AnasayfaBlogBekçi Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?
Meslekler

Bekçi Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

26 Nisan 2021
Bekçi

Akşam sokakta rahatça gezebilmek, bir yere gittiğimiz zaman evimizin güvende olduğunu bilmek kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bu huzurun korunmasını sağlayan bekçiler oldukça önemli bir rol üstlenirler. 1914 yılında oluşturulan bir teşkilat ile göreve başlayan bekçiler mahallelerin ve çarşıların güvenliklerini sağlama konusunda yardımcı kolluk kuvveti olarak görev yapıyorlardı. 1974 yılında bekçi alımları durunca sokaklar boş kaldı. Bekçilik mesleği de tarihe karışmış oldu.

Ancak ne kadar gerekli olduğu geç de olsa anlaşıldı ve 2017 yılından itibaren tekrar bekçi alımları yapılmaya başlandı. Bu da birçok gencin ilgi odağı olmasına neden oldu. Belli bir yaşın üstündekiler bekçiliğin ne olduğunu bilir. Ancak mesleklerini yeni seçecek olan gençler için yeni bir alandır. Öyleyse bütün ayrıntılarıyla ele alalım.

Bekçi nedir? Ne iş yapar? Ne kadar maaş alır? Bekçi olmak için hangi yeterlilikler gerekir?

Bekçi Nedir?

Bir sokağın, bir caddenin, bir mahallenin kısaca belli bir bölgenin güvenliğinden sorumlu olan kişilere bekçi denir. Görev yerleri sokaklardır. Mahalle aralarında, parklarda, tenha bölgelerde gezerek asayiş kontrolü yaparlar. Osmanlı döneminden beri çeşitli şekillerde ve adlarla var olmuşlardır.

Mesaileri akşam 19.00’da başlar ve sabah 07.00’da sona erer. Çalışma süreleri günde 12 saattir. Yani güneşin batış saatinden ertesi günkü güneşin doğuş saatine kadar çalışırlar. “Gece kartalları” olarak da bilinirler. Geceleri çalıştıkları için halk arasında bu ad uygun görülmüştür. Gerektiği durumlarda gündüzleri de göreve çağrılabilirler. Silah taşıma ve gerektiğinde kullanma yetkisine sahiptirler. Çalışırken resmi kıyafet giyerler. Üniformaları polis üniformasına benzer bir niteliktedir.

Bekçi olabilmek için cinsiyet ayrımı yoktur. Ancak belli şartları sağlamak gerekir. İç güvenliği sağlamada çok önemli görevler üstlenen bekçiler titiz bir inceleme ile göreve başlatılırlar. Şartları sağlayanlar bekçiliğe başvuru yapabilirler. Bu şartlar şöyle sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

 • Adli sicili temiz olmak

 • Başvuru yapıldığı tarihten itibaren 18 yaşını doldurmuş, 31 yaşından gün almamış olmak

 • En az 167 cm boyunda olmak

 • Adayların kiloları önemlidir. Bu nedenle vücut kitle endeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekir.

 • En az lise mezunu olmalıdır. 

 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak

 • Başvuru tarihinden itibaren herhangi bir siyesi parti ya da kuruluşta üyeliği bulunmamak

 • Uyuşturucu kullanmamak ve uyuşturucudan kaynaklı bir tedavi görmüyor olmak

 • Terör ile ilgili herhangi bir açık ya da gizli faaliyette bulunmamak

 • Sağlık sorunlar dışında herhangi bir sebepten dolayı polislikten çıkarılmış olmamak

 • Memur olmasına engel bir durumu bulunmamak

 • Silah taşıması ve kullanması ile ilgili hukuki bir sorunu bulunmamak

 • Toplumdan dışlanacak kötü ahlaki özellikler taşımamak

 • Yüz kızartıcı suçlara bulaşmamış olmak

 • Güvenlik soruşturmasını geçmeye engel olacak bir geçmişi bulunmamak

 • Başvuru yaptıkları ilde en az 1 yıldır yaşıyor olmak

Bekçi Ne İş Yapar?

80’li yıllarda oldukça yaygın bir meslek olan bekçilik 2017’de polislerin ve diğer kolluk güçlerinin yüklerini hafifletmek için tekrar devreye girmiştir. Uygulamanın başlamasıyla suç oranlarında düşüş tespit edilmiştir. Bekçiler kamu personelidir. Bulundukları ya da başvuru yaptıkları şehirlerde çalışırlar. Kendileri için belirlenmiş görev bölgelerinde çalışırlar.

Bekçiler kamu düzeninin sağlanabilmesi için olağanüstü durumlar dışında daima gece görev yaparlar. Gece olunca vatandaşların can ve mal güvenliğinden sorumludur. Bekçi olmak isteyen kişilerin sorumluluk sahibi bireyler olması gerekir. Güvenliği sağlamak için çalıştıklarından dikkat eksikliği bulunmaması gerekir. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışır. Polis ve jandarmaya yardımcı olan kolluk güçleridir. Bu nedenle görev ve yetki bakımından polis ve jandarmaya yakın yetkilere sahiptirler.

 • Silah taşırlar, gerekli gördükleri durumlarda kullanırlar.

 • Görevlendirildiği bölgedeki park, bahçe ve toplu taşıma araçlarının kontrolünü yaparlar.

 • Uyuşturucu madde satışı yapanları tespit ettiklerinde tutuklarlar.

