beyaz Eşya Teknisyeni

09 Haziran 2021
Beyaz Eşya Teknisyeni

Beyaz eşya teknisyeni nedir sorusunu soran kişiler aynı zamanda beyaz eşya teknisyeninin ne iş yaptığını da merak eder. Beyaz eşya teknisyeni evimizde günlük yaşamımızda sıklıkla kullandığımız; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, ütü, fırın, mikrodalga, kahve makinesi ya da küçük ev aletleri gibi pek çok üründen sorumlu olan kişilere verilen addır. Bu ürünlerin bakımını ve onarımını yapan meslek mensupları, aynı zamanda mühendisler ile de eş zamanlı olarak çalışmalarını yürütür. Beyaz eşya teknisyenleri, belirlenen iş tanımlarına göre fabrikada üretilmiş olan ürünlerin kalite kontrolünü yapmaktan da sorumludur.

Yazımızda beyaz eşya teknisyeni nedir? Beyaz eşya teknisyeni ne iş yapar? Beyaz eşya teknisyeni olmak için hangi şartlar aranır? Gibi sorularınıza yanıtlar hazırladık.

Beyaz Eşya Teknisyeni Nedir?

Beyaz eşyalarda meydana gelen arızaları onaran kişiye beyaz eşya teknisyeni adı verilir. Ara eleman olarak da bilinen teknisyenler, farklı beyaz eşya grubundaki ürünlerin bakımı konusunda faaliyet gösterirler. Beyaz eşya teknisyeni, beyaz eşyalara ait bakım ve onarım çalışmalarını yürütmenin yanı sıra arıza yaşanan bir üründe gerekli hallerde yedek parça değişimi ile de ilgilenir. Teknisyen farklı alanlarda uzmanlık sahibiyken arızalı bir ürünün onarımını yerinde de tamamlayabilecek bilgiye sahiptir.

Beyaz eşya teknisyeni olmak isteyen kişilerin ön lisans düzeyinde eğitim alması gerekir. Eğitim ise Elektronik ya da Elektronik ve Otomasyon bölümlerinden birinden mezun olarak tamamlanabilir. Bunun yanında teknik meslek liselerinin aynı bölümlerinden mezun olan kişiler de sektörde kendine iş bulabilir.

İş gücü piyasasına nitelikli, donanımlı ve bilgi sahibi personel yetiştirmeyi amaçlayan Elektronik, Elektronik ve Otomasyon bölümlerinden mezun olan teknisyenler eğitimleri boyunca birçok teknik dersle karşı karşıya kalır. Bunlar; Doğru Akım Devre Analizi, Elektronik, Ölçme Tekniği, Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Alternatif Akım Devreleri gibi dersler alır. Elektrikli Tesisatlar, Arıza Analizi ve Ev Cihazları gibi derslerdir. Tüm bu dersler eğitim süresince tamamlanır.

Beyaz Eşya Teknisyeni Ne İş Yapar?

Beyaz eşya teknisyeni; evimizde ya da iş yerlerimizde kullandığımız çamaşır makinesinden bulaşık makinesine kadar günlük işlere yardımcı pek çok ürünün tamirini yaparken bazı önemli görev ve sorumlulukları da üstlenir. Beyaz eşya teknisyeninin üstlendiği görevler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Uzmanlık alanında yer alan beyaz eşya marka ve modeline göre üründe ortaya çıkabilecek arızayı doğru bir biçimde belirler.

  • Bakım ve onarıma ihtiyacı olan beyaz eşyanın işlemlerinin ne kadar sürede tamamlanacağını müşteriye iletmekle sorumludur.

  • Ürünle ilgili arızanın ne olduğunu tespit eder ve eşya sahibine iletir. Bakım ve onarımda uygulanacak tüm aşamaları müşteri ile paylaşır.

  • Gerekli durumlarda ürünü servise almaya gerek kalmadan onarır.

  • Mevcut arızanın yanında ileride meydana gelebilecek hasarları da bakım esnasında öngörebilmeli ve gerekli önlemleri almalıdır.