 • Yetkilerini aşan durumlarda kolluk kuvvetlerine bildirirler.

 • Çevreyi rahatsız eden kişileri uyarırlar. Uyarı dikkate alınmazsa yakalayabilirler.

 • Kavga ya da kaza gibi durumlara müdahale ederler ve kolluk kuvvetlerine bildirirler.

 • Bulunan delilleri korur ve saklarlar.

 • Yasa dışı kumar, bahis gibi oyunları oynayanları tespit ederler.

 • Yaşanan herhangi bir afet durumunda önlem alarak çevredeki vatandaşları bilgilendirirler.

 • Şüpheli gördükleri olayların takibini yaparlar.

 • Gerekli gördükleri durumlarda kimlik kontrolü yaparlar. Ancak bu durumun sürekli ve keyfi olarak gerçekleşmemesi gerekir.

 • Yardıma ihtiyacı olan vatandaşa yardım ederler.

 • Devriye gezerler.

 • Olaylı durumlarda polis gelene kadar müdahale ederek vatandaşları sakinleştirirler.

 • Sakıncalı durumlarda çember oluşturarak güvenli bölge meydana getirirler.

 • Gerektiğinde zor kullanabilirler.

Bekçi Maaşları

Devlet memuru statüsünde çalışan bekçiler memurların yararlandığı tüm haklardan yararlanırlar. 6 ayda bir maaşlarına zam alırlar. Bunun dışında aldıkları asgari geçim indirimi tutarı da evli ve çocuklu olup olmadıklarına göre değişir.

Bekçinin mezun olduğu okula göre aldığı maaşta az da olsa değişiklik olur. Meslekteki çalışma yılı, kadrolu ya da sözleşmeli memur olması, derecesi ve kademesi maaşı etkileyen diğer etkenlerdir. Çalışılan ile göre farklı maaşlar alınabilir. Örneğin daha tehlikeli bölgelerde görev yapanlar nispeten daha fazla maaş alırlar.

Göreve yeni başlamış olan lise mezunu bekçilerin maaşı 5070 lira ile 5467 lira arasında değişir. Ön lisans mezunu yada 4 yıllık üniversite mezunu olan olan bir bekçinin maaşı da 5078 lira ile 5625 lira arasında olur.

Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi alımı için polis akademisinin internet sitesinde ilan verilir. Uygun şartları taşıyan adaylar gerekli evraklarla birlikte bu siteden ya da e-devlet üzerinden başvuru yaparlar. Başvuru olumlu sonuçlanırsa adaylar 3 aşamalı bir sınava girmeye hak kazanırlar. İlk aşama yazılı sınavdır. Bu sınavda Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal ve genel kültür alanlarında sorular sorulur. En az 50 puan alan adaylar ikinci aşamaya geçebilirler.

Bu aşamada adayların fiziki yeterlilikleri ölçülür. Bu sınavdan da en az 60 puan alanlar sözlü mülakat aşamasına geçerler. Mülakat aşamasında adayın kendini ifade edebilme yeteneği ve özgüveni incelenir. Bilgi seviyesi, kavrama yeteneği ve vücut dili uygun olanlardan en az 70 puan alan adaylar başarılı olurlar. Yazılı ve fiziki sınav puanının yüzde 25’i, sözlü sınav puanının da yüzde 50’sinin ortalaması alınarak hesaplanır.

Barajı geçenler arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasına tabi tutulur. Görev yapması için herhangi bir problemi bulunmayan adaylar bekçilik eğitimi alırlar. Bu eğitim POMEM’lerde verilir. 3 ay süren eğitimde ilk önce genel mesleki bilgiler öğretilir. Ardından meslek mevzuatı ve silah eğitimi başlar. Silahlarla atış talimi yaparlar. Gece ve gündüz çeşitli mesafelerden atış yapmayı ve üzerlerine zimmetli silahı temizlemeyi öğrenirler. Karşılaştıkları olağanüstü ya da olumsuz durumlarda neler yapmaları gerektiğini öğrenirler. Eğitim sırasında ihtiyaç duyulan ekipman ve kıyafetler POMEM tarafından temin edilir.

Eğitimler adayın başvurduğu ildeki POMEM’de yapılır. Bulunduğu ilde POMEM bulunmayan adaylar en yakın ile giderler. Eğitime mazeretsiz devamsızlık yapan adaylar bekçi olma hakkını kaybeder. Başarı gösteren adaylar atanırlar. Atandıktan sonra da 2 ay süreyle uygulamalı eğitim alırlar. Mesleklerini yürütürken de zaman zaman uzman amirler tarafından eğitimler almaya devam ederler. Bekçilikten istifa edenler en az 6 boyunca memuriyete geri dönemezler. Ayrıca bekçiler polisliğe geçiş yapamazlar. Ancak en az 3 yıl bekçi olarak çalışanlar bekçilikte terfi almaya hak kazanabilirler.

bekçi nedir bekçi ne iş yapar bekçi maaşları bekçi nasıl olunur
Seray Akyüz
Seray Akyüz
Blog Yazarı

Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli okullarda edebiyat öğretmeni olarak çalışan Akyüz, pandemi sürecinde İstanbul İşletme Enstitüsü'nde çeşitli eğitimler aldı. Aldığı bazı eğitimler sonucunda ajanslarda içerik üretmeye başladı. Edebiyat, eğitim, sağlık ve dekorasyon gibi konularda yazılar yazmakta.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209