Beyaz Eşya Teknisyeni Maaşları 

Beyaz eşya servis teknisyeni olarak çalışmalarını sürdürmek isteyen kişiler için pek çok farklı iş imkanı bulunmaktadır. Bunlardan ilki kendi işlerini kurmaları ve serbest olarak çalışmalarıdır. Kendi alanlarında çalışmalarını yürütmek isteyen kişiler küçük bir dükkan açarak daha ufak işlerle uğraşabilirken, bir şahıs firması kurarak beyaz eşya markaları için teknik servis olarak da faaliyette bulunabilirler. Beyaz eşya teknisyeni olarak faaliyet göstermek isteyen kişiler, büyük fabrikalarda çalışarak da istedikleri başarıyı elde edebilirler. Ülkemizde beyaz eşya üreticileri açısından oldukça fazla seçenekten bahsetmek mümkündür. Hatta yurt dışında da pazara sahip olan bu firmalar için pek çok işveren yeni teknisyen arayışına da girer. Fabrikalarda çalışan teknisyenlerin gerekli başarıyı göstermeleri durumunda yurt dışında bulunan fabrikalara da istihdam edilmesi mümkündür.

Özellikle mühendislerin kontrolünde çalışacak olan bu kişilerin gerekli bilgi birikimine sahip olmaları oldukça önemlidir. Bu sayede kişiler daha hızlı terfi alabilmekte ve fabrikaların diğer alanlarında çalışabilme şansı elde etmektedir. Bu durum tamamen kişilerin kendilerini olumlu yönde geliştirmelerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Beyaz eşya teknisyeninin maaşları da bu durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Çalıştıkları kurumun büyüklüğü ve çalışma şekli de maaşlarını etkiler. Beyaz eşya teknisyeni ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

  • Yeni mezun bir beyaz eşya teknisyeni 2.950 TL ile çalışmaya başlar.

  • Tecrübe edinmiş bir beyaz eşya teknisyeni ortalama 3.700 TL maaş kazanır.

  • Beyaz eşya teknisyeninin 4.800 TL’ye kadar gelir elde ettikleri görülmektedir.

Beyaz Eşya Teknisyeni Nasıl Olunur?

Beyaz eşya teknisyeni olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak gerekli eğitimleri almaları gerekir. Liseden mezun olan ve mesleki bir lisede bu alan seçimini yaparak eğitim alan kişiler, tekniker unvanı ile mezun olmaya hak kazanır. Aynı zamanda bu kişiler teknisyenlere göre daha tecrübesiz olur ve belli sorunlara teknisyenler kadar müdahale edemez. Bu sebeple sektörde bu iş için meslek yüksekokullarından mezun olan kişilere daha çok öncelik verilir. Ülkemizde ise bu alan ile alakalı eğitim veren az sayıda üniversite vardır. Zamanla yaygınlaşacağı öngörülen bu bölüm, pek çok kişi tarafından da ilgi görmektedir. Meslek liselerindeki eğitimini tamamlayan kişilerin beyaz eşya servis teknisyeni olmak için belli bölümlerden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş yapmaları gerekir.

Bu alanda başarılı olabilmek için ise kişilerin mutlaka fizik ve matematik alanında başarı göstermeleri gerekir. Lise eğitimlerinde; Elektrik elektronik teknolojisi, endüstriyel mekanik, endüstriyel otomasyon, gemi elektroniği ve haberleşme, mekatronik, uçak teknisyenliği, otomatik kumanda, endüstriyel otomasyon teknolojisi, uçak elektrik-elektroniği ve buna benzer bölümlerinde olan kişiler ise beyaz eşya teknisyenliği bölümüne sınavsız geçiş yapma hakkına sahiptir. Liseden sonra üniversiteye geçiş sürecinin farklılık göstermesi ile birlikte sınavsız geçişler oldukça kolaydır.

Beyaz eşya teknisyeni aldığı eğitimin yanında bazı niteliklere de sahip olmalıdır. Bu nitelikler; öncelikle son derece iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmakla başlamaktadır. Bu durum hem müşteri ilişkisini hem de ekip içindeki uyumu olumlu yönde etkiler. Bunların yanında kişilerin mutlaka el becerisine sahip olmaları gerekir. Bu durum ise işlerin hızlı işlemesi ve alınan işin zamanında teslim edilmesi için oldukça önemlidir.

beyaz eşya teknisyeni nedir beyaz eşya teknisyeni ne iş yapar beyaz eşya teknisyeni maaşları beyaz eşya teknisyeni nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209